Zrkadlá na bicykle

Cyklistika má množstvo priaznivcov a cyklistov dnes bežne stretávame úplne všade. Po meste alebo v teréne sa môžete pohybovať na rôznych typoch bicyklov. Základom vždy je, aby bola vaša cesta bezpečná. K tomu vám môžu dopomôcť spätné zrkadlá na bicykel.

Zrkadlo na bicykel je doplnok, ktorý nie je príliš často vidieť a veľa cyklistov ani nevie, že si môžu tento malý doplnok zaobstarať. Pre mnohých je potom toto príslušenstvo skôr na obtiaž. Pre inú skupinu cyklistov sú však zrkadlá naopak neoceniteľný pomocník, vďaka ktorému budú mať prehľad o situácii na ceste.

Nákup zrkadiel nepredstavuje príliš veľkú investíciu, a pokiaľ neviete na akú stranu sa prikloniť, môžete si zrkadlá jednoducho kúpiť a vyskúšať.

Zrkadlá na bicykel majú niekoľko podôb. Vybrať si môžete nielen tvar, ale aj miesto, na ktoré môžete zrkadlo pripevniť. Tento bezpečnostný prvok nevyžaduje žiadnu zložitú montáž. Obávať sa nemusíte ani hmotnosti, toto príslušenstvo váš bicykel nijako nezaťaží.

Porovnať ceny zrkadiel na bicykel

Typy

Cyklistické zrkadlá sa montujú na 3 rôzne miesta. Práve podľa toho, kam ho budete môcť upevniť, ich možno rozdeliť do troch kategórií. Najčastejšie sa zrkadlá upevňujú na riadidlá bicykla, vďaka tomu sú zrkadlá na riadidlá na trhu tými najrozšírenejšími. Druhou možnosťou je montáž na cyklistickú helmu a ako posledné môžete zrkadlo umiestniť priamo na oblečení. Špecifickú skupinu tvoria špeciálne okuliare so spätnými zrkadlami.

Na riadidlá

Najobľúbenejšie sú zrkadlá na riadidlách. Montáž je jednoduchá, vykonať ju môžete pomocou gumových podložiek a čapov. Uchytenie pomocou čapov je bezpečné, týmto spôsobom môžete zrkadlá pripevniť na pevno. Zvoliť môžete aj zrkadlo upevnené pánty. Takéto zrkadlá sú drahšie, ale môžete ich podľa potreby nastaviť.

Zrkadlá na riadidlá majú svoje výhody a nevýhody, ktoré treba pred výberom zohľadniť. Vodné je zrkadlo vybrať aj podľa terénu na ktorom sa bežne pohybujete, pretože je možné vyberať aj medzi rôznymi variantmi.

  • Na pevno – do mesta môžete vyraziť s lacnými na pevno umiestnenými zrkadlami. Tie sa vynímajú na vyššom podstavci a umiestnené sú v úrovni očí.
  • Sklopné – ak jazdíte po ceste, ale nie je vám cudzie ani jazda terénom, bude vhodnejšie kúpiť zrkadlá sklopné, ktoré môžete podľa potreby vysunúť a zase schovať. Vďaka tejto možnosti predídete možnému oslňovaniu za jazdy a zrkadlo sa v teréne o nič nezachytí.

Na helmu

Zrkadlo môžete umiestniť aj na cyklistickú helmu. Väčšina takýchto zrkadiel je univerzálna a pripevniť ju môžete na helmy všetkých tvarov a podôb. Zrkadlo na helme vás nebude počas jazdy nijako obmedzovať, ale budete mať vďaka nemu prehľad o tom, čo sa deje za vašim chrbtom. Tieto zrkadlá je možné nastaviť do rôznych uhlov.

Na oblečenie alebo telo

Posledný a stále vyhľadávanejší variant sú aj zrkadlá na telo alebo oblečenie. V tomto prípade je zrkadlo nielen bezpečnostný prvok, ale aj dizajnová záležitosť. Za štýlové sa považujú predovšetkým zrkadlá s podobou klasických hodiniek. Zrkadlo môžete používať nielen počas jazdy na bicykli, ale aj motorke alebo štvorkolke. Prichytiť ich môžete pomocou suchého zipsu. Ten je umiestnený na pásku, ktorý sa omotáva okolo zápästia.

Zrkadlá na ruku sú sklopné a podľa potreby ich môžete vysunúť alebo schovať. Aj u tohto výrobku však nájdete rôzne úskalia. Najväčšou nevýhodou je práve spôsob uchytenia. Ten vyzerá na prvý pohľad naozaj dobre, ale nemusí byť spoľahlivý za každej situácie. Počítať musíte aj s uvoľňovaním pásky, či rôznym pohybom.

Materiál

Vo chvíli, keď si vyberiete spôsob uchytenia, ktorý vám bude najviac vyhovovať, je nutné venovať pozornosť výrobnému materiálu. Ten je veľmi dôležitý predovšetkým pre vašu bezpečnosť. Kvalitné značkové zrkadlá sú vyrobené z pevného a odolného plastu, za veľmi kvalitné sa považuje predovšetkým chrómovaný plast. Pevnejšie uchytenie zaistí objímka vyrobená z hliníka.

  • Sklo – lacnejšie zrkadlo je vyrobené z menej odolného skla. To sa môže pri kolízii rozbiť a bolestivo vás poraniť. Na výrobu kvalitnejších a drahších zrkadiel sa používa vysoko odolné tvrdené sklo, ktoré je schopné drobnejšie kolízie ustáť.

Možnosti

Zrkadlá na bicykel môžu byť veľmi jednoduchou záležitosťou alebo ponúknu aj niečo navyše. Všetko pochopiteľne udáva obstarávacia cena. V prípade drahších zrkadiel máte k dispozícii rôzne možnosti.

  • Antireflexná úprava – nevýhodou bežných zrkadiel je možnosť oslnenia za jazdy. Drahšie zrkadlá však majú špeciálnu antireflexnú úpravu, ktorá problémy s oslňovaním vyrieši.
  • Parabolické zrkadlo – vďaka špeciálne zakrivenému tvaru vám poskytne ucelenejší obraz o situácii na ceste.
  • Nastaviteľnosť – zatiaľ čo lacnejšie zrkadlá sú uchytené na pevno a neumožňujú vám žiadnu manipuláciu, tie drahšie môžete nastavovať v rôznych uhloch.
  • Sklopné zrkadlo – výhodou je, ak budete môcť zrkadlo sklopiť. Túto možnosť oceníte pri jazde v teréne aj pri prevážaní bicykla.

Značka

Zrkadlo môžete kúpiť v rôznych obchodoch. Jeho úlohou je zvýšiť vašu bezpečnosť počas jazdy. Z tohto dôvodu je nutné, aby bolo vyrobené z vysoko kvalitných a odolných materiálov Na kvalitné zrkadlá však narazíte iba v špecializovaných predajniach.

Na trhu alebo inde potom môžete kúpiť zrkadlá nekvalitné, ktoré vás môžu za jazdy skôr ohrozovať. Preto sa pri výbere zamerajte iba na kvalitných výrobcov, medzi ktorých patrí napríklad Zefal, M-wave, Max1, Force, Author, XLC, AJS alebo Campagnolo.

Cena

Obstarávacia cena cyklistických zrkadiel nie je nijako vysoká. Pokiaľ sa však rozhodnite do tohto doplnku investovať, bude rozumnejšie priplatiť za drahšie a predovšetkým odolnejšie výrobky. Najlacnejšie zrkadlo stojí okolo 5 eur, za zrkadlo s antireflexnou úpravou zaplatíte cca 22 eur, čo už nie je nijako zásadný rozdiel, čo sa týka ceny. O to väčší je však komfort používania. Najdrahšie zrkadlá vyjdú na 26 – 43 eur.

Porovnať ceny zrkadiel na bicykel

Otázky a odpovede

Kedy sa bude cyklistické zrkadlo naozaj hodiť?

Zrkadlá na bicykel sa odporúčajú zaobstarať tým, ktorí pravidelne jazdia v hustej mestskej premávke alebo na frekventovanej ceste. V týchto prípadoch bude veľmi ťažké sledovať situáciu pred sebou, za sebou aj vedľa seba. Najmä pri odbočovaní je dobré vedieť, čo sa deje za vašim chrbtom. Pokiaľ sa budete musieť často otáčať, bude pravdepodobne dochádzať k menšiemu odkloneniu z vašej trasy, čo môže mať fatálne následky.

Čo všetko musí spĺňať kvalitné zrkadlo na bicykel?

Zrkadlá na bicykel sú veľmi jednoduché, napriek tomu by ste na ne mali mať niekoľko požiadaviek. Dôležité je, aby zrkadlo počas jazdy nijako neprekážalo. Strážiť by ste mali aj výrobný materiál. Kvalitné zrkadlo musí byť vyrobené z netrieštivého a odolného plastu. Správne zrkadlo by malo mať antireflexnú úpravu, vďaka ktorej budete vidieť. Pri odraze svetla vás potom zrkadlo nesmie oslňovať.

Kam zrkadlo umiestniť?

Zrkadlo môžete inštalovať na ľavú aj pravú stranu riadidiel, alebo zaobstarať iba zrkadlo na jednu stranu. V druhom prípade by malo ísť o stranu ľavú. V tomto prípade budete mať prehľad o tom, čo sa deje v strede vozovky.

Záver

Zrkadlo na bicykel je bezpečnostný prvok, vďaka ktorému máte prehľad o dianí za sebou. Spätné zrkadlá sú úplnou samozrejmosťou pri automobiloch aj motocykloch, v prípade kolies však takú popularitu zatiaľ nemajú. Zatiaľ čo jedni ich považujú za zbytočnosť, iní volajú po tom, aby bola povinnou výbavou každého cyklistu.

Zrkadlá na bicykel majú niekoľko podôb, pričom za najbezpečnejšie sú považované zrkadlá umiestnené na riadidlách, ktoré sú na trhu najrozšírenejšie. Oveľa menší výber je v prípade zrkadiel na helmu. Aj tu však môžete kúpiť výrobky popredných výrobcov.

Najmenej rozšírené sú zrkadlá na ruku, ktoré kúpite skôr prostredníctvom zahraničných internetových obchodov, čo o ich kvalite mnohé vypovedá. Aj na tieto výrobky si však prečítate mnoho kladných recenzií.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo