Snowscoot

Snowscoot je pomerne nové vozítko, na ktorom sa môžete preháňať zasneženou krajinou. Táto snehová kolobežka je akousi kombináciou skateboardu, snowboardu a klasickej kolobežky. Vďaka snowscoot dostanú zimné radovánky nový smer a vy si budete môcť užívať zábavu na zjazdovkách aj inde.

Snowscoot je dopravný prostriedok, ktorý je tvorený robustnou konštrukciou, akú poznáte pri bežných kolobežkách. Ďalšiu časť tvorí stojná doska av priamom kontakte so snehom sú dve sklznice. Pri jazde budete stáť na doske znožmo a snežnú kolobežku budete ovládať jednoduchým prenášaním váhy na hrany. Na trhu sú snowscoot rozdelené podľa úrovne jazdca. S nárokmi jazdca sa mení vzhľad, výrobný materiál, možnosti aj cena.

Porovnať ceny snowscoot

Typy

V obchodoch narazíte na niekoľko podôb snowscootov. Niektoré sú zamerané na freeride jazdu, iné sú určené milovníkom freestylu.

  • Freeride – vozidlá majú dlhšiu zadnú stavbu rámu, čo umožňuje posunúť ťažisko k jeho zadnej časti. Túto možnosť najviac využijete pri jazde prašanom. Uhol hlavovej rúrky vám umožní snowscoot ľahšie ovládať vo vysokej rýchlosti.
  • Freestyle – horná rámová rúrka je konštruovaná tak, aby bolo možné vykonávať rôzne triky a akrobatické kúsky. Zadná časť je kratšia, čo sa odráža na lepšej manévrovateľnosti a jednoduchšom zvládnutí trikov. Uhle hlavové trubky vám potom umožnia snowscoot ľahšie ovládať v nižšej rýchlosti.

Konštrukcia

Snowscoot je na trhu novinkou, prvý model bol predstavený až v roku 1990. Konštrukcia je tvorená riadidlami a nosnou časťou, ktorá spája prednú časť označenú ako frontboard a zadnú časť backboard. Pomocou riadidiel je možné ovládať iba prednú časť, zadná časť je nepohyblivá. Ovládať ju môžete rovnako ako snowboard alebo lyže cez hrany. Nohy sú napevno uchytené v špeciálnych slučkách, ktoré sa môžu v prípade pádu samy uvoľniť.

Materiál

Snowscoot musí byť odolný, ale aj ľahký, aby s ním bolo možné čo najľahšie manipulovať. Z tohto dôvodu je konštrukcia vyrobená prevažne z hliníka. Tento materiál sa používa pri lacnejších modeloch, ktoré potešia menej náročných užívateľov. Odolnejšie kolobežky môžu mať konštrukciu oceľovú, v ich prípade však musíte počítať s vyššou hmotnosťou.

Lyže lacnejších variantov bývajú vyrobené z plastu, v prípade drahšieho prevedenia je konštrukcia lyže tvorená dreveným jadrom s karbónovými výstuhami.

Možnosti

Aby bolo používanie snowscootu čo najviac komfortné, môžete sa zamerať aj na rôzne prvky, ktoré jednotlivé modely ponúkajú.

  • Protišmykové polstrované rukoväte – postarajú sa, aby bol váš úchop pevný v každej situácii.
  • Skladacia konštrukcia – kolobežky na sneh so skladacou konštrukciou budete ľahšie prenášať.
  • Nastaviteľné riadidlá – umožnia vám nastaviť výšku v niekoľkých úrovniach.
  • Nosnosť – pri výbere si všímajte aj uvedenú maximálnu nosnosť. Tá môže byť v prípade vysoko kvalitných snežných kolobežiek až 150 kg.
  • Zdvojená konštrukcia – vďaka zdvojenej konštrukcii zvládne snowscoot aj extrémne preťaženie v oblúku.
  • Odpružená vidlica – jazdu v teréne si viac vychutnáte vďaka odpruženej vidlici.

Značka

Na slovenskom trhu nie je výber snowscootov v súčasnosti nijako veľký. Tieto snežné kolobežky sú zastúpené iba značkou Snowbaar. Alternatívou sú potom detské kolobežky, ktoré nájdete pod označením snowkick. Tieto vozidlá sú na slovenskom trhu zastúpené značkou Stiga.

Cena

Cena snowscootov sa pohybuje v rozmedzí 427 – 1705 eur. Lacnejšie snežné kolobežky sú určené deťom, za pravý snowscoot zaplatíte od 427 – 637 eur, snowkick potom vyjde na cca 86 – 129 eur. Cenový rozdiel súvisí s výrobcom, prevedením aj použitými materiálmi.

Porovnať ceny snowscoot

Otázky a odpovede

Pre koho je snowscoot vhodný?

Snehová kolobežka poteší každého, kto si chce užiť netradičnú a často aj veľmi adrenalínovú zábavu na snehu. Na snowscoot môžete ísť pomerne vysokou rýchlosťou, čo poteší aj skúsenejších snowboardistov ale aj milovníkov zimných radovánok.

Aký je rozdiel medzi snowscoot a snowkick?

Snowkick je označenie pre jednoduchšiu detskú snežnú kolobežku. Predstaviť si ju môžete ako spojenie kolobežky a snowboardu. Na výrobu snowkick sa používajú ľahké, ale odolné materiály, konštrukcia je väčšinou vyrobená z hliníka, na výrobu sklznice sa používa odolný plast. Tieto kolobežky sú k dostaniu v mnohých podobách a vyskúšať ich môžu deti od cca 5 rokov veku.

Kde všade je možné snowscooting prevádzkovať?

Snowscoot je možné vyskúšať na upravených zjazdovkách, užiť si však môžete aj divokú jazdu v hlbokom snehu, ale vyskúšať ho môžete aj v snežných parkoch. Tu môžete vykonávať rôzne skoky, triky či akrobaciu.

Záver

Snowscooty vám umožnia zažiť nevšednú zimnú zábavu na upravených zjazdovkách, ale aj v hlbokom prašane. Tento dopravný prostriedok je kombináciou snowboardu a kolobežky a známy je aj pod označením kolobežka na sneh. Jazdu na snežnej kolobežke si môžu vyskúšať deti aj dospelí, každej vekovej kategórii je však určený trochu iný typ vozítka.

Jazda na snowscootoch je trochu náročnejšia, vozítko bude vhodné najmä pre tých, ktorí už majú nejaké skúsenosti s lyžami alebo snowboardom. Myslieť by ste mali aj na svoje bezpečie a pred jazdou by ste sa mali vybaviť adekvátnymi bezpečnostnými pomôckami. Tou najdôležitejšou je bezpochyby ochranná prilba, hodiť sa môžu okuliare aj rukavice.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo