Kopačky

Na výkon každého futbalistu majú, s ohľadom na výbavu, najväčší vplyv kopačky. V súčasnej dobe je výber kopačiek naozaj bohatý, v minulosti vás pravdepodobne zaujímala iba veľkosť. V dnešnej dobe je možné kúpiť kopačky vhodné na určitý typ povrchu, vyberať ich môžete podľa preferovaného štýlu hry a podstatnú úlohu hrá aj dizajn.

Samotná topánka je zložená z 3 častí, jedná sa o zvršok, medzipodrážku a podošvu. Zvršok je časť dôležitá pre kontakt s loptou, medzipodrážka sa stará o stabilitu a tlmenie nárazov a podošva je zodpovedná za bezpečnosť na každom povrchu.

Fanúšikovia futbalových hviezd môžu vyberať kopačky aj podľa svojho športového vzoru. Lionel Messi má napríklad vlastnú kolekciu kopačiek u značky Adidas, Cristiano Ronaldo má svoju kolekciu u značky Nike. Práve výrobca má na výber kvalitných kopačiek zásadný vplyv.

Porovnať ceny kopačiek

Prevedenie

Kopačky môžete vyberať aj podľa toho, akú hru preferujete. S ohľadom na spôsob hry sú kopačky vyrobené tak, aby boli vhodné na rýchlu hru, presné zakončenie, lepšiu prihrávku alebo poskytovali dokonalú stabilitu a pohodlie. Hoci sa výrobcovia stále snažia svoje výrobky vylepšiť, nenájdete v súčasnej dobe na trhu kopačky, ktoré by dokonale spĺňali všetky 4 atribúty.

  • Na rýchlosť – kopačky sú tvarovo uspôsobené do tvaru atletickej tretry. Tento tvar poskytuje hráčovi potrebné pohodlie, čo sa následne odvíja na rýchlosti.
  • Na zakončenie – tieto kopačky majú tvrdší zvršok, vďaka čomu je hráč pri kontakte s loptou vynaložiť väčšiu silu pri zakončení. Kopačky umožňujú aj presnejšiu strelu.
  • Na prihrávku – kopačky s 3D technológiou umožňujú kvalitné prihrávky a potrebnú bezchybnosť.
  • Na stabilitu a pohodlie – najviac pripomínajú starú podobu klasických kopačiek. Kopačky majú silnú podrážku, ktorá hráči poskytuje potrebné pohodlie.

Povrch

Kopačky sa delia aj podľa toho, na akom povrchu budete futbal hrať. Kúpiť tak môžete kopačky vhodné na sálové povrchy, umelú trávu, pevný trávnatý povrch, kde nehrozí pošmyknutie a nakoniec sú tu kopačky ideálne na klzký povrch.

Halovky – IN

Kopačky, ktoré môžete použiť na halový futbal. Tieto kopačky spoznáte podľa hladkej podrážky, ktorá je vyrobená tak, aby topánka pri hre nekĺzala, ale ani nepoškodila halovú podlahu.

Tarfy – TF

Vhodné na staršie a nie úplne kvalitné umelé povrchy. Kopačky majú na podrážke členitú vzorku. Na podrážke je umiestnené veľké množstvo malých výstupkov.

Lisovky

Použiť ich môžete na pevnom trávnatom povrchu. Sú určené na umelú aj prírodnú trávu. Kopačky majú lisované štuple a považujú sa za základný typ.

  • FG – sú považované za najuniverzálnejšie, použiť ich je možné na suchej prírodnej tráve. Vo výnimočných prípadoch ich môžete použiť aj na umelej tráve, riskujete však ich rýchlejšie opotrebenie.
  • HG – vhodné na tvrdé prírodné povrchy ako je piesok, škvara atď. Použiť ich možno aj na umelej tráve. Kopačky majú väčší počet nižších špuntov.
  • AG – majú zosilnenú konštrukciu, sú odolnejšie, vhodné na umelú trávu.
  • FG/AG – vhodné na umelú aj prírodnú trávu. Na podrážke sa nachádza kombinácia nižších aj vysokých špuntov.

Kolíky

Kopačky ideálne na klzkú prírodnú trávu.

  • Kolík SG – tieto kopačky majú kovové alebo plastové kolíky, ktoré je možné podľa potreby vymeniť. Kopačky sú ideálne do mäkkej trávy aj na rozbahnený povrch. Na podrážke je umiestnených 6 kolíkov.
  • Kolík MIXED SG/FG – kopačky známe ako lisokolíky. Na podrážke sú kovové skrutkované vymeniteľné kolíky a kolíky lisované. Kopačky využijete na mokrom a mäkkom teréne.

Veľkosť

Kopačky by mali na nohe dobre sedieť, nakupovať by ste ich mali iba tam, kde si môžete jednotlivé výrobky vyskúšať. U kopačiek nie je bežná rovnaká veľkosť, každý výrobca má trochu iné značenie. V prípade, keď budete preferovať nákup cez internet, budete veľkosť vyberať podľa veľkostnej tabuľky, ktorá by mala byť dostupná pri každom výrobku. Je však nutné nohu skutočne správne zmerať.

Materiál

Na výrobu kopačiek sa používajú syntetické aj prírodné materiály. Kúpiť tak môžete kopačky vyrobené z pravej, syntetickej ale aj klokanej kože. Novinkou sú potom kopačky s ponožkou. Na zohnanie potom môžu byť aj nekvalitné gumotextilné kopačky, ktoré sú veľmi lacné a vhodné skôr na občasné použitie.

Syntetická koža

Prednosťou syntetickej kože je možnosť použitia na mokrom povrchu aj za dažďa. Materiál sa stará o potrebné zachovanie tvaru, nemusíte sa báť, že kopačka nasaje vodu a sťaží. Syntetická koža je cenovo dostupná a jednoduchá na údržbu. Čo sa týka pocitu pri kontakte s loptou, má syntetická koža väčšie slabiny.

Pravá koža

Pri niekoľkých prvých použitiach nemusia byť kopačky pohodlné, kožu je nutné najprv vyšliapnuť. Kopačky z pravej kože sú z hľadiska ceny považované za zlatý stred, vhodné sú pre náruživejších, ale aj rekreačných futbalistov. Kožené kopačky však nie sú vhodné do mokrého terénu, pretože koža ľahko nasiakne vodou, čo sa prejaví aj na hmotnosti.

Klokanie kože

Najdrahšie kopčeky, ktoré však majú aj najkratšiu životnosť. Výhodou je nízka hmotnosť a maximálne pohodlie.

Pletené materiály

Pletené materiály sa používajú na výrobu ponožkových kopačiek. Pre väčšiu stabilitu sú kopačky opatrené patričnou povrchovou úpravou.

Značka

Správny výrobca je pre výber kopačiek úplne zásadný. V závislosti na výrobcovi sa kopačky líšia vzhľadom, novinkou posledných rokov sú kopačky s tzv. ponožkou. Ponožky nájdete pri značke Nike. Značka Adidas uviedla na trh kopačky bez šnúrok. Puma ponúka kopačky vyrobené z veľmi ľahkých materiálov, kúpiť môžete kopačky vážiace iba okolo 100 g.

Cena

Cena sa odvíja podľa toho, koľko času futbalu venujete. Pre rekreačné použitie vám postačia menej kvalitné kopačky, ktoré je možné kúpiť za cenu okolo 40 eur. Za túto cenu sa vám však nepodarí zakúpiť nijako kvalitný tovar.

Pre bežných užívateľov, ktorí sa futbalu venujú predsa len dlhšie, sú určené kopačky s cenou do 80 eur. Za kvalitné sú však považované kopčeky v cenovom rozmedzí 80 – 160 eur. Drahšie kopačky sú potom určené skôr profesionálom. Tie sa pohybujú v rozmedzí 240 – 320 eur.

Poviete si, že kopačky za 80 eur vs. za 320 eur vyzerajú rovnako. Na prvý pohľad sa to môže zdať, pretože majú podobný design. Hlavný rozdiel je však v použitých materiáloch a pohodlí, ktoré hráči dodajú.

Porovnať ceny kopačiek

Údržba

Aby ste predĺžili životnosť kopačiek, je nutné nezanedbať ani pravidelnú údržbu. To, ako sa o kopačky starať závisí od toho, z akého materiálu sú kopačky vyrobené. Na údržbu sú najmenej náročné syntetické kopačky, ktoré môžete čistiť pomocou navlhčenej kefy alebo hubkou. Na čistenie sa neodporúča používať práčku. Vlhké topánky je možné sušiť s pomocou novinového papiera, nemali by však schnúť na radiátore ani priamom slnku. Podobnú starostlivosť vyžadujú aj pletené kopačky.

Najzložitejšie sa udržujú kopačky vyrobené z pravej kože. V tomto prípade je na čistenie možné použiť iba mäkkú handričku, ktorá by mala byť iba ľahko navlhčená. Pokiaľ by ste na zvršok použili kefu, mohli by ste kožu poškodiť. Kožené kopačky nesmú byť nikdy sušené na priamom slnku.

Otázky a odpovede

Sú kopačky rozdelené aj podľa pozície hráča?

Kopačky nebudete vyberať podľa toho, či hráte v útoku, hráte v obrane alebo ste brankár. Pozícia je pri výbere kopačiek ľahostajná, či už budete hrať na akejkoľvek pozícii, budete potrebovať predovšetkým veľkú stabilitu. Kopačky je v prvom rade nutné vyberať podľa povrchu.

Prečo majú niektoré kopačky ponožku?

Vzhľad kopačiek určujú samotní výrobcovia. Niektorí preferujú klasický vzhľad, iní prinášajú stále nové technológie, ktoré majú hru ešte viac zatraktívniť. Ponožka na kopačkách má predovšetkým priniesť dokonalé spevnenie členku a poskytuje tak hráčovi väčší komfort.

Ponožka na kopačke však nemusí každému vyhovovať, na túto časť topánky sú pozitívne aj negatívne ohlasy. Zatiaľ čo niektorí budú s touto kopačkou spokojní, iní radšej uprednostnia tradičný vzhľad.

Sú lepšie kopačky so šnúrkami alebo bez šnúrok?

S kopačkami bez šnúrok prišla ako prvá značka Adidas. Dnes môžete také kopačky kúpiť aj od výrobcu Nike. Pre niektorých hráčov môžu byť kopačky bez šnúrok úplne nepredstaviteľné.

Tieto kopačky sú však vyrobené z veľmi priliehavých materiálov, vďaka ktorým kopačky nielen ľahko obujete, ale vaše nohy nebudú ochudobnené o potrebnú pevnosť ani stabilitu. To, či kúpite kopačky so šnúrkami alebo bez šnúrok je tak čisto otázka vkusu.

Záver

Kopačkám je na trhu venovaný veľký priestor. Podľa znalcov tohto tovaru však prichádzajú na trh nové výrobky, ktoré sa líšia vzhľadom aj ďalším vylepšením cca každé 2 mesiace. Pokiaľ však vyberiete tie správne kopačky, môžu vám bez problémov slúžiť niekoľko rokov.

Samozrejme záleží na tom, ako často sa budete futbalu venovať. Kopačky je možné kúpiť aj cez internet, napriek tomu je oveľa rozumnejšie tento tovar nakupovať priamo v kamennej predajni. Tu si môžete vyskúšať rôzne prevedenia a budete mať istotu, že vyberiete správnu veľkosť.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.11teamsports.sk, www.gazzasport.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo