Šperkovnice

Pokiaľ máte to šťastie, že patríte k tým, ktorým sa doma hromadia šperky, mali by ste uvažovať o nákupe štýlovej šperkovnice. Kúpiť môžete šperkovnice rôznych tvarov aj veľkostí, ktoré sa líšia aj výrobným materiálom. Šperkovnicu budete pravdepodobne vyberať podľa vzhľadu, avšak zabúdať by ste nemali ani na jej praktickosť. Odporúča sa uchovávať každý šperk oddelene, predídete tak ich zamotaniu. Toto pravidlo platí najmä pre skutočne drahé šperky, trochu iné nároky na ukladanie šperkov budú mať pochopiteľne deti.

Veľmi dôležité je členenie vnútorného prostredia, vo vnútri šperkovnice sa môžu nachádzať praktické stojančeky, priehradky a šuplíky. Vďaka tomu budete mať všetko roztriedené a pohromade. Šperkovnica však nemusí mať iba podobu uzamykateľnej krabičky, dnešný trh toho ponúka oveľa viac.

Porovnať ceny šperkovníc

Typy

Pri výbere šperkovnice zohráva hlavnú úlohu to, aké šperky nosíte najčastejšie. Niekto si potrpí na náušnice, iní preferujú skôr náhrdelníky a veľmi často je to kombinácia rôznych šperkov. Podľa typu a množstva šperkov potom môžete zakúpiť klasickú šperkovnicu v podobe truhličky alebo krabičky, obľúbené stojany na šperky alebo cestovné puzdro.

Truhlička

S klasickou šperkovnicou prišiel vo svojom živote do kontaktu snáď každý. V bytoch starých rodičov mnohí objavili krásne drevené šperkovnice, ktoré mohli mať hneď niekoľko poschodí, alebo naopak gýčovité krabičky posiate mušličkami, ktoré boli v minulých rokoch veľmi populárne. Aj v dnešnej dobe je možné kúpiť viac či menej podarené šperkovnice, pre ktoré je typický veľký vnútorný priestor s rôznym množstvom priehradok a tiež odklápacie veko.

Stojany

Stojany na šperky ocenia najmä milovníčky náušníc, prsteňov ale aj náhrdelníkov. Tieto stojany majú najčastejšie podobu stromu a jednotlivé šperky môžete zavesiť ich jeho vetvy. Možno však kúpiť aj stojančeky doplnené o háčiky alebo malú uzatvárateľnú priehradku.

Stojany vyzerajú naozaj dobre a oceniť môžete aj ich praktickosť, kedy budete mať svoje šperky stále na očiach. Na druhú stranu stojan klenoty neochráni pred okolitými vplyvmi, vzduchom, slnečným svetlom a prachom a vy tak budete musieť šperky častejšie čistiť.

Cestovné šperkovnice

Cestovné puzdrá sú menších rozmerov, výrobným materiálom je predovšetkým koženka, koža alebo textil. Cestovné puzdrá sa na šperky sa príliš nelíšia od iných puzdier, do ktorých sa ukladajú kozmetické prípravky alebo pomôcky určené na starostlivosť o telo.

Aj tu je uzatváranie šperkovnice riešené zipsom a k dispozícii máte menšie množstvo priehradok. Tieto šperkovnice sú však na prvý pohľad veľmi pekné a moderné oceniť ich môžu aj tí, ktorí nie sú zvyknutí svoje šperky prevážať.

Materiál

Na výrobu šperkovníc sa používajú rôzne materiály. Klasikou je drevo, elegantné šperkovnice sú vyrobené z luxusnej kože alebo koženky. Jednoduché sú naopak šperkovnice vyrobené z plastu.

Drevené šperkovnice sú overenou klasikou. Tento materiál vaše cennosti spoľahlivo ochráni pred vlhkosťou. Pokiaľ budete šperkovnicu kupovať ako darček, nepokazíte nič v prípade, keď zakúpite koženú variantu. Koža je materiál, ktorý ocenia ženy aj muži. Na výrobu šperkovníc sa však používa aj porcelán, keramika, textil, sklo a ďalší materiál.

Kvalitná šperkovnica by mala mať vnútorný priestor vyplnený mäkkou látkou. U naozaj kvalitných je to semiš alebo zamat. Tieto materiály by ste mali preferovať pred zbytočne hrubými látkami, ktoré by mohli poškodiť šperky.

Veľkosť

Klasické šperkovnice nie sú nijako veľké, vo väčšine prípadov máte k dispozícii niekoľko poschodí a dostatočné množstvo priehradok. Výnimku tvoria závesné šperkovnice, ktoré môžu mať na výšku viac ako 1 meter. Veľkosť budete pochopiteľne vyberať podľa počtu šperkov a svojich vlastných potrieb. Niekto potom bude potrebovať okrem klasickej väčšej šperkovnice aj malý cestovný variant.

Značka

Pri výbere šperkovnice narazíte na veľké množstvo značiek. Naozaj luxusné kúsky ponúka Gaira, Miranda, Sacher, Fridrich Lederwaren, Rothenschild alebo Passione. Jednoduchšie šperkovnice aj stojančeky na šperky kúpite od Compactor, DekorStyle, Esprit, JKbox, Verk, Fuzio a ďalších.

Cena

Investícia do šperkovnice nemusí byť nijako vysoká. Menej nároční môžu šperkovnicu kúpiť za menej ako 10 eur. Vyberať môžete medzi stojanmi, závesnými organizérmi aj klasickou kazetovou šperkovnicou. Za 20 eur už kúpite väčšie a štýlovejšie kúsky. Za veľké luxusné šperkovnice však môžete zaplatiť aj viac ako 120 eur, cena tých najkvalitnejší je potom až dvojnásobná.

Porovnať ceny šperkovníc

Otázky a odpovede

Je obstaranie šperkovnice nutnosťou?

Vlastniť šperkovnicu nie je nutnosťou, napriek tomu, pokiaľ máte väčšie množstvo šperkov, ktoré rôzne striedate, oceníte miesto, kde budú vaše šperky uložené na jednom mieste tak, aby nedošlo k ich poškodeniu. Každý pravdepodobne svoje šperky niekam ukladá, jednať sa môže o pôvodnú krabičku, v ktorej ste si šperk priniesli domov, vrecúško, hrnček či čokoľvek iné.

Šperkovnica však vaše klenoty ochráni nielen pred mechanickým poškodením, ale aj pred slnečným svitom alebo vzduchom. Šperkovnica vám tak pomôže znížiť riziko korózie aj oxidácie a svoje šperky nebude musieť tak často čistiť.

Komu je možné šperkovnicu kúpiť?

Šperkovnice sú vhodný darček pre ženy, svoje šperkovnice však majú aj muži a pochopiteľne aj deti. Zatiaľ čo ženy majú výber naozaj veľký a môžu zakúpiť šperkovnice rôznych veľkostí a tvarov, šperkovnice pre mužov sú na trhu zastúpené v oveľa menšom počte.

Nejedná sa ani o klasickú podobu, ale skôr o kazety určené na ukladanie hodiniek. Detské šperkovnice sú spravidla doplnené o hrací strojček a zrkadlo, ktoré však nechýbajú ani mnohým dámskym modelom.

Kedy kúpiť závesnú šperkovnicu?

Závesná šperkovnica je naozaj veľký doplnok, ktorý je možné zavesiť na stenu, skriňu alebo dvere. Súčasťou týchto šperkovníc býva zrkadlo, k dispozícii máte niekoľko poličiek a veľké množstvo priehradok. Šperkovnicu potom môžete veľmi často uzamknúť a niektoré modely sú doplnené aj o LED svetlá.

Vďaka možnosti zavesenia nebude šperkovnica prekážať na stole alebo polici, na druhú stranu sa oplatí skôr tým, ktorí majú doma naozaj veľké množstvo šperkov. Na druhú stranu, do šperkovnice sa nemusia ukladať iba šperky, vďaka možnosti uzamknutia do nej môžete vložiť mnohé poklady. Tieto šperkovnice tak ocenia ženy každého veku.

Záver

Pri výbere šperkovnice zohráva hlavnú úlohu váš vkus, množstvo a typ šperkov, ktoré vlastníte. Šperkovnicu si môžete zaobstarať sami pre seba alebo ju darovať blízkej osobe. Šperkovnice sú určené najmä ženám, ale v menšom zastúpení sú k dostaniu aj šperkovnice určené mužom.

Mladšie generácie veľmi často preferujú jednoduchšie stojančeky na šperky alebo závesné látkové organizéry. Náročnejšie môžu voliť skôr kazetové alebo luxusné veľké závesné typy. Tieto šperkovnice tak môžu plniť aj funkciu bytového doplnku


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo