Pracovné prilby

Pracovné prilby, alebo tiež inak povedané priemyselné ochranné prilby, sú dôležitou súčasťou každej práce, kde hrozí nenávratné poškodenie hlavy spôsobené úderom alebo iným spôsobom. Sú odolné voči vonkajším podmienkam a prispôsobené konkrétnemu účelu. Dokážu tak bojovať s veternými podmienkami, vysokými aj nízkymi teplotami alebo tmou.

Porovnať ceny prilieb

Typy

Pracovné prilby môžete vyberať podľa rôznych kritérií. Tým hlavným bude miesto, kde pracujete, pretože od toho sa odvíja fakt, ako veľmi a akým spôsobom potrebujete chrániť hlavu. Ďalej sa sústreďte na farbu, technické normy a pohodlie pri nosení.

Podľa miesta práce

Podľa toho, kde pracujete, sú špeciálne navrhnuté prilby pre vás. Dôležitá je bezpečnosť, preto je každý model navrhnutý tak, aby sa vyhol nebezpečenstvu, ktoré vás v danom obore môže stretnúť. Možno tiež vyberať univerzálnu prilbu, záleží, na aké účely ich zháňate.

  • priemyselné prilby s vysokým stupňom ochrany – poskytovanie ochrany užívateľa proti padajúcim predmetom, nárazom mimo vrcholu a proti následnému poraneniu mozgu, fraktúre lebky a úrazom krku,
  • prilby do výbušného prostredia – proti elektrostatickému výboju vhodná do zón, kde hrozí nebezpečenstvo výbuchu,
  • prilby odolné proti horúcim striekancom kovu – chránia hlavu pred popáleninami,
  • prilby odolné vysokým teplotám – chránia hlavu pred extrémne vysokými teplotami,
  • prilby odolné nízkym teplotám – chránia hlavu pred extrémne nízkymi teplotami,
  • prilby pre potravinársky priemysel – hygienické a ľahko čistiteľné,
  • prilby s integrovaným ochranným štítom – okrem hlavy chránia aj tvár a oči,
  • elektricky izolované prilby pre nízkonapäťové zariadenie – chráni hlavu pred elektrickým šokom,
  • horolezecké prilby na prácu vo výškach – chránia hlavu pred pádom alebo zosuvom.

Farba pracovnej prilby

Možno si hovoríte, že farba predsa nie je až taká dôležitá, ale verte, že keď hovoríme o bezpečnosti, tak je. Čierna v tomto prípade nebude úplne optimálna voľba, pretože sa dá ľahko prehliadnuť a navyše priťahuje slniečko.

Pri práci v teplom počasí oceníte bielu helmu, ktorá lepšie odráža teplo, a vám tak nie je také horúco. Celkovo by na vás malo byť dobre vidieť, teda farby ako je zelená, oranžová alebo červená sú viac ako vhodné. Pokiaľ to materiál umožňuje, môžete na prilbu tiež nalepiť reflexné pásky, ktoré využijete pri práci v tmavom prostredí.

Funkcia

Pracovná prilba chráni vašu hlavu pred poškodením či smrteľnými úrazmi. Môže vám tým pádom zachrániť život, takže si pri výbere dajte záležať. Najviac sa budú hodiť stavebným robotníkom, ktorí trávia celé dni na stavbe a vystavujú sa tak riziku poranenia.

Životnosť pracovnej prilby

Ani pracovná prilba nevydrží naveky. Je potrebné ju vymeniť pri akomkoľvek poškodení (trhliny, praskance, pokrivenie). Všeobecne je životnosť 3 – 5 rokov, ale presný údaj nájdete vo vnútri prilby. Bude tam označenie dátumu výroby, ktoré skombinujete so životnosťou uvedenou v návode od výrobcu. Takto si odvodíte, za ako dlho by ste mali prilbu vymeniť, a to aj v prípade, že ju nepoužívate – vplyvom okolitých vplyvov sa opotrebováva.

Kompatibilita s príslušenstvom

Podľa toho, v akých podmienkach pracujete, budete na výkon práce potrebovať ešte ďalšie príslušenstvo, medzi ktoré môžu patriť slúchadlá, štuple do uší, čelovka či ochranné štíty. Je teda potrebné, aby sa prilba jednoducho prispôsobila a zaistila pohodlné nosenie aj s ďalším príslušenstvom ako sú:

  • bradové popruhy
  • nehmlivé okuliare
  • potné prúžky
  • svietidlá
  • menovky a reflexné prúžky
  • zimné vložky
  • ochrany krku

Značka

Ktoré značky sa výrobou pracovných prilieb zaoberajú a patria medzi tie najlepšie? Kvalita by mala byť na prvom mieste, preto dajte na recenzie a zamerajte sa na overené firmy.

JSP

Popredný výrobca inovatívnych osobných ochranných pomôcok so špecializáciou na ochranu hlavy, očí, tváre a dýchacích ciest bola založená roku 1964. Vo svojej ponuke má rôznofarebné prilby, ktoré môžete zakúpiť v rôznych cenových kategóriách. Sú odolné, pohodlné a dajú sa kombinovať s ďalším príslušenstvom.

Canis

Ďalší z distribútorov osobných ochranných pracovných prostriedkov a pomôcok zaisťujúcich bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Vyrába skôr lacnejšie modely, ktoré využijete v stavebníctve, ľahkom priemysle, čistení odpadových vôd, technických službách a priemyselnej aplikácii.

Asist

Česká značka Asist sa pohybuje v strednej cenovej kategórii, ale jej produkty sú veľmi kvalitné. Čo sa týka prilieb, zoženiete jeden jediný model, a to lesnícky so štítom a ochranou sluchu. Hoci značka nevyrába ďalšie prilby, túto si jej používatelia obľúbili.

Červa

Červa je výrobcom pracovných odevov, obuvi a ďalších doplnkov. V jej repertoári nájdete rôzne druhy pracovných prilieb – od ľahkých po priemyselné prilby, ktoré vás ochránia pred roztaveným kovom alebo podporia v práci vo výškach.

3M

Poslednou značkou bude 3M, ktorej prilby sú za trochu vyššiu cenu. Vyrába predovšetkým priemyselné prilby s účinnou bezpečnosťou v rôznych farbách. Nechýba ani ventilácia.

Cena

Iste vás bude zaujímať aj cena. Tá sa odvíja od materiálu a účelu použitia, preto priemyselné prilby budú drahšie, obzvlášť pokiaľ majú nejaké výhody navyše, ako je napríklad ventilácia, možnosť pridať ďalšie príslušenstvo alebo potná čelová páska.

Do 9 eur

Najlacnejšou cenovou kategóriou sú pracovné prilby do 9.1 eur, ktoré sú vyrobené z plastu a hodia sa do ľahkého priemyslu. Extra ochranu od nej nečakajte, nie je ale určená na miesta s vysokým rizikom.

Od 9 do 22 eur

Zlatá stredná cesta sa skladá z odolných prilieb vhodných v nepriaznivých podmienkach s vysokými nárokmi na účinnú ochranu. Majú veľa výhod ako vetranie, maximálny rozsah zorného poľa, indikátor UV žiarenia.

Od 22 eur

Najdrahšie pracovné prilby vás vyjdú na 22 eur, ale aj pokojne 129 eur. V čom sú také špeciálne? Poskytujú vysokú ochranu a dlhú životnosť, vysoký komfort pri nosení a máte možnosť k nim pridať ďalšie príslušenstvo.

Porovnať ceny prilieb

Údržba

V rýchlosti si zhrnieme, akým spôsobom sa o prilbu starať, aby vydržala čo najdlhšie. Zásadné je, aby ste prilbu skontrolovali zakaždým pred tým, než si ju nasadíte. V prípade akéhokoľvek poškodenia ju nepoužívajte, riskujete vlastný život. Ak je zašpinená, umyte ju teplou mydlovou vodou a utrite mäkkou handričkou. Nepoužívajte žiadne rozpúšťadlá ani abrazíva.

Otázky a odpovede

V akých prípadoch je potrebné používať pracovnú prilbu?

Pracovnú prilbu využijete pri práci v stavebníctve, vo výbušnom prostredí, pri extrémne nízkych i vysokých teplotách, v potravinárstve či horolezectve – teda všade, kde hrozí nebezpečenstvo poranenia hlavy alebo je potrebné jej prikrytie.

Na aké parametre sa pri výbere sústrediť?

Podľa toho, v akom obore budete prilbu používať, hľadajte vhodný materiál, tvar, farbu aj pohodlie. Prilby potom môžu mať pridané ďalšie vychytávky, záleží na tom, na čo sú určené.

Ako dlho vydrží pracovná prilba?

Väčšinou 3 – 5 rokov, avšak konkrétnu životnosť nájdete v návode od výrobcu. Prilbu meňte, aj keď ju pravidelne nepoužívate, vonkajšie vplyvy jej životnosť skracujú automaticky.

Záver

Pracovné prilby sú nutnosť v prácach, kde hrozí nebezpečenstvo poranenia hlavy. Je teda potrebné, aby vám prilba dobre sedela a chránila vás tak spoľahlivo. Vyberajte starostlivo a uistite sa, že sedí presne tomu účelu, na ktorý ju hodláte použiť. Správnym výberom si zaistíte bezpečnosť a možno dokonca aj záchranu života.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo