Navigácia na motorku

Používanie navigácie nie je v dnešnej dobe nič neobvyklé. Navigácia je dôležitá nielen pre motoristov, ale ich služby využíva stále viac cyklistov. V dnešnej dobe môžete na navigovanie použiť nielen navigáciu v podobe samostatného zariadenia, ale spoľahnúť sa môžete aj na svoj smartfón. Navigácia sa postará o to, aby ste na svojich cestách zbytočne neblúdili, ochráni vás pred dlhým čakaním v kolónach, nájde najkratšiu aj najrýchlejšiu cestu a upozorní vás aj na mnohé komplikácie na cestách.

Navigácia na motorku sa od klasickej navigácie do auta vzhľadom nijako zvlášť nelíši, a niektoré navigácie do auta je možné nainštalovať aj na motorku. Avšak na rozdiel od auto navigácie musí byť moto navigácia oveľa odolnejšia. Odolať musí totiž nielen rôznym rozmarom počasia, ale aj rôzne silným otrasom. Konštrukcia navigácie tak musí byť oveľa pevnejšia a pevnejšia.

Pri výbere moto navigácie potom budete postupovať rovnako ako pri výbere akejkoľvek inej navigácie. Aj v tomto prípade je najdôležitejšia veľkosť a čitateľnosť displeja a tiež jej jednoduché ovládanie. Praktické sú navigácie s veľkosťou displeja okolo 5“, taká navigácia bude dostatočne prehľadná a nebude vám príliš prekážať vo výhľade.

Zatiaľ čo niektorí si vystačia s lacnejšou základnou navigáciou, iní radi využijú možnosť na navigáciu pripojiť interkom. Dôležité budú aj rôzne funkcie, ktoré sú pri jednotlivých prístrojoch pomerne bežné. Pri navigácii je najdôležitejšou funkciou pravidelná aktualizácia máp, o tú postará najmä spoľahlivý výrobca.

Porovnať ceny navigácií

Typy

Spôsobov navigácie je viac typov. V dnešnej dobe mnoho vodičov aj jazdcov využíva navigácie, ktoré si môžu stiahnuť do svojho mobilného telefónu. Druhou možnosťou je obstaranie samostatného prístroja. Obe varianty majú svoje výhody a nevýhody, a to, akej podobe dáte nakoniec prednosť, určuje predovšetkým početnosť jej využívania.

Navigácia v mobile

Inštalovať navigáciu do smartfónu nie je nijako zložité a samotná navigácia vás navyše nebude nič stáť. Mnohé aplikácie je možné stiahnuť úplne zadarmo a navyše sa môžete spoľahnúť na jej 100% funkčnosť. V súčasnej dobe patrí medzi najobľúbenejšie Google mapy, Waze a Apple maps. Jediné, čo tak budete musieť kúpiť je kvalitný držiak, do ktorého budete môcť telefón umiestniť.

Používanie mobilného telefónu ako navigácia má však svoje úskalia. Telefón nie je odolný voči poveternostným vplyvom. O jeho funkčnosť sa síce postaráte nákupom špeciálneho puzdra, ktorý umožní mobil používať aj v daždi, avšak vyriešiť budete môcť aj odolnosť voči nárazom. Nevýhodou tohto riešenia je potom prakticky nemožné ovládanie. Počas jazdy sa vám navyše bude telefón vybíjať a vyriešiť musíte aj spôsob jeho opätovného nabitia.

Navigácia na motorku

Moto navigácie sú dostatočne odolné voči vibráciám aj vode. Ich súčasťou býva štandardne pogumovaný kryt vyrobený z odolného plastu. Navigácia na motorku musí mať predovšetkým displej s vysokým jasom, ktorý vám zaistí dobrú čitateľnosť aj počas slnečných dní.

Prístroje vám tiež umožnia jednoduché ovládanie ľavou rukou, displej reaguje aj na dotyk ruky v motorkárskej rukavici. Využiť potom môžete aj hlasový výstup, cez neho môžete využiť slúchadlo umiestnené v helme.

Veľkosť displeja

Najdôležitejšou časťou navigácie je pochopiteľne displej. V jeho prípade vás bude najviac zaujímať veľkosť. Navigácie na motorku bývajú menšie, aby vám pri jazde nijako neprekážali ani vás za jazdy neobmedzovali. Drvivá väčšina navigácií má veľkosť 4,3“, čo je necelých 11 cm.

V menšom počte sú k dostaniu navigácia s veľkosťou displeja 5,5“, uhlopriečka má v tomto prípade veľkosť okolo 14 cm. V tomto prípade úplne neplatí pravidlo čím väčšie, tým lepšie a odborníci odporúčajú voliť navigáciu s veľkosťou displeja do 5“. Čo sa týka rozlíšenia, v tomto prípade nie je veľa na výber, každá kvalitná navigácia poskytuje rozlíšenie v HD kvalite, avšak mnohé navigácie aspoň umožňujú regulovať kontrast a jas.

Mapy

Jednotlivé navigácie zobrazujú podrobné mapy Českej republiky, krajín EÚ aj mapy celého sveta. To, čo všetko navigácia ponúkne, určuje predovšetkým jej obstarávacia cena, preto dobre zvážte, kde všade budete chcieť navigáciu používať. Možnosti jednotlivých prístrojov si overte ešte pred nákupom.

Rovnako dôležité ako mapy samotné je aj ich aktualizácia. O pravidelnú aktualizáciu by sa mal postarať samotný výrobca. Mnohí dokonca garantujú doživotné aktualizácie, ktoré sú navyše úplne zadarmo. Jednotlivé aktualizácie potom prebiehajú niekoľkokrát za rok.

Funkcia

Z užívateľského hľadiska sú tiež dôležité užitočné funkcie. Tie vás na vašich cestách upozornia na výskyt možných kompiláciách. Upozornení môžete byť na nehody, uzávierky, kolóny aj policajné radary.

  • Jazyk – nie každá navigácia môže informácie poskytovať v slovenskom jazyku, štandardom je jazyk anglický. Avšak veľké množstvo navigácie slovenský jazyk podporuje, pre istotu si tak túto informáciu pred nákupom radšej overte.
  • Bluetooth, Wi-Fi – každá navigácia umožňuje prenos prostredníctvom bluetooth. Niektoré navigácie tiež umožňujú využívať na prenos dát wifi.
  • Pamäťová karta – súčasťou navigácie je rôzne veľká vnútorná pamäť. Niektoré z navigácií umožňujú pamäť rozšíriť prostredníctvom pamäťovej karty.
  • RDS-TMC – v prípade tejto funkcie môžete využívať rádiový prenos v reálnom čase.
  • Hlasové ovládanie – za jazdy budete môcť navigáciu ovládať hlasom.
  • Plánovanie trasy – jedná sa o základnú funkciu, ktorú ponúka každá navigácia.
    Asistent jazdných pruhov – aj táto funkcia by mala byť súčasťou každej navigácie.
  • Body záujmu – na mape si budete môcť zobraziť mnohé dôležité miesta. Jednať sa môže o pamiatky, ale aj parkoviská, reštaurácie, obchody atď.
  • Nočný režim – navigácia vám umožní stlmiť kontrast aj jas a tiež zmeniť pozadie.

Značka

Výrobcov navigácií je pomerne veľké množstvo. V súčasnej dobe patrí k tým najobľúbenejším navigácia značky Garmin. Od tohto výrobcu kúpite navigáciu v každej cenovej skupine a na svoje si tak príde bežný používateľ aj skutočný motocyklový nadšenec. Na druhom mieste potom nájdete navigácia značky Navitel. Najlepšou navigáciou v pomere cena – výkon sú navigácie značky TomTom.

Cena

Pred nákupom navigácie na motorku si ujasnite, čo presne od tohto zariadenia očakávate. Z vašimi zvyšujúcimi sa nárokmi sa totiž bude zdvíhať aj obstarávacia cena navigácie. Najmenej nároční si môžu vystačiť s navigáciou s obstarávacou cenou menej ako 129 eur. Jej slabinou je nižšia odolnosť aj výbava. Tí najnáročnejší potom môžu za navigáciu minúť viac ako 427 eur.

Vysoko odolná navigácia ustojí každý terén aj poveternostné podmienky a ponúkne rad nadštandardných funkcií. Bežní jazdci si potom obvykle vystačia s navigáciou s cenou okolo 214 eur. Tieto navigácie sú dostatočne odolné a ponúkajú všetky základné a žiadané funkcie.

Porovnať ceny navigácií

Otázky a odpovede

Aké výhody má prenosná autonavigácia?

Túto navigáciu môžete používať v automobile a potom ju pomocou stojanu pripevniť aj na motorku. Prenosnú navigáciu tak budete môcť používať po celý rok. Pokiaľ budete navigáciu používať v aute aj na motorke, zamerajte sa viac na veľkosť displeja.

V aute sú obľúbené skôr väčšia navigácia, avšak pri jazde na motorke by mala byť navigácia skôr menšia. Preto v tomto prípade uprednostnite navigácia s menším displejom.

Sú navigácie na motorku dostatočne čitateľné?

Hoci majú moto navigácie menší displej, nemusíte sa obávať, že zobrazované informácie nebudú dostatočne čitateľné. Výrobcovia pri ich výrobe pochopiteľne myslia na požiadavky užívateľov a zobrazené informácie sú tak jasne viditeľné. Prakticky všetky kvalitné navigácie taktiež zobrazujú v 3D.

Akú má navigácia na motorku výdrž?

Výdrž navigácie je tiež veľmi dôležitá. Obvykle sa pohybuje medzi 2 – 6 hodinami, ale drahšie navigácie môžu vydržať ešte dlhšie. Výdrž teda voľte s ohľadom na dĺžku vašich výjazdov. Navigáciu potom môžete opätovne nabiť pomocou USB kábla. Lepšia spoľahlivosť ponúkne navigácia, ktorú môžete zapojiť prostredníctvom adaptéra do moto zásuvky.

Záver

Pri jazde na motorke môžete využívať navigáciu na svojom mobilnom telefóne, alebo zakúpiť odolnú moto navigáciu. Pri výbere je nutné zvoliť správnu veľkosť displeja, za najviac praktické sú považované navigácie s veľkosťou do 5“. Displej bude dostatočne veľký a samotná navigácia vám nebude pri jazde nijako prekážať.

Navigácia sa líši svojim rozlíšením, voľba rozlíšenia je čisto otázkou preferencií každého, pričom ale platí, čím je rozlíšenie väčšie, tým sú informácie na mapách detailnejšie. O pravidelnú aktualizáciu máp sa postará preverený výrobca, v jeho prípade nie je doteraz nutné za aktualizácie priplácať. Pred nákupom tiež zvážte, ktoré integrované funkcie pre vás budú užitočné. Základom je bezdrôtové pripojenie, možnosť využívať wifi a chýbať by nemal ani asistent.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo