Zjazdové lyže

Lyžovanie je jeden z najobľúbenejších zimných športov a množstvo dostupných lyží je vďaka tomu obrovské. Skúsenejší lyžiari, ktorí už vyznávajú vlastný štýl jazdy, sa dokážu v obrovskej ponuke pomerne ľahko orientovať.

Pri výbere prvých lyží pravdepodobne nebude vedieť, aké lyže pre vás budú tým pravým. V začiatkoch by ste sa nemali nechať zlákať freeridovými či freestylovými lyžami a určené pre vás nie sú ani žiadne ďalšie špecifické typy. Každý začiatočník by mal začínať s tzv. univerzálnymi lyžami.

Správna voľba lyží závisí od niekoľkých kritérií. Tým najdôležitejším je terén, na ktorom sa budete pohybovať. Ďalším dôležitým kritériom je úroveň lyžiara, ktorému sú lyže určené a štýl jazdy, ktorý bude preferovať.

Porovnať ceny lyží

Typy

S ohľadom na dĺžku oblúka sa lyže rozdeľujú do niekoľkých kategórií. Ako už bolo povedané, začiatočníkom sú určené univerzálne lyže, napriek tomu je však vhodné aspoň vedieť, na aké ďalšie typy lyží môžete ďalej prejsť.

Slalomové lyže

Sú lyže pre krátky oblúk od 10 do 12 metrov, sú označené ako SL a využijete ich pri jazde na upravených zjazdovkách. Vďaka najmenšej šírke pod topánkou a tvrdšej konštrukcii umožňujú lyže veľmi športovú jazdu v krátkych oblúkoch.

Univerzálne lyže

Sú lyže pre stredne dlhý oblúk s dĺžkou oblúka 13 – 17 metrov. Sú vhodné na celodenný pohyb na zjazdovke za rôznych snehových podmienok. Dajú sa však použiť aj vo voľnom teréne. Vyberať môžete z modelov vhodných pre rekreačných aj skúsených lyžiarov.

V tejto kategórii sú aj špeciálne dámske lyže, ktoré sa líšia vzhľadom, ale predovšetkým iným umiestnením ťažiska. Dámske lyže sa vyznačujú aj nižšou hmotnosťou, vďaka ktorej je ich ovládanie jednoduchšie.

Obráčky

Lyže pre dlhý oblúk, točivosť lyže je cca 17 – 22 metrov. Lyže využijete na rýchlu jazdu v dlhých oblúkoch. Lyže je opäť nutné použiť na upravenej zjazdovke.

Športové lyžovanie

Samostatnou kapitolou sú lyže vhodné na športové lyžovanie. Tu nájdete:

  • Lyže pre výkonnostných lyžiarov
  • Lyže pre športových lyžiarov
  • Lyže na freeride – sú vhodné na jazdenie vo voľnom teréne
  • Lyže na Freestyle – jazda v snowparku

Konštrukcia

Konštrukcia lyží aj použitá technológia ovplyvňuje jazdné vlastnosti. To, aká je lyža tvrdá spoznáte aj podľa obstarávacej ceny. S tvrdosťou rastie ruka v ruke aj obstarávacia cena.

S ohľadom na tvrdosť lyže by ste mali zohľadniť aj vašu hmotnosť. Začiatočníci s nízkou hmotnosťou budú potrebovať mäkšie lyže, začiatočníci s vyššou hmotnosťou už musia siahnuť po stredne tvrdých lyží.

Začiatočníci

Začiatočníci by mali voliť mäkšie a ľahšie lyže. Tieto lyže nevyžadujú perfektnú lyžiarsku techniku a odpustia vám začiatočnícke chyby.

Pokročilý

Skúsenejších lyžiarov budú naopak potrebovať tvrdšie lyže. Čím sú lyže tvrdšie a ťažšie, tým skúsenejší by mal byť aj samotný lyžiar. Tieto tvrdé lyže sú určené na rýchlu a agresívnu jazdu, konštrukcia dokáže dokonale preniesť silu, ktorá na lyže pôsobí.

Polyuretán

Najjednoduchšia základná konštrukcia, ktorá je zároveň najlacnejšia. Lyže sú mäkké a vhodné pre deti a začiatočníkov s nižšou hmotnosťou. Ovládanie je jednoduché a lyže nie sú príliš rýchle, po zvládnutí techniky tak budete musieť prejsť na rýchlejšie zjazdové lyže.

CAP

Táto konštrukcia je o niečo tvrdšia, kvalitnejšie napriek tomu patria lyže stále k veľmi cenovo dostupným. Tento typ konštrukcie je vhodný pre začiatočníkov s vyššou hmotnosťou alebo mierne pokročilých, ktorí sa chcú užiť o niečo rýchlejšiu jazdu.

Sidewall

Lyže s tvrdým dreveným jadrom pre skúsenejších lyžiarov. Vďaka horšej ovládateľnosti by tieto lyže nemali voliť začiatočníci. Táto konštrukcia bude vyhovovať skúseným lyžiarom s nižšou aj vyššou hmotnosťou, ktorí však musia počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Veľkosť

Tiež to, akú dlhú lyžu budete voliť, závisí od úrovne lyžiara.

Začiatočníci

Pre začiatočníkov sú určené univerzálne lyže. Dĺžka by mala byť o 10 – 15 cm menšia ako je výška postavy. Kratšie lyže sa ľahšie ovládajú, na druhú stranu však nie sú vo väčších rýchlostiach príliš stabilné.

Pokročilí

Skúsení lyžiari, ktorí si chcú užiť rýchlu jazdu, budú potrebovať tvrdé lyže s dĺžkou o 5 – 10 cm nižšou ako je dĺžka postavy. Agresívne jazdci však môžu voliť lyže v rovnakej dĺžke, ako je výška postavy. Dlhšie lyže sa horšie ovládajú, ich stabilita je však výrazne lepšia.

Šírka

Šírka je meraná v najužšom mieste lyže, ktoré sa nachádza pod pätou.

  • Úzke – medzi úzke spadajú lyže so šírkou do 75 mm. Jedná sa o športový typ lyží, ktoré sú vhodné pre skúsených lyžiarov.
  • Stredná – lyže so šírkou v rozmedzí 76 – 85 mm. Jedná sa o univerzálnu šírku lyží, ktoré sú určené na jazdu na upravenej zjazdovke. Táto šírka je vhodná pre začiatočníkov aj pokročilých lyžiarov.
  • Široké – lyže široké viac ako 85 mm, sú určené do terénu. Táto šírka je teda typická pre freeridové lyže.

Materiál

Lyže sa skladajú z 3 častí – jadra, výstuh a sklznice.

Jadro

Jadro býva najčastejšie vyrobené:

  • PU pena – mäkké jadro, vhodné pre ľahších začiatočníkov a deti. Nevýhodou je nižšia rýchlosť, výhodou cenová dostupnosť.
  • Drevo – tento materiál nájdete v lyžiach vhodných pre ťažších začiatočníkov i pokročilých lyžiarov. Na výrobu sa používajú rôzne tvrdé dreviny, obstarávacia cena je vyššia.
  • Kameň – menej často používaný materiál, ktorý nájdete pri drahých a luxusných lyžiach.

Výstuhy

Ich úlohou je lyže ešte viac spevniť. Materiálom výstuh je:

  • Sklená vata – najbežnejší materiál, ktorého prednosťou je dobrá pevnosť a priaznivá cena.
  • Karbón – pevné, ľahké a pružné výstuhy, ktoré sú odolné voči tlaku. Nevýhodou je vyššia cena.
  • U drahých lyží je materiálom výstuh aj kevlar, titán, titanal a grafén.

Sklznica

Pri sklznici vás nebude zaujímať materiál, ale technológia výroby:

  • Extrudovaná – mäkká a cenovo dostupná sklznica. Je jednoduchá na údržbu, nie je ju nutné nijak často voskovať.
  • Sintrovaná – je odolná proti poškriabaniu a vyznačuje sa rýchlejšou jazdou. Je typická pre strednú aj vyššiu cenovú kategóriu a je o niečo náročnejšia na údržbu.
  • Grafitová – je používaná u tých najdrahších lyží.

Hole

K lyžiam treba vybrať aj správne palice. Tie sa vyrábajú najčastejšie z kovov ako je zliatina hliníka alebo karbón. Základný rozdiel je v hmotnosti a tvrdosti palicou.

  • Hliník – palice sú tvrdé a menej pružné.
  • Karbón – palice sú ľahšie a lepšie tlmia nárazy.

Vybrať môžete aj typ pútok. Lacnejšie palice majú tradičné pevné pútka, u drahších nájdete bezpečnejšie pútka, ktoré umožňujú rýchle rozopnutie. Správnu dĺžku vypočítate tak, že vynásobíte výšku postavy číslom 0,7.

Značka

Výrobcov lyží je veľké množstvo. Dá sa povedať, že každý výrobca sa už vyrába svoje vlastné rady lyží. Medzi popredných výrobcov patrí Salomon, Atomic, Blizzard, Fisher, Rossignol, Elan alebo napríklad Head.

Cena

Pre deti a začiatočníkov sú určené lyže s cenou v rozmedzí 171 – 637 eur. Pokročilejší lyžiari zaplatia za kvalitné lyže 853 a viac stoviek eur.

Porovnať ceny lyží

Údržba

O lyže sa treba správne starať. Pred sezónou je vhodné nechať lyže prezrieť v servise. Tam vám bezpečne nastaví viazanie, a postarajú sa aj o hrany a sklznice lyží. Sami potom budete lyže pravidelne mazať pomocou tekutého alebo zažehľovacieho vosku.

Pravidelným voskovaním budete chrániť sklznicu a zvýšite aj rýchlosť lyží. Na bežné lyžovanie postačí túto údržbu vykonávať aspoň 1x za týždeň. Riadiť sa môžete aj farbou sklznice. Vyschnutá sklznica má šedivú farbu, najviac je to viditeľné pozdĺž hrán.

Otázky a odpovede

Ako vybrať vhodné lyže?

Pre začiatočníkov sú ideálne univerzálne lyže. Dĺžka lyží by mala byť o 5 – 15 cm kratšia, než je výška postavy. Ideálne sú mäkšie až stredne tvrdé lyže. Športoví lyžiari budú voliť dlhšie a tvrdšie lyže. Tie sú rýchlejšie a poskytujú lepšie držanie na hranách. Na výber majú medzi slalomovými lyžami a obračkami.

Aké lyže vybrať deťom?

Vyberať budete v kategórii juniorských lyží. Ich dĺžka je do 145 cm a lyže majú strednú tvrdosť. Lyže sú ľahké a ľahko ovládateľné a dieťa sa na nich veľmi rýchlo naučí správnu lyžiarsku techniku.

Lyže by mali byť používané na upravenom povrchu. Prvé lyže by mali byť čo najmenšie, postupne môžete prechádzať na dlhšie lyže. Všetko závisí od toho, ako dobre bude dieťa lyže ovládať.

Čo sú freestylové lyže?

Jedná sa o špeciálny typ lyží, ktorý poznáte podľa zahnutej päty a špičky. Lyže sú určené na jazdu v snow parku. Nie je ich však možné použiť na zjazdovke, pretože na rozdiel od klasických lyží nemajú žiadny rádius. Tieto lyže sú tiež veľmi mäkké.

Záver

Aby ste docielili, čo najväčší pôžitok jazdy bez zbytočnej driny je potrebné sledovať dve základné skupiny parametrov. V prvom rade to sú parametre lyží, v druhom potom parametre samotného lyžiara. Medzi základné parametre lyží patrí typ, dĺžka, tvrdosť a rádius lyže. V prípade lyžiara je dôležitým parametrom výška postavy, hmotnosť a predovšetkým schopnosti.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo