Parkovacie senzory

Parkovanie vám uľahčí parkovacia kamera alebo parkovací senzor. Vďaka parkovacej kamere máte prehľad o situácii za vašim automobilom. Nevýhodou kamery je skutočnosť, že nemusí presne pokryť celú časť vozidla a údaje môžu byť ľahko skreslené. Parkovacie senzory sú presnejšie, ukazujú presné čísla a pokryjú celú zadnú časť auta.

Parkovacie senzory sú známe aj pod názvom parkovací asistent a sú ním už pomerne bežne vybavené nové vozidlá, do tých starších ich však môžete pomerne jednoducho namontovať tiež. Parkovacích senzorov je niekoľko typov, rozdiel je v spôsobe signalizácie, inštalácii aj rozpočtu.

Porovnať ceny parkovacích senzorov

Typy

Pri výbere senzorov narazíte na základné akustické senzory, modernejšie senzory s LED displejom aj kombináciu senzorov s kamerou. To, ktorý senzor bude pre vás tým najlepším, záleží na vašich schopnostiach aj rozpočte.

Bez displeja

Základný typ senzora, ktorý je vybavený akustickou signalizáciou. Ten parkovací senzor sa skladá z ultrazvukového senzora a kontrolnej jednotky. Vo chvíli, keď sa blížite k prekážke, začne senzor pípať. Čím je vzdialenosť vozidla od prekážky menšia, tým je zvuk intenzívnejší a hlasnejší. Tieto parkovacie senzory patria k najlacnejším.

S displejom

Obdobou predchádzajúceho typu sú parkovacie senzory s LED displejom. Akustický systém funguje na rovnakom princípe, ako predchádzajúci typ, na LED displeji sa navyše zobrazuje presná vzdialenosť od prekážky.

Parkovacia kamera a parkovací senzor

Tieto systémy kombinujú výhody signálov aj kamier. Vďaka kamere máte k dispozícii reálny obraz a senzory sa postarajú o signalizáciu. Systém je najčastejšie dodávaný s LCD monitorom, ktorý je zabudovaný v spätnom zrkadle. K dispozícii môžete mať farebný obraz aj nočné videnie. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

Predozadná senzorová zostava

K dispozícii máte 6 alebo 8 senzorov, ktoré sú umiestnené na všetkých koncoch vozidla. Toto riešenie je obľúbené najmä pri parkovaní v miestach, kde je obmedzený priestor, čo je najmä prostredie sídliska alebo nákupnej zóny atď. Aj tu je súčasťou systému LCD monitor, ktorý zobrazuje, koľko miesta môžete počas parkovania využiť.

Počet senzorov

Parkovacie senzory majú odlišný počet senzorov, to koľko senzorov budete využívať, záleží na tom, kde chcete jednotlivé čidlá umiestniť.

  • Zadné – najčastejšie sa parkovacie senzory umiestňujú na zadnú časť vozidla a využijete ich teda iba pri cúvaní. Zadné senzory majú vždy 4 čidlá a spúšťajú sa pri zaradení spiatočky.
  • Predné – k dostaniu sú aj samostatné predné senzory, ktoré je možné nainštalovať aj dodatočne, a to na predný nárazník. Aj tieto senzory majú 4 čidlá, ktoré sa spúšťajú pri zaradení prvou rýchlosťou. K ich vypnutiu väčšinou dochádza vo chvíli, keď vozidlo dosiahne rýchlosť 20 km/h.
  • Kombinované – obsahujú predné a zadné senzory, obvykle majú 6 čidiel, možno však kúpiť aj senzory s 8 čidlami. Senzory so 6 snímačmi sú dostupnejšie, vďaka 8 senzorom odstránite všetky slepé zóny.

Inštalácia

Parkovacie senzory sú k dostaniu v drôtovej aj bezdrôtovej podobe.

Drôtové

Pri inštalácii je nutné prepojiť jednotlivé čidlá pomocou drôtov. Hlavný vodiaci kábel je nutné viesť z kabíny do kufra. Jednotlivé senzory sa potom umiestňujú do nárazníkov, do výšky asi 40 cm.

Drôtové senzory môžete nainštalovať sami, odporúča sa však radšej prenechať túto náročnejšiu inštaláciu odborníkom. Výhodou tohto riešenia je nižšia cena, nevýhodou je viditeľnosť káblov.

Bezdrôtové

Najväčšou prednosťou je jednoduchšia montáž, ktorá sa zaobíde bez zásahu do karosérie vozidla. Toto riešenie patrí k dostatočne spoľahlivému, nevýhodou je však kratšia detekčná vzdialenosť a vyššia obstarávacia cena.

Parametre

Pri výbere parkovacích senzorov venujte pozornosť nasledujúcim parametrom.

  • Uhol snímania – je uhol vo vertikálnom smere, a to smerom ku kufra ak zemi. Najčastejšie sa pohybuje okolo 60°. Uhol do strán, teda v horizontálnom smere býva v rozmedzí 110 – 150 °. Tu platí pravidlo, čím je uhol väčší, tým väčší budete mať aj prehľad.
  • Dosah detekcie – býva v rozmedzí niekoľkých centimetrov po cca 2,5 metrov od vozidla. Pri dosahu detekcie hrá dôležitú úlohu predovšetkým minimálna vzdialenosť, ktorá by mala byť v rozmedzí 30 – 10 cm.

Funkcia

Tiež parkovacie senzory bávajú doplnené o niekoľko praktických funkcií.

  • Automatická aktivácia – senzory sa aktivujú vo chvíli, keď zaradíte spiatočku.
    Nastavenie hlasitosti – pri niektorých senzoroch máte možnosť nastaviť hlasitosť akustického signálu.
  • Chybný snímač – funkcia detekcie chybného čidla vás upozorní v prípade, keď dôjde k poruche niektorého snímača.
    Prekážka zo strany – parkovací senzor postráži aj spodnú časť karosérie vozidla, ktorú nemáte šancu vidieť v spätnom zrkadle.
  • Zapamätanie externých častí – parkovacie senzory si zapamätajú prítomnosť rezervného kolesa, ťažného zariadenia a ďalších doplnkov umiestnených na zadnej strane vozidla.
  • Kamera – niektoré senzory umožňujú dodatočné pripojenie kamery so spätným pohľadom.

Značka

Pri výbere parkovacích senzorov sa neoplatí šetriť, spoľahlivosť vám ponúknuť iba kvalitné značkové senzory. Tie najkvalitnejšie kúpite od značiek ako BENE, Compass, KEETEC alebo Steelmate.

Cena

Cena parkovacích senzorov začína na cca 15 eur. Základné senzory kúpite do 22 eur, tu sa jedná o akustické senzory bez displeja. Cena senzorov s displejom je obvykle vyššia ako 22 eur, za necelých 43 eur sú už k dispozícii aj senzory s LCD displejom. Stále sú to však zadné alebo predné parkovacie senzory so 4 snímačmi.

Za necelých 3 eur môžete kúpiť senzory so 4 čidlami a zadnou kamerou či parkovacím asistentom, ale aj senzory so 6 čidlami. Kombinované parkovacie senzory s 8 snímačmi stoja 107 a viac eur.

Porovnať ceny parkovacích senzorov

Údržba

Parkovacie senzory sú prakticky bezúdržbové, je však nutné myslieť na to, že senzor, ktorý je pokrytý prachom, blatom, snehom alebo ľadom nemusí poskytovať spoľahlivé a presné informácie.

Otázky a odpovede

Ako parkovací senzor nainštalovať?

Inštalácia základných parkovacích senzorov nie je zložitá a zvládnete ju aj svojpomocne. Vystačíte si s bežným náradím. Každé balenie obsahuje presný popis inštalácie a tiež na internete je možné nájsť rôzne návody aj inštruktážne videá. Pokiaľ si na inštaláciu netrúfnete, nie je nič jednoduchšie, než zveriť svoje vozidlo do rúk šikovných automechanikov.

Sú lepšie parkovacie senzory so 4 alebo 6 snímačmi

Pokiaľ si vystačíte s klasickými cúvacími senzormi, ktoré sa inštalujú do zadného nárazníka, budete voliť parkovací senzor so 4 snímačmi. Tí, ktorí ocenia aj predné senzory, ktoré sa inštalujú na predný nárazník, budú voliť parkovací senzor s 8 snímačmi. Predné senzory je možné dokúpiť dodatočne, počítať však musíte s ďalším výdavkom za ich montáž, ktorá je viac časovo náročná.

Čo je parkovací asistent?

Parkovací asistent vám pomôže s parkovaním prostredníctvom hlasovej navigácie. Asistent vám pomôže nájsť vhodné miesto na parkovanie a po zaradení spiatočky automobil preberá riadenie, tým, že vodiča naviguje krok za krokom.

Veľakrát má asistent možnosť tiež točiť volantom a vám ako vodičovi zostáva iba nutnosť ovládať pedále. Ak ste však radšej, keď máte situáciu vo svojich rukách, môžete celé riadenie prevziať na svoje bedrá a ovládať aj volant.

Záver

Parkovacie senzory pomôžu vyriešiť všetky problémy s parkovaním, ideálne sú pre všetkých, ktorí majú problémy správne odhadnúť vzdialenosť medzi automobilom a prípadnou prekážkou.

Parkovacie senzory je možné najčastejšie kúpiť v čiernej farbe, naraziť môžete aj na biele alebo strieborné senzory. Pokiaľ nechcete narušiť vzhľad svojho vozidla, voľte senzory, ktoré je možné prelakovať. Túto možnosť ponúka drvivá väčšina parkovacích senzorov. Pri inštalácii je nutné dodržiavať presné odporúčanie výrobcu.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo