Topánky na motorku

Akým spôsobom kúpiť topánky pozná naozaj každý, preto sa môže zdať, že ani nákup obuvi na motorku nie je ničím výnimočným. Motorkárske topánky sú však špecifickou obuvou a vyžadujú veľkú pozornosť. Topánky na motorku sú v rebríčku motorkárskeho vybavenia na druhom mieste, čo sa dôležitosti týka.

Topánky sú rovnako ako helma extrémne dôležité nielen počas drobnej kolízie alebo vážnejšej nehody. Vďaka kvalitným topánkam budete počas jazdy chránení pred drobnými kamienkami a budete si môcť vo väčšom pokoji užívať jazdu samotnú. Motorkárske topánky vás dokonale ochránia aj pred dažďom či vodou z kaluží.

Topánky na motorku majú mnoho podôb, kúpiť môžete poltopánky, členkovú obuv aj vysoké topánky. Pri výbere vhodnej obuvi je dôležitý štýl jazdy a miesto, kde sa na motorke bežne pohybujete. Niektorá obuv sa dá krátkodobo využiť aj na bežné nosenie, iná má veľmi pevnú a odolnú konštrukciu a chôdza je vďaka tomu značne obtiažna.

Od typu topánky sa odvíja spôsob zapínania aj množstvo ochranných prvkov. Okrem tvaru a výšky môžete zohľadniť výrobný materiál. Veľmi dôležité je pochopiteľne aj vybrať správnu veľkosť, motorkárske topánky by ste si mali vždy vyskúšať súčasne s nohavicami na motorku. Odporúča sa vyskúšať obe topánky, ktoré by mali byť na nohe cca 30 minút.

Porovnať ceny topánok na motorku

Typy

Topánky na motorku by ste mali v prvom rade vyberať podľa štýlu jazdy a typu motorky, ktorú vlastníte. Medzi základné parametre, ktoré musia topánky spĺňať, patrí bezpečie a komfort. Pri obuvi je však vždy dôležitý aj vzhľad. Milovníci športového jazdenia sa zamerajú na vysoko flexibilnú športovú obuv, ktorá zaručuje prvotriednu ochranu. Ak je pre vás motorka prostriedok určený na výlety, budete potrebovať cestovné topánky, ktoré je možné využívať celoročne. Aj tieto topánky sa pýšia maximálnym komfortom.

Milovníci chopperov a ďalších podobných strojov budú pravdepodobne preferovať kožené štýlové topánky. Tí, ktorí sa na motorke pohybujú prevažne po meste, môžu vyraziť aj v jednoduchších moto keckách, ktoré využijú aj na bežné nosenie. Tieto topánky sú veľmi pohodlné a ľahké. Do náročnejšieho terénu bude nutné vyraziť vo vysokých endurových či motokrosových topánkach. Tieto topánky majú najviac ochranných prvkov.

Motokrosové topánky

Topánky do terénu poskytnú maximálnu ochranu a sú ideálne pre rýchlu až agresívnu jazdu. Vyrábajú sa z tých najkvalitnejších prírodných aj umelých materiálov a sú doplnené o mnoho chráničov. Topánky je možné zapínať pomocou suchých zipsov a vysoko odolných spôn. Kvalitné motokrosové topánky by mali umožniť zapínacie spony meniť. Súčasťou topánky býva aj ďalšie vystuženie v podobe priedušnej polstrovanej výplne.

Enduro topánky

Enduro alebo tiež cestovné topánky sú konštruované na dlhé nosenie, musia vám zaistiť potrebnú ochranu, ale zároveň je nutné, aby boli pohodlné. Topánky využijete pri niekoľkodenných vychádzkach, je teda potrebné, aby boli vodeodolné a dokonale priedušné. Enduro topánky sú doplnené o ochranu päty, členkov, holene a prstov. Zapínanie je pomocou zipsov a spôn.

Cruiser topánky

Obuv typu cruiser poskytne ochranu členkov aj chodidla, ale spoľahlivo vás ochráni aj pred odlietajúcimi kamienkami alebo inými drobnými predmetmi. Pre cruiser obuv sú typické dvojité alebo trojité švy. Topánky majú zosilnenú výstuž, spevnený podpätok a oceľovú špičku. Cruiser obuv je dostupná v niekoľkých výškach a zapína sa obvykle pomocou popruhov a oceľových alebo niklových spôn.

Chopper topánky

Pre milovníkov chopperov sú na trhu štýlové kožené topánky. Topánky bývajú skôr nižšie a majú aj menší počet rôznych bezpečnostných prvkov. Typická je pre nich predovšetkým spevnená oceľová špička.

Športové topánky

Milovníci okruhového jazdenia budú potrebovať vysoko kvalitnú obuv s odľahčenou konštrukciou. Športové topánky sú doplnené o mnoho bezpečnostných prvkov, okrem štandardnej ochrany členku je to aj chránič päty, prstov a holene. Vnútri topánky býva zabudované polstrovanie a topánka bude veľmi spoľahlivo absorbovať nárazy.

Topánky do mesta

Jazdu po meste na skútri či mopede zvládnete aj v menej odolných moto keckách. Ani týmto topánkam by však nemali chýbať základné bezpečnostné prvky, teda spevnená členok, päta a špička. Topánky do mesta sú uspôsobené aj na bežnú chôdzu.

Konštrukcia topánky

Konštrukcia motorkárske topánky je pravdepodobne najdôležitejší faktor. Zaujímať sa musíte o materiál, z ktorého je topánka vyrobená, ale aj o spôsob, akým je topánka ušitá. V závislosti na obstarávacej cene sa líši spôsob výroby a tiež to, ako veľmi vás môže topánka v rôznych situáciách ochrániť.

Topánky na motorku majú lepené alebo šité švy. Za kvalitnejšie sa považujú šité topánky, tie najdrahšie topánky majú dvojité alebo trojité švy.

Medzi základné ochranné prvky patria chrániče členkov, päty, prstov či holene. Niektoré topánky umožňujú stlmiť nárazy na päte.

Motorkári môžu uprednostniť topánky, ktoré umožňujú meniť podrážky, vložky a pracky.

Veľká väčšina obuvi je vodeodolná, všetky topánky na motorku však túto možnosť nemajú. Jedny z najkvalitnejších topánok, ktoré vás udržia v suchu, sú vyrobené z materiálu GoreTex.

Zapínanie sa rieši pomocou klasického šnurovania, suchých a klasických zipsov alebo pracky. Kvalitné topánky majú veľmi často zapínanie kombinované.

Veľkosť

Hoci je možné kúpiť topánky na motorku na internete, mali by ste sa pre ne vypraviť do špecializovanej predajne, kde budete môcť jednotlivé typy obuvi vyskúšať. Hoci pravdepodobne poznáte číslo svojich topánok, nemusí sa vždy číslovanie zhodovať. Pri motorkárskej obuvi nie je príliš dôležitá šírka, oveľa dôležitejšia je dĺžka topánky.

Topánky musia byť pohodlné a nesmú vás tlačiť do palca. Kožené topánky sa môžu po čase roztiahnuť, ale ani v tomto prípade nesmie obuv tlačiť. Ak vám bude topánka voľnejšia, môžete si do nej kúpiť vložky, ktoré veľkosť o niečo zmenšia.

Materiál

Topánky na motorku sa vyrábajú najčastejšie z kože alebo syntetických materiálov.

  • Koža – kožená topánka je priedušnejšia a oveľa lepšie sa prispôsobí tvaru nohy. Na nosenie sú kožené topánky komfortnejšie. Kožené topánky by mali byť doplnené o nepriepustnú membránu, pretože samotná koža nie je schopná odolávať vlhku. Za kožené topánky si budete musieť o niečo viac priplatiť.
  • Plast – obuv vyrobená z plastu bude lacnejšia a lepšie vás ochráni pred vodou. Tieto topánky teda nepotrebujú vodeodolnú membránu. Nevýhodou plastu je však oveľa horšia priedušnosť a odvetrávanie as ním spojené menej komfortné používanie.

Značka

Výber jednotlivých typov obuvi je skutočne veľký. Vyberať môžete topánky vhodné pre mužov, ženy aj deti. Ani v prípade detskej obuvi nie je možné výber podceniť a topánky vyberať iba na základe ceny alebo vzhľadu. Aj detské topánky musia dostatočne kvalitné a funkčné. Topánky na motorku pre mužov, ženy aj deti kúpite od Sidi, Forma, Spark, Kore, Alpinestars, Oxford, Dainese, Rebelhorn alebo Probiker.

Cena

Motorkári si budú musieť za kvalitné obutie priplatiť. Najlacnejšie topánky stoja cca 64 eur, ale výber je naozaj minimálny a topánky obsahujú menšie množstvo ochranných prvkov. Pokiaľ si vystačíte s najlacnejším obutím, rozhodne sa zamerajte iba na topánky popredných výrobcov.

Za kvalitnejšie možno považovať topánky s cenou od 86 – 129 eur. Tieto topánky postačia bežným používateľom. Náročnejší motorkári za topánky zaplatia viac ako 214 eur, najdrahšie topánky stoja okolo 572 eur.

Porovnať ceny topánok na motorku

Údržba

Pretože topánky na motorku nie sú nijako lacnou záležitosťou, je nutné ich udržiavať v čistote a z času na čas je potrebné vykonať aj starostlivejšiu držbu. Po každom použití je nutné nechať topánky poriadne vyschnúť na vzduchu. Na čistenie môžete použiť vlhkú hubku alebo špeciálne prípravky. Rovnako ako bežná obuv vyžadujú aj topánky na motorku občasnú impregnáciu.

Otázky a odpovede

Aké sú najlepšie topánky na motorku?

Motorkárske topánky by mali za každej situácie čo najviac ochrániť. Z tohto dôvodu sa za najkvalitnejšie považujú skôr vyššie topánky, ktoré chránia členok. Veľmi dôležitá je aj tvrdá vystužená špica. Ďalším dôležitým prvkom je aj nepremokavá membrána, ktorá vás ochráni aj pred väčším dažďom.

Je možné, aby nepremokavá membrána premokla?

Predajcovia obuvi na motorku riešia pomerne často reklamácie zákazníkov, ktorí sa sťažujú, že ich topánka s nepremokavou membránou pred dažďom neochránila. Veľmi často však nie je problém so samotnou obuvou, ale v spôsobe nasadenia. V prípade, keď pôjdete za dažďa, a nohavice vašich nohavíc budú zasunuté v topánke, stane sa pravdepodobne, že budete mať v topánkach mokro. Aby boli vaše chodidlá v suchu, je nutné, aby boli nohavice nohavíc vždy natiahnuté cez topánky.

Aké topánky na motorku nepatria?

Ako bolo povedané na začiatku, topánky patria medzi druhé najdôležitejšie príslušenstvo, ktoré by mal mať každý motorkár. Topánky na motorku vás ochránia lepšie ako tá najkvalitnejšia pracovná obuv. Na motorku by ste nemali zasadnúť obutie v bežnej obuvi. Aj v dnešnej dobe sú však vidieť motorkári, ktorí sa na cestách preháňajú v sandáloch alebo dokonca žabkách.

Záver

Motorkárske topánky by ste mali vyberať podľa toho, aké dlhé vychádzky obvykle podnikáte. Tí, ktorí podnikajú niekoľkodenné výlety, budú potrebovať skôr kožené topánky doplnené o kvalitnú membránu. Ak na motorke dochádzate niekoľko kilometrov do práce, alebo jazdíte iba krátke trasy, vystačíte si s lacnejšou topánkou vyrobenou zo syntetických materiálov.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.motostar.sk, www.geneze.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo