Skladacie bicykle

Obľuba bicyklov strmo rastie u osôb prakticky všetkých vekových kategórií. Bicykle majú niekoľko podôb, ten správny bicykel budete vyberať podľa spôsobu používania. Prakticky každý typ bicykla je zastúpený aj skladacím variantom. Skladací bicykel tak nie je určený iba do mesta, na skladacom bicykli môžete vyraziť do terénu, alebo si užiť rýchlu jazdu po spevnených komunikáciách.

Dôvodov prečo skladací bicykel zaobstarať je celý rad. Tieto bicykle sú ideálnym riešením pre tých, ktorí nemajú dostatok miesta na uskladnenie klasického bicykla. Skladacie bicykle sa zmestia do malého bytu, na študentské internáty, do karavanu, auta i lietadla. Skladacie bicykle môžete bezpečne prepravovať v kufri auta a vyhnete sa tak ich inštalácii na špeciálne držiaky. So skladacím bicyklom môžete pomerne jednoducho cestovať MHD, alebo jednoducho hľadáte bicykel, ktorý využijete iba niekoľkokrát do roka.

Či už máte akýkoľvek dôvod na nákup tohto typu bicykla, mali by ste si pred jeho obstaraním položiť niekoľko základných otázok. Najprv je potrebné vybrať správny typ bicykla. Veľmi starostlivo zvážte, ako často a kde všade budete na bicykli jazdiť. Od početnosti používania a typu terénu sa bude líšiť nielen typ bicykla, ale kvalita konštrukcie a ďalšie prvky. Pri výbere hrá pomerne dôležitú úlohu aj výška a hmotnosť. Konštrukcia skladacích bicyklov nie je predsa len tak kvalitná a pevná, ako tomu býva pri klasických bicykloch.

Porovnať ceny skladacích bicyklov

Typy

Na skladacom bicykli môžete vyraziť do mesta, prejsť sa po lese aj ceste. Kúpiť potom môžete aj bicykel v eklektickom prevedení. Záleží teda na tom, kde sa budete chcieť na bicykli pohybovať.

Mestský bicykel

Skladacie bicykle do mesta patria k tým najmenším a zároveň aj najľahším. Na prvý pohľad ho spoznáte podľa malých kôl. Konštrukcia vám umožní veľmi rýchle zloženie a opätovné rozloženie bicykla. Vďaka tomu môžete bicykel voziť vo vozidlách MHD alebo ich mať pri sebe na rôznych miestach.

Cestný bicykel

Najobľúbenejším variantom je tzv. univerzálny bicykel, ktorý sa hodí do mesta, ale vďaka odpruženému rámu vám umožní aj pohodlnú jazdu menej náročným terénom. K dispozícii máte v tomto prípade aj rôzny počet prevodových stupňov. Špeciálna konštrukcia je prispôsobená aj pre rýchlejšiu jazdu po ceste.

Horský bicykel

Konštrukcia týchto bicyklov sa od tej klasickej zase toľko nelíši, avšak aj v tomto prípade máte možnosť bicykel zložiť. Jazdu náročnejším terénom si budete môcť užiť vďaka väčším kolesám a odpruženému rámu.

Elektro bicykel

Najžiadanejším typom sú najťažšie a najdrahšie bicykle elektrické. Ich nevýhodou je obmedzená možnosť skladania, limitovať vás tu bude pomerne veľká batéria. Napriek tomu je však batéria menšia, než tomu býva pri klasických elektrických bicykloch a pre tento variant je tak typický menší dojazd. Pre pohyb po meste alebo na kratšiu jazdu si však el. skladacím kolesom zaručene vystačíte.

Veľkosť

Skladacie bicykle sa vyznačujú menšou veľkosťou. Veľkosť bicyklov máva najčastejšie 20“. Naraziť však môžete aj na bicykle s veľkosťou 16″ alebo naopak 26″. Veľkosť bicykla je odvodená od účelu použitia aj veľkosti postavy. Osoby s výškou okolo 185 cm, budú potrebovať väčšie bicykel s pevnejším rámom.

Viac ako veľkosť samotného bicykla je pre mnohých dôležitejší rozmer bicykla v zloženom stave. Bicykel bežnej veľkosti môžete spravidla zložiť do balíčka o veľkosti 40 x 60 x 80 cm, najväčšie kolesá mávajú v zloženom stave rozmer okolo 80 x 66 x 47 cm.

  • Kolesá s priemerom 16 – 20″ – tieto skladačky spadajú do kategórie malých, ľahkých kolies. Sú ľahko ovládateľné a vhodné skôr na krátke trasy a pevný rovný terén.
  • Kolesá s priemetom 22 – 24″ – je považované za zlatú strednú cestu. Výhodou je vyššia rýchlosť kolesa a stále ešte prijateľná hmotnosť.
  • Kolesá s priemetom 26“ – v tejto kategórii nájdete horské bicykle, ktoré je ideálne na dlhšiu jazdu menej náročným terénom.

Elektrobicykle mávajú spravidla kolesá s priemerom 16 – 20“. Sú určené na jazdu po spevnenom teréne.

Veľkosť rámu

Veľkosť rámu mu mala byť vyberaná s ohľadom na výšku postavy. Veľkosť je často uvádzaná písmenami S – XL, niektorí výrobcovia používajú údaje v palcoch.

  • Pre cyklistov s výškou do 165 cm sú určené bicykle s výškou rámu 15 a 16“
  • Cyklisti s výškou 160 – 170 cm budú potrebovať bicykle s veľkosťou 16 – 20“
  • Výške postavy 170 – 180 cm bude vyhovovať bicykel s rámom o veľkosti 20 – 22“

Hmotnosť

Pri skladacích kolesách je dôležitým parametrom aj hmotnosť. Tá sa bežne pohybuje v rozmedzí 10 – 15 kg. Z hľadiska praktickosti je lepšie zaobstarať ľahší koleso, avšak pri výbere sa zamerajte aj na nosnosť kolesa. Ľahšie kolesá sa vyznačuje nižšou nosnosťou, ťažšie kolesá si naopak poradia s ťažším nákladom. Skladacie kolesá mávajú spravidla nosnosť okolo 100 kg.

Rám

Pri skladacích bicyklov sa kladie dôraz na čo najnižšiu hmotnosť. Z tohto dôvodu majú kolesá spravidla ľahký hliníkový rám. Z hliníka sa vyrábajú prakticky všetky kovové prvky. Drahšie bicykle môžu mať rám vyrobený z duralu, čo je zliatina hliníka a ďalších kovov. Najlacnejšie bicykle potom majú rám oceľový.

Rám spravidla umožní koleso zložiť presne v polovici. Toto však neplatí pri bicykloch s vyššou nosnosťou. Tieto bicykle mávajú rám pevnejší a odolnejší a rám nemožno zložiť presne v polovici. V zloženom stave má tak koleso väčšiu veľkosť.

Príslušenstvo

Skladací bicykel môžete dovybaviť ďalším príslušenstvom. Mnohé bicykle sú s príslušenstvom dodávané. K základnej výbave patrí kryt reťaze, blatníky, odrazky, svetlá, stojan aj zvonček. Ďalšie doplnky si môžete v prípade záujmu dokúpiť. Žiadané sú predovšetkým nosiče a košíky alebo tašky na bicykel.

Značka

Skladacie bicykle ponúkajú pomerne veľké množstvo výrobcov. V našich končinách patrí medzi známe značky Fuzlu, Kenzel, Mayo, Woom. Veľmi žiadané sú aj bicykle Tern.

Cena

Obstarávacia cena skladacích bicyklov je o niečo nižšia, než je bežné pre bicykle klasické. Hoci je skladací bicykel bezo sporu praktickou záležitosťou, ponúka vám o niečo menej, čo sa komfortu jazdy týka. Najlacnejšie bicykle kúpite za 255 – 340 eur. Tieto bicykle spadajú do kategórie mestských a sú vhodnejšie na presun na kratšiu vzdialenosť.

Viac možností ponúknu bicykle s cenou od 427 – 637 eur. Tu nájdete obľúbené univerzálne modely, ktoré sú určené na jazdu mestom a poradia sa aj s menej náročným terénom. Horské a elektrické bicykle patria k tým najdrahším a zaplatiť za ne môžete viac ako 853 eur.

Porovnať ceny skladacích bicyklov

Otázky a odpovede

Na čo sa pri výbere skladacieho bicykla zamerať?

Jednoznačne najdôležitejší je účel využitia. Od neho sa odvíja typ bicykla. Do mesta budete potrebovať naozaj skladný a ľahký bicykel, ktorý môžete ľahko prenášať. Tí, ktorí budú bicykel častejšie prevážať a radi jazdia aj terénom, už môžu zvoliť väčšie aj ťažšie koleso s odpružením. V tomto prípade je najdôležitejšie, aby sa bicykel mohol prevážať v kufri automobilu. Ideálnou voľbou je horský bicykel s vyššou nosnosťou s pevnejším rámom.

Akú kvalitu má odpruženie skladacieho bicykla?

Odpruženie nie je pre skladacie bicykle až tak typické. Napriek tomu aj tu narazíte na bicykle určené do terénu, ktoré môžu mať odpruženie na prednom aj zadnom kolese. Pre bicykel s odpružením sú typické väčšie kolesá. Počítať však musíte s vyššou hmotnosťou a menšou skladnosťou.

Je možné na skladací bicykel pripevniť sedačku pre deti?

Áno, aj túto možnosť mnohé kolá ponúkajú. Dá sa dokonca povedať, že primontovanie sedačky by malo umožniť každé koleso.

Záver

Skladacie bicykle sú najčastejšie k videniu v mestách, kde ich používajú tisíce cyklistov. Bicykle skladačky sa tešia obrovskej popularite všade vo svete a ich obľuba stále stúpa. Skladací bicykel môžete jednoducho zložiť a vziať ho so sebou kamkoľvek, nemusíte sa teda báť, že vám bicykel niekto ukradne a oveľa ľahší bude aj presun MHD.

Drvivá väčšina bicyklov vám zloženie umožní presne v polovici za použitia centrálneho kĺbu. Iné kolesá využívajú obdobné systémy ako detské kočíky. Každý výrobca má trochu odlišný spôsob a je teda vhodné manipuláciu s bicyklom pred nákupom vyskúšať.

V každom prípade by mal byť spôsob zloženia jednoduchý a spoľahlivý. Skladacie bicykle sú malé a nemajú takú robustnú konštrukciu. Dôležitá je u nich totiž nízka hmotnosť. Z tohto dôvodu si nezabudnite overiť nosnosť kolesa. Tá by mala byť aspoň 100 kg.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.najsport.sk, www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo