Pracovná obuv

Pracovná obuv je špeciálny druh obuvi, ktorá slúži zároveň ako ochranná pomôcka. Kvalitná obuv znateľne zníži riziko úrazu a má vplyv aj na únavu chodidla. Jej výber tak nie je vhodné podceňovať. Pracovná obuv je často základným vybavením zamestnávateľa, ktorý je povinný vybaviť vás touto špeciálnou obuvou ihneď pri príchode do zamestnania.

V niektorých prípadoch je typ obuvi jasne daný a vás od jej nosenia bohužiaľ nič nezachráni. Pokiaľ je však pracovná obuv na dohovore so zamestnávateľom, mali by ste ju vyberať veľmi starostlivo.

Kvalitná obuv je síce drahšia, poskytne vám však všetko pohodlie a bezpečie. Pracovná obuv je na trhu zastúpená veľkým množstvom rôznych modelov. Vďaka obrovskému výberu a všetkým možným štýlom ju môžete využiť aj pri bežnom nosení alebo napríklad práci na záhrade či dielni.

Pracovná obuv sa v mnohom vyberá rovnako ako bežná obuv, dôležitá je predovšetkým veľkosť a pohodlnosť. Pri výbere je veľmi dôležitý výrobný materiál, ktorý sa podpisuje aj na poddajnosti topánky.

Okrem toho sú topánky vybavené rôznymi bezpečnostnými prvkami, ktoré oceníte v každom zamestnaní. Na kvalitu obuvi má veľký vplyv značka a zaujímať vás bude pochopiteľne aj cena, hoci je pracovná obuv často úplne, alebo aspoň čiastočne hradená zamestnávateľom.

Porovnať ceny pracovnej obuvi

Typy

Každé zamestnanie vyžaduje iný typ obuvi. Z tohto dôvodu je pracovná obuv rozdelená na niekoľko skupín, ktoré sa od bežne nosených topánok vlastne príliš nelíšia.

Členková

Členková obuv sa najčastejšie nosí v ťažkom priemysle, či už sa jedná o rôzne odvetvia strojárstva alebo iný priemysel. Bežná je aj v poľnohospodárstve, kovovýrobe, doprave, ale aj v skladoch.

Výhodou je pochopiteľne spevnenie aj ochrana členkov. Niektoré topánky majú protišmykovú podrážku, vystuženú špičku alebo reflexné prvky. Topánky bývajú odolné proti prieniku vody a na výber máte medzi letnou aj zimnou zateplenou obuvou.

Vysoká

Vysokú obuv opäť využijete v rôznych odvetviach priemyslu. Táto obuv je dostupná aj zimnému aj letnému variantu. Jej veľkou výhodou je ochrana veľkej časti nohy a vodeodolnosť.

Vysoká obuv môže mať aj podobu čižiem, ktoré sú bežné predovšetkým v potravinárskom priemysle. Tiež čižmy majú často vystuženú špičku, ľahko sa obúvajú a sú najmenej náročné na údržbu.

Poltopánky

Využitie tejto obuvi je prakticky rovnaké ako pri predchádzajúcom type. Nosiť ich môžete v priemyselnej aj strojárskej výrobe. Často sa využíva aj v menej náročných prevádzkach, kde tvorí povinnú súčasť pracovného obutia. Poltopánky opäť ponúkajú protišmykovú podrážku, spevnenú špičku atď.

Sandále

Do menej náročných prevádzok je v letných mesiacoch možné obuť aj pracovné sandále. To, či vám to váš zamestnávateľ povolí je vždy na dohovore. Výhodou sandálov je priedušnosť, v iných parametroch sa od inej pracovnej obuvi nijako nelíši.

Biela pracovná obuv

Svoje využitie má v potravinárskom priemysle, gastronómii aj zdravotníctve. V prípade bielej obuvi máte veľké množstvo výberu, aj v tomto prípade nechýbajú bezpečnostné prvky ako je protišmyková podrážka alebo spevnená špička.

Treková

Pracovná obuv nie je určená iba pre vnútorné používanie, dostupná je aj v outdoorovej podobe. Tieto topánky sú veľmi kvalitné a uvíta ich každý milovník turistiky. Výhodou trekových topánok sú dobré priedušné vlastnosti, topánka odvádza pot, je odolná voči vode. Často je doplnená o protišmykovú podrážku.

ESD obuv

Jedná sa o antistatickú obuv, ktorá spĺňa normu EN 61340. Tieto topánky sú určené na uzemnenie pracovníkov a jej úlohou je poskytnúť potrebnú ochranu pred elektrostatickými javmi. Pre ESD obuv je typická žltá značka s vyobrazením rúk.

Šľapky

Medzi pracovnú obuv je možné zaradiť aj papuče. Túto obuv využijete iba, ak sa budete pohybovať v menej náročnom predovšetkým kancelárskom alebo napríklad školskom prostredí. U papučiek oceníte najmä rýchlosť obutia a priedušnosť. Od bežných sa pracovné šľapky líšia predovšetkým kvalitou podrážky.

Normy obuvi

Pri výbere pracovnej obuvi narazíte na rôzne označenia. Prvé, čomu by ste mali venovať pozornosť je Európska norma. Tu narazíte na niekoľko noriem, ktoré obuv rozdeľujú do rôznych kategórií:

  • Pracovná obuv je značená normou ČSN EN ISO 20347 – EN 347
  • Ochranná obuv je značená normou ČSN EN ISO 20346 – EN 346
  • Bezpečnostná obuv je značená normou ČSN EN ISO 20345 – EN 345

Norma EN ISO 20349 je norma pre ochranné prostriedky, medzi ne patrí aj špeciálna obuv odolná voči tepelným rizikám, ako je roztavený kov, typický pre zlievárenskú prevádzku. Túto obuv však využijete aj pri zváraní.

Značenie obuvi

V prípade pracovnej obuvi narazíte aj na rôzne značenia. Označený je výrobný materiál.

  • Topánky vyrobené z usní alebo podobného materiálu
  • Celoplastová alebo celogumová obuv

Ďalej je tu označenie odolnosti a možnostiach, ktoré obuv poskytuje. Všeobecne sa pracovná obuv označuje písmenom O, za ktorým sa objavuje nasledujúce:

Pod označením OB sa ukrýva bežná pracovná obuv s normou EN 347.

  • O1 – je označenie pre obuv s uzavretou pätou a antistatickými vlastnosťami
  • O2 – O1 – tieto topánky sú navyše odolné voči vniknutiu vody
  • O3 – O2 – značenie pre dezénovú podošvu, topánky sú odolné voči prepichnutiu

Súčasťou ochrannej obuvi je ceruzka umiestnená v špičke topánky. Je označovaná písmenom P a informuje o odolnosti do 100 J a tlaku do 10 kN. Ochranná obuv je značená normou EN 346.

Obuv spĺňajúca základné požiadavky je označená ako PB

  • P1 – značenie pre obuv s pevnou pätou a ochrannou tužinkou, ktorej odolnosť je 100 J.
  • P2 – P1 – tieto topánky sú navyše odolné voči vode
  • P3 – P2 – topánka je navyše doplnená o podrážku odolnú voči prepichnutiu, podrážka dezénová
  • P4 – P3 – plastová alebo gumová podošva a pri obuvi oceníte antistatické vlastnosti

V prípade bezpečnostnej obuvi sa používa značenie S. Táto obuv poskytuje ochranu pred nárazom do 200 J a tlakom do 15 kN. Disponuje tužinkou v špičke a označená je normou EN 345.

  • SB – značenie pre bežnú bezpečnostnú obuv
  • S1 – pevná päta a antistatické vlastnosti
  • S2 – S1 – topánky sú navyše odolné voči vniknutiu vody
  • S3 – S2 – topánka je navyše doplnená o podrážku odolnú voči prepichnutiu, podrážka dezénová
  • S4 – S3 – plastová alebo gumová podošva a pri obuvi oceníte antistatické vlastnosti

Z ďalšieho značenia môžeme menovať nasledujúce:

  • C – značenie elektrického odporu a vodivosť
  • CR – protiprerezová obuv
  • FO – obuv odolná voči olejom aj pohonným hmotám
  • M – obuv poskytuje ochranu priehlavku
  • P – značenie pre odolnú podošvu
  • HI – podošva je tepelne izolovaná
  • WR – Označenie odolnosti voči prieniku vody
  • SRA – obuv sa nešmýka na dlaždiciach ani čistiacich prostriedkoch
  • SRB – obuv sa nešmýka na glyceríne ani oceľovom povrchu
  • SRC – obuv sa nešmýka na dlaždiciach, oceľovom povrchu ani glyceríne

Podrážka

Podrážka je často vyrobená z rôznych syntetických materiálov a to hneď v niekoľkých vrstvách. Na výber máte z nasledujúcich materiálov:

  • PU/PU – polyuretánová podošva, ktorá sa vyrába stlačením je ideálna na použitie vo vnútorných priestoroch.
  • PU/TPU – tieto topánky je možné používať vo vonkajších aj vnútorných priestoroch
  • PU/guma – obuv vhodná aj do extrémnych podmienok, odolá šponám aj chemikáliám
  • EVA – pevná podošva je odolná voči nárazom aj opotrebovaniu. Ich prednosťou je vysoká tepelná odolnosť pri teplotách v rozmedzí -40 °C do +160 °C.

Materiál

Ako sme sa už zmienili, pracovná obuv je rozdelená do dvoch tried podľa výrobného materiálu. Iba na pripomenutie, obuv triedy 1 je vyrobená z kože, obuv triedy 2 je vyrobená z plastu alebo gumy.

Useň

Useň alebo koža je veľmi odolný a kvalitný materiál, ktorý oceníte v každom zamestnaní. Výhodou kože je priedušnosť, noha sa nebude zaparovať. Za tieto kvalitné topánky si však budete musieť priplatiť a zložitejšia je aj ich údržba.

Guma/Plasť

Topánky vyrobené v kombinácii týchto materiálov sú lacnejšie a ich údržba je jednoduchšia. Guma je výrobným materiálom podrážky, topánky je možné používať vo vnútorných aj vonkajších priestoroch.

Samotná topánka je potom vyrobená z kvalitných syntetických materiálov najčastejšie sa jedná o PVC a PU. Nevýhodou je menšia priedušnosť, ktorú topánka poskytuje.

Značka

Na pracovnú obuv sa špecializuje mnoho značiek, menovať môžeme napríklad Panda, Uvex, Moleda, VM import, Cofra, Ardon alebo Cerva. Pracovnú obuv nie je možné kúpiť v bežnej obuvi, ale skôr v špecializovaných predajniach alebo v internetových obchodom.

Cena

Cena pracovných topánok býva v rozmedzí 15 – 240 eur. Či už budete vyberať medzi lacnejšími alebo drahšími modelmi, vždy nájdete veľké množstvo výrobkov, ktoré sa prispôsobia vášmu štýlu aj potrebám.

Nie je možné zaradiť lacné topánky medzi menej kvalitné, pretože aj tu sú zastúpené výrobky kvalitných výrobcov. Pri výbere sa vždy riaďte požiadavkami zamestnávateľa a pochopiteľne svojimi vlastnými potrebami.

Porovnať ceny pracovnej obuvi

Otázky a odpovede

Je povinnosťou zamestnávateľa poskytnúť pracovnú obuv?

Zákony sa rôzne menia, v súčasnej dobe však platí, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť ochranné pracovné pomôcky, medzi ktoré patrí aj pracovná obuv, iba v prípade, že nedokáže zaistiť zdraviu nezávadné a bezpečné pracovné podmienky. V opačných prípadoch nemá zamestnanec na pracovnú obuv nárok.

Čo je ceruzka?

Jedná sa o vystuženú špičku, ktorá je súčasťou drvivej väčšiny pracovných topánok. Ceruzka má ochrániť vaše prsty pred poranením, ktoré môže spôsobiť pád ťažkého telesa. V takej topánke si ale napríklad neukopnete palec, čo sa hodí za každej situácie.

Čo je metal free obuv?

Ide o špeciálne topánky, ktoré neobsahujú kovové časti. Táto obuv je často označovaná aj ako Non Metalic. Obuv je zastúpená rôznymi typmi, najväčší výber máte medzi členkovou obuvou a poltopánkami, ale kúpiť môžete aj iné typy.

Obuv je vhodná do miest, kde je nutné kvôli bezpečnosti prechádzať detekčnými rámami, ale pochopiteľne ju využijete aj na iných miestach.

Záver

Pri výbere pracovnej obuvi postupujte rovnako ako pri bežných topánkach. Topánku treba vždy vyskúšať. Pred výberom si však ujasnite, čo presne od pracovných topánok vyžadujete.

Do každého zamestnania sa hodí trochu iná obuv. Nie je nutné kupovať tie najdrahšie topánky, ktorých prednosti nevyužijete a na druhú stranu nie je vhodné kupovať príliš lacné topánky, ktoré vám neposkytnú adekvátnu ochranu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo