Tachometre na bicykel

Tachometer je malé a praktické zariadenie, ktoré ocenia malí aj veľkí cyklisti. Tachometer je zložený z dvoch častí, displej je umiestnený na riadidlách, druhou časťou je čidlo, ktoré sa umiestni na rám predného kolesa. Obe časti sú spojené bezdrôtovo alebo drôtovo. V súčasnej dobe sa viac preferujú elegantné bezdrôtové tachometre.

Tachometer by ste mali vyberať podľa toho, ako často na bicykli jazdíte a aký majú vaše jazdy charakter. Tachometre sú rozdelené do 3 tried a líšia sa počtom doplnkových funkcií. Čím viac funkcií tachometer ponúka, tým vyššia je aj jeho obstarávacia cena. Každý si pochopiteľne môže kúpiť tachometer z najvyššej triedy, pokiaľ však nevyužijete všetky funkcie, bude investícia do drahého tachometra zbytočná.

Porovnať ceny tachometrov

Typy

Tachometre je možné rozdeliť do 2 skupín podľa toho, akým spôsobom prenáša signál. Klasickou podobou je drôtový tachometer, modernejší av súčasnej dobe aj obľúbenejšie sú bezdrôtové tachometre.

Bezdrôtový

Moderný cyklopočítač nepotrebuje žiadne drôty, funguje pomocou AMT a bluetooth. Najväčšou výhodou tohto typu je veľmi jednoduchá inštalácia alebo možnosť používať tachometer na rôznych kolesách. Pri jazde vám navyše nikde nebude prekážať drôt. Bezdrôtový tachometer bude nutné pravidelne dobíjať, zaujímať by vás tak mala kapacita batérie.

Aby bola zaručená funkčnosť tachometer, vyberajte taký, ktorému nechýba digitálne kódovaný signál. Vďaka nemu sa nestane, že by sa tachometer spároval s iným cyklistom, ktorý sa bude nachádzať vo vašej blízkosti. Nevýhodou bezdrôtových cyklopočítačov je menšia presnosť, ktorá je daná možným narušením signálu. Aby bol bezdrôtový tachometer čo najviac spoľahlivý, mal by byť snímač umiestnený vo vzdialenosti do 80 cm od displeja.

Drôtový

Cyklopočítač je so snímačom spojený drôtom, inštalácia je vďaka tomu zložitejšia. Samotný tachometer je však presnejší, spoľahlivejší aj lacnejší. Nevýhodou je tu okrem drôtu, ktorý môže počas jazdy prekážať, aj menej pekný vzhľad. Drôtové tachometre tak väčšinou volia menej nároční cyklisti.

Určenie

Pri výbere tachometra by ste si mali ujasniť, ako často budete na bicykel vyrážať, v akom teréne obvykle jazdíte a aké funkcie sú pre vás nenahraditeľné. K dostaniu sú tachometre pre rekreačných cyklistov alebo deti. Najobľúbenejšie sú tachometre strednej triedy a naozaj vášnivý cyklisti budú preferovať cyklopočítače z najvyššej triedy.

Základná trieda

Pri tachometri v základnej triede nájdete iba niekoľko najzákladnejších funkcií:

  • Aktuálna rýchlosť
  • Priemerná rýchlosť
  • Prejdená vzdialenosť a celková prejdená vzdialenosť
  • Čas jazdy a celkový čas jazdy
  • Dátum a čas

Stredná trieda

Pri tachometroch strednej triedy nájdete aj ďalšie pokročilé funkcie. Základ tvorí funkcia tachometrov základnej triedy az ďalších funkcií je to potom:

  • Spálené kalórie
  • Kadencia šliapania
  • Meranie tepu
  • Okolitá teplota a tlak
  • Režim viacerých bicyklov
  • Úspora paliva

Najvyššia trieda

Najnáročnejší cyklisti budú potrebovať tachometre s najväčším množstvom funkcií. Tieto tachometre budú vyhovovať aj tým, ktorí radi podnikajú dlhé jazdy v neznámom teréne. Okrem už spomínaných funkcií sú tachometre vybavené:

  • Tréningovými programami
  • GPS a funkciami, ktoré s funkciou GPS priamo súvisia
  • Mapy
  • Bluetooth, WiFi

Odolnosť

Pri jazde na bicykli zažijete rôzne poveternostné podmienky, tachometer by mal byť dostatočne odolný, aby vydržal aj pri jazde v daždi. Tí, ktorí vyrážajú na bicykel za každého počasia, by mali vodeodolnosti venovať zvýšenú pozornosť. Odolnosť sa uvádza pod skratkou IP, odolnosť voči vode je udávaná druhým číselným značením.

Najmenej odolné tachometre majú spravidla odolnosť IP X6, najkvalitnejšie tachometre majú stupeň krytia IP X8. Tieto tachometre budete môcť používať aj počas silného dažďa, odolať by mali aj ponoreniu do vody.

Funkcia

Cyklopočítače majú množstvo funkcií, každý tachometer samozrejme meria rýchlosť jazdy a prejdenú vzdialenosť. Veľmi obľúbená je tiež funkcia GPS, tou však už nebývajú tachometre vybavené štandardne. Preto pri výbere tachometra venujte práve funkciám zvýšenú pozornosť. Zamerajte sa iba tie, ktoré naozaj využijete.

  • Vzdialenosť – prehľad budete mať o najazdenej dennej vzdialenosti a tiež celkovej najazdenej vzdialenosti.
  • Rýchlosť – tachometer zobrazí vašu maximálnu, priemernú aj aktuálnu rýchlosť.
  • GPS – vďaka funkcii GPS budete mať prehľad o tom, kadiaľ ste išli a tachometer vás nasmeruje aj v prípade, keď nebudete vedieť kadiaľ kam.
  • Tréningový plán – tu sa už jedná o nadštandardnú funkciu, ktorú nájdete pri drahších prístrojoch. Zostaviť si môžete vlastný plán alebo môžete vybrať z prednastavených programov.
  • Čas jazdy – tachometer presne zmeria, ako dlho dobu idete.
  • Stopky – túto funkciu ocenia skôr športovci, ktorí sa pripravujú na rôzne preteky.
  • Displej – súčasťou každého tachometra je displej, na ktorom sa zobrazujú všetky potrebné údaje. Malé tachometre majú displej s uhlopriečkou 4 cm, veľké tachometre majú uhlopriečku displeja 10 cm. Veľké displeje sú počas jazdy oveľa lepšie čitateľnejšie. Tachometer naraz zobrazí väčšie množstvo údajov, počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou.
  • Rozmery kolesa – vďaka funkcii prednastavený rozmer kolesa nebudete musieť merať presnú veľkosť kolesa, jednoducho si iba vyberiete váš priemer kolesa.

Značka

Tachometer kúpite v špecializovanej predajni, ale na zohnanie môže byť aj u menej kvalitných výrobcov. Pokiaľ chcete naozaj kvalitný cyklocomputer, mali by ste vždy preferovať kvalitného výrobcu. Ten vám okrem iného umožní prikúpiť ďalšie príslušenstvo. Medzi spoľahlivé výrobcu patrí Garmin, Force, Kellys, iGet, KTM, IGP Sport a ďalšie.

Cena

Cena sa odvíja od toho, v akej triede sa vami vybraný tachometer nachádza. Za tachometer prvej triedy zaplatíte necelých 22 eur. Tieto výrobky postačia nenáročným cyklistom a menším deťom. Pri tachometri oceníte najmä jednoduché ovládanie.

Za tachometer strednej triedy zaplatíte 22 – 86 eur. Lacnejšie sú drôtové typy, drahšia potom bezdrôtová verzia. Tachometre môžu byť vybavené až 15 funkciami, k dispozícii máte aj farebné a podsvietené dotykové displeje.

Za tachometre v najvyššej triede zaplatíte 86 – 214 eur. Veľmi obľúbené sú tachometre s funkciou GPS. Najdrahšie tachometre môžu mať aj viac ako 50 funkcií.

Porovnať ceny tachometrov

Otázky a odpovede

Ako sa tachometer ovláda?

Tachometer budete môcť ovládať pomocou tlačidiel, ktoré bývajú umiestnené na boku alebo prednej strane. Mnohé tachometre majú dotykové ovládacie displeje. Obľúbené sú podsvietené aj farebné displeje.

Aké príslušenstvo je možné prikúpiť?

Medzi najviac žiadané príslušenstvo patrí sada, ktorá vám umožní tachometer namontovať na ďalšie kolo. Z ďalšieho príslušenstva môžeme menovať hrudné pásy na meranie tepu, držiaky na riadidlá alebo rôzne snímače alebo prepojovacie káble.

Aké tachometre sú najobľúbenejšie?

Veľmi obľúbené sú tachometre, ktoré umožňujú prepojenie s počítačom pomocou WiFi, Bluetooth alebo kábla USB. Uložené dáta si tak budete môcť stiahnuť do počítača alebo mobilného telefónu. Tachometru potom nechýba ani navigácia GPS a technológie ANT+, funkcie, ktoré sa starajú o presné zobrazenie trasy. Pre športovcov sú nepostrádateľné cyklopočítače, ktoré umožnujú tvorenie tréningových plánov a môžu sledovať aj intenzitu šliapania.

Záver

Cyklopočítač patrí k základnému vybaveniu každého cyklistu, tieto prístroje sú obľúbené už mnoho rokov, v súčasnej dobe sú však oveľa kvalitnejšie a vybavené mnohými funkciami.

Menej náruživý cyklisti alebo deti môžu kúpiť tachometer základnej triedy, ktorý ponúka tie najzákladnejšie funkcie. Tí, ktorí vyrážajú s bicyklom častejšie, budú potrebovať tachometer strení triedy alebo lacnejší tachometer najvyššej triedy. Tu nájdete aj funkciu GPS, rôzne športové programy a oceníte aj väčšiu odolnosť voči vode.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.najsport.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo