Solárne panely

Solárne alebo fotovoltaické panely nie sú výrobok, ktorý by ste si bežne kúpili v obchode. Pokiaľ uvažujete, že si zaobstaráte na dom, firmu, alebo kamkoľvek inam solárne panely, budete musieť osloviť firmu, ktorá vám panely dodá a namontuje. Z tohto dôvodu môže byť pre niekoho zbytočné strácať čas uvažovaním, aké solárne panely zaobstarať.

Napriek tomu je však vhodné, zistiť si aspoň niektoré informácie o fotovoltaických paneloch. Vďaka tomu, že nebudete pred dodávateľom panelov pôsobiť ako vyložený laik, bude jednanie oveľa príjemnejšie. Niektorí nepoctiví dodávatelia sa vás môžu snažiť vnútiť nie celkom vhodné a účinné panely pre váš dom a jednanie nemusí byť ani nijak príjemné. Obstaranie solárnych panelov predstavuje veľkú investíciu a je vhodné pred oslovením nejakej firmy získať o paneloch čo možno najviac informácií.

Pred tým, než nejakého výrobcu oslovíte, je nutné vedieť, koľko budete môcť do panelov investovať. Rozmyslieť by ste si mali aj to, akým spôsobom budete fotovoltaiku využívať. Solárne panely by mali priniesť vašej domácnosti nejaký spätný zisk, najdôležitejšie je tak vyberať panely s ohľadom na výkon. Naakumulovanú energiu môžete dodatočne využívať vďaka batérii alebo ju využijete na ohrev úžitkovej vody.

Porovnať ceny panelov

Ako funguje solárny panel?

Fotovoltaický článok vyrába elektrinu pomocou slnečného žiarenia. Slnečné žiarenie je považované za nevyčerpateľný a obnoviteľný zdroj energie. Aby ste elektrinu vyrobili, nebudete potrebovať žiadne palivo, preto je samotná výroba úplne ekologická. Samotná fotovoltaická elektráreň je tvorená iba dvoma komponentmi solárnymi panelmi a striedačom.

  • Panely – umiestňujú sa najčastejšie na strechu a pri dostatočnom slnečnom svite sú schopné vyrábať elektrinu. Čím väčší výkon budete potrebovať, tým viac panelov musíte kúpiť. Panely by mali byť umiestnené tak, aby na ne dopadalo čo najviac slnečného svitu.
  • Striedač – alebo aj menič so príslušenstvom, ktoré vám umožní nazhromaždenú energiu využívať ako bežný elektrický prúd. Striedač je vo svojej podstate krabica umiestnená na stene, do ktorej vedú káble z panelov. Zo striedača potom vedie iba jeden kábel, ktorý je zvedený do domáceho rozvádzača.

Medzi ďalšie príslušenstvo, ktoré môžete využívať, patria batérie alebo zásobník vody. Toto príslušenstvo plní funkciu úložiska, ktoré môžete využívať v čase, keď máte prebytok nazhromaždenej energie.

Typy

Solárne panely sú zastúpené 3 typmi, pričom každý typ má trochu iné vlastnosti, líšia sa nielen výkonom, ale aj schopnosťou premeny energie zo svetla. To, ktorý typ panela bude vhodný pre váš domov, ovplyvňuje aj poloha pozemku. V Európskych krajinách sa používajú predovšetkým monokryštalické alebo polykryštalické panely.

Monokryštalické panely

Tmavé hnedé alebo čierne panely, ktoré sú najčastejšie používané v našej zemepisnej šírke. Pri ideálnych podmienkach sa môžem pýšiť vysokou účinnosťou pri menšej veľkosti. Panely obsahujú kryštály kremíka, ktoré bývajú väčšie ako 10 cm. Pokiaľ umiestnite panely do ideálneho sklonu smerom k slnku, bude účinnosť panelov asi 14 – 18 %. Vďaka tomu patria monokryštalické panely k tým najúčinnejším.

Polykryštalické panely

Obsahujú polykryštalické články, výroba je o niečo jednoduchšia, čo sa odráža na nižšej obstarávacej cene. Počítať však musíte s nižšou účinnosťou, ktorá býva v rozmedzí 12 – 17 %. Polykryštalické panely sa vyznačujú rovnomerným výkonom pri rozptýlenom svetle.

Tieto panely poznáte podľa modrého odtieňa, jednotlivé články majú rozdielnu veľkosť a samotné panely sú zložené z mnohých menších kryštálov. Tieto panely sú vhodné pri bočnom umiestnení, kedy je svetlo viac rozptýlené.

Amorfné panely

Využívajú sa na veľkých plochách, nie príliš vhodne orientovaných striech. Panely majú vyššiu citlivosť aj pri nízkej intenzite slnečného svitu.

Základom amorfných panelov je tenšia kremíková vrstva, ktorá je umiestnená na fólii alebo skle. Udávaná účinnosť je cca 7 – 9 %. Aby ste dosiahli rovnaký výkon ako pri monokryštalických alebo polykryštalických paneloch, budete potrebovať plochu, ktorá má až 2,5 x väčšiu veľkosť. Pri celoročnom používaní však bude výnos o 10% väčší ako u predošlých typov. Tieto panely sú totiž viac citlivé na rozptýlené slnečné svetlo.

Pripojenie k sieti

Solárne panely je možné rozdeliť do dvoch skupín aj podľa toho, či ich budeme môcť pripojiť k sieti.

Ostrovné systémy

Využívajú sa najmä v chatových oblastiach alebo miestach, kde nie je možné pripojiť panel k sieti alebo je toto pripojenie finančne veľmi náročné. Ostrovné systémy sa používajú aj v prípadoch obytných automobilov alebo lodí.

Súčasťou týchto systémov je aj batéria, ktorá vyrobenú energiu uchováva. Nazhromaždenú energiu tak môžete využívať v čase, keď nesvieti slnko. Na ostrovné systémy sa vďaka programu Nová zelená úsporám vzťahuje štátna dotácia.

Slnečné systémy

Sú systémy, ktoré sú zapojené do verejnej siete. Tieto systémy spravidla vyrába viac energie a prebytky potom dodáva do siete. Túto energiu potom môžete opäť odoberať v čase, keď nesvieti slnko. Tieto solárne systémy sa často využívajú aj na ohrev vody.

Výkon

Pri dobrých svetelných podmienkach dopadá na m2 panela cca 1 000 W energie. Pri solárnych paneloch sa spravidla udáva špičkový výkon. Jednotkou výkonu je WP – Watt peak alebo kWP – kilo Watt peak. Špičkový výkon výrobca zistí na základe štandardného testu, ktorý sa vykonáva pri 25°C na 1 m2 panelu pri 1 000 W. Špičkový elektrický výkon môže solárny panel dosiahnuť iba v prípade, keď je vystavený priamemu slnečnému svitu.

Pri orientačných výpočtoch sa zistilo, že v našich podmienkach môže kvalitný panel vyrobiť za rok asi 1000 kWh. Aby ste zistili, koľko panelov budete potrebovať, musíte aspoň odhadom vedieť, koľko kWh budete potrebovať zo slnka vygenerovať. Potrebovať môžete napríklad 4 200 kWh, pričom na paneli je uvedený výkon s veľkosťou 300 Wp. 4 200 tak vydelíte číslom 300 a vyjde vám 14. Potrebovať tak budete 14 solárnych panelov s výkonom 300 Wp. Najčastejšie sa predávajú panely s výkonom v rozmedzí 270 – 450 Wp.

Energetická účinnosť

Účinnosť fotovoltaických panelov udáva, aké množstvo prijatého svetla premení panel na elektrickú energiu. Tu platí pravidlo, čím je panel drahší, tým je aj účinnejší. Najviac sa predávajú panely s cca 20% účinnosťou. Táto účinnosť znamená, že panel dokáže na elektrinu premeniť 1/5 slnečnej energie, ktorú prijme.

Teplotný koeficient

Je parameter, ktorý uvádza, ako účinnosť solárneho panelu ovplyvňuje teplo. Tu platí, že čím je teplo väčšie, tým je účinnosť panelu menšia. Solárne panely sú teda najúčinnejšie počas zimy, avšak ich výkon ovplyvňuje zimný nedostatok svetla. Pri koeficiente sa tak držte pravidla, čím nižšie je percento teplotného koeficientu na °C, tým je účinnosť vyššia.

Umiestnenie

Strešnú fotovoltaiku budete vyberať aj podľa toho, na ktorej strane budú na streche umiestnené. Pochopiteľne najlepšie je umiestniť panely tam, kde slnečné lúče dopadajú v najväčšom množstve, čo však nie je vždy možné. Okrem južnej strany sa tak panely montujú aj na juhozápad a juhovýchod. Tu však budete musieť počítať s nižším výkonom.

Zohľadniť však musíte aj stav vašej strechy. Nie každá strecha inštaláciu panelov umožňuje, a to vzhľadom na vyššie zaťaženie.

Batérie

Batéria na solárne panely slúži na ukladanie energie a nie je priamou súčasťou panelov. V prípade záujmu ju môžete zaobstarať dodatočne. Na druhú stranu nie je ani povinnou výbavou, bez ktorej by sa panely nezaobišli. Mnohí tak riešia otázku, či batériu zaobstarať alebo nie. Batéria predstavuje počiatočné náklady navyše, jej obstaranie sa však často oplatí. Pokiaľ nevyužijete nahromadenú energiu napríklad pre ohrev vody, budete ju môcť predávať za nízky poplatok do distribučnej siete.

Batéria vám však umožní prebytočnú energiu uchovať a využívať v čase, keď nesvieti slnko. Použiť ju však môžete aj v špičkách, kedy by ste normálne za elektriku zaplatili viac peňazí. Práve toto využitie batérie je veľmi obľúbené. Prebytočnou energiou je možné dobíjať aj elektromobil. Batériové úložiská sa líšia svojou kapacitou. So správnou veľkosťou by vám mal opäť poradiť kvalitný dodávateľ.

Značka

To, či sú panely kvalitné, závisí od výrobného materiálu, ale aj spôsobu výroby. Kvalitu panelov si však nebudete môcť overiť dopredu, spoľahnúť sa môžete iba na výrobcu. Než svojho dodávateľa oslovíte, mali by ste si zistiť aj základné informácie o spoločnosti, ktorá panely vyrába.

Popredných výrobcov majú dostatok finančných možností, aby mohli investovať do vývoja aj výskumov, malé firmy naopak mnohokrát ponúkajú lacnejší a menej kvalitný tovar. Veľmi podstatnú úlohu zohráva aj poskytovaný zákaznícky servis. Značky, ktoré predávajú solárne panely sú: V-TAC, Viking, Risen, Vágner Pool, Jinko alebo Phaesun.

Cena

Zaobstaranie strešnej fotovoltaiky je finančne veľmi nákladné. To, koľko stoja solárne panely nemožno presne vyčísliť. Presnú kalkuláciu vám pripraví vami zvolený dodávateľ. Cenu udáva samotná veľkosť a množstvo panelov, výkon aj samotná značka. V tomto prípade sa však neoplatí šetriť, ak ste sa rozhodli solárne panely zaobstarať, mali by ste vždy preferovať kvalitného, aj keď často drahšieho výrobcu. Samozrejmosťou by mali byť aj certifikáty, ktoré vám zaručujú kvalitu použitých materiálov aj dlhšiu životnosť panelov.

Porovnať ceny panelov

Otázky a odpovede

Aká je životnosť solárnych panelov?

Štandardná záruka na solárne panely je 25 rokov, pričom by počas tejto doby nemala klesnúť ich účinnosť pod 80%. Solárny panel však môže vydržať aj viac ako 35 rokov. Ak narazíte na výrobcu, ktorý vám túto záruku neposkytne, bude vhodnejšie vyberať inde.

V tomto prípade si ani samotný výrobca nie je istý potrebnou kvalitou svojho tovaru. Zlákať k nákupu by vás nemala ani priaznivá obstarávacia cena. Odhadovaná životnosť striedača je cca 12 rokov a životnosť batérie asi 15 rokov.

Je nutné vybavovať pred inštaláciou panelov nejaké povolenia?

Povolenie budete potrebovať iba v prípade, keď budete musieť pred inštaláciou vykonávať nejaké stavebné úpravy, zásahy do nosnej konštrukcie. Ak však nedôjde k zmene vzhľadu, inštalácia nemá vplyv ani na požiarnu bezpečnosť alebo neplánujete panely umiestniť na pamiatkovú budovu, nemusíte vybavovať povolenie ani ohlásenie stavby.

Aký je najlepší sklon panelov?

Za optimálne rozmedzie sa považuje sklon 20 – 50 °. Najlepší celoročný výnos dosiahnete vďaka sklonu okolo 35 – 45 °. Sklon ovplyvňuje aj svetová strana, na ktorej sú panely umiestnené.

Čím viac sú na západ alebo východ, tým viac by mali byť položené. Vždy by mal byť však dodržaný sklon minimálne 15°, čo je veľkosť, kedy panel nestratí samočistiace schopnosti. Vďaka tomuto sklonu sa počas dažďa zbaví panel veľkého množstva prachu alebo rôznych nečistôt. Pod týmto uhlom môže z panelu pomerne ľahko zísť aj sneh.

Záver

Vďaka solárnym panelom nebudete závislí na bežných dodávkach elektrickej energie. Nebudete vás strašiť stále sa zvyšujúca cena energií. V súvislosti s fotovoltaickou elektrárňou sa udáva úspora od jednotiek po desiatky tisíc ročne. Investícia by sa vám mala pri správne zvolených paneloch vrátiť zhruba medzi 11 – 16 rokmi.

Strešná elektráreň môže pokryť väčšiu alebo menšiu časť spotreby a vyhnete sa aj bežným výpadkom, ktoré často súvisia s nepriaznivým počasím. Jediné, čo na výrobu potrebujete je slnečný svit. Tešiť vás môže aj to, že elektrina vyrobená solárnymi panelmi je 100% ekologická, pri výrobe nedochádza k spaľovaniu žiadneho paliva, teda nevznikli emisie a ani žiadny odpad.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo