Skialpinistické lyže

Skialp je v preklade turistika na lyžiach prevádzkovaná vo voľnom teréne na horách. Tento šport je bežne označovaný aj ako skitouring alebo skialpinizmus. Súčasťou skialpových lyží je aj špeciálne viazanie av slovenskom jazyku sa tak v súvislosti s týmto športom stretnete s označením ísť na pásy. Skialpinizmus má mnoho podôb, a každý turista si môže zvoliť vlastný cieľ.

Pre niekoho to môže byť výstup na vrchol hory, pre iného je to zjazd, ďalší sa bude snažiť prejsť čo najdlhšiu trasu. Na rozdiel od bežného lyžovania alebo bežkovania sa však budete pohybovať po zasneženom teréne, ktorý si budete musieť najskôr vyšliapať. Horská turistika je tak pre naozaj zdatných športovcov, ktorí sa neboja zažiť na svojom putovaní rôznu podobu adrenalínu.

Či už si zvolíte akýkoľvek cieľ, budete si musieť pred prvým výstupom obstarať potrebné vybavenie. V tomto prípade to sú lyže, viazanie a pochopiteľne aj správna obuv. Skialpy majú niekoľko podôb a každé lyže sú vhodné na trochu inú aktivitu.

Porovnať ceny lyží

Typy

Skialp je možné prevádzkovať v rôznych podobách, a horská turistika je vďaka tomu vhodná pre začiatočníkov, rekreačných turistov aj tí, ktorí sa neboja zapotiť. Začiatočníci sa uspokoja s tzv. skitouringom. Táto aktivita sa odvíja v nenáročnom teréne. Tí, ktorí sa rozhodnú vydať vysoko do hôr, budú potrebovať lyže na ski mountaineering. Milovníci voľnej jazdy zvolia lyže na freeride av poslednej skupine nájdete lyže určené na speedtouring.

Skitouring

Táto aktivita je vhodná pre všetkých, ktorí si chcú užiť pohyb vo voľnej prírode, ale nebudú chcieť prekonávať žiadne zložité prekážky, náročné výstupy a zaobídu sa bez rýchlych zjazdov. Vaše lyže by vám mali umožniť komfortnú a bezpečnú chôdzu a mali by ste sa na ne môcť spoľahnúť aj pri zjazde.

Skialpi na skitouring sú pohodlné, nemajú príliš vysokú hmotnosť, ale sú aj dostatočne tuhé, aby obstáli pri zjazde. Šírka býva v rozmedzí 80 – 95 mm a dĺžka by mala byť rovnaká, ako výška postavy, poprípade je možné kúpiť lyže o cca 10 cm kratšie ako je výška postavy lyžiara.

Ski mountaineering

Lyže na vysokohorský alpinizmus sú dobrou voľbou pre milovníkov skôr zahraničných výstupov. Počas nich sa nezaobídete ani bez horolezeckého vybavenia, lyže tak budete musieť z času na čas prenášať na tele či batohu. Ski mountaineering nie je aktivita vhodná pre začiatočníkov, ale skôr skúsenejších horolezcov a lyžiarov.

Skialpi na ski mountaineering musí byť ľahké, ale dostatočne tuhé, aby ich bolo možné využívať aj pri náročnejších zjazdoch. Kvalitné lyže musia obstáť v akomkoľvek teréne a mali by vám umožniť aj pohyb po ľade. Podoba lyží je prakticky rovnaká ako pri predchádzajúcom type.

Šírka bude cca 95 mm a výška by mala byť opäť rovnaká ako je výška postavy. Kúpiť je možné aj lyže, ktoré budú o niečo dlhšie. Na rozdiel od lyží na skitouring sa však na ich výrobu používajú kvalitnejšie materiály, čo sa odráža na vyššej obstarávacej cene.

Freeride

Freeride alebo freetouring je označenie pre rýchlu jazdu. Lyže pre túto disciplínu by mali zvládnuť jazdu hlbokým prašanom. Lyže by malo byť možné využiť aj pri výstupoch na kopec, mali by teda byť dostatočné pružné.

Lyže na freeride majú vyššiu hmotnosť a spoznáte ich aj podľa väčšej šírky, ktorá býva viac ako 95 mm. Tí, ktorí chcú skialpi využívať prevažne na rýchle zjazdy, by mali voliť čo možno najširšie lyže. Dĺžka lyží je potom o 5 – 15 cm dlhšia ako je výška postavy lyžiara.

Speedtouring

V súvislosti s touto disciplínou sa môžete stretnúť aj s označením fitness touring alebo race skialpinizmus. Jedná sa o náročnejšiu fyzickú aktivitu vhodnú pre tých, ktorí sa neboja zapotiť a na svojich výletoch sa neboja zdolať mnoho kilometrov.

Skialpi na speedtouring musia byť predovšetkým ľahké, aby vám umožnili rýchly pohyb po kopcovitom teréne. Nevýhodou lyží sú však menej komfortné zjazdy. Šírka lyží býva v rozmedzí 60 – 85 mm. Čo sa týka dĺžky, patria tieto lyže k najkratším, dĺžka by mala byť aspoň o 10 cm kratšia ako je výška postavy lyžiara.

Materiál

Výrobný materiál ovplyvňuje tuhosť skialpinistických lyží a tuhosť je veľmi dôležitý parameter, ktorý ovplyvňuje zjazdové vlastnosti. Každé skialpy majú niekoľko vrstiev, konštrukcia lyží je škrupinová alebo sendvičová. Kvalitné lyže sa nezaobídu bez karbónových vlákien, ktoré sú dostatočne tuhé a pritom ľahké. Nevýhodou karbónu je vyššia obstarávacia cena. U lacnejších lyží je karbón nahradený kevlarom.

Skialpové topánky

Vybrať správne topánky nie je vôbec jednoduché, skialpinizmus je disciplína, ktorá sa mnohokrát nezaobíde bez nutnosti zdolať určitý kus cesty bez lyží. Body na skialp vám tak musia umožniť jazdu na lyžiach a pohodlné musia byť aj pri chôdzi.

  • Hmotnosť – topánky na skialp musia byť skutočne ľahké. V dnešnej dobe je možné kúpiť topánky, ktorých hmotnosť sa pohybuje okolo 600 gramov. Zvyčajná hmotnosť však býva v rozmedzí 1 300 – 1 500 g.
  • Stabilita – hoci sú topánky ľahké, musia byť stabilné, aby vás pri náročných zjazdoch podržali. Dôležitou časťou topánky je komín umiestnený v hornej polovici. Komín je možné ohýbať dopredu a dozadu. Ohybnosť voľte podľa preferovanej disciplíny. Najčastejšie narazíte na topánky s 60 ° ohybnosťou. Na freeride vystačíte s 40 ° ohybnosťou a pri pretekaní, kedy budete musieť čas od času bežať po svojich, bude nutná až 80 ° ohybnosť.
  • Chôdza – pri topánkach si všímajte aj podrážky. Tá by mala mať výraznú ideálne protišmykovú vzorku.
  • Viazanie – skialpi využívajú pinové alebo rámové viazanie. Kúpiť je možné topánky kompatibilné s jedným typom viazania, ale veľká väčšina topánok umožňuje používať oba spôsoby.

Značka

Za kvalitu výrobku ručí výrobca. Kvalitné skialpinistické lyže je možné kúpiť od Atomic, Dynafit, Fisher, Blizzard, Black Crows, Rossignol, Elan, Scott alebo Völkl.

Cena

Skialpi sú pomerne cenovo náročnou záležitosťou. Tie najlacnejšie lyže je možné kúpiť za cca 255 eur, avšak väčší výber ponúka kategória 427 eur. Do 427 eur kúpite lyže aj s viazaním. Náročnejší lyžiari zaobstarajú lyže za 637 – 1 279 eur. Skialpi si môžete nechať vyrobiť aj na mieru, táto možnosť je však cenovo najnáročnejšia.

Porovnať ceny lyží

Otázky a odpovede

Aké dlhé by mali byť skialpinistické lyže?

Dĺžku lyží udáva výška lyžiara, preferovaná disciplína aj lyžiarske skúsenosti. Univerzálne odporúčanie hovorí, že lyže by mali siahať medzi bradu a čelo. Lepšie ovládať sa vám budú lyže kratšie. Kratšie lyže sú všeobecne vhodné aj pre ľahšie výstupy. Milovníci rýchlych zjazdov budú naopak potrebovať lyže dlhšie.

Pre disciplíny skitouring a ski mountaineering sú pre začiatočníkov vhodné lyže o cca 10 cm kratšie ako je výška postavy. Skúsenejší lyžiari môžu kúpiť lyže o niečo dlhšie. Na freeride budete potrebovať lyže o cca 10 – 15 cm dlhšie ako je výška postavy. Speedtouring je disciplína, ktorá vyžaduje lyže o cca 10 – 20 cm kratšie ako je výška postavy.

Čo je rocker?

Rocker nájdete v prednej časti lyže. Táto časť je rovnako ako pri lyžiach zjazdových zdvihnutá od zeme. Vďaka rockeru je lyža dostatočne obratná a umožní vám robiť oblúky. Rocker je dôležitý predovšetkým pri lyžiach na freeride.

Čo vedieť o stúpacích pásoch?

Stúpacie pásy sú neoddeliteľnou súčasťou skialpinistických lyží. Stúpacie pásy vám umožnia stúpanie do kopcov. Pásy sa vyrábajú zo syntetických materiálov alebo mohéru. Veľmi dôležité je vybrať správny materiál, ale aj dĺžku a hustotu vlákien. Pásy pre závodné lyže sú úzke a upevňujú sa na stred lyže.

Turistické pásy sú naopak širšie, zrezať ich môžete presne na dĺžku aj šírku lyže. To vám zaistí pri chôdzi dostatočnú stabilitu. Na sklznici pásy nalepíte pomocou molekulárneho lepidla, alebo môžete použiť pásy bezlepidlové. Pásy patria medzi spotrebný tovar, podľa frekvencie používania sa pásy rôznou rýchlosťou opotrebovávajú, ale ich životnosť predĺžite správnou starostlivosťou.

Záver

Skialpinizmus je šport, ktorý má mnoho podôb a je vďaka tomu obľúbený u veľkého počtu lyžiarov. Výber správnych lyží nemusí byť pre začiatočníkov úplne ľahký, najmä v prípade, keď ešte nemajú vyhranený smer a radi by vyskúšali viac disciplín.

Tu sa môže vyplatiť siahnuť po univerzálnej podobe lyží. Potom, čo nájdete ten správny smer, môžete upraviť dĺžku, šírku, tuhosť a hmotnosť lyží. Lyže na skialp vždy nakupujte v špecializovaných predajniach, kde vám kvalifikovaní odborníci zodpovedia všetky vaše otázky a pomôžu vám vybrať lyže, ktoré najlepšie splnia vaše nároky.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo