Hodinky

Hodinky patria k bežnému vybaveniu všetkých vekových skupín. Dnešné klasické hodinky sú z veľkej miery vytlačené šikovnými hodinkami, avšak aj tie klasické sa tešia stále veľkej obľube najmä vďaka svojmu reprezentatívnemu vzhľadu. Okrem praktickej funkcie tak často predstavujú luxusný módny doplnok.

Pri výbere hodiniek sa samozrejme najskôr zameriate na to, komu budete hodinky kupovať. Zastúpené sú všetky vekové kategórie a na výber máte obrovské množstvo pánskych, dámskych aj detských hodiniek. Pánske hodinky majú pôsobiť predovšetkým reprezentatívne a sú spájané so štýlom aj postavením muža.

Dámske hodinky plnia skôr rolu šperku a budete ich chcieť zladiť s ďalšími doplnkami, ako sú náušnice, náhrdelníky, náramky alebo napríklad kabelka. Okrem klasického rozdelenia je však možné kúpiť modely, ktoré môžu nosiť muži aj ženy, do tejto skupiny patria predovšetkým športové hodinky, pre ktoré je dôležitejšia odolnosť.

Pri výbere hodiniek vás bude pravdepodobne najviac zaujímať vzhľad a cena. Hoci sa bezpochyby jedná o dôležité parametre, nemali by byť tým jediným, čo vás bude pri výbere zaujímať.

Zamerať by ste sa mali aj na výrobný materiál remienka aj sklíčka. Vybrať môžete hodinky s klasickým ručičkovým ciferníkom, uprednostniť môžete hodinky digitálne a pri výbere vás môžu ovplyvniť aj jednotlivé funkcie, ktorými sú moderné hodinky vybavené.

Porovnať ceny hodiniek

Typ

Podľa toho, kedy a kde budete hodinky nosiť a aký štýl života vyznávate, budete vyberať medzi jednotlivými typmi. Tie sa nelíšia iba vzhľadom a veľkosťou, ale aj rôznymi vlastnosťami.

Klasické

Pod pojmom klasické si môžete predstaviť aj hodinky vhodné do spoločnosti alebo aj business hodinky. U týchto hodiniek budete preferovať vzhľad pred odolnosťou a životnosťou materiálov.

Univerzálna

Sú vhodné na celodenné nosenie a dôležitejšia je tak ich odolnosť. U týchto typov oceníte kvalitný remienok aj odolné sklíčko a na zahodenie nie je ani vysoký stupeň vodeodolnosti.

Športové

Pre športovcov sú určené športové hodinky, ktoré by mali byť vysoko odolné voči vode aj prachu. U týchto hodiniek budete zvažovať aj veľkosť a váhu a zameriate sa aj na praktické funkcie, ktoré môžete pri športe využiť.

Dizajnové

Sú určené predovšetkým ženám, ktoré ocenia možnosť kombinovať farby, ale zaujať môžu aj netradičné tvary alebo veľká veľkosť ciferníka. Tieto hodinky nie sú určené na bežné celodenné nosenie a nemusíte sa tak zameriavať toľko na odolnosť.

Limitované

Ak chcete naozaj niečo nevšedné, môžete vyberať dizajnové hodinky z limitovanej edície. Nevýhodou je však ich vysoká cena.

Vreckový

Hodinky ako zo starých filmov sú štýlové vreckové hodinky, ktoré majú namiesto klasického remienka iba očko, vďaka ktorému môžete hodinky pripevniť k oblečeniu. Také hodinky sú určené iba do spoločnosti, na bežné nosenie nie sú nijako praktické.

Smart

Samostatnou kapitolou sú takzvané chytré hodinky, ktoré je možné pomocou mobilnej aplikácie spárovať s mobilným telefónom. Vďaka tomu disponujú veľkým množstvom viac či menej praktických funkcií.

Ciferník

  • Analógový – klasický ručičkový ciferník, ktorý bol vytlačený digitálnym ciferníkom. Dnes sa však analógový ciferník teší opäť veľkej obľube najmä vďaka reprezentatívnejšiemu vzhľadu.
  • Digitálne – je obľúbený najmä pre lepšiu a rýchlejšiu čitateľnosť časového údaja. Digitálne hodinky bývajú často podsvietené, čo im dáva aj punc praktickosti. Sú určené skôr na bežné nosenie a príliš sa nehodia na rôzne spoločenské akcie.
  • Kombinovaný – v tomto prípade sú hodinky vybavené hodinovými ručičkami aj digitálnym displejom. Aj tieto hodinky sú vhodné na bežné nosenie a šport.
  • Binárne – milovníkom schém a znakov sú určené binárne hodinky. Prečítať časť na týchto hodinkách nie je na začiatku jednoduché a budete sa musieť najskôr naučiť správny postup.

Sklo

Ciferník hodiniek chráni sklo, ktoré je vyrobené z niekoľkých materiálov. Materiál skla by ste mali vyberať podľa spôsobu používania. Pokiaľ budete nosiť hodinky nepretržite, mala by byť jasnou voľbou predovšetkým odolnosť materiálov.

  • Antireflexné – toto sklo vám umožní prečítať čas z hodiniek v akomkoľvek počasí
  • Hardlex – jedná sa o minerálne tvrdené sklo, povrch je ošetrený proti poškriabaniu.
  • Minerálne – sklo obsahuje prímes kremeňa, vďaka tomu je sklo tvrdé, stupeň tvrdosti je 4 – 5, a odolné. Minerálne sklo je pri výrobe hodiniek používané najčastejšie.
  • Plastové – alebo aj akrylátové nájdete predovšetkým pri hodinkách pre deti
  • Zafírové – patrí k najodolnejšiemu a najtvrdšiemu sklu, na stupnici tvrdosti mu patrí 9 priečka z 10, ktoré je používané. Aj toto sklo je však možné poškriabať, oproti ostatným sklám vydrží najviac.
  • Sférické – Sklo je vypuklé do podoby tvaru šošovky. Táto úprava zaistí lepšiu čitateľnosť.

Vodotesnosť

Každé hodinky by mali označovať, či sa môžu dostať do kontaktu s vodou. Často narazíte na označenie water resistant. Samotné toto označenie však nie je informáciou o tom, že kupujete vodeodolné hodinky, takto označené hodinky sú odolné iba voči vlhkosti.

Mieru vodeodolnosti určujú až ďalšie parametre vyznačené za water resistant. Tu nájdete informáciu o tlaku alebo hĺbke. Vodotesnosť je udávaná v rôznych jednotkách, a to baroch, atmosférach alebo metroch, ktoré označujú pôsobenie tlaku vodného stĺpca.

Informácie o metroch však neznačia hĺbku, do ktorej sa môžete s hodinkami ponoriť.

Tu je potrebné vychádzať z nasledujúceho všeobecného predpokladu:

  • Označenie 0m značí, že hodinky sú odolné voči vlhkosti, avšak nemali by prísť do priameho kontaktu s vodou.
  • Označenie 30 m/3BAR/3ATM znamená, že hodinky môžete postriekať vodou, napríklad pri oplachovaní rúk alebo inej bežnej činnosti. Rozhodne však nie sú určené na kúpanie alebo sprchovanie.
  • Označenie 100m/10BAR/10ATM vám hovorí, že hodinky zvládnu bežné kúpanie.
  • Označenie 200m/20BAR/20ATM značí, že hodinky zvládnu potápanie s potápačským vybavením.
  • Pokiaľ patríte k profesionálnym potápačom a budete túto činnosť prevádzkovať s hodinkami, mala byť hodnota vodeodolnosti 1 000m/100BAR/100ATM.

Materiály

Výrobný materiál určuje kvalitu, vzhľad aj výdrž hodiniek a má pochopiteľne vplyv aj na cenu. V súčasnej dobe sa najčastejšie stretnete s tromi výrobnými materiálmi a to plastom, kovom a keramikou.

Plast

Plastové hodinky patria často do kategórie športových alebo šikovných náramkov. Výhodou plastu je malá hmotnosť, nízka cena. Plast patrí medzi antialergénne materiály a je tak vhodný pre všetkých.

Silikón a guma

Tieto materiály sú vodeodolné a pružné. Aj s týmito materiálmi sa najčastejšie stretnete u športových alebo detských hodiniek.

Textil

Lacnejšie hodinky môžu mať opasok vyrobený z pletenej tkaniny. Okrem nízkej ceny vás zaujme malá hmotnosť a ľahká údržba.

Karbón

Športové, ale aj armádne hodinky môžu byť vyrobené z karbónu. Medzi jeho prednosti patrí pevnosť, ľahkosť, ale taktiež sa jedná o nehorľavý materiál.

Oceľ

Medzi kvalitné a najpoužívanejšie materiály patrí aj nerezová oceľ. Nevýhodou tohto materiálu je vyššia hmotnosť. Nerezovú oceľ je možné ďalej povrchovo upravovať a kúpiť môžete hodinky pozlátené, postriebrené, chrómované aj iné.

Pozlátená oceľ

Pokiaľ chcete odolné hodinky a klasická oceľ vám nevyhovuje, môžete vyberať medzi modely vyrobené z pozlátenej ocele. Povrchová vrstva má väčšinou hrúbku v rozmedzí 5-10 μm.

Koža

Koža patrí medzi najpoužívanejšie materiál. Remienky sú vyrábané z bravčovej, hovädzej aj teľacej kože.

Titán

Titán patrí k odolným a napriek tomu ľahkým materiálom, ktorý môžu voliť aj osoby s alergiami. Titánové hodinky odolajú aj pôsobeniu morskej vody, patria však k drahším materiálom.

Keramika

Keramické hodinky sú odolné aj krásne

Mosadz

O atraktívny vzhľad sa postará tento materiál. Mosadzné hodinky sú odolné voči korózii, nemajú však takú pevnosť ako napríklad oceľ.

Zlato

Zlato patrí k najluxusnejšiemu materiálu. Nákup zlatých hodiniek je vzhľadom k výrobnému materiálu aj výhodnou investíciou. Zlato je antialergénny materiál, odoláva korózii, k nevýhodám patrí okrem vysokej ceny mäkkosť tohto materiálu.

Strojčeky

Naťahovacie hodinky boli typické pre minulé modely. V dnešnej dobe je drvivá väčšina hodiniek vybavená batériou, ktorá má pomerne dlhú životnosť. Avšak ani klasickému mechanickému strojčeku ešte neodzvonilo, naopak sa postupne vracia do módy.

Mechanický

Najväčšou prednosťou mechanických hodiniek je mnohonásobne dlhšia životnosť, než je tomu pri digitálnych kúskoch. Okrem toho predstavujú tieto hodinky originálne kúsky, ktoré podčiarknu vzhľad každého nositeľa.

Súčasťou mechanických hodiniek je pero, ktoré vyžaduje pravidelné naťahovanie. Mechanické strojčeky tak budete naťahovať pomocou ručného náťahu, ktorý budete musieť robiť pravidelne. Okrem mechanického naťahovania môžete využiť automatické naťahovanie, ktoré ovládate jednoduchým pohybom ruky.

Pri výbere mechanických strojčekov sa budete musieť zaoberať niekoľkými parametrami. Medzi ne patrí doba, za ktorú budete musieť hodinky natiahnuť. Tá sa pohybuje najčastejšie od 35 – 42 hodín.

Presnosť hodiniek je daná frekvenciou oscilátora. Tu platí, že čím je číslo frekvencie vyššie, tým sú hodinky presnejšie. Frekvencia býva v rozmedzí 3 – 5 Hz.

Batériové strojčeky Quartz

V tomto prípade sa o chod hodiniek nemusíte starať, všetko za vás obstará batéria. Tú budete musieť iba raz za niekoľko rokov vymeniť. Nevýhodou je však práve táto výmena, počas ktorej dochádza k porušeniu puzdra a tým aj menšej životnosti.

Osvetlenie

Aby bolo možné čas odčítať v akejkoľvek dennej dobe, nezaobídu sa hodinky bez osvetlenia. Osvetlenie je u dnešných hodiniek riešené dvoma spôsobmi:

  • Elektrické podsvietenie – LED svetlo sa zapína automaticky jednoduchým pohybom ruky alebo stlačením tlačidla a po niekoľkých sekundách opäť zhasne.
  • Luminiscenčná vrstva – vďaka špeciálnej vrstve je displej čitateľný niekoľko hodín

Funkcia

Veľkým množstvom funkcií nie sú vybavené iba smart hodinky. Tiež pri klasických hodinkách narazíte na niektoré funkcie, ktoré sa vám môžu hodiť. Ku klasickým funkciám patrí ukazovateľ dní v týždni, alarm alebo budík. Okrem toho môžete využiť funkcie kompasu, stopiek alebo barometra.

Športové hodinky môžu využívať funkciu výškomeru alebo tachometra. U všetkých hodiniek oceníte funkciu merania teploty alebo monitor srdcového tepu. A vlastniť môžete aj rádiovo riadené hodinky, hodinky zobrazujúce svetový čas, alebo hodinky s funkciou kalendára.

Značka

Nákup hodiniek by mal prebiehať podľa presných pravidiel a mal by byť niečím výnimočným. Hodinky by mali byť rovnako ako šperky nakupované priamo od autorizovaných predajcov. V klasickom kamennom obchode si budete môcť jednotlivé modely prezrieť aj poťažkať ale hlavne vyskúšať na ruke.

Samozrejme je vhodné pri výbere uprednostniť hodinky známych značiek, medzi ktoré patria Tissot, Seiko, Royal London, Swatch, Prim, Boccia, Calvin Klein, Citizen, Festina a ďalšie.

Cena

Cenové rozpätie hodiniek je pomerne veľmi široké, detské a najjednoduchšie športové alebo múdre náramky kúpite za necelých 40 eur. Väčšinu lacnejších digitálnych kúpite od 40 – 120 eur.

Cena analógových začína na cca 60 eur a môže šplhať až k 790 eur. Všetko záleží na štýle a teda aj materiáli hodiniek. Významnú úlohu na rastúcej cene majú tiež prídavné funkcie.

Porovnať ceny hodiniek

Otázky a odpovede

Ako vybrať detské hodinky?

Detské hodinky je možné kúpiť už 6 ročným deťom, záleží na ich šikovnosti. Aj v prípade detí máte pomerne veľký výber všetkých možných štýlov aj farieb, ktoré deti ocenia. Dospelí by sa však pri výbere hodiniek mali zamerať predovšetkým na výdrž a odolnosť.

Ciferník je celkom bežne ukrytý pod odolným minerálnym sklom, puzdro je s ohľadom na váhu najčastejšie hliníkové. Detské remienky bývajú najčastejšie kožené, textilné alebo plastové ao bezproblémový chod sa postará batéria.

Postačí kúpiť jedny hodinky?

To či si počas života vystačíte s jedným modelom hodiniek, záleží predovšetkým na vašom štýle života. Často sa však stretnete s názorom, že hodinky sú ako oblečenie a nie je vhodné brať jeden štýl hodiniek na rôzne akcie. Tí, ktorí patria medzi športovcov a prevádzkujú aj spoločenský život, by mali vlastniť oba štýly hodiniek.

Pri správnom výbere je však možné naraziť aj na modely, ktoré môžu plniť viacero funkcií. Reprezentatívny je ich vzhľad, ale vďaka odolnosti aj ďalším funkciám, ich môžete využívať aj počas športu alebo pri bežnom nosení. U takýchto hodiniek sa zamerajte na veľkosť a odolnosť. Často je pre nich špecifická vyššia obstarávacia cena.

Aké sú rozmery hodiniek?

Rozmer hodiniek nie je pri výbere jedným z hlavných parametrov. Veľkosť je z veľkej miery daná štýlom a tvarom hodiniek. Všeobecne ich však môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín.

  • Priemer ciferníka 34 – 36 mm označuje veľkosť S a nájdete tu väčšinu dámskych a menšie pánske hodinky.
  • Priemer ciferníka 38 – 42 mm spadá do veľkosti M teda stredne veľkých hodiniek. Tu nájdete niekoľko dámskych a väčšinu pánskych hodiniek.
  • Priemer ciferníka 44 a viac mm je označený ako veľkosť XL a tvorí ju väčšinou masívne športové ciferníky. Nevýhodou tejto veľkosti je aj pomerne veľká hrúbka aj váha hodiniek.

Záver

Hodinky patria medzi doplnky, ktoré nebudete nakupovať nijak často. Správny výber je teda zásadný. V tomto prípade by o kúpe nemala rozhodovať cena, ale skôr vkus. Hodinky jednoducho musia zaujať na prvý pohľad. Pri nosení by nemali prekážať ani tlačiť. Z tohto dôvodu je vhodné hodinky nakupovať priamo od výrobcu.

Pred výberom môžete navštíviť aj jeden z mnohých internetových obchodov, kde sa môžete s rôznymi modelmi aspoň vizuálne zoznámiť a prečítať aj možné recenzie majiteľov. Vždy však preferujte známeho výrobcu, ktorý vám zaručí kvalitu. Aj známe značky ponúkajú veľký výber modelov určený všetkým cenovým kategóriám.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo