Ako prať topánky v práčke?

Pranie topánok v práčke sa všeobecne neodporúča, ale vysoké percento ľudí to bežne praktizuje. Pri veľkom znečistení topánok je to niekedy aj jediná možná cesta. Poradíme vám, ako topánky vyprať čo najšetrnejšie, a ktoré druhy topánok do práčky naozaj nepatria.

Aké typy topánok neprať?

Najjednoduchšie si bude ujasniť, aké druhy topánok je možné bezpečne vyprať. Jedná sa o topánky z textílií, ako je bavlna, nylon alebo polyester. Väčšinou to bývajú športové topánky alebo plátené tenisky. Všetko ostatné – topánky vyrobené z kože, plastu, gumy alebo korku, radšej neriskujte.

Čistenie topánok: krok za krokom

Uistili ste sa dostatočne, že môžete vaše topánky bez problémov hodiť do práčky? Super, teraz môžete ísť na samotné pranie.

  1. Ako prvé odstráňte mechanické nečistoty, ako je štrk, hlina, klúčiky a iné nečistoty. Tie by mohli poškodiť vašu práčku.
  2. Teraz musíte topánky rozložiť a vybrať to, čo ide – šnúrky, vložky. Pokiaľ je vložka prilepená, topánky môžete vyprať aj s ňou. Šnúrky je lepšie umyť ručne.
  3. Naplňte práčku, napríklad staršími uteráky, handrami alebo utierkami. Dôvodov, prečo to urobiť, je niekoľko: ochránite práčku pred poškriabaním, vytvoríte hlukovú zábranu, a tiež ušetríte za energie.
  4. Vyberte vhodný prípravok na pranie, najlepšie pracie kapsule alebo prací gél (prášok by sa mohol na topánkach usadiť). Prací prostriedok nesmie byť veľmi agresívny, inak by mohli vaše topánky stratiť svoju farbu. Pokiaľ doma nájdete napríklad prací gél určený pre bábätká alebo s nápisom „sensitive“, dajte mu prednosť pred ostatnými.
  5. Topánky perte pri nízkych otáčkach a nízkych teplotách, ideálne 20-30 ° C, aby sa nerozlepili. Taktiež zvoľte program bez odstreďovania.
  6. Po vypraní musia topánky poriadne uschnúť, ale rozhodne nepremýšľajte nad sušičkou. Ak sú veľmi nasiaknuté, môžete ich skúsiť jemne vyžmýkať. Potom topánky umiestnite blízko radiátora alebo na priame slnečné svetlo. Topánky by mali byť do 24 hodín suché.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.dobrytextil.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo