Rýchlovarné kanvice

Rýchlovarná kanvica patrí k štandardnému vybaveniu takmer každej kuchyne, kancelárie alebo študentskej izby. Pre niekoho je tento spotrebič nevyhnutný pomocník, bez ktorého sa nezaobíde ani na dovolenke alebo na cestách. Účelom rýchlovarnej kanvice je ohriať vodu na bod varu v čo možno najkratšom čase.

Ovládanie je vo všetkých prípadoch jednoduché, kanvicu je možné zapnúť stlačením tlačidla alebo páčky. Drahšie výrobky disponujú podstavcom, ktorého súčasťou je digitálny displej. Naraziť môžete na rôzne spôsoby otvárania veka. Niektoré kanvice sú vybavené samostatným tlačidlom, iné riešia otváranie pomocou rôznych úchytov.

Rýchlovarná kanvica má byť predovšetkým rýchla, úsporná, bezpečná aj štýlová. Tieto kanvice sa vyrábajú z niekoľkých materiálov, k dostaniu sú v rôznych veľkostiach a líšia sa aj výkonom. Aj tento zdanlivo jednoduchý spotrebič ponúka niekoľko funkcií, ktoré vám prácu s kanvicou ešte viac uľahčia.

Porovnať ceny kanvíc

Typy

Keď sa povie rýchlovarná kanvica, každému sa zrejme vybaví klasická podoba kanvice, ktorú je možné zapojiť do zásuvky. K dostaniu sú však aj iné varianty kanvíc, ktoré aspoň letmo zmienime.

Do skupiny kanvíc určených k ohrevu vody je tak možné zaradiť aj cestovné kanvice. Ďalej potom kanvice, ktoré môžete použiť v aute alebo varné kanvice, ktoré sú ohrievané pomocou platničiek sporáku.

Cestovné kanvice

Jedná sa o menšie typy kanvíc, ktorých objem je v rozmedzí od 0,4 – 0,6 litrov. Tieto kanvice sú dodávané s praktickým príslušenstvom, vo väčšine prípadov sa jedná o 2 šálky a lyžičky. Často nechýba ani zásobník na kávu a cukor alebo odmerka na kávu.

Výrobným materiálom je najčastejšie plast, v menšej miere je zastúpený nerez. Aj tieto kanvice sú vybavené funkciou automatického vypnutia a nechýba ani ochrana proti prehriatiu.

Kanvice do auta

Vďaka týmto kanviciam je možné pripraviť kávu, čaj alebo čokoľvek iné na cestách. Kanvice je možné zapojiť do autozapaľovača. Vyberať môžete kanvice s príkonom 12 a 24 V.

Tieto kanvice pracujú pomalšie ako bežné typy. Možno ale kúpiť aj výkonnejšie typy, ktoré možno pripojiť pomocou meniča napätia. Aj tieto kanvice sú menších rozmerov, najčastejšie kúpite plastovú variantu alebo kombináciu plast – nerez.

Varné kanvice

V tomto prípade sa jedná o kanvice určené na ohrev vody na platničke. Varné kanvice ocenia najmä milovníci retro štýlu. K dostaniu sú tiež kanvice určené na indukčné platničky. Tieto typy môžu vodu zahriať dokonca ešte rýchlejšie ako rýchlovarné kanvice.

Vyrábajú sa z kovu alebo skla, ktoré sú často v kombinácii s plastom alebo silikónom. K dostaniu sú v mnohých veľkostiach, kúpiť môžete kanvice s objemom 0,5 – 4,5 litre. Na bod varu vody budete upozornení pískaním.

Materiál

Rýchlovarnú kanvicu môžete vyberať tiež na základe výrobného materiálu. Medzi najobľúbenejšie patria nerezové prevedenia, ale zaujať vás môže aj kanvica keramická, sklenená alebo plastová.

Nerez

Medzi výhody nerezových kanvíc patrí predovšetkým odolnosť, zdravotná nezávadnosť materiálu a ľahká údržba. Nerezové kanvice kúpite v mnohých veľkostiach a vďaka rozmanitému farebnému prevedeniu zapadne kanvica do každej kuchyne.

Nevýhodou nerezu je najmä teplota, na ktorú sa kanvica zahreje. S tohto dôvodu je potrebné s kanvicou manipulovať opatrne, aby nedošlo k popáleniu.

Nerezová rychlovarná konvice

Nerezová rýchlovarná kanvica

Plast

Tiež plastové kanvice sú na trhu hojne zastúpené. Ich hlavnou výhodou je predovšetkým nízka cena, ale aj jednoduchá údržba. Kanvica je tiež ľahká a vhodná na prevážanie. Plastový variant ponúka opäť veľké množstvo veľkostí a dizajnových prevedení.

Medzi nevýhody je potrebné spomenúť prípadný zápach. Výrobcovia často odporúčajú kanvicu pred prvým použitím viackrát vyvariť, čo je ale často neúčinné.

Plastová rychlovarná konvice

Plastová rýchlovarná kanvica

Sklo

Sklenená kanvica vás zaujme na prvý pohľad predovšetkým krásnym vzhľadom. K dostaniu sú aj kanvice s farebným podsvietením, ktoré môžu v niektorých prípadoch meniť farbu v závislosti na vzrastajúcej teplote. Ak teda hľadáte nevtieravý vzhľad, budú pre vás tým pravým.

K nevýhodám patrí zložitejšia údržba spojená s častejším odstraňovaním vodného kameňa. Sklenená kanvica je tiež viac náchylná k rozbitiu a vyznačuje sa väčšou obstarávacou cenou.

Skleněná rychlovarná konvice

Sklenená rýchlovarná kanvica

Keramika

Keramika je na trhu zastúpená najmenej. Je vhodná najmä do domácností, ktoré si potrpia na originálny vzhľad. Hoci keramické kanvice nepatria práve k obľúbeným, majú mnoho výhod.

Tou najzásadnejšou je výborná izolácia, vďaka ktorej je schopná udržať horúcu vodu mnoho ďalších minút. Keramika je zdravotne nezávadná a odolná. K nevýhodám patrí predovšetkým vyššia nákupná cena a väčšia hmotnosť.

Keramická rychlovarná konvice

Keramická rýchlovarná kanvica

Veľkosť

Objem je jedným z najdôležitejších parametrov. Kanvicu treba vyberať s ohľadom na potreby všetkých členov domácností. Na druhej strane nie je nutné kupovať zbytočne veľkú kanvicu, ktorá bude zaberať veľa miesta.

K najobľúbenejším patria výrobky s objemom 1, 7 litra, ktoré sú postačujúce pre klasickú štvorčlennú rodinu. Najmenšie kanvice majú objem 0,5 litra, tie najväčšie zvládnu uvariť až 3 litre vody.

Príkon

Príkon je dôležitý parameter s ohľadom na rýchlosť varenia. Čím väčším príkonom kanvica disponuje, tým rýchlejšie bude voda uvarená. S veľkosťou príkonu rastie aj spotreba elektrickej energie, ktorá však nie je u tohto výrobku nijako drastická.

Varné kanvice mávajú príkon v rozmedzí od 600 – 3 000 W, rozdiel v rýchlosti varenia medzi týmito spotrebičmi môže byť až 2 minúty. Kvalitná kanvica by potom mala mať príkon aspoň 2 200 W.

Umiestnenie vykurovacej špirály

Rýchlovarné kanvice majú v dnešnej dobe najčastejšie skryté výhrevné teleso. Výhodou tohto riešenia je najmä jednoduchšia údržba, k nevýhodám patrí o trochu pomalší ohrev vody. Kanvica vybavená vykurovacou špirálou umožní rýchlejší ohrev vody.

Na druhú stranu ich budete musieť častejšie odvápňovať. Vodný kameň, ktorý sa na špirálu usadzuje, totiž výkon kanvice veľmi znižuje. Tieto kanvice sú síce lacnejšie, majú však kratšiu životnosť.

Funkcie

V prípade rýchlovarnéj kanvice nenarazíte na veľké množstvo rôznych funkcií, napriek tomu sú k dostaniu kanvice, ktoré vám ponúknu viac ako zvarenie vody na bod varu.

Termoregulácia

Praktická je najmä termoregulácia, vďaka ktorej je možné ohriať vodu na vami zvolenú teplotu. Vďaka tomu môžete pripravovať nápoje, ktoré vyžadujú nižšiu teplotu vody.

Anti-Drip

Anti-Drip systém zabráni možnému odkvapkávaniu vody pri nalievaní.

Otočná základňa

Vám umožní odobrať a položiť kanvicu na základňu z akéhokoľvek smeru. Táto skutočnosť nemusí byť pre mnohých užívateľov nijako dôležitá, tí, čo doma takú kanvicu vlastnia si túto funkciu nemôžu vynachváliť.

Odnímateľný filter

Odnímateľný filter proti usadeninám zachytí rôzne nečistoty, najčastejšie vodný kameň. Filter je umiestnený medzí hubicou a vekom, je ho možné vybrať a umyť.

Digitálny displej

Drahšie kanvice sú vybavené digitálnym displejom. Vďaka nemu budete mať prehľad o teplote a umožní vám nastaviť presnú teplotu, na ktorú sa má voda ohriať.

Bezpečnostné prvky

Rýchlovarné kanvice sú vybavené tiež množstvom bezpečnostných prvkov. Zabudovaný termostat sa postará o to, aby sa kanvica po dovarení vody vypla.

K bezpečnostným prvkom patrí tiež tepelná poistka, tá spotrebič vypne vo chvíli, keď sa začne prehrievať. Ďalšia poistka potom kanvicu vypne v prípade, že ju počas chodu zdvihnete z podstavca.

Na chod kanvice vás upozorní svetelná dióda. Väčšina kanvíc je nepriehľadná, preto oceníte tiež ukazovateľ hladiny vody.

Značka

Kvalitné kanvice kúpite od známych značiek, medzi ktoré patrí DeLonghi, Klarstein, Sencor, Electrolux, Eta, ECG alebo napríklad Tefal.

Ak chcete vysoko modernú kanvicu, môžete sa poobzerať po kanvici, ktorú je možné ovládať pomocou inteligentného telefónu cez WiFi. Tú ponúka ProfiCook. Značka Sage ponúka varnú kanvicu určenú na prípravu rôznych čajových nápojov. Funkciou varenie čaju je vybavená tiež varná kanvica Electrolux.

Cena

Cena je odvodená predovšetkým od výrobného materiálu. Dvíhajú ju tiež prídavné funkcie, veľkosť a príkon.

Najlacnejšie rýchlovarné kanvice kúpite za 10 EUR. Jedná sa o menšie plastové kanvice vhodné do menších domácností, postačia aj študentom a možno ich používať aj na cestách.

Od 15 – 25 EUR kúpite kanvice vyrobené z akéhokoľvek materiálu. V tomto rozpätí je možné kúpiť aj cestovnú kanvicu s patričným príslušenstvom aj kanvice, s ktorých pomocou uvaríte vodu aj v aute.

Drahšie kanvice kúpite za 35 – 80 EUR. Ide o výrobky so všetkými funkciami. Kanvice disponujú vysokým príkonom, digitálnym displejom a zaujmú štýlovým dizajnom. Najdrahšie sú potom kanvice, ktorých súčasťou sú nádoby určené na varenie čaju alebo modely, ktoré možno ovládať pomocou inteligentného telefónu. Ich cena sa pohybuje okolo 120 EUR.

Porovnať ceny kanvíc

Údržba

Rýchlovarná kanvica vyžaduje rovnako ako ostatné spotrebiče, ktoré pravidelne prichádzajú do styku s vodou pravidelné odvápňovanie. Väčšie množstvo vodného kameňa znižuje účinnosť a tým aj rýchlosť varu a má vplyv aj na životnosť výrobku.

Vodný kameň treba odstraňovať aspoň 1x za mesiac v prípade, že bývate v oblasti s tvrdou vodou. V ostatných prípadoch je túto údržbu vhodné vykonávať každé 3 mesiace. Vodný kameň je možné odstrániť za pomoci roztoku z kyseliny citrónovej alebo octu. Roztok necháte v kanvici podľa potreby prejsť varom a nakoniec kanvicu vyvaríte tiež čistou vodou.

Ak je súčasťou kanvice tiež odnímateľný filter je nutné ho čistiť pod tečúcou vodou jemnou kefkou. Silnejšie znečistenia odstránite ponorením filtra do roztoku vody a octu. Potom je treba filter ešte umyť pod tečúcou vodou.

Otázky a odpovede

Čo má vplyv na životnosť kanvice?

Životnosť kanvice skrátite nedostatočným odvápňovaním. Vplyv na životnosť má tiež ohrievanie menšieho alebo naopak väčšieho množstva vody, než je určené výrobcom. Minimálne a maximálne množstvo vody je vyznačené na každej kanvici najčastejšie pomocou rysky.

Čo je bezdrôtová kanvica?

Bezdrôtovou rýchlovarnou kanvicou nie je myslený spotrebič napájaný iným spôsobom ako elektrickou energiou. Každá rýchlovarná kanvica disponuje podstavcom, z ktorého vedie drôt.

Kanvicu je možné z podstavca odňať, bez toho aby vám prívodný kábel akokoľvek prekážal. Predtým bol prívodný kábel ku kanvici pripevnený na pevno. Dá sa teda povedať, že všetky dnešné kanvice patria medzi bezdrôtové.

Ako sú rýchlovarné kanvice hlučné?

Hlučnosť nie je u rýchlovarných kanvíc nijako obťažujúca. Tento parameter nie je bežne uvádzaný. Hlučnosť sa pohybuje v rozmedzí od 60 – 70 dB, čo sa dá prirovnať k hlasnému hovoru alebo napríklad potlesku v sále.

Záver

Rýchlovarná kanvica by mala byť nielen výkonná, ale jej používanie má byť pohodlné. Musí sa vám teda dobre držať. Plná kanvica je pomerne ťažká a je teda dôležité tiež umiestnenie, tvar a povrchová úprava držadla.

Potom už záleží na tom, aký materiál uprednostňujete a či využijete aj dodatočné funkcie, alebo vám postačí lacnejšia kanvica, ktorá vám umožní iba rýchly ohrev vody. U všetkých typov je nutné venovať patričnú pozornosť údržbe.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mall.sk, www.datart.sk, www.alza.sk, www.okay.sk, www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo