Powerbanky

PowerBank slúži ako záložný zdroj elektrickej energie. S jej pomocou môžete dobiť telefón, tablet, navigáciu, fotoaparát, chytré hodinky ale aj výrobky určené pre starostlivosť o telo atď. Využijete ju na cestách, pri pravidelných dlhodobých pobytoch v prírode alebo vždy, keď nebudete mať prístup k elektrickej energii.

To ako výkonnú POWERBANK budete potrebovať, záleží predovšetkým na vašom štýle života. Pre občasné nabíjanie telefónu si vystačíte s menšou kapacitou. Ak trávite dlhší čas v prírode a budete potrebovať nabíjať viac zariadení opakovane, je treba voliť PowerBank s vysokou kapacitou.

Okrem kapacity sa zamerajte na výstupy, vďaka ktorým môžete ďalšie zariadenia pripojiť. V tomto prípade sú k dispozícii micro-USB, USB-C a lightning konektor.

Porovnať ceny powerbank

Kapacita

Kapacita je udávaná v miliampérhodinách. Kapacita udávaná výrobcom však neurčuje koľko energie je PowerBank schopná odovzdať nabíjenému zariadeniu. Treba počítať s cca 20% stratou.

Podľa kapacity je možné tieto zariadenia indikatívne rozdeliť do dvoch skupín.
Powerbanky do 4000 mAH sú menšie a ľahšie. Využijete ich pre občasné nabíjanie telefónu alebo iných zariadení. Udáva sa, že takto výkonná PowerBank dokáže nabiť mobilný telefón 2 x než ju budete musieť opäť nabiť.

PowerBank nad 4 000 mAH môžete využiť na častejšie nabíjanie menších zariadení, ale zvládne dobiť aj tablet. Ide o výrobky väčších rozmerov aj hmotností.

V prípade, že chcete nabíjať chytrý telefón alebo iné väčšie zariadenia vyberajte PowerBank s kapacitou aspoň 10 000 mAH. Vhodnejšia je potom kapacita 16 000 mAH. Najväčšie powerbanky môžu mať kapacitu viac ako 40 000 mAH. Ich nevýhodou je však veľký rozmer a váha. Hodia sa skôr pre profesionálne využitie.

späť na obsah ↑

Portová výbava

Veľmi dôležitá je aj portová výbava, to koľko rôznych výstupov na powerbanke nájdete, určuje, čo všetko budete môcť k zariadeniu pripojiť.

V tomto prípade musí byť k dispozícii aspoň jeden USB-C výstup. Hodiť sa môže aj USB-A výstup alebo Lightning. Veľké powerbanky sa vyrábajú v kombinácii s meničom napätia, ktorý vám vo svojej podstate nahradí klasickú zásuvku.

Niektoré powerbanky sú dodávané aj s vlastnými záložnými káblami, ktoré vám umožnia nabíjať takmer každé zariadenie, a vy nemusíte nosiť žiaden vlastný kábel.

späť na obsah ↑

Výstupné napätie

V prípade výstupov vás bude zaujímať, ako rýchlo je možné prídavné zariadenie dobiť a koľko energie dokáže PowerBank poslať. U USB-A konektorov je dôležité, aby podporovali štandard QC3.0. Ten umožňuje poslať viac energie a tým zariadenie nabíjať rýchlejšie.

V prípade USB-C je dôležité označenie PD, ktoré opäť umožňuje posielať väčšie množstvo energie. Každý výrobca vo väčšine prípadov priamo uvádza, koľko wattov dokáže cez USB-C výstup poslať energie.

Vďaka tomu je ľahké odhadnúť, aké ďalšie zariadenia môžete nabíjať. V prípade, že výstupom USB-C prechádza napríklad 18 W, môžete dobíjať telefón a tablet. V prípade 60 W môžete dobíjať aj väčšie zariadenia ako tablet alebo počítač.

späť na obsah ↑

Materiál

Výrobným materiálom je plast, hliník alebo drevo. Výber materiálu má vplyv najmä na odolnosť, životnosť a hmotnosť powerbanky. Všetky materiály vám umožnia nabiť akékoľvek ďalšie zariadenia.

Plastové powerbanky sú lacné a výhodou je aj ich nízka váha. Plast však nie je príliš odolný a budete tak musieť počítať s nižšou životnosťou.

Hliníkové typy sa vyznačujú dlhou životnosťou a tiež vyššou hmotnosťou. Powerbanky z dreva sú veľmi štýlové, hodia sa najmä na pracovné stretnutia alebo všade tam, kde budete chcieť pôsobiť reprezentatívne. Aj tieto typy sa vyznačujú dlhou životnosťou.

späť na obsah ↑

Funkcie

Dôležitá je aj odolnosť powerbanky, najmä v prípade, že budete toto zariadenie brať často na cesty. V tomto prípade určite oceníte vysoko odolné pogumované powerbanky, ktoré sú odolné voči nárazom. Kúpiť môžete aj vodeodolnú.

Z funkcií je vhodné menovať napríklad možnosť solárneho dobíjania. V prípade, že PowerBank solárne nabíjanie umožňuje, postrážte si aj takú drobnosť, ako je karabína, vďaka ktorej ju môžete pripnúť napríklad k batohu a solárne dobíjanie tak čo najviac využiť.

Hodiť sa môže aj zariadenie disponujúci vstavanou LED lampou a vstavanými káblami.
Powerbanky môžu byť opatrené prehľadným displejom, vďaka ktorému budete vedieť, na koľko percent je PowerBank nabitá. Displej však nie je súčasťou všetkých typov.

Z bezpečnostného hľadiska by mala byť vybavená poistkou proti prebíjaniu. Tá zaručí, že sa počas používania nebude prehrievať.

späť na obsah ↑

Značka

K obľúbeným powerbankám patria výrobky značiek ADATA, LAmax, Xiao, Swisster alebo Yenkee. U tohto výrobku je vhodné spoľahnúť sa na kvalitného výrobcu, vďaka ktorému budete mať istotu, že kupujete kvalitný výrobok, ktorý sa počas prevádzky nebude prehrievať.

späť na obsah ↑

Cena

Cena tohto zariadenia nie je nijak závratná. Vysoko kvalitné výrobky kúpite do 40 EUR. Ak budete PowerBank využívať iba príležitostne, postačí vám menej výkonné zariadenie, ktoré je k dostaniu do cca 20 EUR.

Ak budete chcieť pomocou powerbanky dobíjať tiež počítač, budete musieť vyberať medzi výkonnejšími typmi. V tomto prípade sa cena pohybuje v rozmedzí od 60 – 120 EUR.

Porovnať ceny powerbank

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Ako dlho trvá nabitie powerbanky?

Čas nabitia závisí od kapacity jednotlivých zariadení. Len pre predstavu je možné dobu nabíjania načrtnúť. V prípade, že budete zariadenie dobíjať pomocou kábla a zásuvky, môže nabíjanie trvať cca 1 hodinu v prípade powerbanky s kapacitou 2 500 mAh. V prípade kapacity 5 000 mAH to budú cca 2 hodiny.

Z čoho sa skladá POWERBANK?

Súčasťou powerbanky sú integrované batérie. Vyberať môžete medzi Li-on a Li-pol batériami. Kvalitnejšie sú Li-on batérie, ktoré umožňujú POWERBANK použiť aj v prípade, že sú jej batérie takmer vybité. Mali by ste ale predchádzať úplnému vybitiu týchto batérií, pretože tento stav môže viesť k nenávratnému poškodeniu powerbanky.

Je možné mobilný telefón používať aj počas nabíjania?

Áno, je možné používať akékoľvek zariadenie počas nabíjania PowerBank.

Akým spôsobom je možné nabíjať chytré hodinky?

V tomto prípade vyberajte powerbanky, ktorých súčasťou je magnetická plošina pre Apple watch.

späť na obsah ↑

Záver

S výberom powerbanky vám pomôžu odborníci v kamenných predajniach, spoľahnúť sa môžete aj na skúsenosti spotrebiteľov, ktorí tieto výrobky vlastnia.

Tí svoje hodnotenie často uvádza v recenziách. U tohto výrobku sa vždy spoliehajte na kvalitného výrobcu, pretože sú veľmi často k dostaniu podozrivo lacné výrobky, ktoré sú často nekvalitné a mnohokrát aj nebezpečné.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk