IP kamery

IP kamery slúžia na zabezpečenie vášho majetku. Na trhu sú okrem IP kamier zastúpené aj analógové kamery. Tieto kamery potrebujú pre svoj chod tzv. DVR zariadenie, ktoré posiela záznam z kamery ďalej. IP kamera je jednoduchšia, pre svoj chod DVR nepotrebuje a funguje úplne samostatne. Kamera sa teda postará o spracovanie obrazu, jeho ukladanie atď.

V súčasnej dobe sú bezpečnostné kamery veľmi obľúbené, majú mnoho podôb a technických parametrov, ktoré vám nemusia byť pri výbere ihneď jasné. Pokiaľ si pôjdete vyberať IP kameru do špecializovanej predajne, budete najprv opýtaný na niekoľko zásadných otázok, ktoré výber podstatne uľahčia.

Tým najdôležitejším, čo budete ešte pred samotným výberom potrebovať vedieť je to, či preferujete drôtovú alebo bezdrôtovú WiFi kameru. Dôležité je aj jej umiestnenie, k dostaniu sú vnútorné aj vonkajšie kamery a teda výber medzi bullet a dome typom. A v neposlednom rade sú to funkcie, ktoré budete pri kamere požadovať. Z toho najobľúbenejšieho sa jedná o detekciu pohybu a zvukov, nočné videnie, Zoom, otáčanie kamery, možnosti WiFi pripojenia a mnoho ďalšieho.

Porovnať ceny IP kamier

Typy

IP kamery je možné inštalovať do vnútorných aj vonkajších priestorov. Vnútorné kamery majú nižší stupeň krytia, vonkajšie sú potom odolnejšie. Samostatnou kapitolou sú potom WiFi domové zvončeky s kamerou. IP kamery často potrebujú pre svoj chod WiFi pripojenie, kúpiť však môžete aj bezpečnostnú kameru, ktorá pre svoj správny chod prístup k internetu nepotrebuje.

WiFi kamera

Moderné kamery majú možnosť pripojenia k WiFi signálu. Pomocou mobilnej aplikácie budete mať vašu domácnosť, záhradu alebo iné objekty vždy pod dozorom. Prednosťou týchto kamier je aj množstvo rôznych funkcií, ktoré môžete využívať.

Kamera bez prístupu k internetu

Ak potrebujete zabezpečiť objekt, ktorý nevyužíva WiFi pripojenie, budete potrebovať špeciálne kamery, ktoré majú slot na SIM kartu. Do kamery je nutné umiestniť dátovú SIM kartu, pomocou ktorej sa sama pripojí k internetu.

Tieto kamery majú okrem slotu na dátovú SIM kartu aj slot na SD kartu, na ktorú sa budú záznamy nahrávať. Tieto kamery bývajú drôtové a je teda nutné ich zapojiť do elektrickej siete.

Domový zvonček

Vďaka šikovnému zvončeku vyriešite všetko podstatné, čo sa dverí týka, pomocou jedného výrobku. Pomocou zvončeka otvorte bránu, bránku, domové dvere aj garážové vráta.

Kedykoľvek pri vašich dverách niekto zazvoní, budete mať vďaka kamere kontrolu nad tým, kto do vášho domu mieri. Väčšina zvončekov má dohľad cca 3 metre, čo je dostatočná vzdialenosť, aby ste vedeli o tom, čo sa deje v bezprostrednej vzdialenosti vašich domových dverí. Najmodernejšie sú WiFi zvončeky, ktoré je možné spárovať s mobilným telefónom a domový zvonček tak môžete ovládať odkiaľkoľvek.

Napájanie

Podľa typu napájania sa bezpečnostné kamery delia na drôtové a bezdrôtové. Obe varianty sú potom k dostaniu vo vnútornej i vonkajšej podobe. Okrem samostatných kamier môžete pochopiteľne kúpiť aj drôtový a bezdrôtový šikovný zvonček s kamerou. U bezdrôtových kamier je životnosť batérie cca 6 mesiacov, kamera nahráva iba vo chvíli, keď detekuje nejaký pohyb.

Batérie

Kamery na baterky sú úplne bezdrôtové. Výhodou tohto riešenia je veľmi jednoduchá inštalácia aj prepojenie s mobilným telefónom. Tieto kamery majú množstvo funkcií, avšak nevýhodou niektorých modelov je závislosť na cloudovom úložisku.

Preto sú obľúbenejšie kamery so slotom na SD kartu. U bezdrôtových kamier budete musieť riešiť aj výdrž batérie, kameru by ste teda mali umiestniť tak, aby ste ju mohli bezpečne zložiť a batériu dobiť. Počítať musíte aj s tým, že v zime sa budú batérie vybíjať rýchlejšie ako počas letných dní.

Drôtové

Tieto kamery sú lacnejšie, o ich prevádzku sa prakticky nemusíte starať. Drôtové bezpečnostné kamery sú tiež veľmi spoľahlivé. Nevýhodou môže byť zložitejšia inštalácia, pokiaľ s WiFi kamerou nepočítate dopredu. Pre svoj chod potrebujú prístup k elektrickému prúdu, niekdy teda budete musieť ťahať prívodný kábel.

Dizajn

Kamery je možné rozlíšiť aj podľa vzhľadu, bežné sú kamery typu bullet alebo dome.

 • Bullet – tieto kamery sú vhodné na vonkajšie použitie. Výhodou je tu valcový tvar, vďaka ktorému sa na kamere nebude usadzovať prach a všetka voda alebo sneh z kamery prakticky hneď stečie.
 • Dome – kamery určené na vnútorné použitie. Tieto kamery sa väčšinou umiestňujú na verejné miesta, a aby ustála aj útok vandalov je vyrobená z oveľa odolnejších materiálov.

Odolnosť

Odolnosť kamier sa líši v závislosti na tom, či kupujete vnútornú alebo vonkajšiu kameru. Vonkajšie kamery sú oveľa odolnejšie, sú chránené proti vode, prachu alebo teplu. Bežný je stupeň ochrany IP 66 alebo 67.

Vnútorné kamery by mali byť oveľa odolnejšie. Vyrobené sú prevažne z kovu a sú schopné odolať možným útokom vandalov. Z tohto dôvodu bývajú vnútorné kamery drahšie.

Rozlíšenie

Drvivá väčšina kamier vytvára záznam vo FULL HD rozlíšení. Toto rozlíšenie vám poskytne kvalitný záznam s dostatočným množstvom detailov. Lacné kamery môžu mať HD rozlíšenie a tie kvalitnejšie naopak 4 K rozlíšenie.

Funkcia

Prednosťou IP kamier je možnosť využitia WiFi signálu. Vďaka nemu môžete pri kamerách využívať mnohé funkcie. WiFi kamery sú dostupné vo vnútornej aj vonkajšej podobe. V prípade tých vonkajších, môže byť prenos rušený možným výpadkom signálu, ktoré spôsobuje predovšetkým zlé počasie. V prípade vnútorného použitia je prenos väčšinou bezchybný.

 • Alarm – veľké množstvo kamier dokážu detekovať pohyb, na ktorý môžu reagovať spustením alarmu. Alebo vás kamera na pohyb upozorní prostredníctvom mobilného telefónu.
 • COLOR Vu – tí, ktorí budú chcieť mať prehľad aj o nočnom dianí, môžu využiť funkciu, ktorá im poskytne farebný obraz. Väčšina kamier totiž premieta nočný obraz v čiernobielom alebo zelenom odtieni, čo je dané infračerveným snímaním.
 • Otáčanie – využiť môžete aj otáčanie o 360 ° a to priamo pomocou mobilného telefónu alebo iného softvéru.
 • LED prísvit – priestor pred kamerou môžete osvetliť bielym svetlom.
 • Zväčšovacie sklíčko – umožní vám bližší pohľad na určité miesto.
 • Mikrofón – niektoré kamery môžu zaznamenávať aj zvuk.
 • Reproduktor – umožňuje vzájomnú komunikáciu, táto možnosť je obľúbená najmä pri chytrých zvončekoch.
 • Nočné videnie – kúpiť môžete kameru, ktorá môže prenášať záznam 10 – 30 metrov
 • Detekcia tváre – kvalitnejšie kamery sú schopné spoznať členov domácnosti. Po rozpoznaní tváre teda nedochádza k spusteniu poplachu, čo určite ocení každý.

Značky

Obľúbené sú IP kamery značiek Dahua, Solight, Monitorrs Security, Xiaomi, Nedis, Tesla, iGET, Hikvision a ďalšie.

Cena

Kvalitnú kameru zakúpite od 80 – 200 eur. K dostaniu sú vnútorné aj vonkajšie kamery v drôtovej a bezdrôtovej verzii. Rozlíšenie je štandardne vo FULL HD a využiť môžete množstvo praktických funkcií. Tieto kamery sú vhodné pre štandardných užívateľov.

Ak ste si istí, že využijete väčšie množstvo funkcií a chcete ešte kvalitnejší obraz, budete musieť investovať viac ako 200 eur. Menej nároční používatelia potom môžu naopak kúpiť lacnejšie, ale aj menej spoľahlivé kamery. Ich cena väčšinou neprekračuje
80 eur.

Porovnať ceny IP kamier

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi cloudovým úložiskom a SD kartou?

Cloudové úložisko je názov pre službu, ktorá umožňuje ukladanie dát. Nevýhodou tohto riešenia je nutnosť platiť mesačné poplatky. Vďaka kamere s SD kartou budete mať vaše záznamy stále k dispozícii a zálohovať ich budete podľa svojich potrieb.

Aká je životnosť batérií IP kamier?

Ak uprednostňujete bezdrôtovú kameru, bude vás zaujímať aj výdrž batérie. Tento údaj by mal byť uvedený v technických parametroch každého výrobku. Treba však myslieť na to, že výrobcovia udávajú výdrž do cca -6 °C. V zime tak musíte počítať s oveľa menšou výdržou.

Aký je rozdiel medzi analógovou a IP kamerou?

Analógové kamery sú staršie a lacnejšie zariadenia. K týmto kamerám je nutné zakúpiť DVR, do ktorého sa následne zapája. Do DVR zariadenia sa ukladá záznam, ktorý potom môžete ďalej posielať na ďalšie zariadenia.

Kamery pracujú bez oneskorenia, to, čo sa deje pred kamerou v rovnakom okamihu vidíte aj vy. Záznam nemôže prakticky nič rušiť.

IP kamery sú drahšie, pre svoj chod však nepotrebujú investíciu do ďalších zariadení. Záznam z kamery môžete vidieť hneď na počítači alebo mobilnom telefóne a nahrávať ho môžete na SD kartu. IP kamery majú väčšie rozlíšenie a viac rôznych funkcií.

Záver

Inteligentné IP kamery zlepšia zabezpečenie vašej domácnosti, umožnia vám streamovať záznam v reálnom čase vďaka mobilnej aplikácii. Na mobil budete dostávať aj rôzne upozornenia.

Záznam je vo vysokej kvalite najčastejšie vo FULL HD, a disponujú množstvom praktických funkcií. Tí, ktorí budú potrebovať viac kamier, môžu pri nákupe uprednostniť sety, ktoré obsahujú viac kamier a všetko príslušenstvo, ktoré budete pri inštalácii potrebovať.


Zdroje: www.spyobchod.sk, www.ip-kamery.tech, www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo