Snowboardové prilby

Snowboard je bezpochyby krásny, ale aj nebezpečný zimný šport. Najhoršie úrazy, ktoré sa však môžu pomerne ľahko stať, sú úrazy hlavy. Preto je snowboardová helma tým najdôležitejším ochranným prvkom, ktorý by vám nemal na zasnežených kopcoch chýbať.

Parametrov pre výber správnej helmy na snowboard je hneď niekoľko. Najdôležitejšie je vybrať helmu, ktorá bude dokonale sedieť a bude presne kopírovať obvod hlavy, ale aj ochranných okuliarov. Preto je dôležité vyberať helmu spoločne s okuliarmi. Pri výrobe snowboardových heliem sa používajú rôzne technológie a dôležité je overiť si, či helma spĺňa potrebné bezpečnostné normy.

Porovnať ceny heliem

Konštrukcia

Halma na snowboard je zložená zo 4 hlavných častí. Tými sú škrupina, vnútorná vložka, náušníky a sťahovací remienok.

  • Škrupina – je pevná časť, na výrobu ktorej sa najčastejšie používa odolný ABS plast. Škrupina by mala byť schopná rozložiť energiu nárazu na celom povrchu.
  • Vnútorná vložka – táto časť sa najčastejšie vyrába z EPS peny, čo je materiál, ktorý pripomína polystyrén. Úlohou vnútornej vložky je absorbovať a tlmiť nárazy. Snowboardová helma je vyrobená tak, aby ustála jeden veľký náraz. Ak počas nárazu vnútorná vložka praskne, je nutné helmu vymeniť, pretože jej ďalšie použitie nebude bezpečné.
  • Náušníky – zaistia potrebný teplotný komfort a umožnia vám nosiť helmu bez čiapky. Pod snowboardovú helmu by sa však mala tenká čiapka pohodlne vojsť. Pokiaľ preferujete čiapku, môžete náušníky odňať.
  • Sťahovací remienok – postará sa, aby helma vždy držala na svojom mieste. Vďaka remienku s prackou budete mať istotu, že sa helma neuvoľní ani v prípade pádu.

Veľkosť

Najdôležitejšie je vybrať správnu veľkosť helmy. Svoje helmy majú deti, ženy aj muži a veľkosť je značená konfekčne. K dostaniu sú od veľkosti XS – XL. Detské helmy potom majú veľmi často nastaviteľný vnútorný obvod, čo vám umožní používať helmu aj niekoľko sezón.

Pred tým, než pôjdete helmu vyberať, by ste mali poznať svoj obvod hlavy. Merať by ste mali vždy tesne nad obočím, pričom meter musí byť vedený vodorovne. Potom už môžete vychádzať z údajov uvedených vo veľkostných tabuľkách. Helmu by ste však nikdy nemali kupovať bez možnosti vyskúšania a prípadnej výmeny.

Helma správnej veľkosti by mala na hlave pevne sedieť aj bez zapnutej pracky pod bradou. Pohnúť by sa nemala ani pri pohybe hlavy. Helma sa však nesmie v zadnej časti dotýkať vášho krku a helma vám nesmie ani nijako brániť vo videní. Helmu sa odporúča skúšať vždy s okuliarmi na snowboard.

Technológia

Kvalitné helmy sú vyrobené z materiálov, ktoré prešli mnohoročným vývojom a prísnym testovaním. Veľmi žiadaná je napríklad technológia ABS, EPS, KOROYD, ale používajú sa aj rôzne gélové technológie.

  • ABS – táto helma má veľmi tenkú, ale aj veľmi odolnú škrupinu z plastu, ktorá vám pri náraze poskytne maximálnu možnú ochranu.
  • EPS – jedná sa o najrozšírenejšiu tlmiacu vrstvu, ktorá sa pri výrobe heliem používa. Jedná sa o tvrdený polystyrén, ktorý sa nachádza vo vnútri škrupiny. Tento materiál má vysokú absorpciu nárazu.
  • MIPS – táto technológia je založená na princípe napodobnenia funkcie mozgovomiechového moku. Ten chráni mozog pred nežiaducimi otrasmi. Vnútri helmy sa nachádza absorpčná vložka, ktorá je umiestnená medzi polstrovanou časťou a škrupinou.
  • KOROYD – je vysoko priedušný systém, ktorý je schopný regulovať teplotu a umožňuje aj ľahké prúdenie vzduchu dovnútra aj mimo helmu. Táto technológia výrazne znižuje riziko zlomenia lebečnej kosti a iných traumatických poranení.
  • Gélové materiály – rôzne gélové materiály fungujú na rovnakom princípe ako technológia MIPS. Tieto absorpčné gélové časti sú rozmiestnené na skelete helmy a vstrebávajú vzniknutú energiu pri páde. Táto energia je následne uvoľňovaná mimo dosahu hlavy.
  • In-MOLD – jedná sa o modernú technológiu, pri ktorej je horný skelet prilby vstrekovaný pri vysokej teplote na vnútornú konštrukciu z polystyrénu. Týmto spôsobom vznikne dokonalé spojenie, ktoré zvýši pevnosť helmy. Výhodou je aj nižšia hmotnosť. Helmy vyrobené technológiou IN-MOLD sú vzhľadovo veľmi atraktívne.
  • ABS a IN-MOLD – novinkou je kombinácia oboch technológií. Táto kombinácia spája výhody oboch predchádzajúcich typov.

Ďalšie možnosti

Snowboardové helmy sú v obchodoch zastúpené vo veľkom počte. Z tohto dôvodu prichádzajú výrobcovia z rôznymi vychytávkami, ktoré môžu konkrétne modely viac zatraktívniť.

  • Nastavenie veľkosti – veľkou výhodou je možnosť nastaviť veľkosť helmy presne podľa potreby. Na tento účel sa používa známy sťahovací systém kolieska BOA.
  • Termovložka – zimné helmy mávajú aj odnímateľnú termovložku. Tú môžete v prípade potreby ľahko udržiavať.
  • Vetracie otvory – súčasťou helmy by mali byť aj vetracie otvory, ktoré nájdete spravidla na temennej časti. Vďaka otvorom sa vám nebude hlava počas jazdy potiť. Výhodou je, ak budete môcť otvory uzavrieť. Túto možnosť oceníte najmä pri dlhšom čakaní na vlek.
  • Vypchávky – súčasťou niektorých heliem môžu byť molitanové vypchávky. Tie môžete dolepiť na rôzne miesta vo vnútri helmy. Vďaka týmto výstelkám sa helma dokonale prispôsobí vášmu tvaru hlavy.
  • Štít – súčasťou lyžiarskej helmy môže byť aj štít. Helma so štítom je ideálna pre snowboardistov, ktorí používajú dioptrické okuliare. Ochranný štít je vybavený UV filtrom a vy tak nemusíte dioptrické okuliare meniť za okuliare lyžiarske.
  • Integrované slúchadlá – súčasťou helmy môžu byť aj slúchadlá.
  • Reflexné prvky – postarajú sa o vašu viditeľnosť za každého počasia.
  • Hmotnosť – najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 800 – 1 000 g.

Značka

V obchodoch nájdete snowboardové helmy rôznych veľkostí, ktoré sa líšia svojim vzhľadom. Helmu na snowboard môžete zladiť so svojim outfitom, nikdy by ste však nemali vzhľad uprednostniť pred pohodlím a bezpečím. Medzi najväčších svetových výrobcov snowboardových heliem patrí napríklad Bern alebo Smith. Žiadané sú tiež helmy značiek Oakley, Picture, Leedom, Red a mnoho ďalších.

Cena

Základný model detskej snowboardovej helmy môžete kúpiť už za cenu okolo 22 eur. Začiatočníkom a rekreačným jazdcom postačia helmy s cenou od 35 – 64 eur. Skúsenejší jazdci ocenia prepracovanejšie helmy, ich cena sa pohybuje od 64 – 129 eur. Snowboardové helmy v prémiovej kvalite však môžu stáť aj viac ako 214 eur.

Porovnať ceny heliem

Otázky a odpovede

V čom sa líši helma na snowboard od helmy na lyže?

Na lyže aj snowboard môžete vyraziť s jednou a tou istou helmou. Helmy na oba tieto športy sú úplne totožné a spĺňajú aj rovnakú bezpečnostnú normu. Nepatrný rozdiel môže byť iba vo vzhľade. Niektoré helmy môžu byť vzhľadovo viac snowboardové, iné naopak viac lyžiarske.

Ako funguje technológia MIPS?

MIPS je veľmi žiadanou technológiou, ktorá dokáže veľmi dobre ochrániť mozog pred možným poškodením. V okamihu nárazu sa vrstva MIPS posunie spoločne s hlavou jazdca nezávisle na smere nárazu. Tým je obmedzená rotácia mozgu, ktorá môže byť veľmi nebezpečná.

Čo by nemalo prilbe na snowboard chýbať?

Každá helma určená na zimné športy sa nezaobíde bez postranných chráničov uší. V mnohých prípadoch je možné kryty odstrániť, avšak pri zimných radovánkach túto možnosť výrobcovia neodporúčajú. Niektorí výrobcovia do heliem umiestňujú slúchadlá. Avšak pre vlastnú bezpečnosť je používanie slúchadiel pri rýchlej jazde nežiaduce.

Počas jazdy je oveľa bezpečnejšie vnímať svoje okolie. Počúvaním hudby strácate veľmi dôležitý vnem, ktorý by mohol zabrániť prípadnému nárazu a zraneniu.

Záver

Snowboardové helmy môžu zabrániť vážnym úrazom, každá helma, ktorá sa v obchode objaví, musí prejsť prísnym testovaním a musí spĺňať kritériá bezpečnostnej európskej normy. Bezpečné sú teda aj základné helmy, ktoré kúpite za niekoľko sto korún. Pri výrobe základných heliem sa využíva technológia ABS. Tá zaručí, že helma bude dokonale odolná aj pri väčších nárazoch.

Nevýhodou základných heliem je menšie pohodlie a menej kvalitné zateplenie. Odporúča sa ich teda nosiť v kombinácii s tenkou čiapkou alebo kuklou. Na výrobu heliem pre skúsenejších snowboardistov sa používajú lepšie technológie. Vďaka tomu sú helmy ešte bezpečnejšie, ale aj ľahšie a pohodlnejšie.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo