Snežnice

Zima nepatrí medzi najobľúbenejšie ročné obdobia, napriek tomu má bezpochyby mnoho kúziel. Zimnú prechádzku v čerstvo napadanom snehu si užijete vďaka snežniciam. Toto zimné vybavenie bolo typické pre doby minulej, v súčasnej dobe môžu snežnice vzbudzovať isté rozpaky, avšak tí, ktorí ich na vlastnej koži vyskúšali, na ne nedajú dopustiť. A čo viac, popularita snežníc stále stúpa, o čom svedčí aj ich zastúpenie na trhu.

V súčasnej dobe milovníci zimných športov aj turistiky stále uprednostňujú pre ľahší pohyb snehom lyže. Oproti nim však majú snežnice niekoľko výhod, medzi tú hlavnú patrí menší rozmer a tým aj väčšiu skladnosť.

Snežnice majú tiež menšiu hmotnosť, sú univerzálnejšie a nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu ani nastavovanie. Tiež samotné používanie snežníc je jednoduché, stačí ich iba nasadiť a ísť, na ich používanie teda nebudete potrebovať absolvovať žiadny kurz alebo výcvik.

Pred kúpou snežníc je nutné položiť si niekoľko základných otázok. Tým najdôležitejšie je ujasniť si, kde všade bude snežnica používať. Na občasnú prechádzku menej náročným terénom si vystačíte s lacnými snežnicami, na častejšie vysokohorské túry však budete musieť investovať do kvalitnejších výrobkov.

Porovnať ceny snežníc

Typy

Na základe tvaru a výrobného materiálu je možné rozdeliť snežnice do niekoľkých typov.

Oválne snežnice

Snežnice tradičného tvaru slzy sú typické laminátovým alebo rákosovým rámom. Výplet snežníc je tvorený remienkami alebo povrázkami. Snežnice tohto typu sa veľmi líšia obstarávacou cenou.

Najlacnejšie snežnice vám poslúžia na občasný núdzový presun z miesta na miesto. Druhú skupinu tvoria snežnice indiánskeho typu, ktoré sú vyrobené z luxusných prírodných materiálov, čomu zodpovedá ich vyššia obstarávacia cena.

Rámové snežnice

Kovový rám snežníc je potiahnutý plachtovinou. Výhodou týchto snežníc je odolnosť. Rámové snežnice sa vyrábajú vo väčších veľkostiach a sú vhodné do bežného, nijak náročného terénu. Využijete ich predovšetkým pri pešej turistike. Výhodou je aj cenová dostupnosť.

Plastové snežnice

Snežnice vyrobené z plastu majú mnoho tvarov. Plastové snežnice majú odľahčenú konštrukciu, plocha snežníc je dierovaná. Nevýhodou je menšia došľapová plocha, výhodou skutočnosť, že pri vyťahovaní snežnice sneh týmito otvormi vypadáva, čo vám chôdzu uľahčí.

Spodnú stranu dopĺňajú hroty, vďaka čomu ich môžete používať aj v náročných podmienkach, ako je zľadovatený alebo kamenistý terén. Vhodné sú aj na svahovitom teréne a hojne sa využívajú vo vysokohorskej turistike. Plastové snežnice však patria k najuniverzálnejším, použiť ich tak môžete kdekoľvek. Počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou.

Zaťaženie

Pri každom modeli by ste sa mali dočítať informáciu o maximálnej nosnosti. Tento údaj neudáva iba celkovú hmotnosť užívateľa, pripočítať budete musieť aj svoje vybavenie, ktoré budete na cestách nosiť so sebou. Nosnosť snežníc sa pohybuje v rozmedzí 20 – 120 kg. Z tohto údaja vyplýva, že snežnice môžete zaobstarať dospelým aj deťom.

Viazanie

Snežnice môžete k obuvi pripevniť dvoma spôsobmi. Snežnice je možné pripevniť pomocou remienkov, klipsov alebo rýchloupínacích pásikov. S ich pomocou nohu zafixujete v niekoľkých miestach. Väčšina snežníc umožňuje fixáciu v oblasti priehlavku, v pätovej časti a niektoré typy umožňujú spevniť aj špičku.

  • Voľné viazanie – je určené na používanie v hlbokom snehu. S týmito snežnicami môžete zdolávať aj miernejšie svahy, veľmi ťažko však budete zdolávať prípadné prekážky. Voľné viazanie vám umožní voľný a ničím neobmedzený pohyb.
  • Pevné viazanie – sú vhodné do náročného terénu. Pevné viazanie je často riešené pomocou rýchloupínacej račne, ktoré sú odolné voči mrazu aj námahe. Pevné viazanie nie je univerzálne a snežnice tak musíte vyberať podľa veľkosti topánky.

Typ terénu

Snežnice budete vyberať predovšetkým podľa terénu, kde budete snežnice používať najčastejšie. V závislosti na ňom sa pomerne značne líši obstarávacia cena jednotlivých modelov.

Rovinatý terén

Do rovinatého a ľahko zvlneného terénu budete potrebovať turistické alebo vychádzkové snežnice. Tieto snežnice je možné kúpiť aj deťom. Využijete ich pri prechádzkach s rodinou aj venčení psa. Tieto snežnice majú väčšinou rúrkový rám s tkaninovým výpletom. Viazanie je jednoduché s menším množstvom sťahovacích pásikov.

Medzi výhody takýchto snežníc patrí ľahké obúvanie, pohodlné používanie a nižšia obstarávacia cena. Z nevýhod je možné uviesť absencia podpätníky aj pevného viazania. Snežnice majú horšie bočné vedenie, nie je ich teda možné používať na prudkom svahu.

Ľahší horský terén

Pokiaľ sa často vydávate na celodenné horské túry a nevyhnete sa občasnému prudšiemu klesaniu a stúpaniu, budete potrebovať snežnice s kvalitným bočným vedením, pevným rámom a výpletom. Snežnice by mali byť doplnené o podpätníku aj klopený drapák.

Tieto snežnice nájdete v strednej cenovej kategórie, výhodou je pevné viazanie. Tieto snežnice však nie sú dostupné v detskej veľkosti.

Vysokohorský terén

Pre najnáročnejších užívateľov, ktorí sa pohybujú v náročnom teréne aj extrémnych podmienkach sú určené snežnice vyrobené z najkvalitnejších materiálov. Súčasťou snežníc je aj veľké množstvo doplnkov, ktoré vám zaručia bezpečný pohyb v každej situácii. Fixáciu zaisťujú odolné popruhy, súčasťou je ľahko ovládateľná podpätenka.

Pre tieto snežnice je typická nízka hmotnosť, nevýhodou je vysoká obstarávacia cena. Vďaka pevnej fixácii budete mať menšie pohodlie pri chôdzi v nenáročnom teréne.

Značka

Medzi popredných výrobcov snežníc patrí MSR, Sasquetch, TSL, Warp, Haven, Morpho, Inook atď.

Cena

Najlacnejšie snežnice kúpite za necelých 43 eur. Tieto snežnice sú určené deťom a použiť ich je možné v nenáročnom teréne. Cena univerzálnych snežníc sa pohybuje v rozmedzí 64 – 107 eur. Snežnice je možné použiť v menej náročnom teréne. Ak sa budete pohybovať v náročnom teréne, budete musieť do snežníc investovať 192 – 276 eur.

Porovnať ceny snežníc

Otázky a odpovede

Aké príslušenstvo je vhodné k snežniciam dokúpiť?

Jednoduchší pohyb zimnou krajinou vám umožní teleskopické palice. Rovnako dobre poslúžia aj bežné lyžiarske palice. Tie sú vhodné najmä pre turistov, ktorí sú obťažkaní krosnou alebo batohom. Pomocou palíc rozložíte váhu batožiny a zlepšíte tak stabilitu počas náročného pochodu.

Okrem palíc sa nezaobídete ani bez kvalitnej obuvi. Na snežnice môžete vyraziť v bežnej členkovej obuvi, napríklad pevných pohorkách. Je však možné zakúpiť aj špeciálnu obuv určenú práve pre snežnice.

Prečo majú niektoré snežnice výstupky?

Tieto výstupky vám umožnia ľahší pohyb v náročnom teréne, či už sa jedná o zostup alebo stúpanie alebo aj pohyb na zľadovatenej ploche. Tento typ využijú teda predovšetkým tí, ktorí prevádzkujú vysokohorskú turistiku. V prípade bežného užívania je investícia do takýchto snežníc skôr zbytočná.

Čo je podpätník?

Podpätník opäť oceníte predovšetkým pri snežniciach, ktoré budete používať v náročnom teréne. Úlohou podpätníky je uľahčiť vám stúpanie a poskytnúť lepšiu oporu pre pätu. Podpätník je pohyblivý a používať ho tak budete iba pri náročných výstupoch. Pokiaľ sa budete pohybovať v miernom teréne, bude voľne položená na ráme snežnice.

Záver

Jednoduché snežnice sú vhodné na nenáročný terén. Tieto snežnice sú k dostaniu aj v detských veľkostiach. Výhodou je ich nižšia obstarávacia cena, nevýhodou je absencia bočného vedenia.

Pri pohybe na prudšom svahu vám teda budú snežnice uchádzať a kopec tak budete musieť vyšliapať bokom. Technické snežnice sú najčastejšie celoplastové, ich obstarávacia cena je pomerne vysoká. Súčasťou snežníc je drapák a podpätník.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.najsport.sk, www.hudysport.sk, www.xtrek.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo