Pákové kávovary

Káva ja nápoj, ktorý sa teší mimoriadnej obľube prakticky po celom svete. V každej krajine sa potom káva pripravuje trochu iným spôsobom za pomoci rôznych typov nádob. Jednou z možností, ako kvalitnú kávu pripraviť ponúka aj pákový kávovar. Tento prístroj sa vyznačuje náročnou prípravou aj obsluhou a preferujú ho predovšetkým tí, pre ktorých predstavuje príprava kávy niečo ako malý rituál.

Od pákového kávovaru nemožno očakávať rýchlu a automatickú prípravu kávy. V tomto prípade je postup pomerne technicky náročný a nebude vyhovovať tým, ktorí chcú iba pod kávovar postaviť pohárik ao chvíľu už popíjať lahodný nápoj. Aby ste si mohli pomocou talianskeho kávovaru kávu pripraviť, budete potrebovať aj nejaké tie baristické skúsenosti. Potom, čo si však túto prax osvojíte, nebude príprava kávy nijako zložitá.

Príprava kávy začína namletím správneho množstva kávy, ktorú utlačíte pomocou tampera a potom vložíte do hlavy kávovaru. Následne prístroj spustíte, prípravu kávy budete pozorne kontrovať av správny čas kávovar vypnete. Milovníci kávy u týchto prístrojov najviac oceňujú práve to, že majú nad každým hrnčekom kávu kontrolu a môžu chuť kávy rôzne meniť či nejakým spôsobom ovplyvniť. Túto možnosť automatický ani kapsulový kávovar neumožňuje.

Pákové kávovary sú na trhu zastúpené pomerne veľkým počtom výrobkov. Aby ste vybrali ten správny prístroj, budete musieť o kávovare vedieť aspoň niekoľko základných informácií. Najdôležitejšími časťami prístroja je bojler a čerpadlo.

Pri výbere berte do úvahy aj to, kde bude kávovar umiestnený a akým spôsobom vyriešite prívod vody. Milovníci mliečnych nápojov sa nezaobídu bez možnosti našľahať bohatú mliečnu penu. Zvážiť musíte aj to, či radšej investuje do kávovaru so vstavaným mlynčekom, alebo si mlynček kúpite ako jedno z príslušenstva samostatne. Až potom prichádza na rad samotný vzhľad prístroja.

Porovnať ceny kávovárov

Objem a teplota vody

O teplotu vody sa stará bojler, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou každého pákového kávovaru. Z bojlera sa čerpá teplá voda aj para. Voda slúži na samotnú prípravu kávy, paru využijete pri šľahaní mlieka. Niektoré pákové kávovary potom môžete využiť aj na prípravu čaju, aj tu určuje správnu teplotu vody bojler s dostatočne veľkou kapacitou.

Správna káva, ale aj čaj potom vyžaduje stálu teplotu vody. Pri espresse by mala mať voda teplotu v rozmedzí 90 – 96°C. Pokiaľ nebude kávovar schopný zaistiť vodu optimálnej teploty, nebude výsledná chuť dokonalá. O teplotu vody sa stará zabudovaný termostat. Tým sú vybavené menšie aj väčšie pákové kávovary. Niektoré kávovary potom môžu mať samostatný termostat na horúcu vodu aj paru.

Tlak

Hodnoty správneho tlaku spĺňa každý kvalitný kávovar. Čo sa týka tlaku, postačí vedieť, že nebudete potrebovať kávovar s tým najvyšším možným tlakom. Pravé talianske espresso sa pripravuje pomocou tlaku 9 barov. Nie je teda nutné utrácať za kávovar, ktorý je schopný pracovať s tlakom 10 a viac barov.

V tomto prípade sa jedná skôr o reklamný trik. Hodnota tlaku by však nemala klesnúť pod požadovaných 9 barov, pretože takýto kávovar by vám namiesto dokonalej kávy pripravil skôr horúcu zafarbenú vodu.

Čerpadlo

Za srdce kávovaru je považované čerpadlo, vyberať môžete medzi kávovarom s rotačným alebo vibračným čerpadlom.

  • Rotačné čerpadlo – je kvalitnejší model, ktorého súčasťou sú rotujúce lopatky. Tie vháňa vodu do potrubia pod stále rovnakým tlakom. Nevýhodou rotačného čerpadla je vyšší nárok na priestor a vyššia obstarávacia cena. Rotačným čerpadlom budú teda vybavené drahšie a väčšie domáce a predovšetkým komerčné prístroje.
  • Vibračné čerpadlo – nachádza sa pri menších a lacnejších prístrojoch. Vibračné čerpadlo funguje na princípe piestu, čerpadlo je schopné vyvinú vysoký tlak, ktorý však následne upadá. Ale ani kávovary s vibračným čerpadlom nemožno považovať za menej kvalitné, najmä ak sa zameriate na prístroje známych značiek.

Príkon

Príkon je parameter, ktorý určuje, ako je daný kávovar výkonný. V prípade domácich pákových kávovarov býva príkon v rozmedzí 300 – 2 000 W. Profesionálne prístroje sú oveľa výkonnejšie a hodnoty príkonu dosahujú až 3 000 W.

Parné trysky

Pokiaľ patríte k tým, ktorí si nevedia predstaviť kávu bez mliečnej peny, budete vyberať medzi prístrojmi, ktoré sú schopné pomocou trysiek našľahať dokonalú mliečnu penu. Vďaka tomu si doma pripravíte bohaté cappuccino alebo obľúbenú kávu latté.

Pákové kávovary majú trysky rôznych dĺžok, ktoré sa líšia aj svojim tvarom a zakončením. Vzhľad trysiek ovplyvňuje skôr výrobca. Všeobecne nemožno povedať, ktorú podobu trysiek zvoliť, každému môže vyhovovať niečo iné, na výslednej podobe našľahaného mlieka by však nemal mať vhľad nijako zásadný vplyv. Šľahanie mlieka si však vyžaduje trochu cviku a na začiatku nebude jednoduché pre nikoho.

Mlynček

Mlynček je tým najzákladnejším príslušenstvom, ktoré bude potrebovať každý, kto chce pripravovať kávový nápoj z čerstvých kávových zŕn. Mlynček je možné kúpiť samostatne, ale môže byť aj súčasťou kávovaru. Ani výber správneho mlynčeka by ste nemali podceniť, pretože práve mlynček a predovšetkým spôsob mletia úplne zásadne ovplyvňuje výslednú chuť kávy.

Pákové kávovary slúžia na prípravu pravého talianskeho espressa a espresso pripravíte z veľmi jemne namletej kávy. Jednotlivé mlynčeky spravidla umožňujú nastavovať rôzne stupne hrubosti mletia. V súvislosti s pákovým kávovarom je nutné, aby mlynček umožniť jemnosť mletia nastaviť mletie v mikrometrickej stupnici, pretože aj veľmi malá zmena chuť kávy ovplyvní.

Pri výbere mlynčeka sa tak nezameriavajte na univerzálne mlynčeky, ktoré slúžia na prípravu rôznych nápojov, ale zamerajte sa na mlynčeky espressové. Vyberať môžete medzi ručnými aj elektrickými espressovými mlynčekmi.

  • Kávovar s mlynčekom – súčasťou kávovarov 2v1 je integrovaný mlynček na kávu. Vďaka takému kávovaru ušetríte miesto na kuchynskej linke a ušetríte si aj starosti s výberom samostatného mlynčeka. Nemusíte sa báť, že mlynček nebude kvalitný, vo väčšine prípadov sa naopak kávovar s mlynčekom veľmi dobre dopĺňa.

Zásobník na vodu

Veľkosť zásobníka na vodu má vplyv skôr na užívateľský komfort. Malý zásobník budete musieť veľmi často dopĺňať, čo môže byť po čase značne obťažujúce. Veľký zásobník potom značne zväčší veľkosť kávovaru. Zásobníky mávajú najčastejšie objem v rozmedzí 0,5 – 3 litre a pri výbere vhodného objemu by ste mali zohľadniť počet osôb, ktoré budú kávu pravidelne konzumovať.

Funkcie a možnosti

Pákové kávovary ponúkajú rovnako ako kávovary automatické aj niekoľko praktických funkcií. Obľúbená je možnosť predhriatia šálok, možnosť nastaviť potrebné množstvo vody a kávy. Meniť môžete výšku výpustí a kávu variť do rôzne veľkých šálok alebo pohárov.

  • Stand-by – funkcia, ktorý umožňuje prepínanie do úsporného režimu
  • Automatické vypnutie – aj táto funkcia bude šetriť vašu peňaženku v prípade, keď zabudnete kávovar vypnúť.

Značka

Kvalitný výrobca je pri výbere kávovaru taktiež veľmi dôležitý. Vďaka nemu budete mať istotu, že prístroj niečo vydrží a spoľahnúť sa môžete aj na možný servis. Za najznámejšie a najkvalitnejšie sú považované kávovary značky DeLonghi, Klarstein alebo Krups. Títo výrobcovia však nie sú zďaleka jediní a kúpiť tak môžete aj kávovar Sencor, Zelmer, Gaggia, Ascato, Sage či ETA.

Cena

Pákové kávovary sa rozdeľujú do rôznych cenových hladín podľa náročnosti používateľa. Od jednoduchého prístroja nemožno očakávať veľa možností a využijú ich tí, ktorí sa neboja náročnejšej prípravy kávy. Drahšie prístroje sú na používanie predsa len jednoduchšie a ponúkajú viac spôsobov nastavenia extrakcie. Záleží teda na vás, ktorému postupu dáte prednosť a koľko ste ochotní do prístroja investovať.

Porovnať ceny kávovárov

Otázky a odpovede

Aké príslušenstvo sa bude ešte hodiť?

Nie každý pákový kávovar disponuje zabudovaným kávovým mlynčekom. Pokiaľ aj vy zaobstaráte model bez mlynčeka, bude pre vás práve toto príslušenstvo tým vôbec najdôležitejším. Vyberať môžete medzi mechanickými aj elektrickými mlynčekmi mnohých veľkostí. Medzi menej dôležité potom patrí kanvička na mlieko a tamper, teda vtláčadlo na kávu.

V čom sa líši lacný kávovar od drahého?

Obstarávaciu cenu prístroja ovplyvňuje mnohé. Svoj vplyv má pochopiteľne veľkosť prístroja, kvalita výrobného materiálu alebo rôzne zabudované príslušenstvo či funkcie. U pákových kávovarov sa potom líši aj typ čerpadla.

Lacnejšie skôr domáce prístroje disponujú čerpadlom vibračným, ktoré je menšie aj lacnejšie. Drah skôr komerčné prístroje potom využívajú čerpadlo rotačné, ktoré je oveľa kvalitné a umožní vám pripraviť naozaj dokonalú kávu. Rotačné čerpadlo nájdete v obmedzenej miere aj pri niektorých menších domácich kávovaroch.

Ako vybrať domáci pákový kávovar?

Pri výbere kávovaru na doma sa zamerajte okrem iného na rozmery prístroja. Kávovar by nemal na kuchynskej linke zaberať príliš veľa miesta. Vzhľad prístroja vyberajte podľa svojho estetického cítenia a zohľadnite pochopiteľne aj štýl kuchyne.

Z užívateľského hľadiska je dôležitá veľkosť zásobníka na vodu. Tento parameter určuje, ako často budete musieť dopĺňať. Pohodlnejšie sú potom kávovary, ktoré je možné pripojiť k vodovodnému poriadku, čo však nie je možné v každej domácnosti realizovať. Na prvý pohľad si potom všimnete aj spôsob ovládania. Väčšinou sa stretnete s tlačidlovým ovládaním, ale moderným prístrojom nechýba ani prehľadný displej.

Záver

Pákový kávovar vyberajte tak, aby bola príprava kávy jednoduchá pre každého, kto bude prístroj používať. Za kvalitnejšie sú považované kávovary s rotačným čerpadlom, obľúbený je aj DIP systém, ktorý vám umožní nastaviť požadovanú teplotu vody.

V prípade, keď budete chcieť pripraviť okrem espressa aj mliečne nápoje, nemali by prístroju chýbať ani parné trysky. Pri každom kávovare je veľmi dôležitý aj samotný vzhľad a rozmer. Rozhodujúce slovo bude mať cena prístroja. Pri výbere sa vždy zamerajte iba na výrobky popredných výrobcov.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Príde mi že pákové kávovary sú najlepšie iba od značky DeLonghi, niektoré značky som časom vyskúšala, ale tie mi veľmi nevyhovali až na tento DeLonghi Dedica, ktorý je opavdu boží.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo