Viazanie na lyže

Viazanie je nepostrádateľnou súčasťou lyže a jeho výber je tak nesmierne dôležitý. Lyžiarske viazanie je v mnohých prípadoch súčasťou samotnej lyže. Iba v niektorých prípadoch bude potrebné kúpiť viazanie samostatne. Výber viazania na lyže potom môže byť komplikovaný, pretože jednotlivých modelov je celý rad a na každý typ lyží bude potrebné vybrať trochu iné viazanie.

Lyžiarske viazanie je možné rozdeliť do 3 základných skupín. Pokiaľ iba kupujete nové viazanie k novým lyžiam, bude jeho výber veľmi jednoduchý. Vodítkom bude v tomto prípade práve vaše staré viazanie.

V prípade nového viazania je nutné zaistiť kompatibilitu nielen s lyžami, ale aj lyžiarskou obuvou. V obchodoch je viazanie rozdelené do skupín aj podľa lyžiarskych schopností. Medzi ďalšie základné kritériá, ktorými by ste sa mali pri výbere viazania riadiť, patrí štýl jazdy a hmotnosť lyžiarov.

Porovnať ceny viazania na lyže

Typy

Viazanie na lyže je rozdelené do 3 základných skupín. Klasikou je zjazdové viazanie, ďalším typom je viazanie pinové a platformové. Okrem základného je možné vyberať aj medzi viazaním špeciálnym.

Zjazdové viazanie

Zjazdové viazanie patrí medzi najklasickejší typ viazania. Zjazdové viazanie možno pochopiteľne použiť na zjazdové lyže, ale umiestniť ich môžete aj na lyže parkové. Viazanie umožňuje topánky rýchlo nacvaknúť a nastupovanie je tak veľmi jednoduché. Zjazdové viazanie sa vyznačuje menšou veľkosťou a veľmi dobrou bezpečnosťou.

Pinové viazanie

Toto viazanie je najľahšie, jedná sa o jednoduchú kovovú konštrukciu, ktorá drží lyžiarsku topánku. Pinové viazanie vám umožňuje voľný pohyb päty pri výstupoch na kopec. Pätka je výškovo nastaviteľná. Pinové viazanie je určené pre skialpové lyže a výnimočne sa používa aj pre freeridové lyže.

Platformové viazanie

Je považované za kompromis medzi zjazdovým a pinovým viazaním. Platformové viazanie vychádza zo zjazdového viazania, ktoré je umiestnené na pohyblivej platforme. Vďaka tomu môžete využívať výhody pinového viazania.

Platformové viazanie poskytuje aj výhody zjazdového viazania, spoľahnúť sa môžete na dostatočnú vypínaciu silu a pevnosť. Nevýhodou tohto viazania je však pomerne vysoká hmotnosť, vďaka nej je viazanie primárne určené na freeridové lyže.

Špeciálne typy

Okrem základných sú dostupné aj špeciálne typy viazania vhodné pre skialp, freeride či Freestyle.

  • Skialp – táto disciplína vyžaduje veľmi ľahké viazanie. Viazanie pre skialp je teda o cca polovicu ľahšie a zaistí vám komfortné zjazdy.
  • Freeride – freeridisti potrebujú viazanie, ktoré im umožní voľný pohyb terénom. Freeridové viazanie býva veľmi často delené a doplnené o vrstvu, ktorá tlmí nárazy počas skokov. Viazanie môžete používať aj pri zjazdoch.
  • Závodné – toto viazanie vám na svahu zaručí extrémne rýchlu jazdu.

DIN

Tieto písmená označujú stupnicu vypínacej sily. Stupnica DIN je v rozmedzí 0,5 – 18 a pomôže vám k dokonalému nastaveniu viazania v závislosti od skúseností a hmotnosti lyžiara. Pri nastavovaní sa berú do úvahy aj niektoré ďalšie parametre.

Všeobecne sa dá povedať zo hodnota DIN sa rovná 1/10 hmotnosti lyžiara. Veľkú úlohu pri nastavení však hrajú už spomínané schopnosti lyžiara, pretože rovnakú hodnotu DIN nemožno nastaviť začiatočníkovi a veľmi skúsenému lyžiarovi, hoci obaja majú tú rovnakú hmotnosť.

Začiatočníkom sa tak odporúča DIN nastaviť skôr na menšiu hodnotu a pokročilým lyžiarom sa DIN nastavuje na hodnotu vyššiu.

  • DIN 0,5 – viazanie pre deti s hmotnosťou od 11 – 30 kg.
  • DIN 4,5 – viazanie pre deti s hmotnosťou do 45 kg.
  • DIN 7 – viazanie pre staršie deti s hmotnosťou do 75 kg. Táto hodnota nie je určená dospelým.
  • DIN 9 – viazanie pre ženy s juniormi s hmotnosťou do 90 kg.
  • DIN 10 – najpoužívanejšia hodnota DIN, ktorá býva bežnou súčasťou univerzálnych lyží. Vhodné je pre všetkých lyžiarov s hmotnosťou do 100 kg.
  • DIN 12 – viazanie pre pokročilých lyžiarov a všeobecne lyžiarov s vyššou hmotnosťou. Táto hodnota však nie je úplne vhodná pre začiatočníkov. Toto viazanie sa používa pri drahých modeloch lyží. Maximálna hmotnosť lyžiara je do 120 kg.
  • DIN 14 – viazanie je určené výhradne skúseným lyžiarom a nie je teda vhodné pre začiatočníkov. Pri tomto viazaní nie je uvedený váhový limit.
  • DIN 16 – viazanie, ktoré môžu používať iba naozaj špičkoví lyžiari, ktorí nelyžujú závodne.
  • DIN 18 – toto viazanie je určené profesionálnym lyžiarom.

Brzda

Súčasťou viazania je brzda, ktorá sa postará o to, aby vyzutá lyža na svahu neušla. Brzda nebýva súčasťou viazania a kúpiť ju musíte samostatne. Brzdu je nutné vyberať podľa hrúbky lyže, a dôležité je vybrať brzdu kompatibilnú s viazaním, pretože ju musíte do viazania špecifickým spôsobom zacvaknúť.

Značka

Viazanie na lyže kúpite od popredných výrobcov lyží. Vďaka tomu je možné pomerne jednoducho skombinovať typ lyží s typom viazania. Vyberať rovnakú značku lyží a viazanie sa odporúča samotnými výrobcami aj predajcami. Kvalitné viazanie na lyže tak kúpite od Salomon, Elan, Dynastar, Rossignol či Marker.

Cena

Obstarávacia cena viazania začína na cca 26 eur. Pre bežného lyžiara bude dostačujúce viazanie s cenou od 43 – 86 eur. Lyžiari s väčšími nárokmi zaobstarajú viazanie za cenu od 129 – 255 eur. Tí najnáročnejší však môžu za viazanie zaplatiť aj viac ako 427 eur.

Porovnať ceny viazania na lyže

Údržba

Viazanie je veľmi dôležitý bezpečnostný prvok a aby fungovalo správne, je nutné sa o neho patrične starať. Základom je lyžiarske viazanie správne nastaviť, konkrétne by mala byť správne nastavená vypínacia sila na päte aj špičke. O nastavenie viazania by sa mal vždy postarať kvalifikovaný odborník. Do lyžiarskeho servisu je nutné s lyžami zájsť aspoň 1x za rok, tu vám viazanie nastaví na počkanie a zaistí tak jeho maximálnu funkčnosť.

Otázky a odpovede

Ako postupovať pri výbere nového viazania?

Pokiaľ kupujete nové viazanie ako výmenu za viazanie staršie a už nevyhovujúce, bude vám vodítkom staré viazanie. Pri kúpe celého lyžiarskeho setu sa odporúča zbytočne nekombinovať viac druhov výrobkov. K športovým lyžiam napríklad nepatrí rekreačné viazanie atď. S výberom vám potom pomôžu aj zamestnanci špecializovaných predajní. Predavači postačí oznámiť iba uprednostňovaný štýl jazdy, lyžiarske schopnosti a vašu hmotnosť.

Aké dôležité je správne nastavenie DIN?

Nastaviť správnu hodnotu DIN je veľmi dôležité. Hodnota DIN je dokonca považovaná za základ, čo sa bezpečnosti týka. V prípade, keď je DIN nastavené zle, môže dôjsť aj k fatálnym úrazom, nehľadiac na to, či je lyžiar expert alebo začiatočník.

Nastavenie viazania sa tak odporúča vždy prenechať na špecialistovi, ktorý vám viazanie nastaví spoľahlivo a ako bonus od neho dostanete potvrdenie o nastavení. To môžete použiť ako doklad pre poisťovňu v prípade, keď budete riešiť prípadný úraz.

V čom sa líši skialpové viazanie od viazania zjazdového?

Rozdiel je v samotnej konštrukcii týchto viazaní. Skialpové viazanie vám umožní voľný pohyb po horách. Pri výstupe tak budete mať voľnú pätu a lyžiarky tak budete k lyži pripínať iba v prednej časti. Skialpové viazanie má aj zadnú časť, ktorú však budete používať iba pri zjazde. Skialpové viazanie máva často polohovateľnú pätnú opierku, v závislosti od terénu si tak môžete viazanie podľa potreby nastaviť.

Záver

Viazanie je neoddeliteľnou súčasťou lyže, potrebovať ho bude úplne každý. Drvivú väčšinu lyží pre bežných lyžiarov kúpite spoločne s viazaním. Lyžiari s väčšími nárokmi si môžu lyže zostaviť presne podľa svojich potrieb.

Čas od času môže byť potrebné vymeniť staré viazanie za nové. Z tohto dôvodu môžete kúpiť viazanie vo všetkých vekových kategóriách. Jednotlivé viazania sú potom rozdelené aj podľa lyžiarskych zručností. Viazanie na lyže je ideálne kupovať v špecializovaných predajniach, kde vám s výberom poradí a viazanie s lyžou rovno nastaví.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo