Posilňovacie lavice

Cvičenie a posilňovanie je stále viac dôležité pre mnoho osôb. Dnešný trh ponúka veľké množstvo rôznych strojov alebo pomôcok vhodných na posilňovanie alebo formovanie postavy. Výhodou posilňovacích lavíc je najmä finančná dostupnosť. Posilňovacie lavice sú k dostaniu v mnohých prevedeniach, využiť ich môžete na posilnenie jednej časti tela, kúpiť však môžete aj také, ktoré vám umožnia formovať viac partií.

Pri výbere lavice je potrebné zvážiť typ, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Prihliadnuť potom môžete na nosnosť, montáž alebo výrobný materiál. Kvalitný výrobok vám poskytne kvalitný výrobca a rozhodujúca je aj cena, ktorá zahŕňa aj dokúpenie možného príslušenstva.

Porovnať ceny posilňovacích lavíc

Typy

Posilňovacích lavíc je veľké množstvo. Pred tým, než budete lavicu vyberať, je dobré vedieť, aké partie môžete pomocou rôznych lavíc precvičovať. Každý model umožňuje aj trochu iné cvičenie.

Bench lavica

Je určená na silové cvičenie. Primárne sa zameriava na posilňovanie prsných svalov, svalov ramien a podporných svalov hrudníka. Cvičenie prebieha v ľahu, rôzne ťažké závažie je zdvíhané nad hrudník. Tieto lavice sú obľúbené najmä u mužov.

Výhodou cvičenia v ľahu je menšia záťaž na chrbát. Je teda ideálny pre tých, ktorí nemôžu pre bolesť chrbta posilňovať v sede alebo v stoji. Kúpiť môžete lavicu rovnú, šikmú alebo polohovateľnú. Bench lavica je štandardným vybavením posilňovní, zacvičiť si na nej môžete aj v pohodlí domova.

Nastaviteľné lavice

Tieto lavice majú široké využitie. Umožňujú nastaviť niekoľko úrovní sklonu a vďaka tomu meniť obtiažnosť aj intenzitu cvikov. Lavicu využijete na posilňovanie chrbta, brucha i hrudníka. Lavice sú k dostaniu s mäkkým polstrovaním, využijú ich muži aj ženy. Kúpiť môžete tiež nastaviteľnú šikmú lavicu, ktorá je vhodná na posilňovanie bokov, chrbtice i brušných svalov.

Šikmé lavice

Šikmú lavicu využijete najmä na posilňovanie brušných svalov. Je určená na robenie sedov – ľahov. Cvičiť môžete s vlastnou váhou alebo si cvičenie sťažiť pridaním závažia.

Ak chcete lavicu využívať pri viacerých cvičeniach, vyberajte medzi modelmi, ktoré umožňujú nastaviť podperné nohy, s ich pomocou premeníte šikmú lavicu na rovnú. Súčasťou niektorých lavíc je tiež polohovateľný valec, ktorý využijete na pohodlné opretie nôh.

Rovné lavice

Môže sa zdať, že rovné lavice nie sú nijako atraktívne, napriek tomu sú vhodné pre všetky základné cvičenia. Za pomoci rôznych cvikov môžete posilňovať tricepsy, bicepsy, hrudník, ramená a jednoduchými výstupmi na lavici aj nohy. Tieto lavice sú vhodné najmä na domáce využitie.

Scottova lavica

Scottova lavica je zariadenie určené predovšetkým na posilnenie bicepsov. V menšej miere umožňuje posilnenie tricepsov, predlaktia a zápästia. Tieto lavice sa vyrábajú v dvoch prevedeniach, lacnejšie lavice sú vybavené opierkou.

V tomto prípade sa nevyhnete investícii do jednoručnej alebo obojručnej činky. Súčasťou drahších lavíc je integrované závažie. Tieto stroje umožňujú voliť rôznu hmotnosť závažia, sú vhodnejšie pre začiatočníkov a vyhovovať budú aj ženám.

Leg press lavica

Ak chcete posilňovať najmä nohy, bude pre vás ideálna práve táto lavica. Cvičenie je šetrnejšie ako bežné robenie drepov, lavica poskytuje veľký priestor na posilňovanie nôh. Na lavici sa jednoducho položíte a nohami budete zdvíhať rôzne ťažké závažia. Takto budete formovať zadok, stehná aj lýtka. Lavice sú obľúbené u mužov aj žien.

Hyperextenčná lavica

Tieto lavice sú určené na posilnenie chrbtových svalov. Za pomoci tejto lavice spevníte ochabnuté svaly, ktoré vedú k častým bolestiam chrbta. Kúpiť môžete jednoduché lavice určené iba na posilňovanie týchto svalov, ale aj drahšie kombinovacie typy. Tie potom využijete aj na posilňovanie brušných svalov. Aj v tomto prípade môžete cvičiť s vlastnou váhou alebo si cvičenie zintenzívniť pomocou činiek.

Multifunkčná lavica

Tieto stroje nájdete aj pod označením multifunkčnej veže. Multifunkčné lavice kombinujú niekoľko rôznych posilňovacích strojov. Patrí k najdrahším, umožní vám ale posilniť rôzne partie, čo z nich robí jedny z najobľúbenejších typov.

Montáž

Montáž lavice nie je nijako obtiažna. Súčasťou každého výrobku je presný návod, ako lavicu zložiť. Mnoho predajcov však umožňuje zariadenie zmontovať odborne. To je vhodné, najmä ak sa rozhodnete zaobstarať zložitejšiu multifunkčnú vežu.

Školený pracovník vám lavicu zostaví a na základe vašich potrieb nastaví jej výšku. Okrem toho by vám mal poskytnúť inštruktáž na používanie a zoznámiť vás s údržbou, ktorú lavica vyžaduje.

Nosnosť a stabilita

Nosnosť lavice sa líši v závislosti na jednotlivých výrobkoch. Čím je nosnosť vyššia, tým je výrobok kvalitnejší a konštrukcia robustnejšia. Lavica s vyššou nosnosťou vám umožní používať pri cvičení rôzne ťažké závažia.

V tomto prípade je totiž potrebné k vašej váhe pripočítať práve váhu závažia. Na túto skutočnosť vás však mnoho výrobcov upozorní. Najnižšia nosnosť je 100 kg, tieto lavice sú vhodné na domáce použitie. Robustnejšie lavice majú nosnosť aj viac ako 300 kg a sú určené najmä na komerčné využitie.

Aby bola lavica dostatočne stabilná, musí byť umiestnená na rovnom povrchu. Ak nemáte ideálne rovný povrch, môžete využiť rôzne veľké záťažové podložky.

Príslušenstvo

Pre efektívnejši  cvičenie môžete k laviciam dokúpiť rôzne príslušenstvo. Ide najmä o činky alebo kettlebely. K niektorým laviciam môžete dokúpiť aj ďalšie závažia. S fixáciou nôh vám pomôže adaptér, dokúpiť môžete aj kladky.

Značka

Kvalitné stroje spoznáte aj podľa záruky, ktorú výrobca poskytuje. Štandardne sú to 2 roky, v niektorých prípadoch je však možné kúpiť lavicu s 5 ročnou zárukou. Posilňovacie lavice kúpite od inSPORTline, Marbo, Hop-Sport, Body-Solid, Tunturi atď.

Cena

Prednosťou posilňovacích lavíc je ich cenová dostupnosť. Oproti iným posilňovacím zariadeniam si ich môže dovoliť prakticky každý. Najlacnejšie lavice kúpite za necelé 80 eur. Nosnosť je v rozmedzí 100 – 150 kg, čo je ideálne na domáce používanie.

Kvalitnejšie lavice s vyššou nosnosťou kúpite do 200 eur. Vyberať môžete takmer zo všetkých typov. Najdrahšie sú posilňovacie veže, tu cena začína na cca 280 eur. Lacnejšie výrobky sú dostačujúce pre domáce cvičenia. Drahšie stroje kúpite za 790 a viac tisíc. Vyhovovať budú náročným používateľom a vhodné sú aj pre komerčné využitie.

Porovnať ceny posilňovacích lavíc

Otázky a odpovede

Je lepšia vertikálna alebo šikmá lavica?

Záleží predovšetkým na tom, ktorú časť tela budete chcieť posilniť. Rovné lavice budú vyhovovať tým, ktorí chcú precvičiť hrudník, šikmé lavice sú určené najmä na spevnenie brušných svalov. Väčší rozsah využitia vám dovolí polohovateľná lavica.

Aké stroje sú vhodné na posilňovanie brucha?

Partia brucha patrí k najviac problémovým. Brucho môžete posilňovať mnohými spôsobmi. Okrem už spomínaných šikmých lavíc alebo posilňovacích veží môžete oblasť brucha posilňovať pomocou veslovacieho stroja. Lacnejšou možnosťou je zakúpenie rotany, balančnej podložky alebo jednoduchého posilňovača brucha.

Aké pomôcky využiť pri bolesti chrbta?

S uvoľnením svalového napätia v oblasti chrbta vám pomôže autotrakčné lehátko. Je vhodné na uvoľnenie zablokovaného chrbta, dýchacích ciest i platničiek. Autotrakčné lehátko je možné pretočiť tak, aby vaša hlava smerovala k zemi, nejedná sa však o stroj určený na posilňovanie.

Záver

Silný hrudník vybudujete za pomoci bench pressovej lavice. Brušné svaly spevníte vďaka šikmej lavici, nastaviteľné lavice využijete pre mnoho rôznych cvikov. Rovné lavice sú vhodné do menších priestorov a sú vhodné na všetky základné cvičenia.

Silné paže vybudujete vďaka Scottovej lavici, o zadok, stehná lýtka sa postará leg press lavice. Váš chrbát bude spevnený za pomoci hyperextenčnej lavice. Multifunkčná lavica vám nahradí viac posilňovacích zariadení.

Či už budete preferovať akýkoľvek typ, najdôležitejšie je myslieť predovšetkým na vlastné pohodlie a bezpečnosť. V ideálnom prípade je vhodné si lavicu pred zakúpením vyskúšať. Niektoré lavice sú vybavené mäkkým polstrovaním, iné majú povrch tvrdší.


Zdroje: www.insportline.sk, www.mastersport.sk, www.fitham.sk, www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo