Lyžiarske okuliare

Lyžiarske okuliare sú pri zimných športoch absolútnou nevyhnutnosťou. Tieto okuliare plnia množstvo funkcií, tou najdôležitejšou je pochopiteľne ochrana zraku. Okuliare vaše oči ochránia pred mechanickým poškodením aj UV žiarením. Moderné lyžiarske okuliare vám vďaka rôznym technológiám umožnia lepšie rozoznávať kontrasty na svahu, zreteľnejšie sú aj prechody. Vďaka tomu bude pohyb bezpečnejší pre vás aj osoby vo vašom okolí.

Pri výbere týchto okuliarov by vás mala zaujímať veľkosť a priepustnosť zorníka. Jednotlivé zorníky vám ponúkajú niekoľko funkcií, ktoré môžete u okuliarov oceniť. Čím sú okuliare kvalitnejšie, tým pochopiteľne stúpa ich obstarávacia cena.

Porovnať ceny lyžiarskych okuliarov

Typy

Lyžiarske okuliare môžu mať niekoľko podôb. Okrem klasických okuliarov sú k dostaniu tzv. okuliare na okuliare alebo praktická helma vybavená štítom.

Klasické lyžiarske okuliare

Klasické okuliare nájdete v mnohých podobách a designoch. K dostaniu sú pre deti, ženy aj mužov. V závislosti na cene môžete vyberať medzi najjednoduchšími modelmi určenými na rekreačné používanie. Okuliare strednej cenovej kategórii vám poskytnú množstvo ďalších vlastností, ktoré zvýšia užívateľský komfort.

Okuliare cez dioptrické okuliare

Tieto okuliare sa od bežných lyžiarskych okuliarov líšia iba materiálom a veľkosťou rámčeka. Rámček je v hornej časti širší a to práve z dôvodu, aby bolo možné okuliare umiestniť na dioptrické okuliare. V miestach, kde sa nachádzajú obrúčky dioptrických okuliarov, rámček chýba, alebo je veľmi mäkký. Vďaka tomu môžete okuliare pohodlne nasadiť.

Lyžiarska helma so štítom

Kúpiť môžete aj helmu opatrenú štítom. Výhodou tohto riešenia je skutočnosť, že sa nemusíte o okuliare starať. Stačí iba sklopiť štít a môžete vyraziť na zjazdovku. Nevýhodou helmy so štítom je často skutočnosť, že štít tak dokonale nedosadne na vašu tvár.

Citlivejší používatelia tak môžu vinou podfukovania pod štítom slzieť. Lyžiarska helma so štítom však môže viac vyhovovať lyžiarom, ktorí bežne nosia dioptrické okuliare a bežné okuliare im toľko nesadnú.

Zorník

Tento parameter je pri výbere okuliarov jedným z najdôležitejších. Priepustnosť zorníka sa značí písmenom S a je v rozmedzí 0 – 4. Na lyžovanie na slovenských horách sa odporúča používať okuliare S1 alebo S2.

  • S0 – jedná sa o číre okuliare, tieto okuliare nie sú pre lyžovanie vhodné, tieto okuliare majú až 80% priepustnosť
  • S1 – okuliare majú obyčajne oranžové zorníky, tieto okuliare je možné používať
  • S2 – aj tieto okuliare majú svetlejšie zorníky, sú však opatrené aj tenkou zrkadlovou vrstvou
  • S3 – tieto okuliare majú hrubšiu zrkadlovú vrstvu
  • S4 – zrkadlá s tmavým sklom, tieto okuliare sú vzhľadovo najatraktívnejšie, avšak zrkadlá odrážajú veľa svetla, čo môže byť pri pobyte na slovenských horách skôr na škodu. Tieto okuliare sú vhodné pri pobyte v cudzine, kde budete lyžovať za skutočne krásneho počasia. Tieto okuliare majú priepustnosť iba asi 10%.

Veľkosť

Druhým hlavným parametrom pri výbere je veľkosť lyžiarskych okuliarov. Výrobcovia ponúkajú okuliare rôznych veľkostí, vybrať môžete okuliare deťom aj dospelým s akýmkoľvek tvarom tváre. Lyžiarske okuliare sa vyrábajú v 3 veľkostiach a to pánske, dámske a detské.

Toto rozdelenie však striktne neznamená, že páni musia vždy vyberať medzi pánskymi okuliarmi a dámy zase dámskymi. Pánske okuliare sú určené všetkým, ktorí majú veľkú tvár, dámske sadnú každému so stredne veľkou tvárou. Samostatnou kapitolou sú detské okuliare, ktoré sa vyrábajú v rôznych veľkostiach.

  • Pánske okuliare – majú najväčší zorník aj väčšie obrúčky. Tieto okuliare sú určené všetkým, ktorí majú väčšiu tvár, alebo jednoducho uprednostňujú okuliare s veľkým zorníkom.
  • Dámske – sú určené všetkým majiteľom stredne veľkej tváre.
  • Detské – tieto okuliare sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach a sú prispôsobené tvaru a veľkosti detskej tváre.

Farba skla

Lyžiarske okuliare majú odlišnú farbu skla. Pri normálnej viditeľnosti a slnečnom počasí nie je príliš nutné farbu riešiť. V zhoršených podmienkach vám dobre poslúži sklá so žltým alebo oranžovým zafarbením.

Vnímanie farieb má však každý trochu odlišné, nie je teda možné odporučiť, akú farbu okuliarov by ste si mali vybrať. Tu je opäť nutné jednotlivé farby vyskúšať a voliť na základe vlastného uváženia.

Funkcia zorníka

Ako už bolo povedané, zorník je najdôležitejšia a najdrahšia časť okuliarov. Jednotlivé zorníky ponúkajú niekoľko funkcií, ktoré môžete pri používaní okuliarov využiť.

Polarizácia

Lyžiarske okuliare môžu mať polarizované sklá. Funkciu polarizácie obvykle zákazníci vyžadujú bez toho, aby presne vedeli, na akom princípe okuliare fungujú. Vďaka polarizácii sú okuliare schopné zabrániť odrazu svetla od lesklých plôch.

Vďaka tomu predídete možnému oslneniu. Na druhej strane však polarizácia neprepustí všetko svetlo, čo spôsobuje horšiu viditeľnosť. Pri slnečných dňoch vám teda poslúži dobre, vo chvíľach, keď sa viditeľnosť zhorší, je táto schopnosť skôr na škodu.

Okuliare s polarizáciou tak oceníte naozaj iba vo chvíľach, keď zdržiavate na ľadovci. Pri bežných podmienkach ju nevyužijete a je teda skôr na škodu.

Zahmlievanie

Aby nedochádzalo k zahmlievaniu, sú niektoré modely vybavené dvojitým sklom. Medzi dvojitým sklom sa nachádza izolovaná časť, vďaka ktorej nedochádza ku kontaktu dvoch plôch rozdielnych teplôt.

Druhou možnosťou, ktorou zabránite zahmlievaniu okuliarov, ponúka tzv. anti-fog vrstva. Ide o špeciálnu látku, ktorá je nanesená na vnútornej strane zorníka.

Fotochromatický zorník

Tento zorník má možnosť samozatmavenia v závislosti od prostredia, v ktorom sa nachádzate. Podľa aktuálnych podmienok sa zorník zatmaví alebo naopak zosvetlí. Vďaka okuliarom s touto schopnosťou nemusíte riešiť nákup druhých okuliarov alebo náhradného skla a okuliare môžete používať bezpečne za každého počasia.

Značka

Kvalitné lyžiarske okuliare kúpite od Alpina, Anon, Casco, Bollé, Spy, Crivit, Oakley, Relax, Scott, Head a ďalšie.

Cena

Cena najlacnejších okuliarov začína na necelých 13 eur. Od 13 – 22 eur kúpite najjednoduchšie okuliare bez ďalších funkcií zorníka. Voliť tak môžete iba farbu skla. Aj tu sú však zastúpené výrobky overených výrobcov, takže sa nemusíte báť, že vám okuliare neposkytnú patričnú ochranu očí.

Zlatú strednú cestu tvoria okuliare s cenou od 35 – 86 eur. Jedná sa o pokročilejšie okuliare, ktoré sú určené na častejšie používanie. Zorník už ponúka množstvo funkcií. Najdrahšie okuliare kúpite od 86 eur. Tieto okuliare sú vhodné pre nadšencov aj profesionálov.

Porovnať ceny lyžiarskych okuliarov

Údržba

U lyžiarskych okuliarov sa budete starať hlavne o sklo. Na to by ste pokiaľ možno nemali vôbec siahať, alebo okuliare na sklo pokladať. Viac náchylná na dotyk je potom vnútorná strana, kde sú špeciálne filtre, ktoré bránia zahmlievaniu. Okuliare teda berte iba za obrúčky.

Na čistenie zahmlených a inak znečistených skiel používajte vždy iba špeciálne handričky určené na čistenie optiky. Pri použití bežnej handričky môže dôjsť k podrápaniu skiel. Leštiť je opäť možné iba vonkajšiu stranu skla, tej vnútornej by ste sa dotýkať nemali.

V prípade, že vám okuliare počas pobytu vonku namrznú, je vhodné, ak vám to situácia dovolí, počkať napríklad v reštaurácii alebo na inom mieste, než okuliare rozmrznú a až potom ich opäť špeciálnou utierkou rozleštiť. V prípade, že túto možnosť nemáte, môžete sa o rozleštenie pokúsiť tiež, ale môže sa stať, že sklá okuliarov poškriabete.

Otázky a odpovede

Ako okuliare vyskúšať?

Lyžiarske okuliare by ste mali ideálne skúšať súčasne s lyžiarskou helmou. Vďaka tomu najlepšie poznáte, či je možné okuliare ľahko nasadiť, nemali by sa však nijako posúvať. Počas skúšania ani manipulácie by ste nemali siahať na sklo a to z vonkajšej ani vnútornej strany. Okuliare vždy berte iba za obrúčky. Toto pravidlo platí aj pre pokladanie okuliarov.

Je možné sklá na okuliaroch meniť?

Sklo je na lyžiarskych okuliaroch tou najväčšou položkou. Možnosť sklo meniť niektoré značky ponúka. Kúpiť tak môžete jedny okuliare a jedno samostatné sklo. Odporúča sa mať okuliare vhodné na slnečné dni a druhé okuliare pre horšie podmienky.

Cena takýchto okuliarov v kombinácii s výmenným sklom je takmer totožná, ako zakúpenie dvoch rôznych okuliarov. Je teda na zvážení, či sa vám takéto okuliare oplatia, alebo či nie je lepšie zakúpiť priamo dvoje okuliare, ktoré bude možné ihneď používať. Časté prehadzovanie skiel sa samozrejme podpíše aj na celkovej životnosti okuliarov a odborníci tak tento variant skôr neodporúčajú.

Akú funkciu lyžiarske okuliare ponúka?

Okrem polarizácie a výmeny skiel môžete naraziť na modely, ktoré sú opatrené špeciálnou fóliou. Samotné sklo má napríklad zatmavenie S1. Na tomto skle je prichytená zrkadlová fólia, ktorá okuliare stmavuje. Túto fóliu je možné prichytiť veľmi jednoduchým a rýchlym spôsobom a to vďaka magnetkám.

Na rozdiel od klasického skla je fólia veľmi tvárna a nepoškodí ju ani hrubšie zaobchádzanie, magnetky sa postarajú o dokonalú pevnosť, nemusíte sa teda obávať, že fóliu stratíte. Tieto okuliare sú odborníkmi odporúčané.

Záver

V horšej viditeľnosti vám najlepšie poslúžia lyžiarske okuliare S1 s oranžovou farbou skla. Do slnečného počasia sú vhodné okuliare S2 s akoukoľvek farbou skla. Okuliare by ste mali pred nákupom vždy vyskúšať ideálne v kombinácii s lyžiarskou helmou.

Správne zvolené okuliare by mali lícovať so spodným okrajom helmy, horný okraj lyžiarskych okuliarov teda musí doliehať na okraj helmy. Helma nesmie okuliare tlačiť na nos.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.najsport.sk, www.uvexsports.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo