Splitboardy

Splitboard je špeciálna doska, ktorú je možné rozdeliť na dve samostatné lyže, ktoré sa podobajú lyžiam skialpínovým. Splitboard tak môžete pri jazde z kopca dole použiť ako snowboard a do kopca potom vyšľapete ľahšie na lyžiach. Tie je nutné najskôr doplniť o pásy a viazanie.

Splitboarding je pomerne nový šport, ktorý sa zrodil v USA až v roku 1991. Odvtedy sa záujem o neho postupne zväčšuje. Záujem o splitboardy prejavujú predovšetkým snowbordisti.

Splitboardové vybavenie je zložené zo splitboardu a šliapacieho viazania. Okrem tohto základného vybavenia budete potrebovať aj topánky, paličky, pásy a ďalšie nevyhnutné doplnky. Pri výbere správnej dosky musíte zohľadniť jej veľkosť, prehnutie, tvrdosť, šírku. Dá sa povedať, že budete postupovať rovnako, ako by ste vyberali snowboard, ktorý budete chcieť používať vo voľnom teréne.

Porovnať ceny splitboardov

Typy

Splitboardy ich líšia nielen dĺžkou, ale aj tvarom prehnutia. Vyberať môžete hneď z niekoľkých variantov.

  • Camber – klasická podoba dosky. Splitboard je uprostred vyklenutý smerom nahor. Camber prehnutie je dobrá voľba pre skúsených jazdcov, ktorí sa vyžívajú v dynamickej jazde. Začiatočníkom môže tento tvar spôsobovať problémy, pretože camber prehnutie skôr neodpúšťa chyby. Tento tvar nie je ideálny ani na jazdu v hlbokom prašane.
  • Rocker – doska tvarom pripomína banán a je vhodná na jazdu v hlbokom snehu. Doska s tvarom rocker sa ľahšie ovláda a je ideálna pre hravú jazdu. Tento tvar je vhodný aj pre začiatočníkov, pretože viac toleruje rôzne chyby.
  • Kombinácia – pokiaľ nemáte vyhranený štýl a radi vyskúšate všetko, bude pre vás lepšou voľbou hybridný variant. Práve tieto dosky sú tými najobľúbenejšími. Na výber máte hneď z niekoľkých variantov, pričom každá sa hodí do trochu iného prostredia.

Dĺžka

Aby bol pohyb vo voľnom teréne možný, odporúča sa siahnuť po dlhšej a tvrdšej doske. Na trhu nájdete splitboardy v niekoľkých dĺžkach, na výber majú deti aj dospelí. Doska, ktorá bude stáť na hrane, by vám mala siahať po bradu, maximálne potom k nosu. Dlhšia doska sa nebude v snehu tak boriť.

Pri výbere správnej dĺžky je nutné zohľadniť aj hmotnosť jazdca. Jazdci s väčšou hmotnosťou by mali voliť skôr dlhšie dosky, pokiaľ je hmotnosť jazdca nízka, môže byť doska kratšia.

Flex

Flex je označenie pre tuhosť dosky. Toto označenie sa používa aj pri snowboardoch. Všeobecne mávajú splitboardy väčšiu tuhosť, napriek tomu však môžete naraziť aj na mäkšie dosky. Tuhosť sa značí pomocou čísel, pričom najmäkšie dosky sú značené číslicou 1 a tie najtvrdšie potom číslicou 10. Na trhu najčastejšie narazíte na dosky s tuhosťou v rozmedzí 5 – 10. Mnoho dosiek potom využíva kombináciu niekoľkých tuhostí, špička býva mäkšia a päta naopak tvrdšia.

  • Mäkšia tuhosť – mäkšia doska by mali voliť jazdci s nižšou hmotnosťou a všeobecne začiatočníci. Mäkká doska však nemá dobré vlastnosti pri rýchlej jazde.
  • Strenie tuhosť – dosky univerzálnych vlastností
  • Vyššia tuhosť – je vhodnejšia pre skúsených jazdcov a vyznávačov rýchlej jazdy.

Pätky

Dosky sa líšia aj tvarom pätky. Na výber máte dve varianty, pričom tú správnu budete vyberať podľa toho, v akom snehu sa hodláte pohybovať.

  • Zaoblená pätka – jedná sa o klasickú variantu známu ako pintail. Tento tvar je vhodný na jazdu v hlbokom suchom snehu.
  • Tvarovaná pätka – druhým typom je pätka s tvarom lastovičky alebo fish-tail. Tento tvar je špeciálny a používa sa výhradne pri jazde vo veľmi hlbokom suchom snehu, ktorý je typický predovšetkým v zahraničí.

Materiál

Konštrukcia splitboardu je najčastejšie založená na jadre z dreva. To je navyše doplnené o sklené vlákno. Drahšie dosky môžu kombinovať okrem týchto dvoch materiálov aj karbónové výstuhy. Kúpiť môžete aj celokarbónovú dosku, ktorá sa vyznačuje nízkou hmotnosťou, ale aj väčšou krehkosťou.

Pri výbere dosky sa môžete okrem materiálu zamerať aj na technické spracovanie dosky. Zaujímať by vás mala robustnosť a kvalita spojov, povrchová úprava, spracovanie sidewallov a vhodná je aj vystužená špička.

Pásy

Doska je nutné doplniť o stúpacie pásy, ktoré treba vyberať podľa dĺžky splitboardu. Pásy sa líšia nielen vzhľadom, ale aj použitým materiálom. Na výrobu sa používajú syntetické materiály alebo prírodné materiály.

  • Syntetický materiál – výhodou umelých materiálov je vyššia odolnosť. Nevýhodou je, že syntetický materiál je pri nižších teplotách náchylný na tuhnutie.
  • Prírodný materiál – pásy sú vyrobené zo 100% mohéru, vlastnosti tohto materiálu počasia ani teplota nijako neovplyvňuje.
  • Kombinácia – najlepšou možnosťou je zvoliť kombináciu oboch materiálov. Spoľahnúť sa môžete na väčšiu odolnosť a vyšší sklz.

Skúsenosti

Pri výbere splitboardu by ste mali zohľadniť aj svoje skúsenosti.

  • Začiatočníci – pokiaľ nemáte žiadne skúsenosti, je vhodné voliť tzv. directional shape dosku, ktorá sa vyznačuje rovnakým tvarom pätky a špičky. Doska by mala mať aj mäkší flex, ktorý vám umožní v teréne dosku ľahšie ovládať. Vhodná je doska s rocker prehnutím, ktorá pomôže držať splitboard nad snehom. Pokiaľ patríte medzi ťažších jazdcov, budete musieť siahnuť po tvrdšej doske. Tvrdú dosku oceníte potom, čo dôjde k rozloženiu splitboardu na lyže. Pri výstupe sa vám nebudú tvrdé lyže prehýbať ani krútiť.
  • Skúsený jazdec freeride – pre rýchlu jazdu v prašane budete potrebovať mäkkú dosku s fish pätkou. Väčšiu pozornosť venujte výrobnému materiálu, vhodná je doska so sklenými vláknami.
  • Skúsený jazdec v teréne – vhodná je directional stredne tvrdá doska. Pri jazde v teréne treba zohľadniť aj výkon dosky. Lepšie jazdné vlastnosti majú dosky obsahujúce karbónové výstuhy. O väčšiu výdrž sa opäť postarajú sklené vlákna, ktoré zabránia poškodeniu dosky na zmrznutých úsekoch.
  • Splitboard na dlhé túry – hodiť sa vám bude tvrdšia doska s karbónovými výstuhami v priečnom aj pozdĺžnom smere. Ideálne je camber prehnutie a rockerová špička. Pozornosť venujte hmotnosti dosky, oplatí sa investovať do čo možno najľahšieho variantu.

Príslušenstvo

Aby ste mohli splitboard vyskúšať, so samotnou doskou si nevystačíte. Potrebovať budete aj ďalšie nevyhnutné príslušenstvo, medzi ktoré patria topánky, vhodné oblečenie a palice. Ak ste milovníkmi adrenalínu, oplatí sa vám investovať aj do lavínového vybavenia.

  • Topánky – jazdiť na doske by ste mali ideálne v mäkkých snowboardových topánkach, ktoré ich používajú pri feeride. Druhou možnosťou je zvoliť klasické snowboardové topánky.
  • Oblečenie – počas splitboardingu sa nevyhnete náročným výstupom, počas ktorých sa pravdepodobne zapotíte. Preto sa odporúča vrstviť oblečenie. Zvoliť by ste mali funkčné, skladné a ľahké oblečenie na skialpinizmus.
  • Palice – cestu na vrchol vám pomôžu zdolávať aj palice. Tu sa oplatí investícia do praktických teleskopických palíc, ktoré v prípade potreby ľahko zložíte a pripnete k batohu.

Značka

Splitboaard si môžete kúpiť od niekoľkých rôznych výrobcov. Jednotlivé dosky sa nijako zvlášť nelíšia vzhľadom, napriek tomu však môžete naraziť na odlišnosti najmä v prevedení zámkov. Zámky držia obe polovice dosky pri sebe, pričom každý výrobca používa trochu inú technológiu. Medzi veľmi kvalitné sú dosky Jones, Rossignol, Capita, Nitro alebo Niedecker.

Cena

Obstaranie kvalitného splitboardu a všetkého potrebného príslušenstva predstavuje väčšiu investíciu. Len za dosku miniete od 298 – 853 eur. Viazanie vyjde na 255 – 427 eur a potrebovať budete ešte ďalšie príslušenstvo.

Porovnať ceny splitboardov

Otázky a odpovede

Kde je možné splitboard používať?

Na splitboarde je možné jazdiť na zjazdovkách, ale aj mimo nich. Aby bolo používanie dosky bezpečné, mali by ste sa vždy pohybovať na vyznačených skialpových trasách. Splitboard potom poteší predovšetkým tých, ktorí sa chcú na doske či lyžiach dostať do miest, v ktorých nie sú k dispozícii lanovky. Vďaka doske budú môcť preskúmať väčšiu časť hôr, než čo im umožní preplnená zjazdovka.

Kedy sa oplatí splitboard zaobstarať?

Vyskúšať splitboard môže pochopiteľne každý. Pred nákupom dosky je však vhodné mať aspoň nejaké skúsenosti so snowboardom. Predajcovia dokonca často odporučia zaobstarať splitboard až vo chvíli, keď budete vedieť veľmi dobre jazdiť na snowboarde.

Aké kúpiť viazanie?

Potrebovať budete špeciálne viazanie, ktoré je určené na splitboard. Tieto špeciálne viazania lepšie prenášajú váhu na dosku a jazda bude porovnateľná s jazdou na snowboarde. Vlastnosť splitboardového viazania sú veľmi podobné s vlastnosťami snowboardového viazania.

Manipulácia so splitboardovým viazaním je však oveľa jednoduchšia. Veľkosť viazania sa odvíja od veľkosti chodidla, ktoré zase ovplyvňuje šírku dosky. Preto by ste mali viazané a dosku vyberať súčasne.

Záver

Splitboarding predstavuje v začiatkoch väčšiu finančnú investíciu, pretože budete okrem dosky musieť investovať do ostatného vybavenia. Táto investícia sa vám však pomerne skoro vráti v podobe nezabudnuteľných zážitkov zo zasnežených kopcov. Splitboard by ste mali vždy vyberať priamo v špecializovanej predajni. Tu si môžete dosku ohmatať a vyskúšať. To správnu dosku budete vyberať podľa toho, kde ich budete najčastejšie používať.

Zaujímať by vás mala aj jeho hmotnosť. Na predajni potom môžete kúpiť aj ďalšie nevyhnutné vybavenie, bez ktorého sa žiadny splitboardista nezaobíde.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo