Lyžiarske rukavice

Lyžiarske rukavice sú praktický aj dizajnový doplnok, bez ktorého sa na svahu v žiadnom prípade nezaobídete. Rukavice ochránia vaše ruky pred mrazom aj pred možným zranením.

Lyžovať môžete aj v lacnejších klasických rukaviciach, avšak ak si chcete zimné radovánky skutočne užiť, bude vždy vhodné do špecifických rukavíc na lyže investovať. Lyžiarske rukavice sa vyrábajú z oveľa kvalitnejších materiálov a majú aj špecifické vlastnosti či doplnky, ktoré pri lyžovaní určite oceníte.

Lyžiarske rukavice majú podobu prstových rukavíc a palčiakov. Odlišný typ nie je iba otázkou vzhľadu a vkusu, každý typ má svoje špecifické vlastnosti, ku ktorým je vhodné prihliadnuť. Veľmi dôležité je vybrať správnu veľkosť a hodiť sa môžu aj ďalšie vychytávky. O konečnej podobe rozhodne predovšetkým obstarávacia cena a z veľkej časti sa môžete spoľahnúť aj na kvalitného výrobcu.

Porovnať ceny rukavíc

Typy

Lyžiarske rukavice je možné zakúpiť v niekoľkých prevedeniach. Známe sú palčiaky aj prstové rukavice. Okrem nich možno zaobstarať aj atypickú podobu rukavíc.

Prstové rukavice

Prstové rukavice sú obľúbené, pretože s nimi budeme veľmi ľahko manipulovať s rôznymi predmetmi. V prstových rukaviciach budú jednotlivé prsty oddelené, čo nevyhovuje zimomrivejším lyžiarom. V prstových rukaviciach vám bude jednoducho najskôr zima.

Rukavice palčiaky

Palčiaky sú pre mnohých nemoderné, napriek tomu sa jedná o stále obľúbenú variantu, ktoré dávajú prednosť skôr ženy. Palčiaky sú vhodné pre všetkých, ktorí nemajú radi zimu a uprednostňujú tepelný komfort pred ľahšou manipuláciou. V palčiakoch budú vaše prsty pohromade a teplo sa bude držať dlhšie.

Kombinované rukavice

Nie tak známe sú kombinované rukavice, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako palčiaky. Vnútri kombinovanej rukavice je však všitá tenká rukavice prstová. Palčiakovú časť rukavice môžete zložiť vždy, keď budete potrebovať manipulovať s predmetmi. Vďaka prstovej vložke budú vaše ruky pred chladom stále chránené.

Trojprsté rukavice

Posledným variantom sú trojprsté rukavice. Vnútri rukavice sú 3 časti. Oddelený je palec a zvyšné 4 prsty sa umiestnia do 2 oddelených častí. V každej časti tak budú 2 prsty. Trojprsté rukavice sú špecifické a nemusia byť pohodlné pre každého. Tieto rukavice sa tak oplatí pred nákupom radšej vyskúšať.

Veľkosť

Rukavice na lyže musia dobre vyzerať, lyžiari musia poskytnúť potrebný tepelný komfort, ale musia byť aj pohodlné. Na ruke musia rukavice dobre sedieť, nesmú však nijako skĺzavať alebo dokonca padať. Na druhú stranu však rukavice nesmú tlačiť, ani vás nijako obmedzovať v pohybe.

Lyžiarske rukavice je možné kúpiť v mnohých veľkostiach, svoje rukavice majú muži, ženy aj deti. Veľké množstvo rukavíc nájdete aj v kategórii unisex. Rovnako ako rukavice pre pánov sú rukavice unisex svojim strihom uspôsobené na väčšiu mužskú ruku. Vybrať správnu veľkosť nie je nijako zložité, stačí zmerať obvod dlane v najširšom mieste. Potom vám s výberom pomôžu veľkostné tabuľky.

Zateplenie

Pri zimných rukaviciach všeobecne je veľmi dôležité kvalitné zateplenie. Zateplenie rukavíc určuje výrobný materiál. Na výrobu sa používajú rôzne materiály, za najkvalitnejšie sú považované umelé vlákna Primaloft a Thinsulate. Menej nároční potom môžu zaobstarať rukavice zateplené vlnou, špeciálnym materiálom je merino vlna.

  • PrimaLoft – toto vlákno je v súčasnej dobe jedným z najvýkonnejším syntetickým, tepelne izolačným materiálom, ktorý sa používa na výrobu mnohých outdoorových výrobkov. PrimaLoft má porovnateľné vlastnosti ako prachové perie, na rozdiel od peria je však vysoko vodoodpudivé a zachováva tak výborné termoizolačné schopnosti.
  • Thinsulate – jedná sa o značku syntetických vlákien, ktoré sa používa ako izolácia. Túto tepelnú izoláciu nájdete v oblečení aj obuvi. Napriek tomu, že je izolačná vrstva veľmi tenká, sú jej izolačné vlastnosti výnimočné. Súčasne sa jedná o jednu z najľahších umelých izolácií, ktoré sú v súčasnej dobe na trhu k dispozícii.

Materiál

Na výrobu sa používajú rôzne materiály, ktorých kvalitu určuje obstarávacia cena. Kvalitné rukavice budú vyrobené z pravej alebo umelej kože. Drahšie rukavice sa vyrábajú z rôznych prvotriednych syntetických materiálov. Pri výbere venuje pozornosť spracovaniu dlane, čo je najnamáhavejšia časť rukavíc. Vybrať správny materiál nie je úplne jednoduché aj preto, že mnohí výrobcovia výrobný materiál neuvádzajú.

Vyhrievané rukavice

Okrem klasických rukavíc možno zaobstarať rukavice vyhrievané. Aj tieto rukavice možno zaobstarať ako prstové rukavice, palčiaky a rukavice kombinované. Vyhrievané rukavice sú vhodné nielen pre lyžiarov, vhodné sú aj na bežné nosenie. Vyhrievané rukavice veľmi často používajú aj tí, ktorí pracujú vo vonkajšom prostredí.

Ohrev rukavice zaisťujú batérie, ktoré sú veľmi malé a ľahké a ich prítomnosť vás tak nebude nijako obťažovať. Po vybití je možné rukavice opakovane dobíjať. Doba dobíjania sa pohybuje okolo 4 hodín. Funkčnosť rukavíc je potom niekoľko hodín. Veľa modelov umožňuje ohrev regulovať. V závislosti na požadovanej teplote môžu rukavice hriať 2 – 10 hodín. Čas ohrevu z veľkej časti udáva značka a predovšetkým obstarávacia cena rukavíc.

Vyhrievané rukavice sú veľmi praktické a od ich nákupu vás nemusí odrádzať ani starostlivosť o rukavice. Na údržbu nie sú vyhrievané rukavice nijako náročné. Batériu jednoducho vyberiete a rukavice môžete vyprať v ruke aj práčke. Prať je možné na šetrný prací program bez použitia aviváže.

Značka

Výrobcov rukavíc je veľké množstvo. Vyberať rukavice kvalitného výrobcu sa vždy oplatí. Známy výrobcovia ponúkajú rukavice rôznej kvality a kúpiť ich tak môžete vo všetkých cenových reláciách. Na svoje si tak prídu rekreační aj športoví lyžiari. Medzi veľmi obľúbené patria rukavice značky Fischer, Leki, Rossignol alebo 4Fvision. Vyhrievané rukavice môžete kúpiť od značky Zanier.

Cena

Obstarávacia cena lyžiarskych rukavíc začína na necelých 9 eur. Za túto cenu kúpite rukavice pre deti a veľmi nenáročných lyžiarov, ktorí sa na svahu nebudú pohybovať celý deň. Náročnejší lyžiari však budú potrebovať kvalitnejšie rukavice a pri výbere by tak mali začínať minimálne na cene 22 eur a viac. Výnimkou však nie sú ani rukavice s obstarávacou cenou 86 eur. Za tie najkvalitnejšie potom zaplatíte až 214 eur.

Porovnať ceny rukavíc

Otázky a odpovede

Na čo sa pri výbere lyžiarskych rukavíc zamerať?

Pozornosť venujte predovšetkým priedušnosti a nepremokavosti rukavíc. Na kvalitu týchto parametrov má vplyv povrchový záter alebo membrána. Rukavice s membránou sú drahšie, ale aj kvalitnejšie. Pokiaľ si teda za membránu priplatíte, budete mať istotu, že rukavice nepremoknú a vám nebude zima.

Ponúka drahšie rukavice niečo navyše?

Lyžiarske rukavice môžu mať aj nejaké praktické vychytávky. Slalomári napríklad ocenia vystuženie na kĺboch prstov. Mnoho rukavíc má špeciálny systém, ktorým budete môcť spojiť rukavicu s lyžiarskou paličkou.

Veľmi praktický je malý kúsok látky z mikrovlákna, ktorým môžete utierať alebo čistiť lyžiarske okuliare. Pokiaľ budete na svahu používať mobilný telefón, bude pre vás praktický touchscreen, ktorý vám umožní ovládať dotykový displej telefónu.

Aký je rozdiel medzi rukavicami na lyže a rukavicami na snowboard?

Lyžovanie a snowboarding sú v oveľa odlišné. Nie každému snowboardistovi tak budú lyžiarske rukavice vyhovovať. Rukavice na snowboard sú oveľa odolnejšie, pretože pri jazde na doske prídete oveľa častejšie do kontaktu so snehom. Snowboardové rukavice majú lepšie spracovanú oblasť zápästia. Prsty snowboardových rukavíc sú tiež veľmi často vystužené.

Záver

Rukavice pre lyžiarov kúpite v mnohých atraktívnych farbách, na svoje si prídu ženy, muži aj deti. Úlohou rukavíc je udržať vaše ruky v teple, ale plniť budú aj dizajnovú funkciu. Menej nároční lyžiari si môžu vystačiť s obyčajnejšími rukavicami, tí náročnejší však viac ocenia rukavice doplnené o špeciálne technológie. Vďaka nim napríklad ľahšie a bezpečnejšie uchopia paličky. Veľmi dôležité je kvalitné zateplenie a riadne vystuženie.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.najsport.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo