Zubné pasty

Najobľúbenejšie typy zubných pást

Zubná pasta patrí k základnému vybaveniu každej kúpeľne. V mnohých domácnostiach sa bežne objavuje niekoľko rôznych výrobkov, pretože každému vyhovuje iná zubná pasta. Zubné pasty majú niekoľko rôznych príchutí, líšia sa v samotnom určení, kedy riešia rôzne problémy s chrupom. Pre deti sú zastúpené špeciálne detské pasty, ktoré je možné používať od prvého zúbku.

Nie všetky dostupné pasty sú však ideálne, mnohé obsahujú konzervanty, azofarbivá, sladidlá a ďalšie škodlivé látky. Tieto látky škodia dospelým, oveľa nevhodnejšie sú však v detských pastách, najmä preto, že deti pastu rady ochutnávajú.

Porovnať ceny zubných pást

Typy

Prostriedky určené na starostlivosť o zuby sú zastúpené viacerými výrobkami. Pri výbere tak nie ste odkázaní iba na pasty, ktoré sú však najbežnejšie a najlepšie dostupné.

Zubná pasta

Najobľúbenejšie a zároveň najľahšie dostupné výrobky. Nevýhodou zubných pást je samotné zloženie, pretože nie všetky pasty sú z hľadiska zloženia ideálne. Okrem toho môžu niekomu nevyhovovať z ekologického hľadiska, po jej vypotrebení totiž zostáva plastový obal.

Zubný gél

Zubný gél sa paste v mnohom podobá, aplikácia je v tomto prípade rovnaká. Kúpiť ich môžete v drogériách a často sú priamo na odporúčanie lekára. Často sú určené na riešenie konkrétneho problému. Nevýhodou gélu je vyššia obstarávacia cena a aj v tomto prípade budete musieť riešiť plastové obaly.

Zubné prášky

Výhodou zubných práškov je prírodnejšie zloženie. Prášky neobsahujú zvlhčovadlá, konzervanty ani spojivá. Namiesto nich sú zastúpené byliny, vápenec a esenciálne oleje.

Tieto výrobky kúpite vo forme prášku aj tabliet. Všeobecne jednoduchšie používanie ponúka tablety, ktoré vyhovujú predovšetkým cestovateľom. Tablety neobsahujú vodu a sú vhodné aj pre deti. Aj v tomto prípade sa na aplikáciu používa zubná kefka.

Využití

Zubní pasty se dělí podle různých potíží. Zastoupeny jsou pasty vhodné pro citlivé zuby, nebo ty, které pomáhají v boji s parondontitidou.

Parodontitida

Jedná se o zánětlivé onemocnění závěsných vazů. Ty způsobují bakterie, které se v ústech hromadí. Parodontitidu není vhodné podceňovat, neléčená může skončit vypadáváním zubů. Vinou tohoto onemocnění je nesprávná péče o chrup.

Parodontitidu se v začátečním stádiu projevuje krvácením dásní, posléze dochází k odhalení krčků, následuje viklavost zubů a konečnou fázi je pak jejich vypadávání. Při tomto onemocnění se často projevují i jiné potíže jako citlivé zubu, zarudlé dásně, ale i nepříjemný zápach.

Citlivé zuby

Citlivé zuby spoznáte podľa bolesti pri konzumácii teplých aj studených potravín a nápojov. Pomocou vhodnej pasty prejavy zmiernite, avšak pasta vás ťažkostí úplne nezbaví. Problém s citlivými zubami treba konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Terapeutické pasty

Speciální pasty dostupné v mnoha podobách. Lze je koupit na mnoho různých potíží. Pomohou vaše zuby ochránit před zubním kazem, nedoporučuje se je však používat každodenně. K dostání jsou bylinné pasty, u kterých oceníte přírodní složení.

Ne všem svědčí mentol, právě pro ně jsou určeny pasty bez mentolu. Dále koupíte pasty bez pěnidel či fluoridu. A pouze v lékárnách jsou k dostání antibakteriální pasty, které se používají po různých zákrocích. Ani tyto pasty však nejsou určeny k dlouhodobému používání.

Detské

Detské pasty majú iné zloženie ako výrobky určené dospelým. Tu sa výrobcovia zamerali predovšetkým na chuť. Preto pasty často obsahujú rôzne sladidlá, ktoré sú však pre deti nevhodné. Deti pastu bežne prehĺtajú, preto sa musia nanášať v malom množstve.

Okrem sladidiel môžu pasty obsahovať ďalšie látky, ktoré sú pre deti nevhodné. Do tejto skupiny patrí farbivo Titanum Dioxide, sladidlá Sacharín alebo Xylitol.

Metylparabén je látka, ktorá môže spôsobovať rôzne alergie, vhodné nie sú ani penidlá napríklad Cocamidopropyl alebo Betaine. A pozor si dávajte aj na chemické látky, ktoré obsahujú skratky PEG a PPG. Detské pasty sú rozdelené podľa veku. V závislosti na ňom sa líši množstvo fluoridov, ktoré pasta obsahujú.

Najmenším deťom je vhodné zaobstarať pastu bez fluoridov, pokiaľ ich však pasta obsahovať bude, nemalo by množstvo prekročiť 400 ppm. Staršie deti od 4 – 6 rokov by mali používať pastu s obsahom 400 – 600 ppm fluoridov. A deti od 7 rokov veku môžu v paste mať 600 – 1450 ppm fluoridov.

Zloženie

Pasty obsahujú rôzne zložky, k tým základným patria:

Fluoridy – podieľajú sa na nižšej kazivosti zubov. Starajú sa o odolnejšiu sklovinu, chránia ju proti pôsobeniu kyselín, znižujú jej odvápnenie. Pôsobia antibakteriálne a zvyšujú prívod minerálov.

Podľa obsahu fluoridov ich možno rozdeliť na:

  1. Terapeutické – obsahov väčšie množstvo fluoridov a to v rozmedzí 1 800 – 2 500 ppm. Používajú najmä na rýchle vybielenie skloviny.
  2. Bežné – vhodné na každodenné používanie, obsah fluoridov je cca 1 500 ppm.

Abrazíva – nájdete pod označením REA alebo tiež RDA, množstvo, ktoré zubné pasty obsahujú je v rozmedzí 0 – 200. Kvalitné zubné pasty majú hodnotu abrazív do 70, pasty s vyšším obsahom môžu spôsobiť vyššiu citlivosť.

Hodnota pH – vyjadruje kyslosť alebo zásaditosť. Optimálne pH v ústach by malo byť okolo 6,2. Nízka hodnota pH spôsobuje kyslosť v ústach a má vplyv na odvápnenie skloviny.

Penidlá – patria medzi látky, ktoré sú v zubnej paste nežiaduce. Označené sú skratkou SLS. Penidlá majú odmasťujúcu schopnosť a okrem zubných pást sú obsiahnuté v rôznych umývacích prípravkoch alebo sprchových géloch. Vo vlastnom záujme preto vyberajte zubnú pastu s čo možno najnižším obsahom SLS.

Značka

Medzi kvalitné zubné pasty patria výrobky značky Elmex, Curaprox, Vademecum. Zastúpené sú v mnohých podobách. Medzi bylinné pasty patrí Herbadent, táto značka neobsahuje penidlá. Podobne sú na tom pasty značky Meridol. S citlivými zubami vám pomôže pasta Sensodyne.

Medzi najkvalitnejšie detské pasty patrí Weleda, ktorá neobsahuje škodlivé látky ani fluoridy a používať ju môžu najmenšie deti. Medzi ďalšie kvalitné pasty patrí Odol a Elmex.

Cena

Zubná pasta by nemala byť vyberaná podľa obstarávacej ceny, vyššia cena nie je v tomto prípade zárukou kvality. Najdôležitejšie je zloženie pasty. Cena pasty nie je nijako vysoká, bežné pasty kúpite od 1 – 2 eur. Drahšie vás vyjdú na 5 – 6 eur. Zubnú pastu však môžete kúpiť aj za viac ako 22 eur.

Porovnať ceny zubných pást

Otázky a odpovede

Ako vybrať ten správny prostriedok na čistenie zubov?

To, či sú pre vás vhodnejšie pasty, gély alebo tablety závisí z veľkej časti na vašich konkrétnych problémoch aj vašom spôsobe života. Problémy s ďasnami alebo citlivými zubami vyriešia predovšetkým pasty alebo gély, ktoré budete vyberať podľa vlastných požiadaviek.

Pokiaľ žiadnymi problémami netrpíte alebo patríte k cestovateľom, môžu vám viac vyhovovať zubné prášky. Tie majú mnohokrát opätovne plniace obaly a sú tak ekologickejšie.

Akú pastu používať pri fajčení?

Fajčenie spôsobuje žltnutie zubov, týchto problémov vás môžu zbaviť bieliace zubné pasty. Kúpiť však môžete priamo špeciálne pasty určené fajčiarom, ktoré majú špecifické zloženie. Vo väčšine prípadov však pasta odstráni iba menšie množstvo škvŕn a ani zažltnuté zuby nebudú s týmito výrobkami dokonale biele.

Ktoré značky sú nevyhovujúce?

Zubné pasty sa testujú pomerne často, z hľadiska testov sa vždy objaví niekoľko nekvalitných výrobkov. Väčšie množstvo umelých farbív nájdete aj v paste. Pozor dajte aj na niektoré výrobky Colgate, Signal, Vademeccum, Lacalut alebo Odol.

Záver

Vybrať vhodnú zubnú pastu nie je úplne jednoduché, ale ani dokonalá zubná pasta nevyrieši všetky vaše problémy, pokiaľ nebude správne používaná.

Notoricky známe pravidlo hovorí, že zuby by sa mali čistiť ráno pre krásu a večer pre zdravie. Pri správnom čistení urobí veľkú časť práce aj samotnú zubnú kefku a pozornosť by ste mali venovať aj technike čistenia zubov.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.nazuby.eu, www.drmax.sk, www.bieliace-pasiky.com

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo