Rukavice na motorku

Keď pôjdete vyberať rukavice na motorku, ujasnite si najprv, ako budete chcieť rukavice používať. Rukavíc na motorku je totiž niekoľko rôznych druhov, avšak nenájdete univerzálne rukavice, ktoré sú vhodné do každej situácie. Často sa tak stane, že si nakoniec s jedným párom rukavíc nevystačíte a budete musieť zaobstarať 2 – 3 páry rôznych modelov.

Majitelia skútrov alebo tí, ktorí sa pohybujú predovšetkým po meste, ocenia predovšetkým kratšie, ale pohodlné textilné rukavice. Majitelia rýchlejších strojov alebo vyznávači športovej jazdy musia naopak siahnuť po kvalitných kožených rukaviciach, ktoré vám poskytnú tú najlepšiu možnú ochranu.

Kúpiť je možné aj špeciálne cestovné rukavice, ktoré sa vyrábajú aj z kože. Nemajú však toľko ochranných prvkov a sú vďaka tomu pohodlnejšie. Každý pár rukavíc potom musí na ruke dokonale sedieť a musí byť opatrený základnými chráničmi. Kvalitné rukavice spoznáte aj podľa potrebných certifikácií.

Porovnať ceny rukavíc

Typy

Ako sme už spomínali, rukavice na motorku majú niekoľko podôb. Typ rukavice závisí nielen od typu motocykla, ale aj od terénu, po ktorom sa budete bežne pohybovať.

Rukavice do mesta

Jednoduché kratšie rukavice sa vyrábajú z textilných materiálov. Výhodou týchto rukavíc je predovšetkým pohodlie. Avšak aj v tomto prípade sa oplatí siahnuť po certifikovanej rukavici, ktorej nechýbajú potrebné chrániče. Dôležité je, aby rukavice perfektne sedela nie ruky, palec by mal byť schopný bez problémov ovládať blinkre.

Športové rukavice

Rukavice ideálne pre majiteľov rýchlych strojov sú vyrobené z vysoko odolnej kože. Súčasťou športových rukavíc je veľké množstvo ochranných prvkov, v prípade kolízie máte istotu, že vám rukavice poskytne tú najlepšiu možnú ochranu.

Aj v tomto prípade potom rukavice musia na ruke dokonale sedieť. Rukavica by mala byť tesná, na druhú stranu by však nemala byť extrémne tvrdá, aby vám umožnila stroj bez problémov ovládať. Pri zovretí dlane sa rukavice nesmú nikde krabatiť, pretože by mohla po dlhšom používaní spôsobiť mozole.

Cestovné rukavice

Aj tento typ rukavíc sa vyrába z kože. V prípade cestovných rukavíc je však kladený väčší dôraz na pohodlie a rukavice tak majú menej ochranných prvkov. Pohodlné rukavice na dlhých cestách oceníte viac ako pevné rukavice športové. U týchto rukavíc nechýba ani praktické odvetrávanie a nebude tak dochádzať k nepríjemnému poteniu ruky.

Endúrové a motokrosové rukavice

Vyznávači terénnej jazdy budú potrebovať špeciálny typ rukavíc. Výhodou terénnych rukavíc je ich mäkkosť a poddajnosť. Aj v oblečenej rukavici tak budete mať perfektný cit. Drahšie rukavice potom bývajú nepremokavé a odolné sú aj voči silnejšiemu vetru.

Veľkosť

Vybrať rukavice správnej veľkosti sa nezaobíde bez skúšania. Každý má trochu inú veľkosť ruky a jednotliví výrobcovia majú navyše trochu odlišné značenie. Rukavice by ste si tak mali zájsť kúpiť do špecializovanej predajne, kde máte spravidla možnosť vyskúšať ju priamo na riadidlách. Dobré je rukavice skúšať spoločne s motorkárskou bundou.

Pri výbere tej správnej veľkosti sa sústreďte najmä na dĺžku prstov. Rukavice nesmú byť v prstovej časti zbytočne dlhé, aby ste sa počas jazdy nezavadili o spojku alebo brzdu. V prípade palca je nutné správne a včas ovládať blinkre. Na druhej strane však rukavice nesmú byť ani príliš krátke a nesmú vás do končekov prstov tlačiť. V tomto prípade vás môžu začať končekmi prstov brnieť a môže dôjsť aj k strate citu.

Pozornosť venujte aj dlaňovej časti. Tu sa rukavice nesmú krabatiť. Pri pokrčení dlane musia zostať rukavice dokonale napnuté. Na kĺboch musia dokonale sedieť aj chrániče. V opačnom prípade vás totiž budú tlačiť a jazda nebude príjemná.

Materiál

Rukavice na motorku bývajú spravidla vyrobené z niekoľkých rôznych materiálov. Obvykle sa jedná o kombináciu hovädzej kože, pružnej textilnej vrstvy. Výplň tvorí vrstva penová.

Koža

Koža sa vyznačuje vysokou odolnosťou a kožená rukavica vás preto ochráni najlepšie. U koženej rukavice myslite na to, že po niekoľkých používaní sa koža trochu vytiahne. Kožená rukavica je netypická svojim tvarom.

Rukavice sa šijú tak, aby ruku udržali mierne zovretú. Na výrobu rukavíc sa používa vysoko odolná klokania koža, veľkou odolnosťou sa môže pýšiť aj hovädzia koža. Ďalej sa používa koža kozia alebo ovčia. A používala sa aj koža rajčia, avšak v súčasnosti je používanie rajskej kože zakázané.

Textil

Textilné rukavice sú opäť vysoko kvalitné, navyše sú oveľa pohodlné. Neposkytnú vám však takú ochranu ako rukavice kožené. Textilné rukavice sú vhodné do každého počasia, vo vnútri rukavice totiž môže byť umiestnená vodeodolná membrána. Vnútornú časť rukavíc často tvorí kevlerové podšitie. Zimné rukavice majú tepelnú výplň.

Kombinácia

Predstavuje spojenie komfortnosti a bezpečnosti. V prípade kombinácie je rukavice ušité z textilných materiálov a dôležité miesta sú vystužené odolnou kožou.

Značka

Výrobcov rukavíc na motorku je celý rad. Tie kvalitné spoznáte podľa potrebných certifikátov bezpečnosti. Medzi obľúbených výrobcov rukavíc na motorku patrí RST, Scott, Alpinestars, Five, Spidi, Fox Racing, Shima a mnoho ďalších.

Cena

Cena udáva typ rukavíc. Najlacnejšie zaobstaráte jednoduché rukavice do mesta, najdrahšie budú dlhé a vysoko kvalitné športové rukavice. Do mesta môžete vyraziť v rukaviciach, ktorých cena sa bude pohybovať od 26 – 64 eur.

Od 43 eur možno zaobstarať aj prvé cestné rukavice. Za kvalitnejšie potom môžete zaplatiť aj viac ako 86 eur. Cena športových rukavíc sa pohybuje v rozmedzí 86 – 255 eur. Rukavice cestovné možno zaobstarať od 64 – 171 eur.

Porovnať ceny rukavíc

Údržba

Životnosť rukavíc predĺžite správnou starostlivosťou. Správny postup údržby by mal byť uvedený priamo výrobcom. Postupy sa menia v závislosti od výrobného materiálu. Všeobecne je však nutné používať iba špeciálne prípravky určené na starostlivosť o moto rukavice.

Veľmi dôležité je nechať rukavice po každom použití dokonale vyschnúť. Po vyschnutí sa odporúča aplikovať konzervačné prípravky. K dostaniu sú prípravky vhodné pre jednotlivé výrobné materiály.

Otázky a odpovede

Prečo majú niektoré športové rukavice zošitý malíček a prstenník?

Ide o ďalší ochranný prvok, ktorý vaše prsty v prípade pádov lepšie ochráni. Na samotnú funkčnosť rukavice nemá zošitie žiadny vplyv.

Majú rukavice nejaké ďalšie funkcie?

Rukavice sa vyrábajú tak, aby bolo ich nosenie príjemné v každom počasí. Do letného počasia sa hodia rukavice perforované, ktoré sa postarajú o dokonalé vetranie. Jazdu v zimnom počasí vám naopak spríjemnia rukavice doplnené o zateplenie.

Súčasťou drahších rukavíc môže byť aj elektrické vyhrievanie. Do daždivého počasia je možné vyraziť s rukavicami s vodeodolnou membránou. Ovládanie navigácie alebo dotykového mobilného telefónu vám umožní špeciálna dotyková vrstva umiestnená na palci a ukazováku.

Z čoho sú vyrobené chrániče?

Na výrobu chráničov sa používa odolný plast alebo pevnejší karbón. Nezvyčajné však nie sú ani mäkké chrániče umiestnené v oblasti dlane. Pevné karbónové alebo plastové chrániče nájdete na článkoch prstov a pästiach. Niektoré športové rukavice môžu mať aj kovové chrániče. Vonkajšie časti rukavíc sú vyrobené z gumy.

Záver

Vybrať správne rukavice na motorku nie je úplne jednoduché. Dôležité je vybrať správny typ rukavíc, ktorý sa odvíja od štýlu jazdy. Potom, je nutné rukavicu vyskúšať v ideálnom prípade priamo s bundou na motorku. Rukavice musia sedieť dokonale, prstová časť nesmie byť nijako dlhá, ale nesmie ani tlačiť.

Chrániče musia dokonale sedieť na kĺboch. Vnútri vás potom nesmú tlačiť ani švy. Pri skúšaní by ste si mali vyskúšať aj to, ako vám rukavice umožnia ovládať páčky.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo