Freestyle snowboardy

Jednou z najdôležitejších vecí, ktorá výber snowboardu ovplyvňuje je štýl jazdy. Podľa štýlu sa snowboardy rozdeľujú do niekoľkých kategórií. V jednej z nich nájdete aj freestyle snowboardy. Freestyle dosky vám umožnia vykonávať rôzne triky, využiť ich môžete v snowparku, vyskúšať môžete jazdu po zábradlí či iných prekážkach. Freestyle snowboardy sú oproti ostatným typom mäkšie a pružnejšie. Typické je pre nich rocker prehnutie, vďaka ktorému je doska hravejšia a viac vám toho odpustí.

Pri výbere freestyle snowboardu budete postupovať rovnako ako pri výbere akejkoľvek inej dosky. Aj v tomto prípade je najdôležitejšia hmotnosť, výška a veľkosť nohy jazdca. Freestyle snowboardy sa líšia aj svojou tuhosťou, podľa nej sa delia do dvoch skupín. V každej skupine nájdete dosku vhodnú pre trochu iný štýl jazdy. Zatiaľ čo niektoré snowboardy sú vhodnejšie na zjazdovku, iné sa viac hodia do snow parku.

Porovnať ceny snowboardov

Tvrdosť dosky

Tento parameter je označený ako flex a má vplyv na ovládateľnosť snowboardu. Freestyle snowboardy sú mäkšie, vďaka čomu ich možno ľahšie prešliapnuť a lepšie s nimi budete manipulovať. Mäkké dosky sú tiež vhodnejšie pre začiatočníkov a jazdcov s nižšou telesnou hmotnosťou.

  • Veľmi mäkké dosky – sú vhodné na vykonávanie náročnejších prvkov, jazdiť s nimi môžete v snowparku, na zábradlí i debnách. Tieto dosky sú o niečo kratšie ako klasické Freestyle dosky. Väčšinou sa jedná o tzv. twinové dosky. Doska býva tiež vykrojenejšia, tento tvar vám umožní ľahšie zatáčať. Na rozdiel od iných dosiek majú snowboardy flat prehnutie, vďaka ktorému je stabilnejší aj umožní vám jazdiť po prekážkach.
  • Klasická tuhosť – vo väčšom zastúpení sú v obchodoch univerzálne all mountain freestylové dosky, ktoré sa hodia predovšetkým na väčšie skoky. Klasická doska je v porovnaní s prvým typom o niečo tuhšia a spoznáte ju aj podľa menšieho vykrojenia. Aj tieto dosky spadajú do skupiny twinových snowboardov. Na týchto doskách si veľmi dobre zajazdíte aj na zjazdovke.

Prehnutie

Dôležitým parametrom je prehnutie snowboardu. Tento parameter má vplyv na stabilitu, ovládateľnosť, určenie aj hravosť dosky. Pri snowboardoch sa rozlišujú 4 základné spôsoby tvarovania, pričom každý tvar je určený pre iný štýl jazdy. V prípade Freestyle snowboardov je typickým prehnutím rocker. Doska je prehnutá v oblasti pod nohami. Kontaktnou plochou je teda stred dosky. Toto prehnutie je všeobecne vhodné pre začiatočníkov, skúsenejší jazdci potom naplno využijú živosť dosky aj ľahkú ovládateľnosť.

Univerzálne dosky ponúkajú hybrid prehnutia, spravidla sa jedná o kombináciu prvkov rocker a camber. Toto prehnutie je vhodné pre jazdcov na všetkých úrovniach. Doska sa dokáže veľmi dobre prispôsobiť všetkým vašim potrebám.

Veľkosť

Základným parametrom je aj veľkosť dosky. Všeobecné pravidlo hovorí, že doska by mala siahať jazdcovi po bradu. Podľa tohto pravidla by mali svoju prvú dosku vyberať začiatočníci. Pokročilejší snowboardisti však môžu snowboard vyberať aj podľa preferovaného štýlu jazdy.

Dosky na Freestyle bývajú skôr kratšie, vďaka čomu sú živšie a hravejšie, čo je práve to, čo pri robení trikov alebo rýchlych zmien smeru potrebujete.

  • Šírka – šírka snowboardu sa odvíja do veľkosti nohy. Ak bude doska zbytočne úzka, budete pri jazde drieť nohami o zem. Široká doska sa bude ťažko zdvíhať na hrany. Šírku dosky je teda vhodné prispôsobiť veľkosti snowboardovej body. Pri postoji by topánka nemala hranu dosky presahovať o viac ako 1 cm. Pravidlom je aj to, že užšie dosky sú všeobecne jednoduchšie na ovládanie a širšie si lepšie poradia v hlbšom a neupravenom snehu. Širšie dosky viac preferujú skúsenejší jazdci.

Hmotnosť jazdca

Jednotlivé snowboardy majú výrobcom odporúčanú maximálnu nosnosť. Tento údaj je potrebné pri výbere taktiež rešpektovať. Pri preťažovaní dosky dôjde skôr či neskôr k jej poškodeniu, pokiaľ bude nosnosť zbytočne vysoká, bude sa vám snowboard horšie ovládať a nebude ho možné dobre prešliapnuť.

Sklznica a jadro

Základom celého snowboardu je jadro a sklznica. Zaujímať by vás malo, čo nájdete vo vnútri konštrukcie snowboardu. Materiál a kvalita týchto častí ovplyvňuje výdrž aj jazdné vlastnosti snowboardu. Bežne sa používajú 3 základné materiály.

  • Pena – najlacnejšie snowboardy sú vyplnené penou. Tento materiál je najmenej odolný a použiť ho môžete iba v prípade detí alebo snowboardistov s veľmi nízkou telesnou hmotnosťou. Pre dospelých jazdcov je pena nevhodná.
  • Drevo – tento materiál je naopak tým najvhodnejším a najspoľahlivejším. Drevo je pružné a zároveň pevné, vyznačuje sa aj vysokou odolnosťou. Medzi kvalitné patrí najmä javorové drevo, ktoré býva kombinované so sklenenými, kevlarovými alebo alumíniovými vláknami. Kombinácia týchto materiálov dodáva snowboardom pružnosť a pevnosť.
  • Kombinácia – možno je kombinácia oboch predošlých materiálov. Hybridné jadro teda obsahuje penovú aj drevenú zložku. Vďaka tejto kombinácii využívajú snowboardy oboch predošlých materiálov, teda odolnosť, nízku hmotnosť aj pružnosť.

Sklznica

Jedná sa o spodnú časť snowboardu, ktorá je v neustálom kontakte so zjazdovkou. Sklznica sa delí do dvoch základných skupín.

  • Sintrudovaná sklznica – táto sklznica vyžaduje viac starostlivosti, konkrétne sa jedná o voskovanie. Pokiaľ sa však budete o sklznicu správnym spôsobom starať, odvďačí sa vám sintrudovaná sklznica tými najlepšími možnými jazdnými vlastnosťami.
  • Extrudovaná sklznica – táto sklznica žiadnu údržbu nevyžaduje. Jej súčasťou je aj voskovacia vrstva. Vďaka nej je však snowboard v teplejšom počasí pomalší.
  • Grafitová – novinkou je gravitovaná sklznica, ktorá je vysoko odolná a umožní vám ísť naozaj rýchlo. Táto sklznica je však najviac náročná na údržbu a voliť ju budú skôr závodní alebo naozaj nároční jazdci.

Značka

Snowboarding je stále obľúbenejším športom u detí aj dospelých. Na trhu tak vďaka tomu nájdete nespočetné množstvo rôznych dosiek, ktoré zaujmú jazdcov všetkých vekových kategórií. Veľmi obľúbené sú dosky značiek Rossignol, Raven, Capita, Gravity, Beany a mnohých iných.

Cena

Snowboardy sa delia do skupín aj podľa rovno jazdca. Úroveň je parameter, ktorý ovplyvňuje výrobný materiál a tým aj obstarávaciu cenu dosky. Najlacnejšie dosky sú preto vhodné pre začiatočníkov a deti a ich cena začína na cca 192 eur. Náročnejší a pokročilí jazdci už budú vyžadovať odolnejšiu a prepracovanejšiu dosku. Cena týchto snowboardov býva najčastejšie v rozmedzí 340 – 510 eur. Za dosku v prvotriednej kvalite však môžete zaplatiť aj viac ako 637 eur.

Porovnať ceny snowboardov

Otázky a odpovede

Je možné vykonávať triky aj na inom snowboarde?

Menej náročné triky môžete vyskúšať aj na all mountain doske, ktorá vyniká svojou univerzálnosťou. Tieto dosky by si mali poradiť skoro so všetkým.

Čo je twinový snowboard?

Twinové snowboardy sa vyznačujú špecifickým tvarom. Pokiaľ by ste snowboard prerezali presne v polovici, získate 2 úplne totožné polovice.

Aké príslušenstvo sa bude pri Freestyle jazde hodiť?

Freestyle je pomerne adrenalínovou záležitosťou a myslieť by ste mali predovšetkým na svoje zdravie. Do terénu by ste nemali vyrážať bez vhodnej helmy. Pri snowboardingu sú veľmi bežné pády. Chrániť by ste si mali aj chrbát. K tomuto čelu slúžia špeciálne chrániče chrbtice tzv. chrbtice.

Záver

Výber správnej freestylovej dosky môže byť pre laika zložitou vecou, ak budete poznať niekoľko základných informácií, môžete vybrať ideálnu dosku pomerne ľahko. Najdôležitejšie je zvoliť správnu dĺžku, v ideálnom prípade by vám mala doska siahať medzi bradu a nos. Šírka dosky sa odvíja od veľkosti snowboardovej topánky.

Freesrylové dosky mávajú spravidla rocker prehnutie, skoky na zjazdovke však môžete vyskúšať na doske s hybrid prehnutím. Ťažké triky na prekážkach zvládnete na rovnom flat doske. Pri výbere nezabudnite zohľadniť ani svoju hmotnosť.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo