Detské snowboardy

Snowboarding je stále atraktívnejší zimný šport, ktorý baví dospelých aj deti. Na prvú dosku je možné dieťa postaviť už vo veku cca 6 rokov. Pre mladšie deti sú snowboardy skôr nevhodné, pretože malé deti nie sú adekvátne schopné rozvinúť koordináciu pohybu.

Ak chcete športovať s mladšími deťmi, budete môcť malému športovcovi zaobstarať prvé detské lyže. Snowboardy sa všeobecne delia na niekoľko základných skupín podľa štýlu jazdy, ktorý snowboardista preferuje. Výber detského snowboardu je v tomto ohľade jednoduchší, pretože k dostaniu sú iba univerzálne snowboardy, ktoré budete vyberať predovšetkým podľa výšky postavy. Na výrobu detských snowboardov sa tiež používajú lacnejšie materiály, ktorých kvalitu deklaruje iba spoľahlivý výrobca.

Porovnať ceny snowboardov

Tvar

Detské snowboardy sa od seba nijako nelíšia tvarom, čo je naopak bežné pri snowboardoch pre dospelých. Z tohto hľadiska bude výber jednoduchší. Detské dosky majú tvar twin tip, čo je označenie pre snowboard so symetricky zdvihnutou zadnou časťou aj špičkou. Vďaka tomuto tvaru je jazda možná v oboch smeroch.

Veľkosť

Najdôležitejším parametrom je pri výbere detského snowboardu dĺžka dosky. Vhodne zvolený snowboard by mal dieťaťu, rovnako ako dospelému siahať k ramenám. Snowboard s maximálnou dĺžkou môže siahať až po bradu, niektorí výrobcovia potom za vhodné považujú aj snowboardy, ktoré dosahujú k nosu. Veľkosť snowboardu vyberajte s ohľadom na skúsenosti a zručnosti malého jazdca.

Pri výbere správnej veľkosti myslite aj na to, že dĺžka dosky ovplyvňuje kontrolu. Najmä v začiatkoch je vhodnejšie voliť skôr kratší snowboard, ktorý bude mať dieťa ľahšie pod kontrolou. Nemali by ste však kupovať príliš krátku dosku, pretože bude mať tendenciu sa viac pretáčať, čo povedie k častejším pádom. Skúsenejším deťom je možné kúpiť aj dlhšie dosky, ktoré vydržia o niečo dlhšiu dobu. S výberom správnej veľkosti vám poradí ochotný personál v kamenných predajniach aj veľkostné tabuľky výrobcov.

Šírka

Detské snowboardy sa líšia aj svojou šírkou, s ohľadom na stavbu tela, sú však tieto dosky rovnako ako varianty pre ženy skôr užšie. Správnu šírku budete vyberať podľa veľkosti topánky. Po postavení na dosku by topánky nemali príliš presahovať, v tomto ohľade je vhodnejšie voliť skôr dosku s väčšou šírkou.

Materiál

Detské snowboardy sa rovnako ako dosky pre ženy vyrábajú z mäkších materiálov. Výber v tomto prípade nijako neovplyvňuje ani hmotnosť snowboardistu. Vrchná vrstva je spravidla vyrobená z laminátu, s ohľadom na materiál sa mení predovšetkým podoba jadra. Čím je výrobný materiál kvalitnejší, tým sú jazdné vlastnosti lepšie a cena snowboardu vyššia. Najlacnejšie dosky majú jadro vyrobené z peny, tieto dosky však nie sú nijak kvalitné, čo sa prejaví aj na horších jazdných vlastnostiach.

Oveľa lepšie jazdné vlastnosti môžete očakávať od snowboardu s dreveným jadrom. Najčastejšie sa používa odolné a stále javorové drevo. Nevýhodou snowboardov je okrem vyššej ceny aj vyššia hmotnosť. Veľmi častá je aj kombinácia oboch materiálov. Tieto dosky sú pomerne kvalitné, poteší nielen nižšia cena, ale aj hmotnosť. Počítať však musíte s nižšou odolnosťou, ako je to pri snowboardoch s dreveným jadrom.

Príslušenstvo

Snowboard a snowboardové viazanie predstavuje iba časť potrebnej výbavy malého jazdca. Aby bolo možné snowboard správne používať, nesmú chýbať dokonale padnúce snowboardové topánky. Na svah by vaše dieťa nemalo nikdy vyraziť bez potrebného bezpečnostného vybavenia.

Tým najdôležitejším je pochopiteľne helma, pretože hlava je v prípade pádov tou najviac ohrozenou časťou tela. Pred zimou dieťa ochráni lyžiarska kombinéza, poprípade lyžiarske nohavice a bunda. Odporúčaným príslušenstvom je aj chrbticový chránič, známy ako chrbtica.

Značka

Výber detských snowboardov je pomerne veľký. Najväčší výber budete mať v prípade značky Gravity, ktorá na trh dodáva veľmi kvalitné dosky pre deti aj dospelých. Dosky majú spravidla drevené jadro a malých jazdcov poteší aj moderný dizajn. Podobné vlastnosti majú aj snowboardy Nitro, Head, Burton, Beany, Hatchey a medzi popredných výrobcov sa radí aj značka Salomon.

Cena

Cena detských snowboardov býva najčastejšie v rozmedzí 86 – 255 eur. Na lacné modely narazíte skôr v supermarketoch alebo hračkárstvach. Ak chcete naozaj kvalitnú dosku, mali by ste vyraziť do špecializovaných predajní, tu sa cena detských snowboardov pohybuje skôr v rozmedzí 150 – 340 eur. Rozdiel v cene je daný najmä kvalitou materiálu a celkovou veľkosťou detského snowboardu.

Porovnať ceny snowboardov

Údržba

Aby sklznica vydržala v čo najlepšom stave, je nutné ju pravidelne ošetrovať pomocou voskov. Vosk zaistí dobrý sklz a zároveň sklznicu ochráni pred rôznym mechanickým poškodením. V obchodoch nájdete rôzne typy voskov, ktoré treba vyberať s ohľadom na kvalitu snehovej pokrývky. Vosk je možné na sklznicu aplikovať pomocou žehličky. Pri voskovaní je nutné dodržiavať odporúčaný postup výrobcu.

Otázky a odpovede

Postačí deťom snowboard z druhej ruky?

Snowboardy je možné veľmi často zakúpiť aj prostredníctvom bazárov. Tu môžete kúpiť na prvý pohľad kvalitné, avšak oveľa lacnejšie dosky. Nákup použitého snowboardu však odborníci skôr neodporúčajú, a to predovšetkým z dôvodu horšej ovládateľnosti.

Sklznica použitého snowboardu má už pochopiteľne niečo za sebou, čo sa na kvalite jazdy negatívne podpíše. Naopak nové snowboardy je možné pomerne ľahko ovládať a vy tak máte väčšiu istotu, že snowboarding bude vaše dieťa baviť a jazda bude navyše oveľa bezpečnejšia.

Ako vyberať viazanie na detský snowboard?

Viazanie by ste mali vyberať podľa dominantnej nohy, čo je noha, ktorou bude mať dieťa počas jazdy vpredu. Podľa tejto nohy je nutné viazanie nastaviť, čo je činnosť, ktorú by ste mali prenechať odborníkom. Pri detských snowboardoch sa spravidla využíva viazanie typu step-in.

Ako dlho bude detský snowboard slúžiť?

Detské snowboardy vydržia cca 2 roky, potom z malej dosky dieťa vyrastie a bude nutné zaobstarať dlhší variant. Ani napriek tejto pomerne krátkej životnosti by ste nemali výber vhodnej dosky nijako podceňovať, v opačnom prípade môže byť pohyb na nekvalitnom snowboarde nebezpečná. Ak vyrážate na hory skôr príležitostne, môžete využiť možnosť zapožičania snowboardu. V tomto prípade máte väčšiu istotu, že váš potomok bude jazdiť na kvalitnej a dobre nastavenej doske.

Záver

Detské snowboardy sú určené pre deti vo veku okolo 6 rokov. Veľmi často sa tieto snowboardy predávajú ako komplet, ktorý obsahuje snowboard a vhodné detské viazanie. Veľkosť snowboardu je závislá na výške dieťaťa. Správna veľkosť je dôležitá pre bezpečnosť aj optimálny výkon.

Na doske správnej veľkosti budú deti pomerne rýchlo získavať potrebné zručnosti a nájdu si svoj vlastný štýl jazdy, podľa ktorého budú dosku vyberať v neskoršom veku. Detský snowboard by ste mali vždy kupovať v špecializovaných predajniach, ktoré sa zameriavajú na predaj športových potrieb. Tu vám s výberom toho správneho vybavenia poradí ochotný personál a pri kúpe si môžete taktiež nechať nastaviť snowboardové viazanie.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo