Navigácia do auta

Navigácia do auta je v dnešnej dobe na cestách nenahraditeľná. Ak kupujete nové auto, môže byť autonavigácia priamo jeho súčasťou. Tento prvok za zabudovaný v dotykovom paneli spoločne s autorádiom. Navigáciou však môžete vybaviť ako nové, tak staršie osobné aj nákladné vozidlá.

GPS navigácia vás dovedie na miesto bez zbytočného blúdenia, dopredu vás upozorní na uzávierky, dopravné nehody, kolóny aj policajné kontroly. Podobné funkcie však ponúkajú aj navigácie, ktoré si môžete stiahnuť do mobilného telefónu. Obe varianty majú svojich priaznivcov i odporcov a každý variant potom aj svoje výhody a nevýhody.

Ak preferujete obstaranie GPS autonavigácie, mali by ste venovať pozornosť niekoľkým parametrom. Vďaka správnemu výberu bude navigácia fungovať spoľahlivo a na cestách vás doma ani v cudzine vás nič neprekvapí. Prvé na čo by ste sa mali pri výbere navigácie zamerať, sú kvalitné mapové podklady.

Dôležité je, aby sa mapové podklady pravidelne aktualizovali. Pravidelnú aktualizáciu ponúkajú predovšetkým najväčší a najobľúbenejší výrobcovia. Zaujímať by ste sa mali aj na samotnú kvalitu podkladov, nie každý výrobca môže mať mapy dostatočne prehľadné. Na druhú stranu však môžete kúpiť navigácia s 3D zobrazením. O pohodlie sa postará dostatočne veľký displej a oceníte aj ďalšie funkcie. Veľmi praktická je najmä hlasová navigácia.

Porovnať ceny navigácií

Typy

Autonavigácia sa všeobecne delí na 2 typy. Kúpiť môžete navigáciu zabudovanú alebo prenosnú.

 • Zabudovaná navigácia do auta– tento typ navigácie je bežný u nových vozidiel. Autonavigácia je zabudovaná priamo v palubnej doske. Súčasťou týchto navigácií je aj prehrávač médií a rádio. Navigáciu môžete nechať zabudovať aj do starších vozidiel. Toto riešenie však nie je tak populárne. Nevýhodou dodatočne zabudovaných navigácií je zložitejšie ovládanie.
 • Prenosná navigácia do auta – túto navigáciu môžete pripevniť na palubnú dosku alebo predné sklo vozidla. Prenosné navigácie sú kompatibilné s každým typom vozidla a ponúkajú prakticky tie isté funkcie ako navigácia prenosná. Súčasťou navigácie však nie sú ďalšie médiá.

Druhy

Autonavigácia ponúka niekoľko funkcií. Niektorí výrobcovia navigácie delia do skupín práve podľa toho, aké funkcie ponúkajú. Záujem je predovšetkým o nadštandardné funkcie, pretože tie základné sú pre väčšinu navigácií spoločné.

 • Navigácia s kamerou – navigácia vám nielen ukáže cestu, ale taktiež bude natáčať priebeh cesty pred vami. Vďaka kamere môžete zaznamenať možnú dopravnú nehodu, ale upozorní vás aj na ďalšie situácie, ktoré môžete počas jazdy riešiť. U týchto kamier venujte pozornosť kvalite záberu aj veľkosti úložiska.
 • Doživotná aktualizácia máp – táto funkcia sa hodí všetkým a býva súčasťou navigácií popredných výrobcov. Za doživotnú dobu sa väčšinou považuje 10 rokov používania navigácie. Každý výrobca má však trochu iné parametre.
 • Navigácia s 3D zobrazením – tieto navigácie ponúkajú inovatívne a najmodernejšie mapy. Na navigácii sa budú v 3D zobrazení ukazovať tie najobľúbenejšie body záujmov, teda významné budovy, ale aj turistické ciele alebo križovatky.
 • Navigácia s českým menu – nie každá navigácia ponúka menu v slovenčine. Pokiaľ neovládate cudzie jazyky, mali by ste sa zamerať predovšetkým na túto funkciu. Všetky kvalitné navigácie umožňujú prepínať medzi niekoľkými svetovými jazykmi.

Veľkosť displeja

Navigáciu môžete ovládať pomocou dotykového displeja. Veľkosť displejov býva v rozmedzí 4,3 – 8“. Tu sa oplatí priplatiť za navigáciu s väčším displejom, ktorá bude prehľadnejšia a bude sa vám ľahšie ovládať. Na druhú stranu však záleží aj na tom, kde bude navigácia umiestnená.

V žiadnom prípade by vám nemala nijako brániť vo výhľade. Pokiaľ teda bude navigácia umiestnená na okne, mali by ste ísť cestou kompromisu. Medzi najobľúbenejšie patrí navigácia s displejom o veľkosti 5 alebo 6“.

Rozlíšenie

Kvalitu obrazu udáva z veľkej časti práve veľkosť displeja. Rozlíšenie je vyjadrované v pixeloch a aj tu platí, že čím je hodnota pixel vyššia, tým kvalitnejší bude aj obraz.

Napájanie

Autonavigácie sú napájané prostredníctvom kábla zo zásuvky autozapaľovača. K dostaniu sú navigácie s napájaním 12 aj 24 V. Súčasťou GPS navigáciou je batéria. Tu je nutné vedieť, ako dlho je autonavigácia na jedno nabitie schopná fungovať. Bežná výdrž je od 60 – 180 minút, ale drahšie navigácie sú schopné vydržať ešte dlhšiu dobu.

Ďalšie vlastnosti navigácie

Okrem vyššie spomínaných nadštandardných funkcií, sú navigácie doplnené o mnoho ďalších funkcií. Ide predovšetkým o aktuálne informácie o doprave. Navigácia vás môže informovať o dopravných nehodách, zápchach, opravách na cestách, uzávierkach a varovať vás môže dokonca aj o nepriaznivom počasí. Tieto informácie môžete získať tromi spôsobmi.

 • WiFi/Bluetooth – informácie budete dostávať po pripojení smartfónu.
 • SIM karta – súčasťou navigácie je SIM karta, práve na ňu sa budú informácie zaznamenávať.
 • RDS-TMC – informácie sú prenášané pomocou FM rádiového signálu.

Funkcia

Autonavigácie majú mnoho funkcií. Okrem už spomínaného budete môcť využívať ďalšie funkcie. Medzi tie najbežnejšie patria:

 • Parkovací asistent – pomôže vám nájsť vhodné miesto na parkovanie
 • Asistent radenia – pomôže vám s bezpečným radením do pruhu
 • Vyhľadávanie bodov záujmu – pomocou tejto funkcie budete vedieť o každej benzínke, obchode, reštaurácii, parkovisku alebo miestu na prespanie
 • Antireflexný displej – na navigácii bude dobre vidieť aj pri svite slnka
 • Multimediálne zariadenie – navigácia bude schopná prehrať hudbu
 • Ukazovateľ rýchlosti – zobrazuje povolenú rýchlosť a môže vás ochrániť pred pokutou
 • Eko cesta – naplánuje úspornú trasu s ohľadom na životné prostredie aj úsporu paliva

Značka

Čo sa týka výrobcov, sú jednoznačnými jednotkami na trhu autonavigácie značiek Garmin a TomTom. Títo výrobcovia ponúkajú veľké množstvo modelov a spoľahnúť sa môžete na pravidelnú aktualizáciu máp. V ich prípade budete mať všetky aktualizácie doživotne zadarmo.

Lacnejšia navigácia ponúka značka Navitel. Navigácia tohto výrobcu sú považované za jedny z najlepších, čo sa pomeru výkon/cena týka. Aj v tomto prípade budete mať k dispozícii doživotnú aktualizáciu mnohých európskych krajín. Menší výber ponúknu navigácia Naitech alebo Modecom.

Cena

Obstarávaciu cenu určuje predovšetkým počet funkcií. Najmenej vybavené navigácie možno zaobstarať za cenu od 86 eur. Uspokojiť sa musíte aj s menším displejom. Medzi obľúbené patrí navigácia s cenou od 129 – 214 eur. V ich prípade sú možnosti väčšie a cenu možno stále považovať za priaznivú. Najnáročnejšie môžu za navigáciu zaplatiť aj viac ako 214 eur.

Porovnať ceny navigácií

Otázky a odpovede

Aké výhody ponúka autonavigácia?

Autonaviácie nahradili tradičné papierové mapy. Nie každý je však fanúšikom techniky a nájdu sa aj takí, ktorí aj dnes dávajú papierovým mapám prednosť. Autonavigácia má však množstvo výhod. Predovšetkým ju môžete bezpečne používať za jazdy a do vďaka veľmi podrobnému hlasovému komentáru, ktorý vás nenechá zablúdiť.

Na rozdiel od papierovej mapy sa navigácia do auta pravidelne aktualizuje. Nemusíte sa obávať, že navigácia v starších vozidlách nebude fungovať. Tieto prístroje sú kompatibilné s každým vozidlom. Okrem toho môžete využívať rôzne praktické funkcie.

V čom je rozdielna navigácia pre kamióny?

Všeobecne sú navigácie pre kamióny väčšie a ponúkajú aj odlišné funkcie. V navigácii môžete nastaviť hmotnosť nákladu aj jeho rozmery. Podľa týchto informácií navigácia vyhodnotí tú najlepšiu trasu a nájde vám aj vyhradené parkovisko na prenocovanie.

Na čo ešte nezabudnúť?

Najdôležitejšie sú pochopiteľne samotné mapy. Zamerajte sa predovšetkým na konkrétne pokrytie, ktoré navigácia ponúka. Pred kúpou tak musíte vedieť, kde všade budete chcieť navigáciu používať. Samozrejmosťou je kompletné pokrytie Českej republiky. Navigácia sa však líši v ponuke európskych krajín. Niektoré navigácie potom umožňujú dokúpiť mapy ďalších oblastí.

Záver

Autonavigácia je praktická vec, ktorá sa oplatí každému vodičovi. V dnešnej dobe mnohí apelujú tým, že nie je nutné za autonavigáciu míňať a radšej používajú navigácie v smartfóne. Toto riešenie má však aj svoje nevýhody. Predovšetkým budete viac zaťažovať batériu telefónu, ktorá sa bude zbytočne prehrievať av starších vozidlách, ktoré neumožňujú dobíjanie aj vybíjať.

Mobilný telefón sa môže horšie ovládať a mnohým nemusí vyhovovať ani veľkosť displeja. Preto sa investícia do autonavigácie stále oplatí. Pri výbere tohto zariadenia sú tým najdôležitejším funkcie a možnosti. Zvážiť musíte aj spôsob upevnenia alebo veľkosť displeja.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.axdata.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo