Škrabadlá pre mačky

Škrabadlo alebo aj strom pre mačky je základným vybavením každého majiteľa mačky, ktorý chová svojho maznáčika v byte. Škrabadlo sa postará o to, aby si váš nábytok, najmä kreslo a sedačka, zachoval svoj pôvodný vzhľad. Mačka totiž miluje škrabanie a za svoj cieľ si často volí práve nábytok alebo napríklad koberce.

Škrabadlá však neslúžia iba na miesto, kde mačka uspokojí jednu zo svojich základných potrieb, poskytne mu aj súkromné miesto pre odpočinok, k hre a mačka tu môže mať aj svoj pelech. Pri výbere škrabadla hrá dôležitú úlohu jeho veľkosť, ktorá sa odvíja od počtu mačiek, ktoré ich budú využívať.

Veľkosť je však daná aj priestorom, ktorý môžete škrabadlu obetovať. Dôležitý je samozrejme materiál, z ktorého je škrabadlo vyrobené. Každý výrobok je možné inštalovať rôznymi spôsobmi, ku kúpe sú škrabadlá závesné aj samonosné. A zaujímať vás bude aj údržba.

Porovnať ceny škrabadiel

Typy

Škrabadiel je veľké množstvo, od jednoduchých podložiek, cez veľké mačacie stromy. Jednotlivé výrobky sa tiež značne líšia dizajnom, vyberať môžete medzi klasikou, ale kúpite aj moderné verzie, ktoré ľahko splynú s vybavením miestnosti.

Malé škrabadlá

Podložky, dosky, valce alebo nástenné škrabadlá je možné zaradiť medzi malé, ktoré sú vhodné do každého priestoru. Nedostatok priestoru vyriešite aj jednoduchým nástenným škrabadlom. Na výber máte mnoho veľkostí aj materiálov. Stačí len vedieť, či mačka radšej škrabe zem alebo stenu.

Stĺpové škrabadlá

Pravdepodobne najobľúbenejší variant opätovne zastúpený veľkým množstvom výrobkov. Kúpiť môžete jednoduché škrabadlá, ktoré sú tvorené základňou a stĺpikom. Drahšie škrabadlá poskytnú tiež priestor na ležanie, alebo je škrabadlo vybavené pohodlným pelechom.

Mačacie strom

Najväčšie medzi škrabadlami sú mačacie stromy, čo sú výrobky vhodné aj pre väčší počet mačiek. Mačka má k dispozícii všetko, čo pre spokojný život potrebuje. Škrabadlo umožňuje zavesiť rôzne hračky, k dispozícii je niekoľko priestorov na ležanie, nechýbajú pelechy a domčeky. Mačacie stromy patria k najdrahším a vybrať môžete škrabadlo aj s výškou nad 2 metre.

Veľkosť

Do veľkých priestorov je možné umiestniť väčšie škrabadlá, ktoré môžu byť vybavené pelechom alebo domčekom, malé priestory dovolia zaobstarať iba malé modely, ktoré plnia skôr len svoju základnú funkciu. Väčšie škrabadlo je možné dovybaviť aj nejakými hračkami, vďaka ktorým sa mačka dokáže na dlhšiu dobu zabaviť. Tiež viac mačkám je vhodné zakúpiť alebo vyrobiť väčšie škrabadlo, ktoré splní požiadavky všetkých zvierat.

Mačacie škrabadlá je možné kúpiť v rôznych veľkostiach, vďaka veľkému výberu si vyberie spoľahlivo každý. Čo sa týka rozmerov, uvádza sa predovšetkým jeho výška, ktorá môže byť od 3 – 260 cm.

Materiál

Výrobným materiálom je drevo alebo kartón alebo podobný stabilný materiál. Čím je materiál stabilnejší a kvalitnejší, tým je škrabadlo drahšie. K menej odolným patria škrabadlá kartónové, ktoré nie sú schopné odolávať mačacím pazúrikom dlhú dobu. Oveľa dlhšiu životnosť majú škrabadlá drevené alebo z materiálu MDF, čo sú drevovláknité dosky.

Konštrukcia je opatrená ďalším materiálom, najviac sú zastúpené škrabadlá plyšové a sisalové. Vhodné je vybrať škrabadlo s odlišným materiálom, než, ktorý sa nachádza v miestnosti, kde bude škrabadlo umiestnené. Mačka tak ľahšie spozná, ktoré vybavenie je určené na škrabanie, a kde je táto činnosť naopak zakázaná.

Stabilita

Stabilitu škrabadlo udáva základňa. Menej stabilný mačací strom je vhodné pre istotu ešte ukotviť do steny. Hmotnosť jednotlivých škrabadiel je od niekoľkých kilogramov až do viac ako 50 kg.

Malé ľahké škrabadlá môžete ľahko prenášať, veľké sú umiestnené stabilne. Ani v prípade tých najťažších však nie je problém škrabadlo v prípade potreby demontovať a presunúť.

Značka

Najväčší výber rôznych škrabadiel ponúka značka Trixie. K dostaniu sú veľmi jednoduché škrabacie dosky alebo valce, ale aj luxusné mačacie stromy. Vyberať môžete medzi škrabadlami pre dospelé mačky aj mačiatka. Netradičné škrabadlá kúpite od značky Ekomazlíček. Medzi ďalších výrobcov patrí Nobby, Ferplast, JK Animals, a ďalší.

Cena

Cena škrabadiel je rôzna. Najlacnejšie sú škrabacie dosky alebo valce, ktoré kúpite od 5 – 15 eur. Veľmi obľúbené sú aj škrabadlá so základňou, ktoré mačke mnohokrát poskytnú aj miesto na ležanie. Cena týchto menších kúskov je okolo 20 eur.

K najdrahším patria mačacie stromy. Tie najlacnejšie vyjdú na necelých 40 eur. U týchto výrobkov je nutné ustrážiť stabilitu, pretože k dostaniu sú aj veľmi nestabilné výrobky, ktoré je vhodné kotviť do steny.

Zlatou strednou cestou sú škrabadlá od 80 – 200 eur. Tieto škrabadlá sú priestranné a doplnené o mnoho ďalších prvkov. Vyhovie nárokom väčšieho počtu mačiek a stabilita je dostačujúca. Najluxusnejšie a najväčšie škrabadlá kúpite od 200 do viac ako 400 eur.

Porovnať ceny škrabadiel

Údržba

Ani drahé škrabadlo vyrobené zo stabilného materiálu nie je nezničiteľné. Pri kúpe si overte, akým spôsobom je možné opraviť alebo vymeniť rozškriabané časti. Nevyhnete sa občasnej výmene sisalových lán. Škrabadlá by však mali mať dostupné aj celé náhradné časti.

Okrem toho sa budete starať o pravidelnú údržbu, ktorá v tomto prípade súvisí s odstraňovaním mačacích chĺpkov. Na ich odstránenie je možné použiť vysávač, ale vystačiť si môžete aj s malým lepiacim valčekom.

Otázky a odpovede

Treba vyberať škrabadlo podľa povahy mačky?

Povaha mačky má vplyv skôr na obstarávaciu cenu škrabadla. Staršia alebo pokojná mačka neocení preliezačky alebo hračky a vyhľadávajú skôr miesto na odpočinok. Nie je im teda nutné kupovať nákladné škrabadlo s množstvom využití. Také škrabadlá však ocenia aktívne mačky, ktoré sa vďaka rôznym prvkom zabavia na dlhšiu dobu.

Prečo je škrabadlo také dôležité?

Pre mačky je veľmi dôležité pravidelné brúsenie pazúrikov. Mačky, ktoré trávia čas vonku, brúsia pazúriky úplne prirodzene o rôzne povrchy, mačka, ktorá trávi život v byte, potrebuje miesto, kde môže túto činnosť vykonávať.

Škrabadlo je výrobok, ktorý im poskytne na škrabanie priestor a uchránite svoj nábytok. Obstaranie škrabadla však nie je istotou, že mačka bude na škrabanie používať práve tento výrobok. Od mnohých majiteľov môžete počuť, že hoci škrabadlo doma majú a to dokonca vo viacerých variantoch, mačka na škrabanie stále používa bežný koberec či sedačku.

Ako naučiť mačku škrabadlo používať?

Návodov, ako naučiť mačku škrabadlo používať je mnoho. Hoci sa jednotlivé postupy môžu líšiť, v jednom sa majitelia mačiek zhodujú. A tým je dôslednosť, mačku by ste tiež nemali fyzicky trestať, ale vždy jednať s pokojnou hlavou.

Škrabadlo môžete mačke predstaviť hneď po tom, čo ho prinesiete domov. Škrabať naň môžete sami, alebo s pomocou mačacích labiek. Pokiaľ uvidíte, že mačka škriabe niekde inde, zabráňte jej v tom. Odporúča sa hlasné tlesknutie a niekto radí použiť rozprašovač vody. Potom ju opäť premiestnite k škrabadlu. A zabudnúť nesmiete ani na pochvalu.

Čo je sisal?

V súvislosti so škrabadlami často budete počuť o sisalu. Ide o prírodný materiál, vyrobený z listov rastlín Agave. Tieto laná sú na dotyk hrubé, majú však mnoho užitočných vlastností. Sisalové laná sú pevné a majú dlhú životnosť.

Záver

Škrabadlo pre mačku je nutnosť, ktorú vaša mačka vyžaduje vďaka prirodzeným inštinktom. Odnaučiť mačku škrabať nenaučíte, a ak nechcete obmieňať nábytok, budete musieť nejaký variant do bytu zaobstarať. Kúpa však nie je jediným riešením.

Na internete máte veľké množstvo návodov, pomocou ktorých môžete škrabadlo vyrobiť aj sami. Škrabadlo by malo byť dostatočne stabilné a pri výbere veľkých mačacích stromov prihliadnite aj na možnosť zakúpiť náhradné diely, ktoré môžete ku konštrukcii pripevniť.


Zdroj: www.liahneme.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo