Plachty na auto

Plachta na auto je príslušenstvo určené tým, ktorí nemajú automobil alebo iné motorové vozidlo uskladnené v garáži. Krycie plachty na auto majú mnoho podôb, prikrývať ju môžete automobil, karavan, prívesný vozík, ale využiť ju pochopiteľne môžete aj iným spôsobom. Plachta na auto zaistí motorovému vozidlu ochranu pred možným poškodením laku, čím ho ochráni aj pred koróziou, uhnívanie rôznych častí a zabráni aj možnému prehrievaniu interiéru vozidla.

Aby plachta slúžila dobre a ochránila vozidlo pred slnečnými lúčmi, vodou aj prachom, je nutné zaobstarať plachtu vyrobenú z kvalitného materiálu. V opačnom prípade môže krycia plachta napáchať viac škody ako úžitku.

Dôležité je aj konštrukčné prevedenie, lepšie sa vám bude manipulovať s plachtou, ktorá je doplnená samosťahovacou gumou. Guma sa postará o bezpečnú fixáciu a nemusíte sa báť, že plachtu na auto strhne každý väčší vietor. Správnej plachte by nemali chýbať ani oddelené časti, do ktorých je možné ukryť bočné zrkadlá.

Porovnať ceny plachiet

Typy

Plachty na auto sa delia na vnútorné aj vonkajšie typ. To, akým spôsobom je možné plachtu použiť určuje výrobný materiál.

  • Vnútorná plachta – plachty vyrobené z menej kvalitných materiálov slúžia na prikrytie garážovaných vozidiel, bicyklov, motocyklov atď. Úlohou plachty je ochrániť dopravné prostriedky pred prachom a ďalšími nečistotami.
  • Vonkajšia plachta – sú vyrobené z vysoko kvalitných a odolných materiálov. Vonkajšie plachty sa najčastejšie používajú v zimnom období, ale použiť ich pochopiteľne môžete celoročne.

Veľkosť

Krycie plachty sú k dostaniu v rôznych veľkostiach. Výber správnej veľkosti je pomerne jednoduchý, na trhu sú plachty rozdelené podľa typu vozidla. Okrem plachty, ktorá prikryje celé vozidlo je možné kúpiť aj malé plachty, ktoré slúžia iba na prikrytie autoskiel. Plachta teda chráni iba pred námrazou. Uchytiť ju môžete pomocou háčikov aj popruhov.

  • Malá krycia plachta – medzi malé patria plachty s dĺžkou od 3,5 – 4,2 metrov. Takéto plachty využijete na prikrytie menších osobných vozidiel.
  • Stredná krycia plachta – medzi stredné spadajú plachty s dĺžkou 4,1 – 4,5 metrov. Stredne veľké plachty sú určené pre osobné automobily typu combi.
  • Veľká krycia plachta – pod plachtu s dĺžkou viac ako 4,5 metra je možné schovať dodávku aj karavan. Tie najdlhšie plachty majú dĺžku až 7 metrov.

Gramáž

Kvalitu krycej plachty určuje aj jej gramáž. Gramáž je parameter, ktorý udáva hustotu látky na meter štvorcový. Kvalitné plachy na auto by mali mať gramáž aspoň 200 gramov/meter2. Dajú sa však kúpiť aj krycie plachty s gramážou okolo 75 gramov/meter2.

Tieto plachty sú určené skôr na dočasné alebo jednorazové používanie. Plachta s gramážou okolo 130 gramov/meter2 už patrí medzi nepremokavé varianty a najkvalitnejšie krycie plachty môžu mať gramáž až 260 gramov/meter2.

Materiál

Krycie plachty všetkých typov sa vyrábajú spravidla z nylonu. Tento materiál je priedušný a vyznačuje sa aj nízkou hmotnosťou. Kvalita nylonu sa líši podľa toho, či sa jedná o vnútornú alebo vonkajšiu plachtu. Vonkajším plachtám by nemala chýbať pogumovaná časť, ktorá sa postará o nepremokavosť plachty. Nepremokavá plachta by však mala zaistiť správne odparovanie vody.

Vysoko kvalitné plachty na auto majú spodnú časť opatrenú aj mikroflanelom alebo plyšom. Tieto materiály zabránia možnému poškriabaniu autolaku.

Značka

Plachtu na auto môžete kúpiť na väčších benzínkach, v špecializovaných obchodoch alebo na internete. Tu narazíte na výrobky značiek Lampa Italy, Kegel, Nelson Rigg, Automax, Compas alebo 4Cars.

Cena

Cenu pochopiteľne ovplyvňuje dĺžka a výrobný materiál. Najlacnejšie sú plachty s dĺžkou do 3 metrov. Za túto kryciu plachtu spravidla nezaplatíte viac ako 60 eur. Cena stredne dlhej plachty býva v rozmedzí 80 – 160 eur. Za najdlhšiu a najkvalitnejšiu kryciu plachtu potom môžete zaplatiť 200 – 400 eur.

Porovnať ceny plachiet

Otázky a odpovede

Aké príslušenstvo môže byť súčasťou krycej plachty?

Kúpiť môžete iba samostatnú plachtu na auto, alebo je možné kúpiť plachtu vloženú v taške, ktorá slúži ako ochranný obal. Obal vám umožní plachtu bezpečne uskladniť a ľahké bude aj prevážanie plachty v automobile.

Majú plachty na auto aj nejaké negatíva?

Plachty na auto majú svojich priaznivcov aj odporcov. Prvá strana ocení skutočnosť, že krycia plachta ochráni automobil pred negatívnymi vplyvmi počasia. Vďaka tomu, že budete v zime pri negarážovaných automobiloch používať plachtu, vyhnete sa každodennému škrabaniu autoskiel.

Auto zakryté autoplachtou môže odlákať aj prípadných zlodejov. Odporcovia však argumentujú tým, že aj pod kvalitnou krycou plachtou sa bude držať vlhkosť, čo povedie k možnej korózii vozidla. Väčšie škody napácha vlhkosť na vozidlách, na ktorých sa drží posypová soľ alebo rôzne nečistoty.

Je možné zaobstarať alternatívu k plachte na auto?

Ak si nie ste nákupom plachty na auto istí, môžete svoje auto garážovať v praktickej plachtovej garáži. Výhodou plachtovej garáže je jednoduchá a rýchla montáž a demontáž, garáž je možné pevne ukotviť do zeme.

Konštrukciu plachty tvorí stabilný oceľový rám, poťah je vodeodolný a nechýba ani odolnosť voči UV žiareniu. Pre stavbu nebudete potrebovať žiadne stavebné povolenie.

Plachtovú garáž môžete používať celoročne, zabránite možnému zadržiavaniu vlhkosti a nemusíte sa zdržovať odnímaním plachty. Plachtová garáž má však obmedzenú nosnosť a zo strechy tak budete musieť zhadzovať väčšie vrstvy snehu, ktorý by mohol plachtovú garáž deformovať.

Záver

Krycie plachty vyberajte podľa typu vášho automobilu. Najmenšie plachty využijete na zakrytie prívesného vozíka. Stredne veľké plachty využijete na prikrytie osobných automobilov a tie najväčšie prikryjú aj veľký karavan. Pri výbere nezabudnite skontrolovať, akým spôsobom je možné s plachtou manipulovať. Každá krycia plachta by mala ísť jednoducho nasadiť aj zložiť. Praktickým príslušenstvom bude aj prenosná taška, ktorú využijete na správne uskladnenie plachty.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo