Lyžiarky

Lyžiarky sú spoločne s lyžami a helmou základnou súčasťou lyžiarskej výbavy. Lyžiaky výrazným spôsobom ovplyvňujú športový výkon a pohodlie. Dôležitá je tvrdosť topánky, ktorá má zase vplyv na ovládateľnosť lyže. Topánky a lyže spolu musia tvoriť kompaktný a vyvážený celok, preto sa u tohto výrobku podriaďuje všetko optimálnemu prenosu síl bez zbytočnej straty energie.

Preskáče a ich výber veľmi úzko súvisí s typom lyží, na ktoré sú určené. Výber lyží ovplyvní aj úroveň lyžiarov, typ lyží a tiež fyzické parametre, teda výška, hmotnosť a veľkosť chodidla.

Porovnať ceny lyžiarskych topánok

Typy

Na výber lyžiarok má vplyv aj úroveň lyžiara. Podľa úrovne sa lyžiarky delia na rekreačné, športové a závodné. Zdatní lyžiari budú potrebovať tvrdú obuv, rekreačným lyžiarom a začiatočníkom sa odporúča začať s oveľa mäkšou obuvou.

Rekreačný lyžiari

Modely pre rekreačných lyžiarov musia byť predovšetkým pohodlné. Mäkká obuv je vhodná aj pre tých, kde preferujú skôr pohodový štýl jazdy. Lyžiaky mávajú nízky Flex index od 60 – 80, širší skelet a vo vnútri topánky je silnejšia vnútorná topánočka.

Športoví rekreační lyžiari

Topánky pre túto skupinu lyžiarov sú vôbec najobľúbenejšie. Lyžiaky umožňujú precízny prenos sily a stále dostatočne veľké pohodlie. Flex index týchto lyžiarok má hodnoty 80 – 100, šírka skeletu je v rozmedzí 100 – 104 mm. Obvykle je možné šírku topánky zväčšiť pomocou tepelného stvárnenia.

Športoví lyžiari

Športové lyžiarky sa vyznačujú dokonalým prenosom sily, ktorému je podriadená konštrukcia lyžiarskej topánky. Flex index dosahuje hodnoty od 100 – 150, šírka skeletu sa potom štandardne pohybuje medzi 97 – 102 mm. Topánky pre športových lyžiarov sú najužšie a umožnia vám oveľa lepšie ovládať lyže.

Pretekári lyžiari

Lyžiaky pre závodných lyžiarov sú samostatnou kapitolou. Investícia do týchto topánok sa neoplatí ani tomu najzdatnejšiemu športovému lyžiarovi. Pretekárske lyžiarky majú najtvrdší skelet, flex index je 150 – 160. Samotné topánky sú potom veľmi úzke a značne nepohodlné.

Veľkosť

Tiež veľkosť topánky z veľkej časti určuje úroveň lyžiara. Zatiaľ čo rekreační lyžiari môžu jazdiť v topánkach, ktoré sú aj o niečo väčšie a poskytnú im dokonalý komfort, budú športoví lyžiari naopak potrebovať skôr tesnejšiu a teda aj menej pohodlnú topánku.

Lyžiarske topánky sú k dostaniu v mnohých veľkostiach, veľký výber majú deti, ženy aj muži. Tak ako v prípade inej obuvi platí, že topánku si budete musieť pred nákupom vyskúšať. V mnohých predajniach si môžete nohy pred výberom topánky dokonca zmerať. Meria sa dĺžka aj šírka chodidla.

Pri skúšaní by ste mali dodržiavať aj postup zapínania. Najprv sa zapína spodná pracka v oblasti holene. Tá vám zafixuje nohu do správnej polohy. Potom zapnete ostatné vyššie pracky komína a nakoniec pracky v oblasti priehlavku.

Flex index

Flex index alebo tvrdosť topánky je veľmi dôležitý parameter, ktorý súvisí s úrovňou lyžiara. Topánky majú tvrdosť značenú číselne, najmäkšie lyžiarky majú flex index 35, najtvrdšie potom 170.

  • 40 – 60 – tieto najmäkšie topánky môžete zaobstarať deťom i dospelým. Mäkké lyžiarky budú vyhovovať iba naozaj nenáročným lyžiarom.
  • 60 – 80 – stále sa jedná o pomerne mäkké topánky vhodné pre rekreačných lyžiarov s nižšou hmotnosťou.
  • 80 – 100 – tento flex index je určený športovo rekreačným lyžiarom a rekreačným lyžiarom s vyššou hmotnosťou.
  • 100 – 120 – tvrdšia a menej pohodlná obuv pre športových lyžiarov.
  • 130 – 150 – lyžiarky pre ambicióznych lyžiarov, ktorí však nelyžujú závodne či profesionálne. Lyžiaky s tvrdosťou 150 sú už veľmi nepohodlné a nie sú vhodné pre civilných lyžiarov.
  • 150 – 170 – topánky určené profesionálnym závodným lyžiarom.

Možnosti

Hoci budete vyberať prezkáčov naozaj svedomito, nemusia vám topánky úplne vyhovovať. Nové lyžiarky si však môžete nechať v predajni upraviť na mieru. Možnosť úpravy využívajú skôr pokročilejší lyžiari, pre začiatočníkov, ktorí majú menej skúseností táto služba, nebýva zase toľko atraktívna.

Medzi dodatočnú úpravu patrí napríklad:

  • Špeciálne vložky – drahšie topánky majú tepelne upraviteľné vložky. Tie je možné po nahriatí vytvarovať podľa nohy lyžiara.
  • Skelet – tepelne je možné tvarovať aj skelet topánky. Po vytvarovaní do ideálnej podoby sa zvýši pohodlie lyžiara a zlepšia jazdné vlastnosti.
  • Ďalšie úpravy skeletu – skelet topánky je možné aj zbrúsiť či rôzne vyťahovať. Na vytesňovanie sa používa špeciálna pena.

Značka

Vybrať správneho výrobcu je veľmi dôležité. Hoci prestavujú lyžiarky pomerne veľkú investíciu, obzvlášť v prípade, keď lyžiarsku výstroj kupujete viacerým členom rodiny, neoplatí sa na tomto vybavení nijako šetriť. Preto by ste mali vždy siahnuť iba po obuvi osvedčených výrobcov, medzi ktoré patrí napríklad K2, Alpina, Salomon, Tecnica, Lange, Head, Dallbello alebo Atomic.

Cena

Tiež cenu ovplyvňujú lyžiarske schopnosti, ale aj vek lyžiara. Najlacnejšie sú detské lyžiarky, ktorých cena začína na 43 eur. Od 107 eur možno kúpiť detské športové a závodné lyžiarky, ale aj prvé topánky vhodné pre dospelých nenáročných lyžiarov.

Najobľúbenejšie je cenové rozpätie 129 – 214 eur. Tu sú zastúpené kvalitné rekreačné aj športové lyžiarky. Ešte tvrdšie topánky pre milovníkov rýchlej jazdy môžete kúpiť za 298 – 427 eur. Najdrahšie topánky potom vyjdú na 637 – 853 eur.

Porovnať ceny lyžiarskych topánok

Otázky a odpovede

Ako sa líšia dámske lyžiarky od lyžiarok pre mužov?

Dámske lyžiarky majú okrem iného vzhľadu aj iné technológie, ktoré rešpektujú anatomické odlišnosti žien. Lyžiaky majú všeobecne nižší komín, odlišný je aj tvar skeletu v prednej časti topánky. Dámske lyžiarky majú aj nižší Flex index.

Vnútorná topánočka je spracovaná s dôrazom na maximálnu tepelnú izoláciu a tiež komfort. Dámske lyžiarske topánky majú tiež menej praciek a obúvanie a vyzúvanie topánky je tak pre ženy komfortnejšie. Tiež dámy majú lyžiarky rozdelené na rôzne úrovne a na svoje si prídu rekreačné aj športové lyžiarky.

Ako vybrať detské lyžiarky?

Detské lyžiarky sú s ohľadom na vek dieťaťa skonštruované tak, aby s rastúcou úrovňou lyžiarskych schopností bolo možné vyberať zodpovedajúcu tvrdosť skeletu topánky. Lyžiaky pre najmenšie deti mávajú iba jednu pracku. Aj najmenšie deti majú topánky rozdelené na dve úrovne, okrem rekreačných skôr dizajnových topánok, môžete kúpiť topánky pre malého pretekára.

Čo vedieť o vnútornej topánočke?

Vnútorné topánočky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Obľúbené sú topánočky vyrobené z materiálov s tvarovou pamäťou. Tento materiál sa dokáže veľmi dobre prispôsobiť tvaru vašej nohy. Termoplastická topánočka vám umožní zväčšiť vnútorný rozmer aj individuálne tvarovanie.

Záver

Výber správnej lyžiarskej obuvi je veľmi dôležitý a nemali by ste ho nijako uponáhľať. Aby boli lyžiarky skutočne funkčné, je dôležité zvoliť správnu tvrdosť. Športovci, ktorí preferujú rýchlu jazdu a dbajú na kvalitu oblúkov, budú potrebovať tvrdšie topánky.

Rekreačný lyžiari, ktorí si chcú iba užiť zimné radovánky, vystačia s mäkšími, ale pohodlnejšími topánkami. Základom je potom pochopiteľne vybrať topánky správnej veľkosti. Tu vám budú nápomocní zamestnanci kamenných obchodov, ktorí vám môžu chodidlá premerať.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.exisport.cz, www.najsport.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo