Prekvapkávače na kávu

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov, ktorý je možné pripraviť rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je použitie prekvapkávača. Prekvapkávač je veľmi obľúbený hlavne vďaka tomu, že dokáže pripraviť poriadnu dávku slabšej kávy, ktorú mnohí preferujú pred malou šálkou slabého espressa.

Postup prípravy je veľmi jednoduchý, účelom prekvapkávača je dostať vodu cez ideálne čerstvo namletú kávu. Do prekvapkávača sa používa rôzna káva od tej lacnejšej až po luxusné značky, pretože mnohí tvrdia, že práve prekvapkávaná káva vyniká výnimočnou chuťou.

Výslednú chuť kávy do značnej miery ovplyvní filter, ktorým je kávovar vybavený. A druhý podiel na chuti má hrubosť, na ktorú je káva zomletá. V tomto prípade platí jednoduché pravidlo, čím jemnejšia káva bude, tým silnejšiu kávu pripravíte.

Pri výbere vhodného prekvapkávača sa musíte zamyslieť, aký typ je pre vás vhodnejší. Dôležitú úlohu hrá aj potrebný objem nádoby, voliť budete vhodný filter. Tí, ktorí zvolia elektrickú variantu, bude ich pravdepodobne zaujímať aj množstvo funkcií, ktoré jednotlivé prístroje ponúkajú a zabudnúť by ste nemali ani veľkosť príkonu.

Porovnať ceny prekvapkávačov

Typy

Prekvapkávače sú k dostaniu v dvoch rôznych podobách. Lacnejším variantom sú manuálne prekvapkávače, drahšie a modernejšie sú prekvapkávače elektrické. Rozhodnutie, ktorý typ voliť nie je celkom jednoznačné, pretože u oboch variantov narazíte na niekoľko kladov i záporov.

Manuálny

Príprava kávy v manuálnom prekvapkávači sa nezaobíde bez varnej kanvice alebo aspoň klasického kastróla. Manuálny kávovar je totiž v prvom rade nutné naplniť vodou, ktorá by mala mať ideálne teplotu 90 ° C. Vo chvíli, keď horúca voda pretečie cez filter, je káva hotová.

Výhodou je rýchla príprava aj nízka cena jednej šálky kávy, ktorú týmto spôsobom pripravíte. Nevýhodou je nutnosť ohrievať vodu v náhradnej nádobe a nezaobídete sa ani bez pravidelného dokupovania filtrov.

Elektrický

Elektrický kávovar vodu tiež ohreje, čo prípravu kávy zrýchli aj zjednoduší. Súčasťou elektrických prekvapkávačov je najčastejšie plastový filter, ktorý má pomerne dlhú životnosť. Výhodou elektrického prekvapkávača je aj skutočnosť, že káva vydrží horúca aj niekoľko ďalších hodín.

To ocenia predovšetkým tí, ktorí trávia doma veľa času, alebo rodiny, kde chodí domov každý v inú dobu a šálkou kávy po svojom príchode nepohrdnú. Jedinou nevýhodou je tak vyššia nákupná cena.

Objem

Objem kanvice je nutné voliť podľa počtu osôb, ktoré budú kávovar používať. Prekvapkávače sú zastúpené niekoľkými veľkosťami. Tie najmenšie, ktoré sú dostatočné na prípravu kávy jednej alebo dvom osobám, majú objem od 0,75 – 1 litra.

Väčšiemu počtu osôb sú určené kanvice s objemom 1,5 litra a predovšetkým pre firemné využitie sú určené prekvapkávače s objemom 2 litre.

Filter

Podceňovať výber filtra sa nemusí vyplatiť. Tento parameter podľa znalcov ovplyvňuje chuť kávy.

  • Papierový – najlacnejší filter, ktorý je však nutné vyhodiť po každom použití. Pokiaľ nepatríte k tým, ktorí sa chcú zaoberať pravidelnou údržbou a nevadí vám nutnosť dokupovať filtre nové, bude pre vás papierový filter tým pravým. Pozor však dajte na lacné filtre, ktoré nie sú kvalitné, čo sa podpíše na výslednej chuti.
  • Plastový – plastové filtre vyžadujú pravidelnú údržbu, ale je možné ich používať opakovane, čo má svoju značnú ekonomickú výhodu.

Výkon

Výkon je parameter, ktorý je dôležitý v prípade elektrických prekvapkávačov. Výkon ovplyvňuje rýchlosť prípravy kávy. Výkon jednotlivých prekvapkávačov môže byť v rozmedzí od 900 – 2 500 a viac W.

Najviac sú zastúpené výrobky s výkonom do 1 200 W, čo je ideálna hodnota. Prekvapkávače s veľkým výkonom sú vhodné pre komerčné použitie.

Funkcie

Výhodou elektrických prekvapkávačov sú funkcie, ktoré prípravu kávy značne zjednodušia a majú aj veľký podiel na údržbe spotrebiča.

Časovač je funkcia, ktorá vám umožní kávu pripraviť na dobu, ktorú si sami vyberiete.

Mnoho prekvapkávačov udrží kávu teplú niekoľko desiatok minút, bez toho aby sa to podpísalo na chuti kávy.

Odkvapkávanie tekutiny pri nalievaní zabráni funkcia Anti-drip, ktorou sú už bežne vybavené aj ďalšie rôzne kanvice.

Ľahšiu údržbu vám umožní funkcia automatického odvápnenia, ktorá sa postará o vodný kameň.

Bezpečnostnou funkciou je ochrana proti prehriatiu.

Penič mlieka je súčasťou niektorých prekvapkávačov.

Značka

Medzi obľúbené elektrické prekvapkávače patria výrobky Russell, Severin, Melitta, Domo, Bosch alebo Braun. Manuálne prekvapkávače vyrába Hario Co., V 60, Kalita Wave alebo Chemex.

Cena

Najlacnejšie sú manuálne prekvapkávače, ktoré kúpite do 20 EUR. Tieto typy sú však na trhu zastúpené v menšom množstve. Do 40 EUR je možné zohnať aj elektrický kávovar menšej veľkosti a nie príliš dobrej kvality.

Kvalitnejšie sú výrobky, ktoré je možné kúpiť od 40 – 80 EUR. Zastúpené sú vo veľkom počte a nájdete tu výrobky tých najlepších výrobcov. Najdrahšie prekvapkávače kúpite za viac ako 120 EUR, sú vhodné do veľkej rodiny, ale dobre poslúžia aj vo väčších kanceláriách.

Porovnať ceny prekvapkávačov

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi prekvapkávanou kávou a espressom?

Hlavný rozdiel je v príprave kávy. Espresso sa pripravuje z jemne namletej kávy a na prípravu potrebuje vysoký tlak. Prekvapkávaná káva sa pripravuje filtráciou a využíva iba gravitáciu, namletá káva svojou konzistenciou pripomína cukor. Prekvapkávaná káva nie je tak silná, espresso je silné a nechýba ani typický krém.

Možno kúpiť zabudovateľný prekvapkávač?

Vstavaný kávovar nie je možné kúpiť. Môžete však zakúpiť zabudovateľný kávovar, ktorý vám pripraví snáď každý kávový nápoj, na ktorý len pomyslíte. Tieto modely sú na trhu zastúpené v minimálnom množstve, čo je dané predovšetkým ich vysokou obstarávacou cenou.

Tá šplhá až k 2 000 EUR. Ak ste ochotní za kávovar túto sumu vynaložiť, bude vaša domácnosť vybavená supermoderným spotrebičom, ktorý disponuje radom funkcií, okrem tých štandardných nechýba ani ovládanie hlasom alebo pomocou mobilnej aplikácie.

Ako ovplyvní chuť kávy vriaca voda?

Prekvapkávanú kávu treba pripravovať z vody s teplotou 90 – 93 ° C. V prípade elektrických prekvapkávačov je to samozrejmosť, u manuálnych kanvíc však musíte teplotu vody ustrážiť.

Prípravu vody vám uľahčí rýchlovarná kanvica, ktorá umožňuje požadovanú teplotu vody nastaviť, v opačnom prípade sa musíte spoľahnúť sami na seba. Ak použijete príliš horúcu vodu, bude mať káva horkastú chuť, pretože sa počas prípravy spáli.

Záver

Prekvapkávače sú ideálne pre milovníkov dobrej kávy, ktorí si tento nápoj doprajú vo väčšom objeme. Jednoduchú prípravu vám umožnia i ručné prekvapkávače, jediné, čo budete musieť u týchto typov ustrážiť je teplota vody.

Elektrické prístroje túto starosť prevezmú za vás, a okrem nej vám ponúknu aj ďalšie praktické funkcie. Predovšetkým manuálne prekvapkávače disponujú papierovými filtrami, ktoré treba pravidelne vymieňať. Kúpiť však môžete permanentný plastový filter, ktorý zase vyžaduje pravidelnú údržbu.

Na 100 ml vody budete potrebovať 7 – 8 gramov namletej kávy, ktorá by mala svojím vzhľadom pripomínať cukor alebo soľ. Najlepšou voľbou je používať čerstvo namletú kávu, ktorú nameliete za pomoci ručného alebo elektrického mlynčeka na kávu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.alza.sk

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo