Airtrack

Airtrack je špeciálny typ podložky, ktorá sa najčastejšie používa pri gymnastických cvičeniach. Môžete ho však použiť aj na tréning bojových umení alebo čoraz populárnejší parkour. Výhodou airtrackov je ich väčšia šírka, ktorá dobre tlmí nárazy a šetrí tak kĺby veľkých aj malých športovcov.

Nevýhodou airtrackov je vysoká obstarávacia cena. Ak sa rozhodnete pre jeho kúpu, bude vás zaujímať najmä jeho dĺžka alebo značka. Veľkosť a výrobca majú zásadný vplyv na kúpnu cenu.

Porovnanie cien airtrack

Airtrack alebo žinienka

Podložka sa bežne používa na cvičenie a je čoraz častejším vybavením telocviční. V čom sa tieto produkty líšia?

Žinienka

Podložka je cvičebné zariadenie rôznej veľkosti a hrúbky. Na rozdiel od airtracku je to však výrobok s vnútorným polstrovaním. Tvorí ho najmä vystužená pena. Povrch podložky je vyrobený z rôznych materiálov. Vhodná podložka sa vyberá predovšetkým podľa druhu športu, ktorý budete vykonávať.

Samozrejme, gymnastické podložky sú k dispozícii aj v hrúbkach od 4 do 5 cm. Táto strana rohože je ošetrená protišmykovou vrstvou. Výhodou podložky je najmä nižšia cena, nevýhodou je nepohodlie.

Airtrack

Hlavný rozdiel je vo vnútornej náplni, ktorou je v tomto prípade vzduch. Napriek tomu, že sú nafukovacie, sú vyrobené tak, aby držali svoj tvar a tvorili ideálny rovný povrch. Vzdušná dráha má vynikajúcu nosnosť a môžete ju použiť pri rôznych príležitostiach. V prípade núdze môže airtrack slúžiť aj ako príležitostný matrac na prespanie.

Vzduchové dráhy sa veľmi často dodávajú s čerpadlom. S jeho pomocou môžete túto podložku hravo nafúknuť. Po skončení tréningu môžete vzduchovú dráhu vyprázdniť a zložiť. Môžete ho uložiť prakticky kdekoľvek. Nevýhodou tohto produktu je však oveľa vyššia kúpna cena.

Rozmery

Veľkosť vzduchovej dráhy je okrem ceny jediným skutočne dôležitým parametrom, ktorý vás bude zaujímať.

Dĺžka

Na bežné domáce použitie postačuje klasická dĺžka 200 cm. Náročnejší domáci užívatelia môžu použiť aj dĺžku 300 cm. Dlhšie dráhy sú vhodnejšie na komerčné využitie a nahrádzajú športovú dráhu. Dĺžka profesionálnych rohoží môže byť 6 – 15 metrov.

Šírka

V prípade šírky nie je rozsah veľkostí taký veľký. Prevažná väčšina rohoží má šírku 1 meter. Tento rozmer je dostatočný pre väčšinu gymnastických cvičení. Môžete si však kúpiť aj dráhu so šírkou 1,5 – 2,8 metra. Tie sú opäť vhodnejšie na komerčné použitie.

Výška

Tento parameter je veľmi dôležitý v procese výberu a určuje vlastnosti vzdušnej stopy. Štandardne sa stretnete s výškou 10 cm, čo je veľkosť, ktorá vám poskytne potrebnú oporu a pevnosť. Ak používate pružnejšie airtracky, ktoré sú vhodné najmä na tlmenie skokov, budú pre vás atraktívnejšie airtracky s výškou do 20-30 cm.

Materiál

Vzdušné pásy sú vyrobené z PVC a pri výrobe sa používa technológia Drop Stitch, ktorá spočíva v spájaní jednotlivých vrstiev veľkým množstvom nylonových vláken. Dĺžka záruky vás tiež upozorní na kvalitu vzduchových pásov.

Menej kvalitní výrobcovia poskytujú záruku 1 rok, 2 roky sú štandardom a najkvalitnejší výrobcovia majú záruku až 5 rokov. V závislosti od frekvencie a typu používania sa životnosť airtrackov odhaduje na 7 rokov alebo viac.

Nosnosť

Vďaka kvalitnému spracovaniu je nosnosť vzdušnej dráhy až 800 kg. V prípade menších rohoží je nosnosť 200 až 500 kg. Bežným používaním je prakticky nemožné poškodiť vzduchovú dráhu. Ak dôjde k poškodeniu, je pravdepodobnejšie, že bude spôsobené nesprávnym používaním.

Príslušenstvo

Vzduchovú dráhu je možné zakúpiť samostatne. Mnohé výrobky sa predávajú s pumpou. Môžete si kúpiť aj kompletnú sadu. Okrem vzduchovej dráhy a pumpy obsahuje aj tašku na skladovanie alebo prenášanie, ako aj opravárenskú súpravu na opravu prípadných prasklín.

Spojovací diel

Spojovací diel nájdete aj pod označením TrackConnect. Je určený na bezpečné spojenie dvoch alebo viacerých vzdušných pásov. Tento gumový pás má suchý zips a je k dispozícii v niekoľkých dĺžkach. Niektorí výrobcovia dokážu vyrobiť aj presnú dĺžku podľa vašich požiadaviek.

Nafukovací klin

Nafukovací klin je určený na tréningové skoky pre športovcov vyššej úrovne. Samozrejme, môžete si ho kúpiť aj do svojej domácnosti. Používa sa pri rôznych športoch v exteriéri alebo interiéri.

Prepravný vozík

Veľké vzdušné pásy sú pomerne ťažké, ich hmotnosť môže často presiahnuť 20 kg. Z tohto dôvodu sa na prepravu môže použiť prepravný vozík. Vozík sa dá použiť len na prepravu skutočne veľkých a silných rohoží.

Značka

Kvalitné výrobky sú väčšinou certifikované. Medzi najkvalitnejšie a najobľúbenejšie značky patria Masterjump, inSportline, TrickPad, AirTrack Factory alebo Spartan.

Cena

Cena je azda jedinou nevýhodou zaobstarania vzdušnej dráhy. Aj tá najmenšia letecká dráha vás vyjde minimálne na 120 EUR.

Častejšie sa však cena výrobku s dĺžkou 2 metre pohybuje okolo 200 EUR. V prípade komerčných modelov nie je neobvyklé, že cena dosahuje niekoľko desiatok eur.

Porovnanie cien airtrack

Údržba

Údržba je veľmi jednoduchá. Po každom použití sa odporúča z povrchu zotrieť nečistoty a pot. Na utieranie stačí vlhká handrička. V prípade silného znečistenia je možné použiť jemný čistiaci prostriedok, často stačí mydlová voda.

Po umytí by sa mala vzduchová dráha nechať riadne vyschnúť. Tento krok sa vzťahuje na výrobky určené na vyfukovanie a skladanie. V prípade, že chcete ponechať vzduchovú dráhu nafúknutú, stačí ju uložiť na vybrané miesto.

Proces sušenia by sa nemal urýchľovať pomocou rôznych priamych ohrievačov alebo sušiča vlasov. Toto ošetrenie môže mať negatívny vplyv na rohož a výrazne skrátiť jej životnosť.

Otázky a odpovede

Je možné niekde otestovať vzduchovú dráhu?

Nafukovacie podložky sú bežným vybavením a mali by sa nachádzať v každej veľkej telocvični, fitnescentre alebo posilňovni. Často sú tiež súčasťou školských telocviční a neminiete ich nikde, kde sa vyučuje gymnastika alebo parkour.

Tu si môžete vyskúšať airtrack všade a zvážiť, či sa oplatí investovať. Ak ste ochotní minúť potrebné peniaze, airtrack sa stane vaším obľúbeným nástrojom.

Ako dlho trvá nafúknutie?

Udávaný čas nafukovania je od 45 sekúnd do 2 minút. Všetko závisí od veľkosti podložky a kvality čerpadla. Tak rýchlo ako inflácia, bude rýchla aj deflácia. Po nafúknutí sa dá vzduchová dráha zbaliť do relatívne malého zvitku a ideálne uskladniť v prenosnej taške.

Prečo sa dráha airtracku začne po niekoľkých hodinách postupne vyprázdňovať?

Tento jav je bežný a často vás vystraší kvôli kúpnej cene. Na postupnej deflácii však nie je nič nezvyčajné. Pneumatika aitracku nie je navrhnutá na dlhodobé udržanie tlaku. Pred ďalším použitím ju stačí nafúknuť.

Záver

Airtrack je vhodný pre tých, ktorí sa pravidelne venujú cvičeniu na vyššej úrovni. Na príležitostné cvičenie postačí bežná podložka. Tá je podstatne lacnejšia, ale nie je veľmi kompaktná. Pri airtracku si stačí vybrať správnu veľkosť, zvyčajne si vystačíte s rozmermi 100 x 200 x 10 cm. Na výber je niekoľko značiek, ale vždy uprednostnite kvalitné certifikované výrobky.

Je lepšie kúpiť si kompletnú sadu, než kupovať jeden airtrack. To zahŕňa aj kvalitné ručné alebo elektrické čerpadlo určené špeciálne pre tieto výrobky. Okrem toho v súprave nájdete aj prenosnú tašku, ktorú môžete použiť na uskladnenie
a súpravu na opravu.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo