Štúdiové svetlá

Štúdiové svetlá sú špeciálnym druhom osvetlenia, ktorý využívajú fotografi alebo videotvorcovia. Nemusia sa tak spoliehať na to, aké počasie je vonku, ale jednoducho si nastavia toľko svetla, koľko potrebujú. Ako také svetlo vybrať a na aké parametre sa pri výbere sústrediť?

Porovnať ceny svetiel

[wpsm_toplist]

Čo sú štúdiové svetlá?

Štúdiové svetlá sú akákoľvek forma osvetľovacieho zariadenia používaného fotografmi či videotvorcami, často pri práci vo fotografickom štúdiu, na vylepšenie ich fotografie. Väčšina profesionálnych fotografov používa rôzne svetelné sady v závislosti od situácie, v ktorej sa práve nachádzajú.

Typy

Podľa vlastností žiaroviek môžeme štúdiové svetlá rozdeliť na dva typy, a to na trvalé štúdiové svetlá a zábleskové štúdiové svetlá. Rozdiel medzi nimi je veľký, preto je dobré dopredu si určiť, aké máte požiadavky a ktorá z volieb pre vás bude lepšia. Aj keď sú trvalé svetlá častejšou voľbou, odporúčajú sa skôr zábleskové.

Trvalé štúdiové svetlo

Najčastejšou voľbou začiatočníkov býva práve trvalé štúdiové svetlo, ktoré disponuje veľmi vysokým jasom, je relatívne ťažké a spotrebúva viac energie. Vplyvom silného osvetlenia produkuje veľké teplo, takže sa pri fotení či natáčaní môžete potiť.

Halogénové

Tento typ trvalého štúdiového svetla je cenovo dostupný, na druhú stranu ale spotrebováva viac energie, má krátku životnosť a produkuje viac tepla, čo má za príčinu nutnosť dodať klimatizáciu, keď sa fotí alebo natáča po dobu niekoľkých hodín.

Svetlá so špirálovými žiarivkami

Tomuto osvetleniu sa hovorí aj „úsporka“, pretože šetrí elektrickú energiu. Kombinuje niekoľko žiariviek naraz, má slabší výkon, a preto je na prácu potrebné zaistiť viac žiaroviek.

Doskové žiarivkové svetlá

Hodí sa skôr na natáčanie videí, pretože majú stálu farebnú teplotu, slušný výkon aj široký záber nasvietenia.

LED trvalé svetlá

Najnovším riešením sú LED trvalé svetlá, ktoré ponúkajú nízku spotrebu a dlhú životnosť, avšak niekedy môže dôjsť ku kolísaniu farebnej teploty. Ďalšou nevýhodou je aj nižší výkon.

Zábleskové štúdiové svetlo

Všeobecne obľúbenejšou voľbou sú zábleskové štúdiové svetlá, ktoré využívajú predovšetkým profesionáli. Pokiaľ to teda myslíte s tvorbou vážne, odporúčame práve tento typ osvetlenia. Budete prekvapení cenou, ktorá nie je tak vysoká vzhľadom na to, akými výhodami svetlo disponuje. Jas toľko neoslňuje, a tak sa vám bude lepšie tvoriť. Navyše tiež nehreje, preto sa nemusíte báť, že by vám bolo nadmerne teplo.

Výhody

S používaním štúdiových svetiel sa viaže niekoľko výhod, ktoré si teraz predstavíme. Nejde iba o to, že sa vyhnete šeru či presvetleniu, ale tiež:

 1. Štúdiové osvetlenie poskytuje konzistentné osvetlenie po celú dobu fotenia, čo zaisťuje, že každá snímka má podobnú expozíciu, vyváženie farieb a úroveň kontrastu, na rozdiel od využívania prirodzeného vonkajšieho svetla.
 2. Štúdiové osvetlenie ponúka vysokú úroveň kontroly nad svetelným prostredím. Fotografi môžu upraviť intenzitu, smer a kvalitu svetla, aby vytvorili požadovanú náladu a atmosféru.
 3. So štúdiovým osvetlením môžu fotografi experimentovať s rôznymi nastaveniami osvetlenia a vytvárať jedinečné a kreatívne snímky.
 4. Štúdiové osvetlenie je možné použiť pre rôzne typy fotografií, vrátane portrétnej, produktovej a módnej fotografie.
 5. Použitím štúdiového osvetlenia môžu fotografi eliminovať problémy, ako sú ostré tiene, nerovnomerné osvetlenie a nekonzistentné vyváženie farieb, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu obrazu.
 6. Akonáhle je osvetlenie nastavené, šetríte čas tým, že nemusíte tráviť veľa času výpočtami expozície a premeriavaním snímok.

Výkon

Výkon štúdiových svetiel sa meria vo wattoch a je nevyhnutné zaistiť, aby ste si vybrali svetlo, ktoré poskytuje potrebné množstvo energie pre vami zvolené použitie. Napríklad 500 wattové svetlo je ideálne pre základné portréty, zatiaľ čo 1 000 wattové svetlo je vhodnejšie pre väčšie alebo zložitejšie nastavenie osvetlenia.

Teplota chromatickosti

Farebná teplota štúdiových svetiel sa meria v Kelvinoch (K) a vzťahuje sa na farbu svetla, ktoré produkuje. Väčšina štúdiových svetiel je navrhnutá tak, aby produkovala farebnú teplotu okolo 5 000 K, čo je neutrálne biele svetlo podobné prirodzenému slnečnému svetlu. Niektoré svetlá však môžu vydávať teplejšie alebo chladnejšie svetlo, v závislosti od ich zamýšľaného použitia.

Zdroj svetla

Zatiaľ čo trvalé štúdiové svetlo má ako zdroj svetla žiarovku, žiarivku alebo halogén (životnosť v hodinách), zábleskové má výbojku (životnosť v počte zábleskov a dĺžky horenia výbojky). Na zohnanie sú tiež zábleskové svetlá, ktoré kombinujú výbojku a pilotnú žiarovku.

Synchronizačný čas

Vypovedá o najkratšom expozičnom čase uzávierky fotoaparátu, počas ktorého sa predpokladá, že nastane rovnomerné pokrytie záznamového média. Dĺžka času sa odvíja od druhu uzávierky použitej v prístroji. Obvykle sa stretnete s centrálnou a štrbinovou uzávierkou. Vďaka synchronizačnému času sa pomáha predchádzať akémukoľvek rozmazanému alebo skreslenému obrazu, ku ktorému môže dôjsť, pokiaľ nie sú svetlá synchronizované so uzávierkou fotoaparátu.

Keď je uzávierka fotoaparátu otvorená, štúdiové svetlá blikajú, aby osvetlili objekt. Funkcia synchronizácie zaisťuje, že svetlá blikajú súčasne s otvorením uzávierky fotoaparátu, takže objekt je rovnomerne osvetlený a ostrý. Synchronizovaný čas je obzvlášť dôležitý pri fotografovaní s kratšími časmi uzávierky, napríklad pri akčnej fotografii, kde sa objekt rýchlo pohybuje. V týchto situáciách môže byť rýchlosť uzávierky fotoaparátu najväčšia, takže svetlá musia byť synchronizované tak, aby bol objekt dobre osvetlený a zaostrený.

Väčšina moderných štúdiových svetiel má vstavané funkcie synchronizácie, je ale nevyhnutné zaistiť, aby svetlá, ktoré používate, boli kompatibilné s vašou kamerou a aby bolo nastavenie synchronizácie správne nakonfigurované.

Bezdrôtové pripojenie

Vzhľadom k neustále sa zrýchľujúcej dobe je možné blesk ovládať aj bezdrôtovo, to isté platí o nabíjaní. Bezdrôtová komunikácia prebieha prostredníctvom rádiových vĺn s určitou frekvenciou.

Kompatibilita

Pri výbere zvážte, či je štúdiové svetlo kompatibilné s vašim fotoaparátom a ďalším vybavením, ktoré používate. Je možné ho kombinovať napríklad s diaľkovým odpaľovačom, fotoaparátom alebo notebookom, poprípade softboxom, reflektorom, svetelným stanom či odraznou doskou. Spojenie funguje jednou z nasledujúcich metód:

 • Opticky – vypnete TTL predzáblesk; ide o záblesk vstavaného či externého blesku.
 • Synchrokábel – ste obmedzení dĺžkou kábla.
 • Infračervené svetlo – za slnečných dní môžete mať problém s pripojením.
 • Rádiové spojenie – považuje sa za najlepšiu voľbu.

Strobo

Tento termín označuje stroboskopické svetlo alebo stroboskopický efekt, ktorý produkuje sériu rýchlych zábleskov svetla. Záblesky sú obvykle veľmi jasné a majú krátke trvanie. Stroboskopické svetlá sa často používajú na zmrazenie pohybu (pri fotení pohybujúcich sa objektov) alebo na vytvorenie dramatických svetelných efektov.

Fotografi môžu napríklad použiť stroboskopické svetlá na zachytenie dokonale ostrého obrazu pohybujúceho sa objektu spustením blesku presne v správny okamih. Tvorca videa môže použiť stroboskopické svetlá na vytvorenie ostrého efektu rýchleho tempa napríklad v hudobnom videu.

Okrem tradičných stroboskopických svetiel existujú aj špecializované stroboskopické efekty, ktoré je možné vytvoriť pomocou softvéru alebo postprodukčných úprav. Tieto efekty zahŕňajú preblikávanie snímok videa alebo statického obrazu, aby sa vytvoril efekt podobný stroboskopu.

Umiestnenie

Umiestnenie štúdiových svetiel závisí od viacerých faktorov, vrátane typu nastavenia osvetlenia, ktoré chcete dosiahnuť, predmetu, ktorý fotografujete alebo natáčate, a nálady alebo štýlu, ktorý sa snažíte vytvoriť. Všeobecne sa riaďte nasledujúcimi radami:

 1. Kľúčové svetlo je váš hlavný zdroj svetla, obvykle umiestnený na jednej strane objektu. Malo by byť mierne nad výškou hlavy subjektu, naklonené dole pod uhlom 45 stupňov.
 2. Svetlo výplne sa používa na zmäkčenie tieňov vytvorených kľúčovým svetlom. Obvykle sa umiestňuje na opačnú stranu objektu a malo by byť menej výkonné ako kľúčové svetlo.
 3. Zadné svetlo je umiestnené za objektom a je natočené smerom k vlasom alebo ramenám objektu. Toto svetlo pomáha oddeliť objekt od pozadia a vytvára dojem hĺbky.
 4. Ráfikové svetlo je podobné zadnému svetlu, ale je umiestnené pod strmším uhlom. Jeho účelom je vytvoriť tenkú líniu svetla okolo obrysu objektu, zvýrazniť jeho obrysy a vytvoriť pocit oddelenia od pozadia.
 5. Svetlo pozadia sa používa na osvetlenie pozadia alebo scény a vytvára oddelenie medzi objektom a pozadím. Obvykle je umiestnený za objektom a naklonený smerom k pozadiu.

Funkcia

Štúdiové svetlá majú za úlohu dodať potrebné svetlo pre kvalitné fotografie či videá, keď prirodzené podmienky nie sú optimálne. Vďaka tomu, že si jas aj farbu svetla môžete nastaviť podľa seba, dokážete vytvoriť rôzne efekty. Podľa jednotlivých účelov existuje na trhu niekoľko druhov štúdiového osvetlenia.

Príslušenstvo

Veľa štúdiových svetiel sa dodáva s radom príslušenstva, ako sú softboxy, reflektory a difúzory. Tieto doplnky môžu pomôcť riadiť smer a intenzitu svetla a môžu byť nevyhnutné na dosiahnutie požadovaného efektu. Pri výbere štúdiových svetiel zvážte príslušenstvo, ktoré je kompatibilné s vašim existujúcim vybavením.

Fotopozadie

Ak nemáte v pláne fotiť vonku alebo nie ste spokojní s pozadím vo vašej izbe, stačí si zakúpiť fotografické pozadie, ktoré môže mať rôzne farby – to rozbalíte a za sebou budete mať iba bielu, čiernu, ružovú či zelenú, s ktorou je možné následne robiť efekty farebného klíčovanie. To spôsobí, že namiesto zelenej farby za sebou môžete mať čokoľvek, čo si nastavíte – pláž, more alebo hory. Využívajú ho napríklad televízie na vysielanie počasia.

Štúdiové blesky

Blesk sa spúšťa buď manuálne, alebo pomocou senzora, ktorý detekuje spustenie uzávierky fotoaparátu, a poskytuje tak riadený záblesk svetla, ktorý je možné nasmerovať na objekt. Vďaka tomu sú fotografie či videá dobre a rovnomerne osvetlené. Použitie štúdiového blesku vytvára kontrolovanejšie a konzistentnejšie svetelné podmienky, čím sa eliminuje premenlivosť a nepredvídateľnosť prirodzeného osvetlenia.

Fotostany

Môžete nájsť aj pod názvom fotoboxy. Ide o menší priestor, ktorý sa hodí na fotenie drobnejších produktov. Má vlastné osvetlenie vo forme LED pások. Farebných prevedení je niekoľko, záleží teda len na vašich prioritách.

Stojany na fotopozadie

Aby ste mohli fotopozadie niekam umiestniť, budete potrebovať stojan, ktorý ho bude držať.

Statívy

Statívy na svetlá sa používajú na držanie svetiel a je možné ich nastaviť do rôznych výšok a uhlov. Sú nevyhnutné pri umiestnení svetiel a je možné ich tiež použiť na montáž príslušenstva, ako sú dáždniky alebo reflektory.

Foto dáždniky

Označujú sa aj ako difúzne dáždniky a hodia sa predovšetkým začiatočníkom, avšak ich využijú aj skúsenejší. Majú za cieľ rozptýlenie svetla pomocou externých bleskov alebo s pomocou trvalého svetla, čím nasvieti aj väčšiu fotografovanú scénu. Vytvára mäkké svetlo, podobné tomu, ktoré prechádza oknom alebo cez záclonu.

Značka

Najobľúbenejšie značka je Linkstar.

Cena

Veľmi záleží na tom, pre aký typ osvetlenia ste sa rozhodli, avšak najlacnejšie štúdiové svetlá vás vyjdú na minimálne 22 eur, pričom sa jedná o takzvaná ring osvetlenia, teda kruh, ktorý sa perfektne hodí pre fotenie či natáčanie na mobile.

Od 22 eur do 214 eur máte k dispozícii veľký výber produktov, od klasického LED osvetlenia až po ringy, ktoré sa ale tentoraz využívajú u fotoaparátov a kamier.

To najprofesionálnejšie vybavenie zoženiete od 214 eur vyššie, pričom vás také svetlá môžu prísť aj na milión korún. V takom prípade ide ale o divadelné osvetlenie.

Porovnať ceny svetiel

Údržba

Aby vám svetlá dlho vydržali, je potrebné sa o ne riadne starať a pravidelne ich udržiavať. Ako na to?

 1. Pravidelne čistite žiarovky a puzdrá, aby na nich nebol prach a nečistoty.
 2. Žiarovky pravidelne vymieňajte, pretože majú tendenciu sa časom opotrebovávať.
 3. Skontrolujte elektrické pripojenia a kabeláž, aby ste sa uistili, že nie sú rozstrapkané alebo poškodené.
 4. Pri preprave a skladovaní svetiel používajte správne techniky skladovania a manipulácie, ako je ich zaistenie v polstrovaných puzdrách.
 5. Používajte čistiace roztoky a materiály, ktoré sú bezpečné pre povrchy svetiel.
 6. Udržujte svetlá mimo vlhkého prostredia, pretože vlhkosť môže spôsobiť koróziu a poškodenie vnútorných súčastí.

Otázky a odpovede

Na čo štúdiové svetlá slúžia?

Štúdiové svetlá majú umožniť ich užívateľovi, aby si nastavil jas a farbu osvetlenia presne tak, aby dosiahol svoj zámer. Vďaka tomu sa fotografi či videotvorcovia nemusia spoliehať na vonkajšie počasie.

Aké sú typy štúdiových svetiel a ktoré sú najlepšie?

Základné rozdelenie je na trvalé a zábleskové štúdiové svetlo. Keď sa budeme baviť o tých trvalých, tam sa najviac oplatí LED osvetlenie, pre natáčanie potom doskové žiarivkové svetlá. Zábleskové svetlá využívajú predovšetkým profesionáli, sú všestranné a dajú sa použiť pre širokú škálu fotografických účelov.

Aké príslušenstvo sa oplatí si k svetlám prikúpiť?

Ak chcete fotiť alebo natáčať tak, aby ste za sebou mali farebné pozadie, budete potrebovať fotopozadie, ku ktorému si prikúpte aj stojan. Pre kontrolovanejšie a konzistentnejšie svetelné podmienky je možné zaobstarať štúdiové blesky. Ak plánujete fotiť menšie produkty, vyskúšajte fotostany. Samozrejmosťou sú statívy, ktoré osvetlenie držia, a ktoré si môžete ľubovoľne nastaviť do rôznych výšok a uhlov. Voliteľný je foto dáždnik, ktorý dokáže rozptýliť svetlo, a vytvára tak mäkký efekt.

Záver

Na záver, výber správnych štúdiových svetiel závisí od vašich konkrétnych fotografických potrieb. Pred nákupom nezabudnite zhodnotiť typ svetla, výstupný výkon, teplotu farieb a príslušenstva, aby ste mali istotu, že získate najlepšie vybavenie pre svoj rozpočet a štýl fotografovania. So správnymi nástrojmi a technikou môžete vytvárať úžasné fotografie, ktoré zachytávajú náladu a podstatu vášho objektu.


Zdroj: www.fotovideoshop.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo