Pracovné rukavice

Pracovné rukavice sú základnou pomôckou, ktorá sa postará o vaše bezpečie v mnohých rôznych situáciách. Pracovné rukavice nie sú primárne učené len pre tých, ktorí pracujú v ťažkom priemysle, bežne sa využívajú v mnohých prevádzkach a svoje uplatnenie nájdu aj v domácnostiach. Použiť ich môžete pri upratovaní, práci na záhrade alebo dielni.

Pracovné rukavice sa rozdeľujú podľa niekoľkých kategórií. Vyberať ich budete v prvom rade podľa účelu použitia. Ďalej ich možno rozdeliť podľa použitých materiálov, z ktorých sú vyrobené. Rozdeľovať sa môžu aj podľa toho, či sú vhodné pre mužov, ženy alebo deti. Veľmi dôležité je zvoliť správnu veľkosť a aspoň to základné by ste mali vedieť o normách.

Porovnať ceny rukavíc

Typy

Pracovné rukavice si rozdelíme podľa účelu použitia.

  • Kombinované rukavice – najobľúbenejšie rukavice, ktoré môžete použiť pri práci na záhrade aj v dielni. Kombinované rukavice nájdu svoje uplatnenie pri práci v sklade, priemyselnej výrobe, kovovýrobe atď. Tieto rukavice bývajú tenšie a zachovaná je tak pomerne veľká citlivosť prstov. Na výrobu sa používajú rôzne materiály.
  • Jednorazové rukavice – používajú sa v potravinárskom priemysle, v zdravotníctve, v chemickom priemysle a ďalších prevádzkach. K dostaniu sú vo veľkých baleniach, kúpiť môžete nepudrované aj púdrované prevedenie. Tieto rukavice sa obvykle vyrábajú z latexu alebo vinylu.
  • Stavebné rukavice – rukavice majú zosilnenú ochranu v oblasti dlane a sú vhodné pre tých, ktorí pri práci používajú rôzne pracovné náradie, napríklad krompáč, lopatu a pod.
  • Práca s náradím – rukavice majú v oblasti dlane gélovú vložku, ktorá je schopná aspoň čiastočne tlmiť vibrácie. Využiť ich môžu všetci, ktorí pracujú napríklad s búracím kladivom, motorovou pílou a ďalšími nástrojmi.
  • Zváračské rukavice – oproti bežným rukaviciach sú dlhšie a chránia tak väčšiu časť ruky pred možným spálením. Zváračské rukavice sa ďalej delia podľa spôsobu zvárania na MMA alebo CO2 alebo TIG. Zváračské rukavice pre TIG metódu sú tenké v oblasti prstov, Na metódu CO2 alebo MMA budete naopak potrebovať silné hrubé rukavice.
  • Chemicky odolné rukavice – svoje využitie majú všade tam, kde prídete do kontaktu s akoukoľvek chemikáliou. Použiť ich môžete nielen v chemickom priemysle, ale aj v sklárstve, autodielňach, tlačiarenskom odvetví atď. Vďaka rôznym výrobným materiálom sú vhodné do suchého aj mokrého prostredia.
  • Protiprerezové rukavice – poskytnú vám spoľahlivú ochranu pri práci s ostrými predmetmi. Môžu byť kožené, vrstvené, pletené aj máčané. Niektoré z týchto rukavíc mávajú predĺženú manžetu. Správnu podobu budete voliť podľa kategórie ochrany a odporúčaných noriem.
  • Dielektrické rukavice – rukavice vhodné pre elektrikárov, ktorým poskytnú ochranu pred elektrickým napätím. Tieto rukavice spadajú pod normu EN 60903.
  • Tepelne odolné rukavice – svoje využitie nájdu v zlievarenstve, sklárstve, hutníctve a ďalších odvetviach, kde je treba manipulovať s horúcimi predmetmi. Tieto rukavice spadajú pod normu EN 407 a EN 388.

Veľkosť

Veľkosť pracovných rukavíc je väčšinou uvádzaná v palcoch. 1 palec má cca 2,5 cm. Veľkosť rukavice udáva obvod dlane meraný pri palci, teda v najširšej časti ruky. Na jeho zmeranie vám postačí obyčajný krajčírsky meter. V prípade, keď má vaša dlaň obvod 25 cm, budú vám vyhovovať rukavice veľkosti 10.

  • Obvod dlane 15 cm zodpovedá veľkosti 6.
  • Obvod dlane 17 cm zodpovedá veľkosti 6,5.
  • Obvod dlane 18 cm zodpovedá veľkosti 7.
  • Obvod dlane 19 cm zodpovedá veľkosti 7,5.
  • Obvod dlane 20 cm zodpovedá veľkosti 8.
  • Obvod dlane 23 cm zodpovedá veľkosti 9.
  • Obvod dlane 25 cm zodpovedá veľkosti 10.
  • Obvod dlane 30 cm zodpovedá veľkosti 11.

Materiál

Pracovné rukavice sa vyrábajú z mnohých rôznych materiálov. Jednorazové rukavice môžu byť vyrobené z gumy alebo latexu, odolnejšie sú potom rukavice kožené. Veľká časť rukavíc je vyrobená z prírodných materiálov alebo naopak zo syntetických vlákien.

Kúpiť môžete rukavice s tepelnou vložkou, ktoré vás v zime zahrejú. Letné rukavice potom pochopiteľne tepelnú vložku nemajú. Výrobný materiál sa mení podľa toho, pri akých príležitostiach budete rukavice používať.

Kožené

Rukavice sa vyrábajú zo zvyškov kože a ponúkajú naozaj veľkú ochranu proti prerezaniu aj odreninám. U rukavíc ďalej oceníte pomerne dobrú odolnosť voči teplotám. Zimné kožené rukavice majú navyše praktickú tepelnú podšívku. Rukavice z kože využijete na stavbách, pri práci v lese, pri manipulácii s ťažkými bremenami, ale využiť ich môžete aj v dielni. Kožené rukavice však nebudú vyhovovať tým, ktorí pri práci potrebujú cit v prstoch.

Tkané materiály

Tieto rukavice ocenia všetci, ktorí potrebujú mať pri práci v prstoch cit. Tieto rukavice majú špeciálnu úpravu, z dôvodu lepšej ochrany sú máčané v ochrannom povrchu. Vyberať môžete medzi týmito materiálmi:

  • Polyuretán – jedná sa o základný materiál, ktorý sa vyznačuje veľkou odolnosťou voči oderu. Polyuretánové rukavice dokonale kopírujú tvar ruky a vy tak máte prakticky 100% cit v prstoch. Polyuretán je od výroby biely materiál a tieto rukavice sa tak veľmi často používajú v tzv. čistých prevádzkach. Rukavice z polyuretánu sú však k dostaniu v rôznych farbách, obľúbené sú čierne, zelené, modré alebo napríklad červené.
  • Nitril – má prakticky rovnaké vlastnosti ako polyuretán, ale veľmi dobre sa mu darí aj v mastnom prostredí. Tieto rukavice sú vhodné pre automechanikov alebo všetkých, ktorí pracujú s olejom. Nitril sa tiež považuje za protišmykový materiál, ktorý na seba dokáže nadviazať mastnotu.
  • Latex – na výrobu sa používa prírodný latex, čo je veľmi odolný materiál voči teplu. Rovnako ako nitril má aj latex veľmi dobré protišmykové vlastnosti. Latexové rukavice sú aj veľmi odolné voči opotrebovaniu. Rukavice nie je teda ľahké predrieť. Aj tieto rukavice sú k dostaniu v zimnom prevedením.

Pudrované/nepudrované

Latexové rukavice môžu byť púdrované alebo nepudrované.

  • Pudrované – tieto rukavice ľahko navlečiete, ocenia ich osoby, ktoré majú problémy s nadmerným potením.
  • Nepudrované – tento variant by mali preferovať osoby s citlivou pokožkou a tí, ktorí sú náchylní k alergiám.

Normy

Pracovné rukavice spadajú do rôznych noriem. Tieto normy udávajú nielen charakter a vlastnosti rukavíc, ale predovšetkým určujú stupeň ochrany.

Pracovné rukavice bežne prechádzajú rôznymi testami a skúškami. Skúma sa odolnosť proti prerezaniu, oderu, prepichnutiu alebo roztrhnutiu. Potom sa rozdeľujú do 3 kategórií:

V kategórii I nájdete rukavice vhodné pri práci s minimálnym rizikom.

V kategórii II sú rukavice, ktoré nespĺňajú riziká uvedené v kategórii I a III.

V kategórii III nájdete rukavice vhodné pri práci v najrizikovejších odvetviach.

  • ČSN EN 388 – rukavice vhodné pri práci s chemikáliami
  • ČSN EN 407 – sú odolné voči tepelným rizikám. Použiť ich môžete pri práci vo vysokých teplotách alebo pri manipulácii s ohňom.
  • ČSN EN 374 – rukavice odolné voči mikroorganizmom a chemikáliám.
  • ČSN EN 511 – rukavice odolné voči chladu a priepustnosti vody.

Značka

Výrobou pracovných rukavíc sa zaoberá naozaj veľké množstvo výrobcov. Hoci je možné pracovné rukavice kúpiť na mnohých miestach, vždy by ste mali kupovať iba kvalitné značkové certifikované výrobky. Spoľahnúť sa môžete na rukavice značky Ardon, Deltaplus, Ansell, Červa, Milwaukee, Canis, Uvex, Portwest alebo  napríklad Mechanix Wear.

Cena

Pracovné rukavice sú cenovo dostupné a dovoliť si ich môže každý. Vo väčšine prípadov dostanete pracovné rukavice v zamestnaní, ale kúpiť ich môžete aj domov.

Medzi lacnejšie patria textilné rukavice, ktoré stoja od 1 – 9 eur. Za cca 10 eur je možné kúpiť rukavice antivibračné, zváračské, kožené aj špeciálne. Najviac zaplatíte za zimnú podobu rukavíc. V tomto prípade vás môžu rukavice vyjsť na viac ako 43 eur.

Porovnať ceny rukavíc

Otázky a odpovede

Čo všetko patrí medzi pracovné rukavice?

Okrem tých najbežnejších môžete zakúpiť aj špeciálne záhradné rukavice, ktorých prsty majú špeciálne pazúry. Tie sú vyrobené z odolného plastu a nájdete ich na 4 prstoch. Využiť ich môžete pri prehrabávaní, vytrhávaní buriny, siatí atď. Majitelia domácich maznáčikov môžu kúpiť aj vyčesávacie rukavice.

Prečo majú pracovné rukavice farebný prúžok?

Farebný prúžok nájdete na leme rukavice. Tento prúžok označuje veľkosť rukavice. Pokiaľ si pamätáte, aký prúžok mali vaše staré rukavice, nemusíte sa pri výbere zdržiavať hľadaním veľkosti na etikete a jednoducho si vyberiete rukavice s rovnakým farebným prúžkom. Najmenšie rukavice majú prúžok fialový, najväčšie rukavice potom spoznáte podľa modrého lemu.

Ponúka pracovné rukavice nejaké funkcie?

K dostaniu sú rukavice bez prstov, ktoré vaše ruky chránia skôr pred chladom. Použiť ich môžete v situáciách, keď potrebujete absolútny cit v prstoch. Kúpiť môžete rukavice s dotykovými podložkami, ktoré vám umožnia pri práci používať dotykové obrazovky rôznych zariadení.

Záver

Pri výbere pracovných rukavíc zohľadnite tie najdôležitejšie parametre. Pracovné rukavice sa delia do mnohých skupín podľa toho, za akým účelom ich budete používať. Pre každú činnosť oceníte rôznu podobu rukavíc. Veľmi dôležité je vybrať nielen správnu veľkosť, ale aj výrobný materiál, ktorý vám pri práci zaručí potrebnú zručnosť a cit v prstoch.

Medzi najobľúbenejšie patria kombinované rukavice, ktoré môžete používať v domácej dielni, na záhrade alebo stavbe. Vyššiu ochranu vám poskytnú rukavice kožené, v garáži sa zase budú hodiť rukavice textilné. Pri práci s motorovou pílou a ďalším náradím môžete použiť antivibračné rukavice a kúpiť môžete aj špeciálne rukavice na záhradu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo