Kávovary na kapsule

Kávovary na kapsule sú tým najmenej nákladným typom kávovaru, ktorým môžete svoju domácnosť vybaviť. Okrem toho ich možno použiť na prípravu nepreberného množstva kávových aj čajových nápojov. Všetko navyše zvládnete rýchlo za pomoci niekoľkých tlačidiel. Príprava kávy je naozaj jednoduchá, stačí vložiť kapsulu, stlačiť tlačidlo a behom chvíle si už môžete pochutnávať na lahodnej káve.

Káva z kapsúl vás vždy nadchne svojou chuťou aj vôňou. Kávové kapsule sú vždy hermeticky uzavreté, vďaka čomu nestrácajú arómu ani chuť. Kapsule kávu ochránia cez vlhkosťou vzduchom aj svetlom a zaistia vám tak jej absolútnu čerstvosť.

Výber kapsulového kávovaru je pomerne jednoduchý. Zaujímať vás bude najmä kompatibilita kávovarov s kapsulami, veľkosť kávovaru a jeho funkcie. Počet funkcií sa odvíja iba od obstarávacej ceny kávovaru. Najlacnejšie modely toho príliš neponúka, tie drahé sú naopak doplnené o celý rad praktických funkcií. Záleží teda iba na tom, koľko ste ochotní do kávovaru investovať.

Porovnať ceny kávovárov

Materiál

Výrobný materiál určuje cena kávovarov. Tí, ktorí si zaobstarajú lacnejší variant, sa budú musieť uspokojiť s kávovarom vyrobeným prevažne z plastu. Pokiaľ zaplatíte viac, dostanete kávovar vyrobený z prémiových materiálov, u ktorých máte zaručenú dlhšiu životnosť.

Veľkosť nádržky na vodu

Kávovar na kapsule disponuje nádržkou na vodu. Jednotlivé modely sa potom líšia jej veľkosťou. Veľkosť nádoby je vhodné vyberať podľa počtu šálok kávy, ktoré budete pravidelne pripravovať. Niekomu postačí objem, z ktorého pripravia 2 šálky kávy, iný naopak využije väčšiu nádobu. Ak vám kapacita nádoby nebude stačiť, stačí ju jednoducho opätovne napustiť.

Kávovary na kapsule mávajú nádrž o veľkosti 0,6 – 1,4 litra. Najobľúbenejšie sú kávovary s nádobou s objemom 1 litra.

Tlak

Na to, aby bol kávovar schopný kávu pripraviť, potrebuje dosiahnuť určitú hodnotu tlaku. Vďaka správnemu tlaku dokáže káva ponúknuť pravú arómu a chuť. Kvalitný kávovar by mal byť schopný pracovať pri tlaku 15 bar.

 • Tlak 10 bar – pri nižšom tlaku budete môcť pripraviť skôr menej aromatické mliečne kávové nápoje ako latte, cappuccino atď.
 • Tlak 15 bar – tí, ktorí preferujú kávu typu presso, budú potrebovať kávovary s tlakom 15 a viac baru.

Príkon

Tento parameter určuje, ako rýchlo môže kávovar nahriať vodu a pripraviť šálku kávy. Veľmi rýchlu prípravu zaistí kávovar s príkonom 1 400 W.

Funkcia

Kapsulové kávovary sa veľmi často vyberajú podľa rôznych funkcií. Niektoré funkcie sú súčasťou aj najlacnejších kávovarov, za iné si však budete musieť priplatiť.

 • Nastavenie výšky – jednou z najžiadanejších funkcií je možnosť nastaviť výšku šálky. Vďaka tomu môžete kávu pripravovať do pohárov alebo hrnčekov rôznej veľkosti. Túto funkciu ponúka prakticky akýkoľvek kapsulový kávovar. Rozdiel je však v spôsobe nastavenia, nie každý kávovar je v tomto ohľade praktický.
 • Automatické vypnutie – praktická funkcia, ktorá zaistí, že sa kávovar po nejakej dobe nečinnosti sám vypne.
 • Čistenie – podstatnou funkciou je aj čistenie kávovaru. Niektoré drahšie kávovary funkciu čistenia ponúkajú a ich držba je tak skutočne jednoduchá.
 • Inteligentné kávovary – najmodernejšie kávovary je možné ovládať pomocou mobilnej aplikácie. Stačí do kávovaru vložiť kapsulu, pripraviť šálku a potom odísť z domova. Vďaka aplikácii si môžete kávu pripraviť ešte pred príchodom domov.
 • Zásobník na kapsule – vďaka zásobníku nebudete musieť ihneď vyhadzovať každú použitú kapsulu.
 • Príprava studených nápojov – pomocou niektorých kávovarov budete môcť pripraviť aj studené nápoje.
 • Pamäť – nastaviť môžete množstvo požadovaného nápoja. Zvoliť môžete aj teplotu alebo intenzitu. Tieto informácie je možné potom uložiť do pamäte, ďalšiu šálku obľúbenej kávy si tak budete môcť pripraviť veľmi rýchlo.
 • Parná tryska a nádoba na mlieko – drahším kávovarom nechýba ani toto príslušenstvo. Mliečne nápoje tak pripravíte z čerstvého mlieka a nemusíte sa spoliehať na sušené mlieko z kapsule.

Značka

Kapsulové kávovary dodáva menší počet výrobcov. Najväčšie zastúpenie na trhu majú kávovary Krups, DeLonghi, Tassimo, Illy, Lavaza a Tchibo. Výrobcovia dodávajú na trh aj kapsule, ktoré sú s daným kávovarom kompatibilné. Nekompatibilné kapsule nebude možné používať, preto si pred výberom najskôr overte, aké kapsule je možné do vami zvoleného kávovaru používať. Zaujímať by vás mala aj ich cena.

 • Tassimo – kávovary sú kompatibilné s kapsulami Tassimo. Kávovary tejto značky poznáte podľa robustnejšieho vzhľadu, ktorý môže pripomínať pákový kávovar.
 • Tchibo – kávovary sú kompatibilné s kapsulami Tchibo. Od tohto výrobcu kúpite kávovary v modernom aj retro štýle.
 • Illy – kávovary sú kompatibilné s kapsulami Iperespresso illy. Tieto kávovary sú najmenej náročné na priestor a na prvý pohľad vás upútajú svojim moderným vzhľadom.

Cena

Cena najlacnejších kapsulových kávovarov býva okolo 43 eur. Pri týchto kávovaroch si musíte vystačiť s jednoduchým vzhľadom, menej kvalitnými materiálmi a menším počtom funkcií. Za kapsulový kávovar v prémiovej kvalite môžete zaplatiť aj viac ako 255 eur. Zlatou strednou cestou sú tak kávovary s cenou okolo 129 eur.

Porovnať ceny kávovárov

Otázky a odpovede

Aké sú nevýhody kapsulových kávovarov?

Kapsulový kávovar je schopný pripraviť na raz iba jednu šálku kávy. Nevýhodou je aj vyššia cena za 1 šálku kávy. Hoci počiatočné náklady pri zaobstarávaní kávovaru nie sú nijako vysoké, vyjde výsledný nápoj v porovnaní s ostatnými kávovarmi draho. Najväčšou nevýhodou je však neekologičnosť tohto kávovaru.

Čo sú inteligentné kapsule?

Na týchto kapsuliach sú vyznačené všetky informácie v podobe čiarového kódu. Kávovar je schopný čiarový kód prečítať. Kvalitnú kávu tak pripraví automaticky bez toho, aby ste sa museli o čokoľvek starať.

Aká je cena kapsúl?

Cena kapsúl býva najčastejšie v rozmedzí 0,2 – 0,4 eur. Kúpiť však môžete lacnejšie kapsule, najčastejšie v zľavových akciách, alebo naopak drahšie kapsule. V kapsulovom kávovare tak pripravíte pomerne drahú kávu.

Záver

Kapsulový kávovar pripraví kávu veľmi rýchlo a jednoducho. Výhodou týchto kávovarov je aj kompaktný rozmer. Poteší aj nenáročná držba či dlhá životnosť a vysoká kvalita kapsúl. V kapsulovom kávovare môžete pripraviť mnoho rôznych nápojov. Ochutnávať môžete stále niečo nové. Výrobcovia navyše sortiment stále rozširujú a menia. Pochutnať si môžete nielen na mnohých druhoch kávy, ale pripravíte aj čaj alebo čokoládu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Add your review
 1. Pred dvoma rokmi som s priateľom kúpila kávovar na kapsule od Nespressa čierny. Stále je funčná, robí výbornú kávu, máme možnosť si nastaviť buď malú alebo veľkú kávu, nie je až taký hlučný, síce je malý, ale pre nás dvoch to stačí.

 2. Neviem či si mám vybrať kávovar na kapsule od značky Dolce Gusto alebo od Nespressa? Poradíte mi, prosím? Vopred ďakujem.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo