Lyžiarske bundy

Lyžovanie je šport, ktorý má stále viac priaznivcov. Aby bol tento krásny zimný šport bezpečný, je nutné vlastniť nielen kvalitné lyže, ale aj ďalšie vybavenie. Tým základným je pochopiteľne lyžiarska helma, okuliare a rukavice, avšak podceniť by ste nemali ani vhodné oblečenie. Na lyže môžete pochopiteľne vyraziť aj v bežnom zimnom oblečení, avšak u toho špeciálneho máte istotu, že budete po celý čas chránení pred nepriaznivým počasím. Lyžiarske bundy sa vyrábajú z funkčných materiálov, vďaka ktorým sa nebudete na svahu potiť, ale ani vám nebude zima.

Porovnať ceny búnd

Typy

Lyžiarske bundy majú viac podôb a všeobecne sa rozdeľujú na 3 rôzne typy. Každý z nich má potom svoje výhody aj nevýhody.

Hardshellová bunda

Najväčšou prednosťou týchto búnd je priedušnosť, o ktorú sa stará moderná membránová technológia. Vďaka nej sú bundy dokonale vode aj vetru odolné a umožnia správnu cirkuláciu vzduchu. Pot je tu veľmi rýchlo odvádzaný preč od tela a vy budete v teple nielen pri pohybe, ale aj pri dlhšom čakaní na vľad atď. Hardshellové bundy sú navyše vysoko odolné a pri správnom používaní a starostlivosti vám budú slúžiť pomerne dlhú dobu.

Nevýhodou je, že tieto bundy nepatria k tým najteplejším av kombinácii s nimi sa odporúča vyberať aj kvalitné oblečenie pod bundu. Hodiť sa vám bude termobielizeň v kombinácii s fleecovou mikinou. Tieto bundy sú najobľúbenejšie u športových a freeridových lyžiarov či skialpinistov.

Perová bunda

Tieto bundy sú naopak veľmi teplé, izolačným materiálom býva husacie, ale aj kačacie perie. Tieto bundy sú navyše obľúbené pre svoj dobrý pomer teplo/hmotnosť, vďaka ktorej sú aj pomerne skladné. Kvalitu peria určuje indikačné číslo, ktoré by malo byť uvedené na etikete. Identifikačné číslo nájdete pod označením CU a býva v rozmedzí 300 – 800. Tu platí pravidlo, čím je uvedené číslo vyššie, tým kvalitnejšia peria bunda obsahuje.

Perové bundy sú dostatočne komfortné aj v chladných zimných dňoch a hodiť sa budú sviatočným aj bežným lyžiarom a veľmi obľúbené sú aj u detí. Bunda udrží telo v teple aj v naozaj chladných dňoch, napriek tomu bude dokonale priedušná a postará sa aj o potrebný odvod vlhkosti od tela. Nevýhodou páperových búnd je neplná vodeodolnosť, pokiaľ bude bunda vlhká, bude strácať svoju výhrevnosť. Použiť ju tak budete musieť skôr v suchých dňoch.

Dvojitá bunda

Tieto bundy sú kombináciou zateplených a harsdhellových búnd. Vďaka tomu kombinujú výhody oboch predošlých typov. Na ich výrobu sa používajú špecifické materiály, ktoré sú nepremokavé, ale zároveň hrejivé. Tieto univerzálne bundy sú dobrou voľbou pre väčšinu bežných lyžiarov.

Hybridná bunda

Bundy sa vyrábajú v kombinácii niekoľkých materiálov, veľmi častá je kombinácia páperia a Gore-Tex. Tieto bundy sú pravdepodobne tými najobľúbenejšími, pretože sú nepremokavé a dokážu zahriať aj za naozaj chladných dní.

Navyše sa jedná o univerzálne bundy, ktoré využijete pri každej bežnej aktivite teda, zjazdovom aj bežeckom lyžovaní, ale aj pri skialpinizme. V porovnaní s dvojitými bundami sú však drahšie, ale za vašu investíciu sa vám odvďačia dlhšou výdržou, vysokou priedušnosťou, nízkou hmotnosťou a dokonalou izoláciou.

Strih

Lyžiarsku bundu môžete vyberať aj podľa spôsobu použitia. Jednotlivé bundy sa líšia práve strehom, pričom každý z nich je vhodný na inú aktivitu.

  • Bežky – vyznávači bežeckého lyžovania by mali zvoliť bundu s dokonalou priedušnosťou, pretože pri bežkovaní sa pomerne rýchlo spotíte. Vhodné idú bundy doplnené o vetracie otvory v podpazuší, vodný stĺpec by mal byť okolo 10 000 mm. Vyšší vodný stĺpec má negatívny vplyv na priedušnosť bundy. Na bežky môžete vyraziť v menej zateplenej bunde, dôležité je však správne vrstvenie oblečenia, ktoré vám zaistí potrebný komfort.
  • Zjazdovka – na zjazdovke oceníte vysoko vodeodolnú a priedušnú bundu doplnenú o vetracie otvory. Vodný stĺpec by mal byť okolo 15 000 mm, vďaka tomu budete chránení pred vodou ale aj možným prechladnutím pri čakaní na lanovku či vlek.
  • Freestyle – ak budete chcieť vykonávať skoky a triky, mali by ste sa viac zamerať na strih bundy. Vhodné sú skôr voľnejšie bundy, ktoré vám nebudú nijako brániť v pohybe. Pred vniknutím snehu vás potom ochráni bedrový pás.

Vodeodolnosť

Vodeodolnosť je možné zmerať pomocou vodného stĺpca, ten určuje, aký tlak vody môžu jednotlivé materiály zadržať. Čím je hodnota vodného stĺpca vyššia, tým je bunda odolnejšia. Pri bežnom používaní vám spravidla postačí bunda s vodným stĺpcom od 5 do 10 000 mm.

Náročnejší lyžiari by mali voliť bundy s vodným stĺpcom od 10 do 15 000 mm. Športový a adrenalínový lyžiari by potom mali radšej siahnuť po bundách s vodným stĺpcom 15 000 a viac mm. Najkvalitnejšie bundy môžu mať vodný stĺpec až 28 000 mm.

Priedušnosť

S nahromadenou vlhkosťou si musí zimná bunda vedieť poradiť. To, akým spôsobom sa bunda s vlhkosťou vysporiada, určuje priedušnosť, čo je parameter udávaný v g/m2/24h. Rekreačným lyžiarom, ktorí sa počas športu zase toľko nespotí, postačí bunda s priedušnosťou 5000 g/m2/24h. Aktívnejší lyžiari potom radšej volia bundy s priedušnosťou aspoň 10 000 g/m2/24h.

Prvky lyžiarskej bundy

Lyžiarsku bundu budete pochopiteľne vyberať aj podľa vzhľadu. Okrem neho je však vhodné zamerať sa aj na rôzne praktické prvky, ktoré budete môcť pri pobyte na lyžiach využívať.

  • Snehový golier – úlohou goliera je ochrániť lyžiarov pred možným vyhrňovaním bundy. Vďaka tomu sa nemusíte báť prechladnutia ani možného vniknutia snehu pod bundu.
  • Vrecká – praktickým prvkom je rukávové vrecko, do ktorého budete môcť vložiť skipas. Tento prvok je praktický aj u detských búnd. Vďaka tomuto vrecku sa môžete na svahu vyhnúť rôznym stresovým situáciám. Do ďalšieho priestrannejšieho vrecka budete môcť vložiť lyžiarske alebo slnečné okuliare. Lyžiarske bundy obsahujú rôzny počet vreciek, do ktorých bezpečne uložíte všetko, čo budete na svahu potrebovať.
  • Odvetrávanie – pomôže odvádzať prebytočnú vlhkosť aj teplo, ktoré telo vydáva pri lyžovaní v slnečných dňoch.
  • Nastaviteľná kapucňa – ochráni vás pred vetrom aj snehom. Niektoré bundy ponúkajú aj možnosť nastavovať rukávy.

Značka

Výrobcov lyžiarskych búnd je naozaj veľké množstvo. Medzi tie najznámejšie patrí napríklad značka Alpine Pro, Husky, Salomon alebo Nordblanc. O ďalší výber sa postará Altisport, Atomic, Hannah, Direct, Wedze atď. Ak nemáte žiadneho obľúbeného výrobcu, môžu vám s výberom tej správnej značky veľmi pomôcť užívateľské recenzie.

Cena

Cena lyžiarskych búnd sa pohybuje v rozmedzí 43 – 214 a viac stoviek eur. Príležitostní lyžiari si vystačia s lacnejšími modelmi, pravidelní lyžiari by už mali do bundy investovať viac eur. S cenou rastie kvalita a funkčnosť bundy.

Porovnať ceny búnd

Údržba

Lyžiarske bundy spravidla nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. Po použití je nutné nechať bundu dokonale preschnúť. Pri samotnom čistení bundy je vhodné postupovať podľa pokynov výrobcu. Väčšinu búnd je možné prať v práčke, na túto skutočnosť sa zamerajte najmä v prípade páperových búnd.

V ich prípade môže byť údržba o niečo zložitejšia. Avšak aj páperovú bundu budete väčšinou môcť vyprať za pomoci špeciálnych programov. Pri praní funkčného oblečenia nie je možné používať aviváž. Lyžiarsku bundu sa ďalej odporúča aspoň 1x za sezónu ošetriť impregnáciou. Tá funkčnosť ešte viac podporí.

Otázky a odpovede

Prečo je lepšie zaobstarať špeciálnu bundu na lyže?

Najväčší rozdiel je v kvalite materiálov. Vrchná vrstva lyžiarskej bundy musí spĺňať niekoľko základných parametrov. Veľmi dôležité je, aby bol materiál nepremokavý a vetruvzdorný.

Pri výrobe sa dbá aj na správnu priedušnosť materiálu, vďaka ktorej sa nebudete prehrievať a príliš potiť. Okrem toho mávajú tieto bundy množstvo praktických prvkov, ktoré na svahu určite oceníte. Vymenovať môžeme napríklad vrecko na skipas či okuliare. Praktickým prvkom je aj snehový golier.

Čo obliecť pod bundu?

Ako už bolo povedané, pri lyžiarskych bundách je kladený veľký dôraz na priedušnosť. Aby ste z tejto funkcie vyťažili čo najviac, je dôležité zvoliť aj správne oblečenie pod bundu. Pokiaľ nebude priedušné aj oblečenie pod bundou, nebudete sa môcť na funkčnosť bundy spoliehať.

Pri obliekaní sa tak odporúča dodržiavať tzv. cibuľový princíp. Prvú vrstvu oblečenia by malo tvoriť termobielizeň, na ktorú by ste si mali ideálne obliecť fleecovú mikinu, vestu atď.

Ako sa líšia bundy s membránou?

Membrána zaisťuje vodeodolnosť a paropriepustnosť lyžiarskej bundy. Bundy môžu byť doplnené o poréznu a neporéznu membránu. Poréznu membránu tvoria malé dierky, ktorými odchádza para potu. Tieto bundy nájdete pod označením Gore-tex. Neporézna membrána je strečová a dierky jej súčasťou nie sú. Tieto membrány pracujú na inom princípe a nájdete ich pod názvom Derilite alebo Dermizax.

Záver

Kúpiť lyžiarsku bundu nie je nijako zložité, pri výbere konkrétneho modelu sa však nezabudnite zamerať na funkčné prvky a správny strih. Správna bunda by mala pred chladom ochrániť nielen telo, ale aj krk a ruky.

Na trhu sú lyžiarske bundy rozdelené do niekoľkých skupín, podľa účelu používania. Lyžiarske bundy by mali byť aj praktické, zamerať sa môžete aj na rôzne prvky v podobe jednotlivých vreciek, reflexných prvkov a ďalších doplnkov. Kvalitu a možnosti bundy určuje aj obstarávacia cena.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.husky.sk, www.loap.sk, www.4fstore.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo