Prekvapkávače na kávu

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov, ktorý je možné pripraviť rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je použitie prekvapkávače. Prekvapkávač je veľmi obľúbený hlavne vďaka tomu, že dokáže pripraviť poriadnu dávku slabšie kávy, ktorú mnohí preferujú pred malým šálkou slabého espressa.

Postup prípravy je veľmi jednoduchý, účelom prekvapkávača je dostať vodu cez ideálne čerstvo namletú kávu. Do prekvapkávače sa používa rôzna káva od tej lacnejšie až po luxusné značky, pretože mnohí tvrdia, že práve prekvapkávaná káva vyniká výnimočnou chuťou.

Výslednú chuť kávy do značnej miery ovplyvní filter, ktorým je kávovar vybavený. A druhý podiel na chuti má hrubosť, na ktorú je káva zomletá. V tomto prípade platí jednoduché pravidlo, čím jemnejšia káva bude, tým silnejší kávu pripravíte.

Pri výbere vhodného prekvapkávača sa musíte zamyslieť, aký typ je pre vás vhodnejšia. Dôležitú úlohu hrá aj potrebný objem nádoby, voliť bude vhodný filter. Tí, ktorí zvolí elektrickú variantu, bude pravdepodobne zaujímať aj množstvo funkcií, ktoré jednotlivé prístroje ponúka a zabudnúť by ste nemali ani veľkosť príkonu.

Porovnať ceny prekvapkávačov na kávu

Typy

Prekvapkávače sú k dostaniu v dvoch rôznych podobách. Lacnejším variantom sú manuálne prekvapkávače, drahšie a modernejšie sú prekvapkávače elektrické. Rozhodnutie, ktorý typ voliť nie je celkom jednoznačné, pretože u oboch variantov narazíte na niekoľko kladov i záporov.

Manuálne

Príprava kávy v manuálnom prekvapkávača sa nezaobíde bez varnej kanvice alebo aspoň klasického kastróla. Manuálna kávovar je totiž v prvom rade nutné naplniť vodou, ktorá by mala mať ideálne teplotu 90 ° C. Vo chvíli, keď horúca voda pretečie cez filter, je káva hotová.

Výhodou je rýchla príprava aj nízka cena jednej šálky kávy, ktorý týmto spôsobom pripravíte. Nevýhodou je nutnosť ohrievať vodu v náhradnej nádobe a nezaobídete sa ani bez pravidelného dokupovania filtrov.

Elektrický

Elektrický kávovar vodu tiež ohreje, čo prípravu kávy zrýchli aj zjednoduší. Súčasťou elektrických prekvapkávačov je najčastejšie plastový filter, ktorý má pomerne dlhú životnosť. Výhodou elektrického prekvapkávače je aj skutočnosť, že káva vydrží horúca aj niekoľko ďalších hodín.

To ocenia predovšetkým tí, kto trávi doma veľa času, alebo rodiny, kde chodí domov každý v inú dobu a šálkou kávy po svojom príchode nepohrdnú. Jedinou nevýhodou je tak vyššia nákupná cena.

späť na obsah ↑

Objem

Objem kanvice je nutné voliť podľa počtu osôb, ktoré budú kávovar používať. Prekvapkávače sú zastúpené niekoľkými veľkosťami. Tie najmenšie, ktoré sú dostatočné na prípravu kávy jednej alebo dvom osobám, majú objem od 0,75 – 1 litra.

Väčšiemu počtu osôb sú určené kanvica s objemom 1,5 litra a predovšetkým pre firemné využitie sú určené prekvapkávače s objemom 2 litre.

späť na obsah ↑

Filter

Podceňovať výber filtra sa nemusí vyplatiť. Tento parameter podľa znalcov ovplyvňuje chuť kávy.

  • Papierový – najlacnejšie filter, ktorý je však nutné vyhodiť po každom použití. Pokiaľ nepatríte k tým, ktorí sa chcú zaoberať pravidelnou údržbou a nevadí vám nutnosť dokupovať filtre nové, bude pre vás papierový filter tým pravým. Pozor však dajte na lacné filtre, ktoré nie sú kvalitné, čo sa podpíše na výslednej chuti.
  • Plastový – plastové filtre vyžadujú pravidelnú údržbu, ale je možné ich používať opakovane, čo má svoju značnú ekonomickú výhodu.
späť na obsah ↑

Výkon

Výkon je parameter, ktorý je dôležitý v prípade elektrických prekvapkávačov. Výkon ovplyvňuje rýchlosť prípravy kávy. Výkon jednotlivých prekvapkávačov môže byť v rozmedzí 900 – 2 500 a viac W.

Najviac sú zastúpené výrobky s výkonom do 1 200 W, čo je ideálna hodnota. Prekvapkávače s veľkým výkonom sú vhodné pre komerčné použitie.

späť na obsah ↑

Funkcia

Výhodou elektrických prekvapkávačov sú funkcie, ktoré prípravu kávy značne zjednoduší a majú aj veľký podiel na údržbe spotrebiča.

Časovač je funkcia, ktorá vám umožní kávu pripraviť na dobu, ktorú si sami vyberiete.

Mnoho prekvapkávačov udrží kávu teplú niekoľko desiatok minút, bez toho aby sa to podpísalo na chuti kávy.

Odkvapkávaniu tekutiny pri nalievaní zabráni funkcie Anti-drip, ktorou sú už bežne vybavené aj ďalšie rôzne kanvice.

Ľahšiu údržbu vám umožní funkcia automatického odvápnenie, ktorá sa postará o vodný kameň.

Bezpečnostné funkciou je ochrana proti prehriatiu.

Penič mlieka je súčasťou niektorých prekvapkávačov.

späť na obsah ↑

Značka

Medzi obľúbené elektrické prekvapkávača patria výrobky Russell, Severin, Melitta, Domo, Bosch alebo Braun. Manuálne prekvapkávače vyrába Hario Co., V 60, Kalita Wave alebo Chemex.

späť na obsah ↑

Cena

Najlacnejšie sú manuálne prekvapkávače, ktoré kúpite do 20 EUR. Tieto typy sú však na trhu zastúpené v menšom množstve. Do 40 EUR. Je možné zohnať aj elektrický kávovar menšej veľkosti a nie príliš dobrej kvality.

Kvalitnejšie sú výrobky, ktoré je možné kúpiť od 40 – 80 EUR. Zastúpené sú vo veľkom počte a nejdete tu výrobky tých najlepších výrobcov. Najdrahšie prekvapkávače kúpite za viac ako 120 EUR, sú vhodné do veľkej rodiny, ale dobre poslúži aj vo väčších kanceláriách.

Porovnať ceny prekvapkávačov na kávu

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi prekvapkávanou kávou a espressom?

Hlavný rozdiel je v príprave kávy. Espresso sa pripravuje z jemne namletej kávy a na prípravu potrebuje vysoký tlak. Prekvapkávaná káva sa pripravuje filtráciou a využíva iba gravitáciu, namletá káva svojou konzistenciou pripomína cukor. Prekvapkávaná káva nie je tak silná, espresso je silné a nechýba ani typický krém.

Možno kúpiť zabudovateľný prekvapkávač?

Vstavaný kávovar nie je možné kúpiť. Môžete však zakúpiť zabudovateľný kávovar, ktorý vám pripraví snáď každý kávový nápoj, na ktorý len pomyslíte. Tieto modely sú na trhu zastúpené v minimálnom množstve, čo je dané predovšetkým ich vysokú obstarávacou cenou.

Tá šplhá až k 50 000 Sk. Ak ste ochotní za kávovar túto sumu vynaložiť, bude vaša domácnosť vybavená supermodernom spotrebičom, ktorý disponuje radom funkcií, okrem tých štandardných nechýba ani ovládanie hlasom alebo pomocou mobilnej aplikácie.

Ako ovplyvní chuť kávy vriaca voda?

Prekvapkávanú kávu treba pripravovať z vody s teplotou 90 – 93 ° C. V prípade elektrických prekvapkávačov je to samozrejmosť, u manuálnych kanvíc však musíte teplotu vody ustrážiť.

Prípravu vody vám uľahčí rýchlovarná kanvica, ktorá umožňuje požadovanú teplotu vody nastaviť, v opačnom prípade sa musíte spoľahnúť sami na seba. Ak použijete príliš horúcu vodu, bude mať kávu horkastú chuť, pretože sa počas prípravy spáli.

späť na obsah ↑

Záver

Prekvapkávače sú ideálne pre milovníkov dobrej kávy, ktorí si tento nápoj doprajú vo väčšom objeme. Jednoduchú prípravu vám umožní i ručné prekvapkávače, jediné, čo budete musieť u týchto typov ustrážiť je teplota vody.

Elektrické prístroje túto starosť prevezmú za vás, a okrem nej vám ponúknu aj ďalšie praktické funkcie. Predovšetkým manuálny prekvapkávače disponujú papierovými filtre, ktoré treba pravidelne vymieňať. Kúpiť však môžete permanentný plastový filter, ktorý zase vyžaduje pravidelnú údržbu.

Na 100 ml vody budete potrebovať 7 – 8 gramu namletej kávy, ktorá by mala svojím vzhľadom pripomínať cukor alebo soľ. Najlepšou voľbou je používať čerstvo namletú kávu, ktorú nameliete za pomocou ručného alebo elektrického mlynčeka na kávu.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk