Lyžiarske nohavice

Na lyže by ste mali vyraziť v štýlovom a funkčnom oblečení. Medzi to základné patrí bunda a lyžiarske nohavice. Úlohou oblečenia je ochrániť lyžiarov pred snehom, vetrom aj chladom. Nohavice by mali byť priedušné a ponúknuť vám musí príjemnú klímu.

Nohavice na lyže je možné kúpiť v niekoľkých prevedeniach, najväčší výber budete mať v prípade nohavíc na zjazdové lyžovanie. V o niečo menšom počte to potom budú nohavice na freeride a skialp. To správne prevedenie je teda potrebné vyberať s ohľadom na disciplínu, ktorej sa chcete venovať.

Lyžiarske nohavice sú rozdelené podľa určenia na dámske, pánske a detské. Kúpiť ich môžete v mnohých rôznych veľkostiach a líšia sa aj strihom. Pri ich výbere sa zamerajte na šírku aj dĺžku nohavíc, dôležitou hodnotou je aj veľkosť pása. Kvalitu, nepremokavosť a priedušnosť sa mení podľa výrobného materiálu. Jednotlivé lyžiarske nohavice sa líšia aj v počte rôznych praktických prvkov.

Porovnať ceny nohavíc

Typy

Nohavice na lyže sa delia na dva základné typy. Prvú skupinu tvorí tzv. hardshell a druhú potom softshell nohavice. Na výrobu oboch prevedení sa používajú tie isté materiály, napriek tomu sa však od seba v mnohých ohľadoch líšia.

 • Softshell nohavice – nohavice sú voľnejšieho strihu a ich najväčšou výhodou je mimoriadne dobrá priedušnosť. V porovnaní s hardshell nohavicami sú však menej vode a vetru odolné a nemôžu vám ponúknuť takú ochranu pred nepriaznivým počasím. Softshell nohavice bývajú spravidla lacnejšie a sú veľmi obľúbené u rekreačných a menej aktívnych lyžiarov. Sú tiež dostačujúcou voľbou pre všetkých vyznávačov zjazdového lyžovania.
 • Hardshell nohavice – tieto nohavice sú vyrobené z vysoko odolného vodeodolného materiálu. Na ich výrobu sa používa spravidla materiál Gore-Tex. Vďaka nemu sú nohavice veľmi odolné voči vlhkosti, vetru aj mechanickému poškodeniu. To sa podpisuje na ich dlhšej životnosti. Počítať však musíte s menšou priedušnosťou. Tento typ nohavíc bude vyhovovať milovníkom freeride lyžovania aj všetkým, ktorí preferujú pohyb v hlbokom prašane.

Materiál

Na výrobu lyžiarskych nohavíc sa používajú rôzne vode a vetru odolné funkčné materiály. Medzi tie najbežnejšie patrí polyamid, polyester a polypropylén. Tieto materiály potom môžu byť aj v kombinácii bavlna či eleasten. Hasdshellové lyžiarske nohavice sú vyrobené z oveľa odolnejších tkanín. Tou najznámejšou je tkanina Gore-Tex, druhou možnosťou je potom Sympatex.

Priedušnosť

Dôležitou vlastnosťou športového oblečenia, je určite priedušnosť. Vďaka nej sa pri lyžovaní nebudete zbytočne potiť, ale nebude vám ani zima pri dlhšom čakaní na vlek alebo počas vonkajšieho občerstvovania sa.

Priedušnosť ide ruka v ruke s nepremokavosťou. Čím je priedušnosť vyššia, tým nižšia je hodnota vodného stĺpca a naopak. Priedušnosť sa u oblečenia uvádza v g/m2/24 hod. Všeobecné odporúčanie hovorí, že nenáročným lyžiarom by mali stačiť nohavice s priedušnosťou od 3 000 – 5 000 g/m2/24hod. Náročnejší lyžiari potom môžu obliecť nohavice s priedušnosťou minimálne 8 000 g/m2/24hod.

Nepremokavosť

Dôležitou vlastnosťou nohavíc na lyže je nepremokavosť. Orientovať sa budete podľa hodnoty vodného stĺpca, čo je parameter, ktorý určuje, ako veľkému množstvu vody sú schopné nohavice odolávať. Čím je uvedené číslo vyššie, tým sú nohavice odolnejšie.

 • Bežní lyžiari – rekreačným lyžiarom postačia nohavice s vodným stĺpcom od 5 000 – 8 000 mm.
 • Pokročilí lyžiari – náročnejším lyžiarom sa odporúča vyberať medzi modelmi s vodným stĺpcom v rozmedzí 10 000 – 15 000 mm.
 • Profesionálni lyžiari – nohavice vyrobené z exkluzívnych materiálov môžu mať vodný stĺpec viac ako 15 000 mm.

Možnosti

Lyžiarske nohavice sa musia páčiť, ale mali by byť predovšetkým praktické, preto si všímajte aj rôzne vychytávky, ktoré môžu byť ich súčasťou.

 • Traky – veľmi častou súčasťou nohavíc sú traky. Traky sa postarajú, že budú nohavice držať pri akejkoľvek aktivite a nebude dochádzať k ich nežiaducemu posúvaniu. Niektoré nohavice umožňujú traky odňať a vyskúšať si tak môžete oba varianty.
 • Pás – vďaka strečovému pásu sa nohavice pomerne ľahko prispôsobia typu vašej postavy.
 • Manžety – možnému vniknutiu snehu do nohavíc zabránia protisnehové manžety.
 • Vrecká – súčasťou každých nohavíc by mali byť aj vrecká. Na vás je zvážiť, koľko vreciek využijete a aká veľkosť bude vašim potrebám vyhovovať najviac.
 • Zvýšená bedrová časť – táto časť adekvátne ochráni chrbát v oblasti obličiek.
 • Vetracie otvory – špeciálne otvory sú súčasťou nohavíc aj búnd. Pri nohaviciach ich najčastejšie nájdete na bokoch alebo vnútornej strane stehien. Vetracími otvormi bude rýchlejšie odchádzať pot.
 • Spojenie s bundou – kúpiť môžete aj nohavice, ktoré môžete pomocou pútok spojiť s lyžiarskou bundou.
 • Reflexné prvky – sú dôležité z hľadiska bezpečnosti.

Značka

Lyžiarske nohavice môžete vyberať aj s ohľadom na výrobcu. Známy výrobca je pre mnohých istotou kvality a dlhej životnosti. Medzi populárne patrí napríklad cenovo dostupná značka Kilpi. Vysokú kvalitu môžete očakávať od značky Hannah, Husky alebo Alpine Pro. Známou značkou je aj Nordblanc, Loap, SWIX alebo Trimm.

Cena

Nohavice na lyže môžete kúpiť v cenovom rozmedzí 22 – 214 eur. Najmenej zaplatíte za detské nohavice, najviac za modely vyrobené z prémiových materiálov. Rekreačným lyžiarom postačia nohavice s cenou od 43 – 86 eur. Náročnejšie už budú potrebovať kvalitnejšie prevedenie. Výber lyžiarskych nohavíc je skutočne veľký, a na svoje si príde každý milovník tohto populárneho športu.

Porovnať ceny nohavíc

Údržba

Lyžiarske nohavice vám budú dlho slúžiť aj vďaka správnej starostlivosti. Po príchode z lyžovačky je nutné nechať nohavice riadne vyschnúť. Prať ich potom môžete na šetrný alebo špeciálny prací program za pomoci vhodných pracích prostriedkov. Nikdy by ste však nemali pridávať aviváž, ktorá má nepriaznivý vplyv na správanie funkčných materiálov. Aspoň 1x za sezónu sa odporúča ošetriť nohavice impregnáciou.

Otázky a odpovede

Ako sa líšia nohavice pre zjazd od nohavíc na skialp?

Nohavice určené zjazdovým lyžiarom sú predovšetkým viac podšité a vďaka tomu teplejšie. Pri zjazdovom lyžovaní sa tak nezapotíte a tepelný komfort by vám tak malo práve správne oblečenie. Nohavice pre skialp alebo freeride majú tepelné izolácie oveľa menej. Tieto disciplíny sú už oveľa náročnejšie a zaručene sa pri nich spotíte.

Čo si u nohavíc ďalej všímať?

Veľmi často sa stáva, že pri lyžovaní dôjde k prerezaniu nohavíc. Preto sa u drahších nohavíc nohavice potiahnuté kevlarom, ktorý má týmto nehodám zabrániť. Preto sa pri výbere konkrétnych nohavíc zamerajte aj na prevedenie nohavíc.

Čo by mali spĺňať detské lyžiarske nohavice?

U detských nohavíc je najžiadanejšou vlastnosťou nepremokavosť. Deti sa dostanú do kontaktu so snehom oveľa častejšie ako dospelí. Súčasťou nohavíc by mali byť snehové manžety, ktoré zabránia možnému vniknutiu snehu do nohavíc. Ďalším praktickým prvkom sú traky a regulovateľný pás. Detské nohavice sú veľmi často k dostaniu vo výrazných farbách. Vďaka nim svoje deti tak ľahko neprehliadnete.

Záver

Správne zvolené lyžiarske nohavice by mali spĺňať niekoľko parametrov. Všetko sa odvíja od materiálu, ktorý bol na výrobu nohavíc použitý. Podľa materiálu sa mení vode aj vetruodolnosť nohavíc, ale aj priedušnosť či množstvo teplotného komfortu. Nohavice však patria medzi oblečenie, ktoré sa pomerne rýchlo opotrebováva. Na vine sú lyže alebo rôzne nehody, ktoré vás môžu stretnúť pri jazde na vleku.

Z dôvodu väčšej odolnosti môžu byť nohavice vystužené kevlarom, čo je veľmi odolný materiál, ktorý sa používa aj pri výrobe nepriestrelných viest. Preto pri výbere zvážte aj to, ako často budete nohavice využívať a koľko ste ochotní za skutočne odolný model zaplatiť.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.najsport.sk, www.loap.sk, www.ski-max.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo