Klimatizácie

Klimatizácie sa najviac predávajú v lete, keď majú ochladiť vzduch v miestnosti. Zo zdravotného hľadiska by mal byť vzduch ochladzovaný iba o niekoľko stupňov, aby ste predišli prípadnému prechladnutiu. Z tohto dôvodu je vhodné klimatizáciu používať neustále a udržovať tak v miestnosti konštantnú teplotu. V prípade moderných klimatizácií môžete využiť aj časovač, ktorý vám umožní nastaviť teplotu na niekoľko dní dopredu.

Kvalitná klimatizácia vás ochladí v tropických dňoch a zahreje v dňoch chladných. Moderná klimatizácia navyše vzduch čistí aj zvlhčujú a ovládať ich môžete aj pomocou mobilného telefónu.

Pri výbere vás bude zaujímať vhodný typ, ktorý z veľkej časti závisí od toho, či klimatizáciu kupujete do už používaného domu alebo či s ňou počítate v prípade stavby domu nového. Ďalej je potrebné zohľadniť výkon, energetickú triedu, hlučnosť aj možnosť využívať prídavné funkcie.

Porovnať ceny klimatizácií

Typy

Vyberať môžete medzi kompaktnými mobilnými a delenými klimatizáciami. Tým sa hovorí split a skladajú sa z vonkajšej a vnútornej jednotky.

Mobilný

Mobilná alebo aj vnútorná klimatizácia je oveľa menšia a lacnejšia. Dajú sa jednoducho prenášať, patria však k hlučnejším. Strojovňa klimatizácie je umiestnená priamo v prístroji. Klimatizácia nasáva teplý vzduch, ten potom prechádza cez zariadenie. Teplo je následne odvádzané pomocou prípojnej hadice.

Toto riešenie nie je príliš šťastné, teplý vzduch je síce odvádzaný von, ale otvoreným oknom vám zároveň teplo opäť prúdi do miestnosti. Hadicu však môžete do okna umiestniť pomocou univerzálnej tesniacej sady, ktorá vám okolitý priestor prehradí.

Pokiaľ vám to vaša domácnosť dovolí, môžete teplo odvádzať von aj iným vhodnejším vývodom. Voda, ktorá sa v klimatizácii zráža, steká do vnútorného zásobníka, ktorý budete musieť pravidelne vylievať.

Stacionárne

Tieto klimatizácie sú vhodné na celoročné používanie. Vyznačujú sa tichším chodom. Nevýhodou stacionárnej klimatizácie je zložitejšia inštalácia, ktorú je vhodné prenechať odborníkom. Do každej miestnosti je možné nainštalovať jednu vnútornú jednotku, ktorá je prepojená s centrálnou vonkajšou jednotkou.

Stacionárna klimatizácia sa ďalej delí na niekoľko rôznych typov:

 • Nástenné – alebo aj splitová klimatizácia je určená na zavesenie na stenu. Táto inštalácia spravidla vyžaduje potrebné stavebné úpravy. Výhodou tejto klimatizácie je tichý chod, chladenie prebieha oddelene vo vonkajšej jednotke. Vnútri miestnosti sa nachádza iba časť bez strojovne a vybrať si môžete aj moderný dizajnový výrobok, ktorý vám ľahko zapadne do interiéru.
 • Kazetová – túto klimatizáciu je možné dobre schovať do stropných podhľadov. Ďalším riešením je uchytenie k podlahe, pod okno alebo do výklenku. Niektoré kazetové klimatizácie sú vybavené spodnými prieduchmi a môžu tak napodobniť podlahové kúrenie.
 • Okenné – túto klimatizáciu je možné nainštalovať do okna. To však už nebudete môcť ďalej používať. Táto klimatizácia je veľmi výkonná, jej nevýhodou je však hlučnejšia prevádzka.

Multisplitové

Tieto klimatizácie sa tiež delia na vonkajšiu a vnútornú časť. Na rozdiel od splitových však umožňujú napojiť na vonkajšiu jednotku až päť vnútorných jednotiek. Sú teda vhodné do väčších rodinných domov. Jednotky sú umiestnené v rôznych miestnostiach a ovládať ich môžete každú samostatne podľa potreby.

Energetická trieda

Energetická trieda je uvedená na energetickom štítku. Klimatizácia by mala byť trieda A+ alebo ešte lepšie A++. Pri klimatizácii, ktorá bude v chode po celý rok, je najvhodnejšia energetická trieda A+++.

Náklady na chladenie nie sú vzhľadom na počet tropických dní nijak vysoké. Ak je klimatizácia používaná aj na vykurovanie bytu, môžete v závislosti na vyššej energetickej triede ušetriť aj niekoľko tisíc ročne. Logicky však patrí klimatizácia s vyššou energetickou triedou k tým drahším.

Chladiaci výkon

Chladiaci výkon závisí od počtu miestností a prihliadnuť by ste mali na orientáciu voči svetovým stranám. Inak budete klimatizovať miestnosť orientovanú na sever, inak tú, čo smeruje na juh. Z jednej vonkajšej jednotky je možné klimatizovať 1 – 5 miestností.

Chladiaci výkon je udávaný v kW alebo Btu/h a zaistí správne ochladenie priestoru. Btu je angloamerická jednotka pre energiu av prípade Btu/h ide o výkon. 1Wh je asi 3,4 Btu. Pri určovaní potretého chladiaceho výkonu sa odporúča počítať s nejakou rezervou. S veľkosťou chladiaceho výkonu by vám mal poradiť odborník.

Hlučnosť

Klimatizácie sú pomerne hlučné. Pri nástenných klimatizáciách je hlučnosť najčastejšie 40 dB, v nočnom režime sa hlučnosť pohybuje okolo 20 dB.

Kvalitná klimatizácia by mala mať vo vonkajšej jednotke zaizolovaný kompresor. Týmto spôsobom sa hlučnosť zníži. Mobilné klimatizácie sú hlučnejšie, veľkosť hluku je aj viac ako 50 dB.

Odvod kondenzátu

Zo všetkých vnútorných jednotiek vyteká tzv. kondenzát, ktorý steká z výparníka. Voda môže odtekať do nádržky a bude ju treba pravidelne vylievať. Pohodlnejší je odvod vody do automatického výparníka.

V tomto prípade sa jedná o hadicu, ktorá je zvedená do odpadu. V bytoch, kde sa klimatizácia montuje až po nejakej dobe obývania, je hadica spravidla uschovaná v lište.

Pokiaľ túto možnosť nemáte, je možné ku klimatizácii dokúpiť čerpadlo a vodu odvádzať von alebo na pôdu. Túto inštaláciu vám však prevedie kvalifikovaný pracovník a to iba v prípade, keď nie je možné vodu zviesť do odpadu. Čerpadlo totiž predstavuje ďalší prístroj, ktorý sa môže pokaziť.

Hmotnosť a rozmery

Pri mobilných klimatizáciách sa hmotnosť pohybuje okolo 20 kg, pre ľahšiu manipuláciu by tak mali byť doplnené o pojazdové kolieska. Rozmer mobilných klimatizácií býva 70 x 40 x 40 cm. Nástenná klimatizácia váži cca 35 kg, vnútorná jednotka má najčastejšie rozmer 30 x 80 x 20 cm.

Funkcia

Klimatizácie majú aj niekoľko doplnkových funkcií. Ich množstvo rastie spoločne s cenou.

 • Časovač – umožní vám nastaviť začiatok aj koniec chodu.
 • Auto reštart – funkcia, vďaka ktorej sa klimatizácia spustí sama, ak dôjde k výpadku prúdu.
 • Vyklápacie lamely – vám umožnia nastaviť smer fúkania.
 • Swing – funkcia, ktorá zaistí pravidelný pohyb lamiel aj rovnomerné fúkanie vzduchu.
 • Dry – táto funkcia zbaví vzduch prebytočnej vlhkosti.
 • Spánok – funguje počas vášho spánku a zaistí vám menšie ochladenie miestnosti. Šetrí tak vašu peňaženku.
 • Termostat – postráži teplotu, vo chvíli, keď sa teplota dostane z nastaveného rozpätia, dôjde k zapnutiu klimatizácie.
 • Programy chladenia – vďaka rôznym prednastaveným programom, nebudete musieť nič zložito nastavovať.
 • Diaľkový ovládač – vám poskytne väčší komfort pri ovládaní.
 • Inverter – funkcia zaistí rýchle dosiahnutie požadovanej teploty a úspornejšiu prevádzku.
 • Tepelné čerpadlo – v tomto prípade vám klimatizácia v zime nahradí ústredné kúrenie.

Značka

Životnosť klimatizácie ovplyvňujú dva faktory, prvým je kvalita inštalácie. Pri kvalitne nainštalovanej klimatizácii sa udáva cca 15 ročná životnosť. Druhým faktorom je voľba výrobcu.

Klimatizácia, ktorú zakúpite od renomovaného výrobcu, máte istotu, že po celú dobu životnosti budete mať dostupný potrebný servis aj možnosť dokúpenia náhradných dielov. Z výrobcov môžeme menovať Daikin, Sinclair, Vivax, LG, Toshiba, Midea, Samsung a ďalšie.

Cena

Najlacnejšie klimatizáciu kúpite v zime alebo na jeseň, naopak v letných mesiacoch jej cena logicky stúpa. K cene je nutné pripočítať aj náklady na samotnú inštaláciu.

Do 400 eur je možné zakúpiť mobilné klimatizácie s ochladzovačom vzduchu, ale aj samostatné vnútorné jednotky. Od 400 – 790 eur je možné kúpiť kvalitné klimatizácie vhodné pre väčšinu domácností. Nad 1 180 eur – kompletná klimatizácia s radom funkcií.

Porovnať ceny klimatizácií

Údržba

Pravidelná údržba a servis vám zaistí bezproblémový chod klimatizácie. Klimatizáciu je vhodné nechať aspoň 1x za rok prezrieť odborníkom. Filtre, ktoré sa nachádzajú pri vnútornej jednotke, by sa mali čistiť cca po 3 mesiacoch.

Samotná výmena je veľmi jednoduchá a nájdete ju popísanú v manuáli každého výrobku. Vo svojej podstate stačí odstrániť plastovú časť a filtre vyčistiť. Stačí ich iba riadne vyklepať alebo vyčistiť vodou.

Otázky a odpovede

Je pravda, že klimatizácia vháňa do miestnosti vírusy a baktérie?

Kvalitné klimatizácie v sebe majú rôzne úrovne čistenia vzduchu a dokážu tak vírusy a baktérie odbúravať. Najkvalitnejšie klimatizácie môžu dokonca odbúrať aj prchavé chemické zlúčeniny. Kvalitná klimatizácia naopak značne zlepšuje kvalitu vzduchu v miestnosti.

Je možné klimatizáciou vzduch ohrievať?

Terajšie dostupné klimatizácie spĺňajú funkciu tepelného čerpadla. Vďaka tomu môžete klimatizáciu používať celoročne na ochladzovanie aj ohrievanie vzduchu. Výhodou tohto vykurovania sú aj veľmi nízke prevádzkové náklady.

Kam je možné umiestniť vonkajšiu jednotku?

Vonkajšiu jednotku je možné umiestniť prakticky kamkoľvek k domovu na balkón alebo strechu. Umiestniť ju však môžete aj do neobývaných priestorov ako je garáž, pivnica, chodba atď. Toto riešenie je vhodnejšie pre klimatizácie, ktoré sa nachádzajú v husto obývaných zónach a ich prevádzka by mohla rušiť okolie.

Záver

Nákup mobilnej klimatizácie nie je nijako obtiažny. Pred nákupom však zvážte, či sa vám jej obstaranie naozaj oplatí. V jej neprospech hovorí nielen vyšší hluk, ale aj samotné riešenie vypúšťania teplého vzduchu.

Pri výbere splitových klimatizácií je už výber ťažší. V tomto ohľade je vhodné navštíviť špecializovanú predajňu a klimatizáciu vybrať s odborníkom.


Zdroje: www.dobraklima.skwww.klimania.sk, www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo