Poštové schránky

Poštové schránky môže ukrývať dôležité dokumenty, súdne obsielky, úradné listy a mnoho iného. Z tohto dôvodu nie je múdre používať ako poštovú schránku PET fľašu alebo kúsok plastovej rúrky, ako je to aj dnes stále vidieť.

Ak chcete, aby sa k vám všetky listy, pohľady, časopisy a reklamné letáky dostali, bude rozumné zainvestovať a kúpiť kvalitnú a bezpečnú poštovú schránku. Pokiaľ budete vyberať naozaj dobre, vystačíte si v živote s jedinou poštovou schránkou.

Poštové schránky majú mnoho podôb, pri tomto výrobku zohráva podstatnú úlohu výrobný materiál aj to, kde bude schránka umiestnená. Rolu môže hrať aj to, akú poštu bežne dostávate. Ak patríte k predplatiteľom rôznych časopisov, bude treba vybrať väčšiu schránku, ak dostávate iba občas poštu v podobe listov, vystačíte si s menšou schránkou.

Porovnať ceny schránok

Typy

Majitelia rodinných domov budú pravdepodobne kupovať jednu schránku. Tí, ktorí bývajú vo viacerých generačných alebo bytových domoch, môžu siahnuť po poštových zostavách.

  • Jednotlivá schránka – jednu schránku budú využívať všetci členovia rodiny. Zvoliť môžete veľkosť schránky, výrobný materiál aj spôsob uzamykania schránky či vyberania pošty. Konštrukciu budete voliť podľa toho, kde bude poštová schránka umiestnená.
  • Poštová zostava – v tomto prípade máte k dispozícii viac schránok. Toto riešenie je možné vidieť v bytových domoch, zostavy môžete využiť aj v kancelárii.

Konštrukcia

Poštové schránky sa pomerne značne líšia vzhľadom. Obyčajné schránky majú tvar obyčajnej krabice, súčasťou iných býva aj tubus na časopisy, noviny alebo letáky. Poštové schránky určené na zamurovanie môžu byť doplnené o domový zvonček.

Konštrukciu poštovej schránky voľte práve s ohľadom na to, kde bude schránka umiestnená.

  • Nástenná – schránka určená na pripevnenie na stenu či plot. Nástenné schránky patria k najobľúbenejšiemu typu. Výhodou je veľmi jednoduchá inštalácia.
  • Zamurovaná – schránku je možné inštalovať do stĺpika alebo plotu. Nevýhodou tohto typu je náročnejšia inštalácia, výhodou celistvosti vzhľad aj skutočnosť, že poštu zo schránky nevyberie nežiaduca osoba.
    Schránka do domových dverí – poslednou možnosťou je umiestniť schránku do dverí. Aj toto riešenie vám zaistí súkromie a istí si môžete byť aj tým, že listy budú doručené v dobrom stave.

Veľkosť

To, akú veľkosť preferujete, je otázkou vášho vkusu. Záleží aj na tom, koľko pošty ste zvyknuté dostávať. Myslieť však musíte na to, že poštová schránka malej veľkosti vám nemôže zaručiť, že vytiahnete nepoškodenú korešpondenciu. Poštová schránka, do ktorej vo zmestia listy aj časopisy bežnej veľkosti, by mali mať rozmer 34 cm na výšku, 25 cm na šírku a 4,5 cm na šírku.

Materiál

Oveľa dôležitejšie ako veľkosť poštovej schránky hrá výrobný materiál. Ten má zásadný vplyv na kvalitu, životnosť aj zabezpečenie a dá sa povedať, že určuje aj to, kde by mala byť schránka umiestnená.

Nerez

Materiál s dlhou životnosťou a perfektnou funkčnosťou. Pri nerezovej schránke by nemala chýbať antikorózna úprava povrchu, ktorá zabráni postupnému hrdzaveniu. Nerezová schránka je veľmi odolná, bezpečná a ustojí aj náročnejšie poveternostné podmienky.

Kovaná

Ak chcete výnimočnú poštovú schránku, voľte netradičný kovaný výrobok. Tieto poštové schránky sú vhodné nielen pre milovníkov retro štýlu a najlepšie vyniknú na kovových plotoch atypického vzhľadu. Ani kovaným schránkam by nemala chýbať patričná povrchová úprava. Nevýhodou kovaných schránok je vysoká obstarávacia cena.

Plastová

Hoci je plast považovaný za menej kvalitný materiál, čo sa životnosti týka, nie je problém kúpiť kvalitnú schránku vyrobenú z vysoko odolného plastu, ktorá je vhodná aj na vonkajšie používanie. Napriek tomu nemožno od plastovej schránky očakávať takú životnosť, ktorú vám zaručí kovový typ. Plastové schránky by nemali byť umiestnené na priamom slnku, vplyvom nepriaznivých poveternostných vplyvov, sa môže schránka postupne deformovať.

Drevená

Drevenú schránku je možné zakúpiť, ale vyrobiť ju môžete aj doma. Drevo je náročnejší materiál, nemalo by byť zbytočne vystavené vlhkosti. Pokiaľ nebude schránka umiestnená na suchom mieste, nemala by chýbať plechová strieška.

Keramická

Netradičným materiálom je keramika. Poštové schránky sú úplne originálne a zaujmú na prvý pohľad. Pri nesprávnom používaní však tieto schránky nebudú mať dlhú životnosť. Poštové schránky vyrobené z keramiky nebudete pravdepodobne môcť uzamknúť.

Značka

Výrobca nehrá v prípade schránky na listy nijako zásadnú úlohu. Vyberať by ste mali na základe materiálu a celkového prevedenia. Napriek tomu môžeme pre poriadok nejakých výrobcov vymenovať. K obľúbeným patria poštové schránky značiek Richter, Rottner, Mars, Dema, Dols, Vorel, Mars alebo Emos.

Cena

Poštovú schránku kúpite za cca 20 eur. Zastúpené sú nerezové aj plastové schránky rôznych tvarov a veľkostí. Veľký výber ponúka aj cenové rozpätie 20 – 40 eur. Poštové zostavy alebo poštové schránky so zvončekom sú k dostaniu od 40 – 320 eur.

Porovnať ceny schránok

Otázky a odpovede

Z čoho by mala byť vyrobená vonkajšia schránka?

Schránka, ktorá bude umiestnená vonku a bude vystavená poveternostným vplyvom, by mala byť vyrobená ideálne z nerezu. U týchto schránok môžete počítať s dlhou životnosťou. Ak vonkajšiu schránku umiestnite na chránené miesto, budete môcť voliť akýkoľvek materiál.

Aký zvonček je umiestnený na schránkach?

Drahšie schránky sú doplnené o jednoduchý tlačidlový zvonček. Súčasťou drahších poštových schránok je aj elektro krabica, na ktorej sa nachádza hlasová jednotka, aj kamerový modul. Obe tieto varianty sú určené na zamurovanie do plotu alebo stĺpika.

Kedy kúpiť poštovú schránku so stojanom?

Túto variantu využijete v prípade, keď nebudete mať schránku na listy kam umiestniť. Poštovú schránku umiestnenú na stojane jednoducho postavíte na akékoľvek miesto. Tieto schránky sú ideálne pre tých, ktorí bývajú v odľahlejších miestach, kam sa poštové doručovať nemusia zakaždým dostať.

Záver

Pred tým, než schránku na listy kúpite, rozhodnete sa, aká veľkosť bude pre vás vhodná. Výrobný materiál voľte podľa toho, kde bude schránka umiestnená a aké požiadavky budete mať na jej zabezpečenie. Do vonkajšieho prostredia sú všeobecne vhodnejšie poštové schránky vyrobené z nerezu, pozinku alebo odolného plastu.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo