Tavné pištole

Tavnou pištoľou môžete lepiť mnoho rôznych materiálov napríklad textil, keramiku, kov, kameň, plast sklo, korok atď. Vďaka tomu ju využijete v domácnosti pri rôznych opravách, výborná je však pri výrobe rôznych dekorácií. Využijú ju aj domáci majstri, remeselníci alebo modelári. Použitie je jednoduché a prácu s pištoľou zvládnu aj deti.

Princíp tavnej pištole je jednoduchý. V zadnej časti pištole sa nachádza otvor, do ktorého sa vkladá lepiaca tyčinka. Po zapnutí sa začne pištoľ zahrievať a tyčinka taviť. Roztavenou tyčinkou potom môžete lepiť rôzne predmety aj materiály. Množstvo lepidla sa dávkuje stláčaním páčky.

Tavnú pištoľ reprezentuje na trhu mnoho rôznych výrobkov. Tie sa od seba líšia veľkosťou a cenou. Kúpiť môžete výrobky, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú pištoľ, najmä na dekorovanie sú vhodné tavné lepiace perá. Pri výbere pištole by vás však nemali zaujímať iba tieto parametre. Je potrebné zohľadniť niekoľko ďalších kritérií. Dôležitá je doba tavenia, priemer lepiacej tyčinky, čas náhrevu alebo lepiaci výkon.

Porovnať ceny pištolí

Typy

Na začiatku si tavné pištole rozdelíme do niekoľkých skupín podľa spôsobu zahrievania. Na trhu sú najviac zastúpené elektrické pištole, nasledujú akumulátorové av menšom množstve potom aj plynové pištole alebo batériové.

Elektrické pištole

Elektrická pištoľ je napájaná pomocou kábla z elektrickej siete. Tieto pištole sú veľmi obľúbené, nájdete ich v mnohých veľkostiach a poslúži všetkým vekovým skupinám. Výhodou elektrických pištolí je neobmedzená doba použitia a prakticky nulová údržba.

Nevýhodou potom môže byť práve prívodný kábel, ktorý vás môže pri práci limitovať svojou dĺžkou. V prípade, že o kábel zavadíte horúcim hrotom, môže dôjsť k jeho zničeniu.

Akumulátorové pištole

Jedná sa o prakticky rovnaký typ, namiesto prívodného kábla je však pištoľ vybavená akumulátorom, ktorý je nutné opakovane nabíjať. Vďaka akumulátoru môžete pištoľ používať kdekoľvek, v tomto prípade vás pri práci limituje kapacita batérie. Akumulátorové pištole nie sú tak rozšírené a ich cena je vyššia.

Plynová pištoľ

Plynová pištoľ pracuje v kombinácii s plynom, ktorý sa bežne používa v zapaľovačoch. Plyn je možné opakovane dopĺňať pomocou plniaceho ventilu. Plynová pištoľ patrí k najmenej dostupným typom. Pištoľ sa nahrieva hlavným plameňom, potom čo sa ohreje na správnu teplotu, hlavný plameň zhasne a zapne sa malý plamienok, ktorý udržuje teplotu.

Ak dôjde k poklesu teploty, je opäť zapálený hlavný plameň. Ani v tomto prípade vás pri práci neobmedzuje prívodný kábel a nemusíte prácu na niekoľko hodín prerušovať kvôli vybitému akumulátoru. Stačí iba doplniť plyn.

Pištoľ na batérie

Aj v tomto prípade je výber minimálny. Pištoľ je napájaná 4 ceruzkovými batériami AA. Použiť môžete aj dobíjacie ceruzkové batérie, ktoré vám poskytnú ekonomickejšiu prevádzku.

Teplota

Taviacu pištoľ môžeme rozdeliť aj do skupín podľa teploty, pri ktorej dochádza k taveniu tyčinky. Teplota tavenia má vplyv na pevnosť spoja aj materiály, s ktorými môžete pracovať.

Nízkoteplotné

Teplota tavenia je okolo 120 °C. Tieto pištole je možné používať predovšetkým na výrobu rôznych dekorácií.

Vysokoteplotné

Vysokoteplotní môžu dosiahnuť teplotu až 200 ° C, použiť ich môžete predovšetkým na lepenie ťažších materiálov, hodiť sa bude domácim majstrom a s jej pomocou zvládnete aj rôzne opravy. Na výrobu dekorácií sa však vzhľadom na vysokú teplotu nehodí.

Regulovateľné

Najvýhodnejšie je obstaranie pištole, ktorá umožňuje teplotu regulovať. Vďaka tomu ju využijete pri lepení všetkých materiálov a použiť ju môže ktokoľvek.

Čas náhrevu

Tavná pištoľ potrebuje určitý čas, než je pripravená na použitie. Pokiaľ je pre vás tento parameter dôležitý, všímajte si dobu náhrevu. Vo väčšine prípadov sa pištoľ nahreje počas 2 – 3 minút, drahšie modely môžu byť pripravené cca za minútu, tie lacné naopak potrebujú 5 aj viac minút.

Čas náhrevu je často spájaný s príkonom pištole. Väčšinou sa udáva, že čím je príkon vyšší, tým je doba náhrevu kratšia. Toto pravidlo však neplatí vo všetkých prípadoch. Aj pištoľ s menším príkonom môže byť nahriata rovnako rýchlo ako pištoľ v väčšom príkonom. Doba náhrevu však nemá žiadny vplyv na kvalitu lepenia, preto tento parameter nepatrí pri výbere k tým zásadným.

Výkon

Výkon v tomto prípade určuje množstvo lepidla v gramoch, ktoré pištoľou počas jednej minúty pretečie. Výkon je teda udávaný v jednotkách g/min. To, aký veľký výkon vám bude vyhovovať, závisí predovšetkým od toho, za akým účelom budete pištoľ najčastejšie využívať.

Na dekoratívne účely si vystačíte s pištoľou s menším výkonom, domáci majstri pri práci ocenia výkon väčší. Výkon sa pohybuje v rozmedzí 5 – 30 g/min.

Priemer tyčinky

Tavné tyčinky sú k dostaniu v niekoľkých priemeroch. Väčšina modelov umožňuje používať tyčinky s priemerom 7,2 a 11 mm. Niektoré pištole umožňujú používať aj tyčinky s priemerom 7 -7,5 mm alebo 11 – 12 mm.

Tyčinky sú k dostaniu v rôznych farbách, najviac sa používajú biele alebo priehľadné. Kúpiť môžete aj dekoratívne tyčinky s trblietkami.

Tavné lepiace pištole umožňujú používať aj kartuše s lepidlom. Kartušové PUR lepidlá vytvoria silné spojenie, ideálne sú skôr pre profesionálov. Zaobstarať tento typ pištole nie je úplne jednoduché, pretože u nás nie sú bežne k dostaniu.

Príslušenstvo

Tavnú pištoľ môžete kúpiť samostatne alebo v kombinácii s praktickým príslušenstvom. Príslušenstvo zdvíha cenu výrobku, na druhú stranu vám však umožní pohodlnejšie a bezpečnejšie používanie.

Veľa výrobkov je dodávaných so stojanom, ktorý vám umožní počas práce pištoľ bezpečne postaviť.

Niektoré pištole umožňujú meniť trysky. Pri výrobe dekoratívnych predmetov je vhodné použiť užšiu a dlhšiu trysku. Táto tryska vám uľahčí dávkovanie aj aplikáciu lepidla.

Bežným príslušenstvom je aj kufrík, vďaka ktorému môžete pištoľ bezpečne uskladniť aj prenášať.

Funkcia

Aj tavné pištole disponujú niekoľkými funkciami, ktoré majú vplyv na bezpečné aj jednoduché používanie.

Drahšia pištoľ vám umožní jednoduché používanie vďaka pogumovanej rukoväti a ergonomickému tvaru.

Možnosť nastavenia teploty vám umožní pištoľ využívať na lepenie mnohých rôznych materiálov.

Oceniť môžete aj možnosť používať rôzne priemery trysiek.

Z bezpečnostného hľadiska sa bude hodiť funkcia automatického vypnutia. Pištoľ sa po nejakej dobe nečinnosti sama vypne.

Tryska pri drahších modeloch býva vybavená gumovým chráničom, ktorý vás ochráni pred možným popálením.

Prehrievaniu pištole zabráni funkčný termostat.

Značka

Najviac sú zastúpené akumulátorové a elektrické pištole. Kúpiť môžete výrobky značiek Einhell, GEKO, Bosch, Asist a mnoho ďalších. Plynovú pištoľ kúpite od značky Extol, pištoľ na ceruzkové batérie ponúka značka Proskit.

Cena

Najlacnejšie pištole kúpite za cca 6 eur. Tieto modely vám poslúžia najmä na rôzne dekoratívne práce. V prípade, že pištoľ kúpite od kvalitného výrobcu, bude jej kvalita dostačujúca pre bežné používanie. Cena kvalitnejších pištolí sa pohybuje okolo 20 eur.

Od cca 40 eur je možné kúpiť pištole umožňujúce reguláciu teploty aj výmenu trysiek. Tieto modely disponujú aj pogumovanou rukoväťou. Drahšie výrobky sú potom často v kombinácii s ďalším príslušenstvom.

Porovnať ceny pištolí

Údržba

Tavná pištoľ nevyžaduje žiadnu zložitú údržbu. Čistiť budete musieť po každom použití iba trysku. Lepšie sa čistí pokiaľ je horúca, v tomto prípade ju stačí iba utrieť.

Studenú trysku očistíte pomocou špachtle. Pred čistením sa vždy uistite, že je pištoľ vypnutá, aby nedošlo k vytečeniu horúceho lepidla. V prípade, že v pištoli zostane tavná tyčinka, nie je nutné ju odstraňovať.

Otázky a odpovede

Je možné lepidlo odstrániť?

Lepený spoj sa vyznačuje veľmi dobrým spojením. Napriek tomu je možné lepený spoj zarobiť. Lepidlo stačí znova ohriať, pre ohrev môžete použiť teplovzdušnú pištoľ alebo fén.

Akú má pištoľ hmotnosť?

Hmotnosť má vplyv na používanie pištole. K najťažším patrí bezpochyby akumulátorové pištole, ktoré môžu vážiť až 1 kg. Vďaka vyššej váhe nie sú úplne ideálne na výrobu dekoratívnych predmetov. V tomto prípade je vhodnejšie zaobstarať elektrickú pištoľ alebo tavné pero. Oba typy sú veľmi ľahké a pracovať s nimi môžete dlhšiu dobu.

Ako sa tyčinka v pištoli posúva?

Tyčinky je možné posúvať manuálne alebo automaticky. Automatický posuv je pohodlnejší, zatiaľ čo v prípade manuálneho posuvu budete musieť vyvinúť určitú silu, pri automatickom posuve vám postačí stlačiť tlačidlo.

Záver

Na prevádzku je najmenej náročná elektrická pištoľ, v prípade ostatných typov sa nevyhnete nabíjaniu alebo výmene batérií, alebo doplňovaniu plynu. Nevýhodou lacných pištolí je častejšie odkvapkávanie horúceho lepidla.

Od toho vás čiastočne ochráni používanie stojanu. Ani v prípade drahších modelov sa stekaniu lepidla úplne nevyhnete, množstvo však bude minimálne. Ak s tavnými pištoľami nemáte žiadnu skúsenosť, je vhodné pred výberom prečítať aj užívateľské recenzie, ktoré vám o jednotlivých modeloch mnohé napovedia.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo