Lyžiarske kombinézy

Lyžiarska kombinéza patrí rovnako ako nohavice a bunda k základnému lyžiarskemu alebo snowboardovému vybaveniu. Zimné oblečenie sa vyrába zo špeciálnych materiálov, ktoré vás musia ochrániť pred akýmkoľvek nepriaznivým počasím. Materiál je tým najdôležitejším, čo by ste mali pri výbere kombinézy sledovať. Až na druhom mieste je konečný vzhľad alebo rôzne praktické možnosti.

Kvalitu kombinézy na lyže sa odvíja aj od skúsenosti lyžiarov. Čím je lyžiar skúsenejší, tým kvalitnejšiu kombinézu bude potrebovať. V prípade lyžiarskych kombinéz sa kladie veľký dôraz aj na design. V lyžiarskej kombinéze budete vždy vyzerať štýlovo, čo ocenia predovšetkým ženy, u ktorých sú kombinézy výrazne obľúbenejšie.

Základným špecifikom lyžiarskej kombinézy by mala byť vode a vetru odolnosť. Nemenej dôležitým ukazovateľom kvality je aj priedušnosť výrobného materiálu. Vďaka nej bude kombinéza schopná adekvátne odvádzať pot a vlhkosť od tela. Kombinéza by vám mala dokonale padnúť a zaistiť vám potrebný tepelný komfort za každého počasia. Všetky dôležité parametre sú späté s výrobným materiálom, ale aj značkou a pochopiteľne aj s obstarávacou cenou.

Porovnať ceny kombinéz

Typy

Lyžiarske kombinézy je možné všeobecne rozdeliť do niekoľkých skupín podľa úrovne lyžiara. Iné požiadavky na kombinézu majú rekreační a iné potom športoví lyžiari.

  • Rekreační lyžiari – ak vám nejde toľko o samotný šport, ako skôr vzhľad, bude vám vyhovovať aj ľahká kombinéza voľnejšieho strihu. Pohodlný strih uľahčí pohyb na lyžiach, ale aj počas chôdze. U týchto modelov je kladený najväčší dôraz na atraktívny vzhľad, napriek tomu je však kombinéza doplnená o spoľahlivú izoláciu, ktorá vás ochráni pred studeným zimným vzduchom.
  • Aktívni lyžiari – kombinézy sa vyznačujú ľahším strihom, ktorý vám umožní na svahu vyvinúť potrebnú rýchlosť. Kombinézy môžu mať aj rôzne ochranné prvky v oblasti chrbta, rúk aj nôh. Kombinéza taktiež spĺňa všetky požiadavky na funkčné zimné oblečenie a dokáže zaujať aj svojim vzhľadom. V kategórii lyžiarskych kombinéz je najobľúbenejšia a kúpiť ju môžu ženy, muži aj deti.
  • Pretekári – ak sa radíte medzi športovcov, čo to s lyžovaním myslí skutočne vážne, budete potrebovať skutočne vode i vetru odolnú kombinézu, ktorá je schopná adekvátne odvádzať vlhkosť od tela. Na výrobu športových kombinéz sa spravidla používajú mimoriadne kvalitné elastické tkaniny, ktoré sú schopné udržiavať optimálnu mikroklímu.

Materiál

Na výrobu kombinéz sa používajú rôzne materiály. Veľmi častá je potom ich kombinácia. Samotná kombinéza sa obvykle skladá z niekoľkých vrstiev.

  • Vonkajšia vrstva – vám má poskytnúť čo najlepšiu ochranu pred možným únikom tepla, rovnako však musí byť dostatočne priedušná. Vonkajšia vrstva je najčastejšie vyrobená z polyesteru alebo nylonu.
  • Stredná vrstva – túto časť tvorí kvalitná podšívka, ktorá zastáva tepelnú funkciu. Najčastejším materiálom je polyester.
  • Vnútorná vrstva – je vyrobená z rôznych materiálov, najčastejšie sa jedná opäť o polyester, ďalej to môže byť akryl, ale aj kožušina.

Vodeodolnosť

Pri lyžiarskom oblečení by ste mali naraziť na informáciu o nepremokavosti, ktorá je vyjadrená hodnotou vodného stĺpca. Tento parameter je udávaný v mm, čím je jeho hodnota vyššia, tým lepšie vás bude kombinéza schopná chrániť pred snehom aj vodou.

  • Rekreační lyžiari – minimálna hodnota vodného stĺpca by mala byť aspoň 5 000 mm. Táto hodnota postačí iba rekreačným lyžiarom.
  • Aktívni lyžiari – tí, ktorí budú na svahu tráviť viac času, by sa mali poobzerať po kombinézach s hodnotou vodného stĺpca aspoň 10 – 15 000 mm. Pri celodennom lyžovaní vám bude ešte viac vyhovovať kombinéza s vodným stĺpcom do 20 000 mm.

Priedušnosť

Dôležitou vlastnosťou je aj priedušnosť. V nepriedušnom oblečení sa budete zbytočne potiť a vlhkosť nebude môcť od tela správne odchádzať. Priedušnosť je parameter, ktorý je udávaný v g/m2/24 hod. Bežné kombinézy mávajú priedušnosť okolo 8 000 g/m2/24hod. Aktívnejší lyžiari potom viac ocenia priedušnosť nad 10 000 g/m2/24hod.

Možnosti

Lyžiarske kombinézy by mali zahriať, ale zamerať by ste sa mali aj na ich praktickosť. Zamerať by ste sa mali predovšetkým na prevedenie zipsov. Zipsy musia byť skutočne kvalitné a chránené pred vlhkom. Výhodou kombinézy je práve rýchle obliekanie, čo najviac oceníte v prípade malých detí. Kombinézy však môžu mať aj niekoľko praktických prvkov.

  • Manžety – výhodou budú sťahovateľné manžety, ktorými môžu byť doplnené nohavice aj rukávy.
  • Ochrana nohavíc – spodná časť kombinézy je najviac náchylná na rôzne mechanické poškodenia. Z tohto dôvodu sú nohavice často opatrené špeciálnou ochranou v podobe kevlarových vlákien.
  • Kapucňa – súčasťou kombinézy môže byť aj kapucňa. V mnohých prípadoch je možné túto časť odopnúť.
  • Vrecká – súčasťou kombinéz by mali byť aj vrecká, do ktorých umiestnite všetko potrebné. Veľmi žiadané je predovšetkým špeciálne vrecko na skipas.
  • Reflexné prvky – postarajú sa o vašu bezpečnosť nielen na svahu.

Značka

Lyžiarske kombinézy sú v obchodoch zastúpené celým radom výrobkov. Veľký výber budete mať v prípade detí aj dospelých. Žiadané sú napríklad kombinézy značky LOAP, Kilpi, Stoklasa. Oakley, Goldbergh, McKINLEY, Horsefeathers alebo Colmar.

Cena

Lyžiarske kombinézy patria k drahšiemu vybaveniu. Najmenej zaplatíte za kombinézu pre deti, ich cena sa pohybuje okolo 43 eur. Cena rekreačných kombinéz sa pohybuje v od 86 – 171 eur. Za kombinézu však môžete zaplatiť oveľa viac, cena tých najkvalitnejších pomerne bežne prekročí 427 eur. Záleží iba na tom, aké na ňu máte požiadavky.

Porovnať ceny kombinéz

Údržba

Lyžiarska kombinéza nepatrí k najlacnejším záležitostiam, preto si určite budete priať, aby vám slúžila dlhú dobu. Životnosť kombinézy môže predĺžiť predovšetkým vaša správna starostlivosť. Po každom použití je dôležité nechať kombinézu riadne vyschnúť. Z hľadiska ďalšej údržby rešpektujte odporúčania výrobcu. Niektoré kombinézy je možné prať v práčke na šetrný prací program, iné vyžadujú odlišný spôsob čistenia. Aspoň 1x za sezónu je vhodné kombinézu opatriť impregnáciou.

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi kombinézou so záterom a membránou?

Kvalitnejšími sú kombinézy s membránou, ktoré vás pred nepriaznivým počasím ochránia oveľa lepšie. Tieto kombinézy by mali voliť aktívnejší lyžiari, ktorí strávia vonku dlhšiu dobu. Rekreačným a menej náruživým lyžiarom postačia aj menej kvalitné kombinézy so záterom. Ich najväčšou výhodou je predovšetkým cenová dostupnosť.

Čo ďalšie sa môže pri lyžovaní hodiť?

Na lyže môžete vyraziť s ďalšími praktickými doplnkami. Chýbať by vám nemala bezpečnostná helma a ochranné okuliare. Vaše ruky spoľahlivo ochránia zimné rukavice. Do lyžiarok môžete zaobstarať špeciálne lyžiarske ponožky, ktoré budú spoľahlivo odvádzať pot, ale budú aj dostatočne tepelne izolovať.

Ako vrstviť oblečenie?

Aby ste sa pri zimných aktivitách cítili skutočne komfortne, je nutné obliekať sa správnym spôsobom. Základom je správne vrstvenie oblečenia. Prvú vrstvu by malo tvoriť termobielizeň, u neho je najdôležitejšie, aby správne priliehalo k telu. Najkvalitnejšia bielizeň je vyrobená z merino vlny.

Druhá vrstva má za úlohu izolovať telo pred chladom. Tu sa odporúčajú predovšetkým funkčné mikiny vyrobené z fleecu, na výrobu drahších mikín sa opäť používa merino vlna. Tretia vrstva je tvorená lyžiarskou kombinézou, bundou alebo nohavicami. Úlohou tretej vrstvy je ochrániť vás pred nepriaznivým počasím.

Záver

Lyžiarske kombinézy patria rovnako ako bundy a nohavice k základnému vybaveniu každého lyžiara. Kombinézy sa vyrábajú v kombinácii rôznych materiálov, ktoré vás majú ochrániť pred nepriaznivým počasím. Vyberať môžete zo stoviek rôznych modelov, ktoré vás môžu na nákup nalákať cenou i vzhľadom.

Aby však mohla kombinéza plniť svoju funkciu správne, je nutné vedieť, ako sa do snehu obliecť. Základom je vždy správne vrstvenie oblečenia, ktoré zaistí, že bude dochádzať k potrebnému odvodu vlhkosti a vy sa tak nebudete zbytočne potiť. Preto si pod každú kombinézu najskôr oblečte funkčnú termobielizeň, ďalšou vrstvou by mala byť funkčná mikina a ako posledná príde na rad práve lyžiarska kombinéza.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.loap.sk, www.4fstore.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo