Tašky na lyžiarky (vaky, batohy)

Taška na lyžiarky nie je povinná, ale môže byť praktickou súčasťou lyžiarskej výbavy. Špeciálnu tašku na lyžiarky môžete používať nielen na pohodlnejšie prenášanie pomerne ťažkých a veľkých lyžiarskych topánok, ale využiť ju môžete aj na ich uskladnenie. Batoh na lyžiarky tak môže byť praktický pre pravidelných aj rekreačných lyžiarov.

Tašky a batohy na lyžiarky majú mnoho rôznych podôb a vyberať by ste ich nemali iba podľa obstarávacej ceny. Veľmi dôležité je zvážiť aj praktické hľadisko, pretože do tašky môžete uložiť okrem lyžiarok aj ďalšie časti lyžiarskej výbavy.

Vďaka tomu budete mať všetko na jednom mieste a pri pohybe budete mať voľné ruky. Okrem toho majú drahšie tašky aj niektoré funkcie ako je napríklad vyhrievanie topánok a poslúžiť môže aj ako praktická stolička, ktorú využijete pri obúvaní.

Porovnať ceny tašiek na lyžiarky

Typy

Používanie lyžiarskych vakov a batohov na topánky prináša mnoho výhod. Batohy na topánky sú veľmi praktické nielen pri prenášaní výbavy, ale aj počas cestovania verejnou dopravou. Do priestrannej tašky môžete okrem lyžiarok umiestniť aj helmu, rukavice, okuliare a ďalšie veci.

Do tašky môžete okrem potrebnej výbavy pochopiteľne uložiť aj ďalšie potrebné veci, peňaženku, mobilný telefón, krém na opaľovanie, pitie a desiatu. Všetko bude bezpečne uložené, pretože kvalitnej taške nechýba vodeodolná priehradka.

Vak na lyžiarky

Vaky sú väčšinou lacnejšie a disponujú menším úložným priestorom. Vak môžete nosiť na ramene a k dispozícii by ste mali mať aj klasické držadlo. Vak je vhodný na prenášanie na kratšie vzdialenosti a slúžiť môže aj na uskladnenie topánok. Aj vaky umožňujú okrem lyžiarok prenášať aj ďalšie drobnejšie predmety. Výhodou vakov je menší nárok na priestor.

Batoh na lyžiarky

Batohy sú všeobecne rozmernejšie a priestrannejšie. Batoh je vybavený klasickými ramennými popruhmi a opäť nechýba ani rukoväť na prenášanie. Batohy majú obvykle viac vnútorných oddielov a nechýba ani rôzny počet bočných vreciek.

Do priestranného batohu môžete uložiť aj zimné oblečenie alebo helmu. Všeobecne sú batohy vhodné pre náruživejších lyžiarov, ktorí na hory vyrážajú pravidelne. Používanie batohov je praktickejšie a jedná sa o zdravšiu formu prenášania.

Materiál

Tašky na lyže sa vyrábajú prakticky iba z dvoch materiálov. Sú nimi nylon a polyester, prípadne kombinácia oboch týchto materiálov. V oboch prípadoch sa jedná o materiály odolné voči vode aj oderu. V prípade, keď je súčasťou tašky viac vnútorných priestorov, aby bol aspoň jeden priestor aj vodeodolný. Do tejto časti uložíte mokré topánky a ostatné predmety budú chránené pred možným zvlhnutím.

  • Priedušnosť – dôležitým parametrom je aj priedušnosť tašky. Tá umožňuje vlhkým či mokrým lyžákom vysychať aj počas prenášania. Z dôvodu priedušnosti by mali byť tašky doplnené o vetracie otvory poprípade drenáže.

Popruhy

Tašku na topánky budete nosiť na ramene alebo na chrbte a dôležitou časťou sú tak popruhy. Pri popruhoch si najskôr overte, či ich budete môcť ľubovoľne nastavovať. Túto funkciu však umožňuje každý aspoň trochu kvalitný vak aj batoh.

  • Polstrovanie – kvalita polstrovania ovplyvňuje komfort pri prenášaní a z veľkej časti ho určuje obstarávacia cena. Lacnejšie tašky bývajú vybavené menej kvalitným polstrovaním a sú tak vhodné na prenášanie na kratšie vzdialenosti. Drahšie tašky majú robustnejšie polstrovanie a sú pohodlnejšie aj pri dlhšom nosení.
  • Možnosti – tašky na lyžiarske topánky môžu mať odnímateľné popruhy, niektoré tašky potom umožňujú popruhy v prípade potreby zasunúť. Tieto možnosti sú praktické najmä pri cestovaní autom aj lietadlom.

Možnosti

V závislosti na obstarávacej cene ponúkajú tašky aj rôzne praktické vychytávky.

  • Uťahovacia šnúrka – poslúži vám pri prenášaní mokrého oblečenia.
  • Priehradka vo veku – do malej priehradky môžete umiestniť osobné veci, ktoré potrebujete mať ihneď po ruke.
  • Kolieska – väčšie tašky môžu mať aj vysúvacie madlo a prepravné kolieska. Tie sa hodia najmä v miestach s väčším počtom ľudí, keď nebudete môcť nosiť tašku na chrbte alebo ramene. Väčšinou sa jedná o stanicu, prostriedky verejnej dopravy atď.
  • Stolička – tašku na topánky môžete použiť aj ako stoličku. V tomto prípade je možné k taške pripevniť malé sedadlo.

Značka

Taška na lyžiarske topánky nie je úplne lacnou záležitosťou a jej obstaranie by malo predstavovať dlhodobejšiu investíciu. Pri nákupe by ste sa tak mali zamerať na kvalitných výrobcov, ktoré vám na tašku poskytnú záručnú lehotu. Tá je bežne 1 – 2 roky, ale v prípade špičkových výrobcov môže byť záruka dokonca 5 rokov. Poprednými výrobcami týchto tašiek sú Leki, Lange, Head, Atomic, Tecnica, Fischer, Salomon alebo Rossignol.

Cena

Prvé tašky na lyžiarske topánky môžete kúpiť za cenu okolo 22 eur. V tomto prípade sa jedná o jednouché vaky, ktoré využijete pri prenášaní aj uskladňovaní topánok. Lacnejšie vaky sú prispôsobené skôr na občasné používanie a postačia tak predovšetkým rekreačným lyžiarom.

Za cenu do 43 eur je možné kúpiť kvalitnejšie vaky a prvé jednoduchšie batohy na topánky. K dispozícii máte menej úložných priestorov a ďalších vychytávok. Pre častejšie používanie je vhodné zaobstarať kvalitnejší batoh s cenou do 64 eur. Tí najnáročnejší potom za tašku zaplatia aj viac ako 86 eur.

Porovnať ceny tašiek na lyžiarky

Otázky a odpovede

Akú tašku do lietadla?

Tašku na lyžiarske topánky môžete použiť aj ako palubnú batožinu. Uložiť do nej môžete okrem lyžiarok aj drobnejšie osobné veci. Pokiaľ budete chcieť tašku používať ako palubnú batožinu, overte si pred nákupom veľkosť. Letecké spoločnosti majú totiž svoje prísne predpisy, čo sa práve veľkosti týka. Praktickou funkciou takto používanej tašky sú odnímateľné popruhy, alebo popruhy, ktoré môžete ukryť do vnútorného priestoru.

Ako spoznať kvalitnú tašku na lyžiarske topánky?

Základom kvalitnej lyžiarskej tašky je robustná a pevná konštrukcia. V taške môžete prenášať aj niekoľkokilogramový náklad a je preto nutné, aby bola pevne ušitá a mala robustnejšie zipsy. Za kvalitnejšie sú potom považované tašky s väčším počtom rôznych priehradok či klipov, ktoré využijete na uchytenie helmy, bundy atď.

Čo je vyhrievaná taška na topánky?

Tašky s touto funkciou sa od tých bežných nijako nelíšia. Súčasťou tašky sú však aj káble, ktoré vám umožnia tašku pripojiť do autozásuvky na 12 V alebo klasické zásuvky na 220 V. Lyžiaky si tak môžete dopredu vyhriať a aspoň nejaký čas potom ťažiť z tohto tepelného komfortu.

Záver

Tašky na lyžiarske topánky majú rôzne podoby. Zatiaľ čo lacnejšie tašky poslúžia naozaj iba na prevážanie lyžiarok, tie drahšie majú viac väčších či menších úložných priestorov. Na tašku potom môžete pomocou klipu uchytiť aj lyžiarsku helmu alebo nejaké oblečenie.

Vnútri tašky sa potom bude nachádzať aj ďalšia oddelená časť na osobné veci alebo ďalšiu výbavu. Tašku na lyžiarske topánky tak vyberajte práve podľa toho, ako často ju budete používať, do akej vzdialenosti ju budete prenášať a čo všetko hodláte do jej priestoru umiestniť. Praktickou vychytávkou potom môžu mať kolieska či funkcie ohrevu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo