Viazanie na snowboard

Viazanie je neoddeliteľnou súčasťou snowboardovej výbavy. Vďaka správne vybranému viazaniu bude jazda na doske bezpečná a pohodová. Pred tým, než sa pustíte do výberu správneho snowboardu viazania, je nutné vybrať nielen správny snowboard, ale predovšetkým dokonale padnúcu obuv.

Topánky by ste mali dokonca vždy vyberať ako prvé a až potom je možné pristúpiť k samotnému výberu viazania. Topánky musia byť s viazaním dokonale kompatibilné a nikdy by nemali prečnievať cez špičku.

Pri výbere viazania narazíte na niekoľko rôznych typov. Výber správneho typu z veľkej časti ovplyvňuje štýl jazdy a skúsenosti snowboardistov. Veľmi dôležitým parametrom je aj veľkosť a tvrdosť viazania. V závislosti od frekvencie používania budete vyberať výrobný materiál. Chybu neurobíte v prípade, keď budete pri výbere viazania preferovať renomovaných výrobcov.

Porovnať ceny viazania

Typy

Viazanie na snowboard má rôzne podoby. V základe môžete kúpiť mäkké alebo tvrdé viazanie. Rozšírenejším typom je mäkké viazanie, ktoré má niekoľko podôb a pri jeho výbere hrá dôležitú úlohu aj to, kde budete na doske najčastejšie jazdiť.

Pre milovníkov freestylu sú k dostaniu viazania ideálne pri jazde v snowparku. Pokiaľ dávate prednosť jazde v prašane, budete potrebovať freeride viazanie. Tí, ktorí nemajú vyhranený štýl, môžu siahnuť po all-mountain viazaní, ktoré obstojí nielen pri jazde prašanom, ale vyraziť s ním môžete aj do snowparku.

Mäkké viazanie

Mäkké viazanie sa dodáva v dvoch hlavných typoch. Okrem nich sa však na trhu objavujú aj rôzne novinky, ktoré sú patentom niektorých značiek. V súčasnej dobe sa najviac hovorí o viazaní Burton Step On®. Väčšina snowboardistov však stále volí medzi jedným z dvoch základných podôb mäkkého viazania.

  • Viazanie so strapmi – toto viazanie je známe ako Strap Binding a je jednoznačne tým najžiadanejším typom. Toto viazanie vám poskytne dostatočnú kontrolu nad doskou, ale umožní vám aj rýchlu až agresívnu jazdu. Mäkké viazanie je možné používať aj v kombinácii s pohodlnou obuvou, ktorú môžete využívať aj pri chôdzi a uľahčíte si tak prácu s prezúvaním.
  • Viazanie s pätným nástupom – toto viazanie má vyklápaciu pätku. Cez pätku môžete vkladať topánku, tú potom môžete pomocou pätky pevne zafixovať. Viazanie s pätným nástupom umožňuje rýchlejší nástup. Nevýhodou tohto typu je však robustnejšia konštrukcia, ktorá ovplyvňuje aj vyššiu hmotnosť viazania.

Pevné viazanie

Toto viazanie je vhodné pre carving alebo alpine dosky. Pevné viazanie vyžaduje aj robustnejšie pevné topánky, ktoré sa podobajú lyžiakom. Vďaka pevnému viazaniu budete mať nad snowboardom dostatočnú kontrolu.

Tvrdosť

Tvrdosť, ale aj tuhosť a pružnosť viazania určuje FLEX. Tento parameter veľmi úzko súvisí s úrovňou a zručnosťami jazdca. Flex viazanie sa veľmi často udáva číselnou stupnicou 1 – 10. Niektorí výrobcovia však uprednostňujú slovné rozdelenie, najtvrdšie viazanie môže byť označené ako stiff flex, najmäkšie potom ako soft flex. Každý výrobca má trochu iný systém delenia a čo platí pre jedného, tak nemusí platiť pre druhého.

Začiatočníci, ktorí sa ešte len učia snowboard ovládať, budú potrebovať mäkšie viazanie, skúsenejší jazdci potom môžu siahnuť po tvrdšom viazaní. Tvrdé viazanie vám poskytne nad doskou oveľa lepšiu kontrolu a lepšie využijete prenos sily.

Tvrdosť viazania však ovplyvňuje aj niekoľko ďalších faktorov, ako je konštrukcia, výrobný materiál či tuhosť jednotlivých častí viazania. Najviac tvrdosť ovplyvní strapy a pätka. Všeobecné delenie je nasledovné:

  • Začiatočníci – pre začiatočníkov sú určené mäkké viazania.
  • Freestyle – milovníci tohto štýlu si môžu vyberať medzi mäkkým a stredne tvrdým viazaním. Viazanie zaistí dokonalé spojenie s doskou a umožní vám vykonávať rôzne triky.
  • All – Mountain – viazanie pre tento štýl budete vyberať podľa svojich schopností. Vyberať môžete medzi mäkkým až tvrdým viazaním.
  • Freeride – tu sa odporúča voliť stredne tvrdé až tvrdé viazanie. Toto viazanie je vhodné na rýchlejšiu jazdu.

Veľkosť

Vo chvíli, keď viete aký typ a tvrdosť viazania potrebujete, budete sa zaoberať výberom tej správnej veľkosti. Veľkosť viazania je priamo závislá od veľkosti topánky, práve podľa veľkosti topánky budete vyberať aj veľkosť viazania. Veľkostne je viazanie na snowboard rozdelené rovnako ako označenie. Kúpiť môžete viazanie veľkosti S – XL.

Najlepší spôsob ako vybrať viazanie správnej veľkosti je, pokiaľ ho budete kupovať zároveň s obuvou. Tento postup vám zaručí spoľahlivú kompatibilitu. V súvislosti s kompatibilitou sa odporúča kúpiť topánky a viazanie na snowboard od jedného výrobcu.

Pätka

Veľkosť pätky nie je vždy rovnaká, jednotliví výrobcovia majú viazanie z rôzne vysokou pätkou. Veľkosť pätky ovplyvňuje jazdné vlastnosti.

  • Nižšia pätka – poskytne vám väčšiu voľnosť a je vhodná pre Freestyle jazdu.
  • Vyššia pätka – umožní lepší prenos váhy.
    Okrem veľkosti potom budete riešiť aj rôzne nastaviteľné prvky.
  • Náklon – najbežnejšia je možnosť nastaviť náklon pätky. Táto možnosť ovplyvňuje pohodlie aj prenos váhy na hranu dosky. Čím viac budete môcť náklon nastaviť, tým viac môžete jazdiť v podrepe a získate tak lepšiu stabilitu.
  • Posun – pätku by malo byť možné posúvať dozadu aj dopredu. Vďaka tomu ju dokonale zladíte s topánkou.
  • Veľkosť základne – zväčšovať alebo naopak zmenšovať môžete celú základňu. Toto nastavenie umožňuje vycentrovať topánku do viazania.

Strapy

Strapy alebo pásky sú veľmi dôležitou časťou viazania a venovať by ste im mali patričnú pozornosť. Strapy by nemali byť príliš krátke, aby bol nástup a uchytenie k doske pohodlný. Dlhé strapy však môžu pri jazde veľmi prekážať.

Dôležitý je aj spôsob, ktorým budete strapy uťahovať. O doťahovanie sa najčastejšie starajú račne. Systém uťahovania si pred nákupom vyskúšajte. Uťahovanie by nemalo byť nijako zložité a celý proces by ste mali zvládnuť aj s nasadenými rukavicami.

Materiál

Obstarávaciu cenu viazania na snowboard určuje z veľkej časti výrobný materiál. Najlacnejšie viazanie sa vyrába z umelej hmoty. To najkvalitnejšie a najdrahšie bude vyrobené z karbónu.

Okrem týchto materiálov sa používa kov a polykarbonát. Veľa viazaní je potom vyrobených v kombinácii týchto materiálov. Kvalitu materiálu určuje z veľkej časti aj značka, tu majú plastové časti vysokú pevnosť a odolnosť a nákupu takého viazania sa tak nemusíte obávať.

Pri výbere však vždy venujte pozornosť výrobnému materiálu račien. Račne sú veľmi namáhanou časťou viazania av tomto prípade je vhodné pri výbere uprednostniť viazanie s kovovými račňami. Lacnejšie viazanie môže mať račne plastové.

Značka

Výrobcov snowboardového viazania je pomerne veľké množstvo. Špeciálne viazanie ponúka značka Burton. Dôraz na vysoko kvalitné pásky a spôsob uťahovania viazania kladie okrem značky Burton aj Nitro, Ride, K2 alebo Union.

Cena

Cenové rozpätie snowboardového viazania je pomerne veľké. Tí, ktorí sa na doske prejdú iba niekoľkokrát za sezónu, si môžu vystačiť s lacnejším, ale dostatočne pohodlným viazaním. Lacné viazanie je vyrobené z menej finančne náročných materiálov a jeho cena býva v rozmedzí 64 – 171 eur.

Náročnejší užívatelia, ktorí na doske strávia podstatnú časť zimy, budú potrebovať vysoko kvalitné a odolné viazanie vyrobené z prémiových materiálov. Neoddeliteľnou súčasťou viazania by mali vždy byť kovové pracky a opierky z karbóny. Za takéto viazanie môžete zaplatiť 214 – 427 eur.

Porovnať ceny viazania

Otázky a odpovede

Ako vybrať veľkosť viazania?

Vybrať správnu veľkosť viazania je veľmi dôležité. Viazanie na snowboard funguje rovnako ako prenášač energie do dosky. Ak zvolíte nesprávnu veľkosť, nebude prenášanie energie fungovať dostatočne efektívne. To sa môže odrážať na väčším množstvom pádov a privodiť si tak môžete menšie aj väčšie zranenia.

Veľkosť viazania tak musí zodpovedať predovšetkým veľkosti topánky. Pokiaľ bude viazanie kompatibilné s veľkosťou topánky, bude zároveň kompatibilné s veľkosťou snowboardu. Všeobecne sa odporúča vyberať topánky a viazanie na snowboard od rovnakého výrobcu. Tento postup vám totiž zaručí skutočne veľkú kompatibilitu.

Z čoho sa skladá mäkké viazanie?

Mäkké viazanie je zložené z niekoľkých častí. Hlavnou časťou je základňa, ku ktorej sú prirobené ďalšie pätky. Tie poslúžia ako dostatočná opora pri jazde. Uprostred základne je kruhový otvor, do ktorého zapadne disk, ktorý upevňuje viazanie k snowboardu. Pomocou disku môžete nastavovať uhol viazania. V zadnej časti sa nachádza väčšia oporná časť pätky. Topánku k doske uchytíte pomocou 2-3 nastaviteľných strapov.

Ako ďaleko od seba viazanie nastaviť?

Ideálne je nastaviť viazanie do prirodzeného postoja. Ten by mal byť iba o niekoľko centimetrov väčší, než je šírka ramien. Milovníci freestylu môžu zaujať širší postoj, nohy ďalej od seba zaistia potrebnú stabilitu. Užší postoj je vhodnejší pri jazde na zjazdovke.

Záver

Viazanie na snowboard môžu kúpiť muži, ženy aj deti. Ponuka je skutočne široká. Pri výbere viazania sa vždy riaďte pravidlom, že najskôr je nutné zaobstarať kvalitnú, pohodlnú a dokonale padnúcu obuv. Až s ňou sa potom môžete pustiť do výberu viazania.

Bežným užívateľom je určené mäkké viazanie, ktoré využijete pri freeride, freestyle aj all mountain štýle jazdu. Veľmi dôležitým parametrom je tuhosť viazania. Tuhosť vždy vyberajte podľa svojich jazdných schopností. Obstarávaciu cenu z veľkej časti udáva výrobný materiál.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.najsport.sk, www.rossignol.sk, www.boardparadise.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo