Interkomy na motorky

Interkom na motorku je veľmi užitočné zariadenie, ktoré vám umožní počas jazdy komunikovať so spolujazdcami, telefonovať bez toho, aby ste museli zastavovať, počúvať hudbu aj mať spustenú navigáciu. Pre bezpečnú jazdu aj vaše pohodlie sa tento prístroj rozhodne oplatí zaobstarať, avšak je potrebné pri nákupe hľadieť na niekoľko parametrov, ktoré si v dnešnom článku predstavíme.

Porovnať ceny interkomov

Typy

Pri vyberaní tohto tovaru môžete zvoliť drôtový alebo bezdrôtový variant a počet jazdcov, ktorí ju budú využívať. V spôsobe využitia totiž bude rozdiel, pretože sami na motorke nepotrebujete komunikovať s ostatnými, u väčšieho počtu členov je to nevyhnutné.

Drôtové x bezdrôtové

V dnešnej dobe plnej moderných technológií rozhodne prevláda bezdrôtová varianta, a to ako u interkomov, tak u klasických slúchadiel. Výhody sú zrejmé – nikde neprekáža drôt, a vy si tak môžete užívať pohodlie pri jazde. Počítajte však s vyššou cenou aj náročnejším napájaním. Drôtový variant bude vhodný pre tých, ktorí nejazdia tak často alebo mu trocha nepohodlia nerobí problém.

Handsfree pre jedného

Pokiaľ ste nenároční a cestujete skôr sami, bude vám stačiť najjednoduchšie riešenie, a to handsfree interkom. Ten sa inštaluje priamo do vnútorného priestoru helmy a je určený na telefonovanie a počúvanie hudby. Handsfree variant zaistí, že nebude potrebné drôt na to, aby ste mohli slúchadlá používať. Vďaka funkcii bluetooth ich môžete spárovať s akýmkoľvek zariadením. Batéria je typu Li-Ion.

Interkom pre dvoch

Aby ste dokázali so spolujazdcom komunikovať, existuje možnosť interkomu pre dvoch, kde okrem dohovoru môžete tiež zdieľať hudbu. Klasické funkcie ako prijímanie hovorov či navigácia sú samozrejmosťou. Interkom sa inštaluje na vonkajšiu stranu prilby.

Pre jazdu v skupine

Vyrážate radi na prechádzku vo väčšom počte? Potom budete potrebovať model pre skupinovú komunikáciu, ktorú môžete viesť až s 24 ďalšími jazdcami. Na trhu sú dva druhy takýchto interkomov:

  • S technológiou Bluetooth – sú zapojené v sérii, v prípade, že sa jeden jazdec vzdiali na určitú vzdialenosť, spojenie je prerušené pre celú skupinu, skôr pre menšie skupiny.
  • S Mesh technológiou – pri vzdialení jedného člena skupiny sa spojenie nepreruší pre všetkých, funkciu bluetooth navyše môžete využiť na iné účely, ako je prepojenie s navigáciou či mobilným telefónom.

Ako interkom vyzerá az čoho sa skladá?

Interkom je malé prenosné zariadenie, ktoré pripomína tvar klíčkov od auta. Modely nájdete v dvoch základných variantoch – do helmy s odklápacím hľadím alebo do otvorenej prilby pripevnený na pevné ramienko. Umiestňuje sa na helmu pomocou zacvakávacieho mechanizmu a je prepojený s audio systémom, teda slúchadlami a mikrofónom.

Druhá časť mechanizmu sa nachádza na boku prilby. Slúchadlá do helmy na motorku sú spojené s hlavnou jednotkou pomocou kabeláže. Objavujú sa varianty buď s jedným alebo dvoma slúchadlami.

Počet kanálov

Tento parameter vypovedá o tom, koľko zariadení máte k dispozícii na pripojenie. Pri bluetooth je možné pripojiť 2 ďalšie zariadenia k interkomu, ako napríklad telefón a navigáciu. Pri technológii Mesh máte voľné všetky kanály bluetooth, pretože funguje samostatne a je určená iba na komunikáciu. Ak teda potrebujete pripojiť väčšie množstvo zariadenia, uprednostnite tento typ.

Kompatibilita

Pred tým, než interkom zakúpite, si skontrolujte, či je vôbec kompatibilný s vašou prilbou. Väčšina modelov sa dá pripojiť ku každej helme, nemusí to byť ale povinnosťou. Pokiaľ máte v pláne ísť s iným jazdcom alebo celou skupinou, musí aj tam kompatibilita sedieť.

Dosah

Ten budete riešiť iba vtedy, keď vás pôjde viac. Pre dvoch jazdcov býva dosah zhruba desať metrov, pre skupinu až dva kilometre. To však platí iba pri ideálnych podmienkach – pri jazde do kopca alebo v lese sa signál môže prerušiť aj pri nižšej vzdialenosti, čo je úplne logické. Bohužiaľ tak v praxi platí, že výrobcom uvedený dosah je polovičný.

Pokiaľ si teda chcete byť istí, že spojenie udržíte, siahnite po interkome s technológiou Mesh, ktorý dosah signálu násobí – v prípade uvedenia dosahu na vzdialenosť dva kilometre to platí pre prvých dvoch jazdcov medzi sebou, medzi druhým a tretím je dosah 2x väčší, teda štyri kilometre, a tak ďalej.

Kapacita a dobíjanie batérie

Ako sme už povedali, prevládajú bezdrôtové interkomy, ktoré majú rôznu výdrž batérie. Veľa záleží aj na tom, na čo všetko ich využívate – vzhľadom na to, že majú veľa funkcií, môžete naraz telefonovať, mať zapnutú navigáciu aj natáčať cestu. Čím viac prístroj zamestnávate, tým rýchlejšie sa vybíja.

Výhodou však je, že sa interkom rýchlo nabije, a to za 1,5 až 3 hodiny. Niekde je k dispozícii rýchlonabíjanie, ktoré zvládne batériu nabiť za 30 minút na 50%, čo obvykle vystačí na 4 hodiny prevádzky.

Ovládanie

Aby ste zapli jednotlivé funkcie, musíte stlačiť dané tlačidlá, čo môže byť pri jazde na motorke nebezpečné. Často je totiž potrebný dvojklik alebo trojklik, preto je vyžadovaná vaša pozornosť. Praktickejšou voľbou je teda využitie mobilnej aplikácie, alebo ešte lepšie, hlasové ovládanie, ktoré nevyžaduje žiadny pohyb rúk, a teda zaisťuje bezpečnejšiu jazdu. Aby ste ale takú funkciu mohli využiť, musíte často siahnuť po drahších modeloch.

Funkcia

Pri používaní interkomu sa dočkáte množstva funkcií, vďaka ktorým si jazdu ešte viac užijete a zjednodušíte. Od základu po pokročilejšie možnosti, ktorými nedisponuje úplne každé zariadenie.

Dĺžka hovoru

Vzhľadom na to, že je hovor z telefónu prenášaný cez interkom, nezáleží tak úplne na tom, či máte nabitý mobil, ale práve interkom. Na jedno nabitie väčšinou zvládne určitý počet hovorov, a to až po dobu 20 hodín. Samotná prevádzka prístroja bez hovorov môže dosiahnuť až 100 hodín na jedno nabitie.

Hlasové ovládanie

Pre jednoduchšie použitie určite oceníte hlasové ovládanie, ktoré vám pri jazde zaručí pohodlie a praktickosť, pretože nemusíte stláčať žiadne tlačidlá. Touto funkciou sú vybavené aj lacnejšie modely, nie je to však samozrejmosťou.

Využitie USB kábla

Nenabili ste prístroj dostatočne a máte strach, že by sa počas jazdy mohol vybiť? Využite USB kábel a nabite ho priamo na motorke bez toho, aby ste pri sebe mali nabíjačku.

Vodeodolnosť

Nemusíte vyložene padať do vody, stačí silnejší dážď, ktorý sa objaví a môže vám prerušiť spojenie. Vodeodolnosť tiež značí odolnosť proti vniknutiu nečistôt a prachu. Značí sa písmenom IP s určitým číslom.

Aby ste vedeli, akú vodeodolnosť čakať, pozrite sa do tabuľky:

Stupeň krytia Nebezpečenstvo dotykom Vniknutie cudzích predmetov
IP 0x Bez ochrany Bez ochrany
IP 1x Dlaní Veľkých (>50 mm)
IP 2x Prstom Malých (>12,5 mm)
IP 3x Nástrojom Drobných (>2,5 mm)
IP 4x Nástrojom, drôtom Veľmi drobných (>1 mm)
IP 5x Akúkoľvek pomôcku Prachu čiastočne
IP 6x Akúkoľvek pomôcku Prachu úplne

Stupeň krytia Vniknutie vody
IP 0x Bez ochrany
IP 1x Chránené proti zvisle kvapkajúcej vode
IP 2x Chránené proti kvapkajúcej vode v sklone 15 °
IP 3x Chránené proti vodnej triešti (kropenie, dážď)
IP 4x Chránené proti striekajúcej vode
IP 5x Chránené proti tryskajúcej vode
IP 6x Chránené proti intenzívne tryskajúcej vode (vlnobitie)
IP 7x Chránené proti ponoreniu do vody na 30 minút do hĺbky 1 metra
IP 8x Chránené proti trvalému potopeniu do vody
IP 9x Chránené proti tlakovej vode (WAP)

Potlačenie okolitého hluku

Aby ste svojich spolujazdcov pri komunikácii lepšie počuli, pomôže vám funkcia potlačenia zvuku, ktorá sa bude hodiť aj pri počúvaní hudby.

Zdieľanie hudby

Aby váš výber muziky mohol počuť aj spolujazdec, zdieľanie hudby je funkcia, ktorú by ste mali hľadať.

Integrované FM rádio

Ste skôr na počúvanie rádia? Pri väčšine modelov narazíte aj na integrované FM rádio spoločne so zapamätaním vašich obľúbených staníc.

Kamera na motorku

Rovnako, ako môžete kameru využiť v aute, tak je možné urobiť aj pri jazde na motorke. Šošovka je umiestnená na tele komunikátora a je orientovaná smerom dopredu, vďaka čomu jednoducho natočíte priebeh cesty av prípade, že sa na nej niečo stane, máte o tom záznam.

Zabezpečenie komunikácie

U interkomov s Mesh technológiou dbajte na zabezpečenie komunikácie, pretože využitím rádiového signálu môže vašu konverzáciu počúvať každý, kto má rovnaké zariadenie. Väčšina výrobcov dbá na to, aby bola komunikácia medzi jazdcami uzamknutá, a preto ste sa nemuseli báť, že budete odpočúvaní.

Značka

Medzi najznámejších výrobcov interkomov na motorku patrí Sena, Interphone alebo Nolan. U týchto značiek si môžete byť istí, že sú ich výrobky kvalitné a spoľahlivé.

Cena

Najklasickejšou verziou je handsfree pre jedného, ktoré okrem prepojenia s mobilným telefónom neponúka žiadne iné funkcie. Ak chcete komunikovať so spolujazdcami, pripravte si cca 129 eur. Nejedná sa o lacnú záležitosť, je ale veľmi praktická a využije ju určite každý jazdec.

Ak chcete počúvať svoju obľúbenú hudbu, zaznamenávať fotografie či videá z cesty, bude potrebné investovať minimálne 171 eur. Pre jazdu v skupine chcete, aby príjem fungoval na čo najdlhšiu vzdialenosť, preto voľte interkomy s cenou nad 171 eur, ktoré sa môžu pohybovať až okolo 427 eur, zaistí vám tú najlepšiu kvalitu.

Objavuje sa tu aj technológia Mesh, teda môžete funkciu bluetooth využiť na iné účely. Pre tých najväčších pôžitkárov existujú varianty s cenou nad 637 eur, ktoré podporujú hlasového asistenta Google aj Siri, stlmenie okolitého zvuku, streamovanie hudby, prijímanie hovorov a možnosť komunikácie 12 hodín na jedno nabitie. Pokiaľ ste na cestách stále, potom sa vám táto investícia oplatí.

Porovnať ceny interkomov

Otázky a odpovede

Je lepší drôtový alebo bezdrôtový interkom?

V dnešnej dobe rozhodne prevláda bezdrôtová verzia, pretože je jednoducho praktickejšia – pri jazde vám neprekáža žiadny drôt, pri pokročilejších modeloch všetko ovládate hlasom, takže sa môžete plne sústrediť na jazdu. Výdrž batérie je veľmi dobrá, navyše môžete nabíjať počas prevádzky, takže nie je nič, v čom by bol bezdrôtový interkom horší.

Mám vybrať skôr bluetooth model alebo technológiu Mesh?

Pokiaľ jazdíte v skupine, bude pravdepodobne lepšia technológia Mesh, pretože sa spojenie medzi jazdcami nepreruší, aj keď sa jeden vzdiali na dlhšiu vzdialenosť. Navyše máte možnosť pripojiť viac zariadení na bluetooth, pretože Mesh funguje sám o sebe, nemusí byť pripojený, ako napríklad mobilný telefón.

Bluetooth modely sú však lacnejšie a ak jazdíte sami, budú vám úplne stačiť. Je možné pripojiť ešte ďalšie dve zariadenia.

Aké všetky funkcie interkom na motorku ponúka?

Podľa toho, koľko sa rozhodnete investovať, sa odvíja počet funkcií, ktorých môže byť skutočne veľa. Medzi tie základné patrí prijímanie hovorov, počúvanie hudby a komunikácia so spolujazdcom/ďalšími jazdcami. Ďalej je možné pripojiť FM rádio, kameru na motorku, využiť potlačenie okolitého zvuku, vysoký stupeň vodeodolnosti alebo ovládať celé zariadenie iba hlasom.

Záver

Interkom je skvelou vychytávkou pri jazde na motorke, ktorú rád využije každý vášnivý jazdec. Či už jazdíte sami, so spolujazdcom alebo v partii, podporíte zážitok a zjednodušíte si množstvo situácií, ktoré vám doteraz robili problémy. Nie je to síce lacná záležitosť, napriek tomu ale stojí za to.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo