Adventné kalendáre

Doba adventná je dobou očakávania a príchodu narodenia Ježiša Krista. Adventná doba trvá štyri nedele a tradícia adventu siaha do 5. storočia. Medzi najznámejšie symboly adventu patrí adventný veniec, ktorý nechýba na stole mnohých domácností.

Počas čakania na Vianoce sa každú nedeľu zapaľuje jedna svieca. Ďalším symbolom tohto obdobia je imelo, ktoré má do domovov priniesť šťastie a požehnanie. Mnohé domácnosti zdobí aj krásna zeleno červená kvetina nesúca názov Vianočná hviezda. Najznámejším symbolom adventnej doby je pravdepodobne Betlehem, miesto narodenia Ježiša Krista. Čakanie na Vianoce je náročné najmä v prípade detí. Nielen im môžete toto čakanie spríjemniť vďaka adventnému kalendáru. Aj ten je jedným zo symbolov predvianočného času.

Adventné kalendáre majú prekvapivo dlhú tradíciu, prvé kalendáre vznikali v roku 1851 a neobsahovali žiadne sladkosti, ale iba výjavy z biblie. Tlačené kalendáre prišli až v roku 1908, práve tu sa začalo používať 24 otváracích okienok, ktoré ukrývali malé prekvapenie.

Adventný kalendár sa zaobstaráva predovšetkým pre deti. Tieto kalendáre spravidla ukrývajú malú sladkosť alebo hračku. Adventným kalendárom však môže potešiť aj dospelých. Svoje kalendáre majú ženy aj muži. Určenie je tým jediným, čím sa budete pri výbere kalendára zaoberať. Konečné rozhodnutie o kúpe potom bude pravdepodobne mať obstarávacia cena.

Porovnať ceny kalendárov

Typy

Na trhu sú adventné kalendáre rozdelené do niekoľkých skupín. V jednej skupine nájdete kalendáre pre deti, v ďalšej pre ženy a pre mužov. Adventným kalendárom môžete potešiť aj svojich domácich miláčikov. Podľa určenia sa zásadným spôsobom mení obsah aj samotný vzhľad kalendára.

Kalendáre pre deti

Detské adventné kalendáre už dávno neobsahujú iba sladkosti. Klasické papierové kalendáre s čokoládou sú najlacnejšie a kúpiť ich môžete v obchodoch s potravinami. Obľúbené sú aj kalendáre s lízankami alebo inými cukrovinkami. Radosť deťom urobíte aj kalendárom s hračkou. Tu však budete musieť do kalendára investovať viac peňazí.

Detské kalendáre sú vďaka veľkému výberu rozdelené do dvoch skupín:

  • Pre dievčatá – dievčatám môžete kúpiť kalendár s postavičkami L.O.L., Lego Friends alebo Barbie. Prekvapenie vo vnútri jednotlivých okienok je tematické a s každý kúsok tvorí doplnok izbičky, domčeka alebo oblečenia. Po otvorení posledného okienka bude mať dievčatko plnohodnotnú hračku.
  • Pre chlapcov – rovnaký účel plnia aj chlapčenské kalendáre, mení sa samozrejme iba obsah. Tu narazíte na malé autíčka, postavičky zo Stars Wars, alebo LEGO. Kúpiť môžete kalendár štylizovaný do podoby farmy alebo afrických zvierat.

Pre ženy

Adventné kalendáre pre ženy obsahujú väčšinou čokoládu a obľúbený je aj kozmetický kalendár. Okrem lacnejších papierových môžete zaobstarať aj štýlové drevené kalendáre, ktoré plnia funkciu vianočnej dekorácie. Často narazíte na krásne motívy vianočných trhov a poteší aj kúzelný vianočný domček. Tieto kalendáre spravidla neobsahujú žiadne prekvapenia, pri ich výbere tak máte úplne voľné ruky.

Pre mužov

Páni nájdu vo svojom kalendári spravidla rôzny alkohol ako Whisky, Johny Walker, rum, pivo a ďalší alkohol. Aj pánom môžete kúpiť sladký kalendár, sladkosti potom spravidla opäť obsahujú alkohol. Muži majú adventné kalendáre plnené čajom aj kozmetikou. Tiež pánom môžete zaobstarať prázdne kalendáre, ktoré sa v tomto prípade neplnia iba prekvapením, ale po otvorení okienky môžu páni nájsť odkaz prípadne úlohu.

Materiál

Adventné kalendáre sa vyrábajú prevažne z papiera. Tento materiál je stále najobľúbenejší vďaka svojej cenovej dostupnosti. V papierovom kalendári nájdete sladkosti, kozmetiku, čaje, vonné sviečky, hračky aj alkohol. Ak budete nakupovať kalendár každý rok, bude vám papierový variant úplne vyhovovať.

Druhým obľúbeným materiálom je textil. Adventné kalendáre v podobe vrecúšok nie sú nijak drahé, navyše dobre vyzerajú a dajú sa používať opakovane. Vyrobiť ich môžete doma a možno ich aj kúpiť. K najdrahším patria kalendáre vyrobené z dreva. Tento materiál je najdrahší, ale ponúka ako jediný funkciu LED osvetlenie alebo zvukové efekty. Tiež drevené kalendáre môžete používať opakovane.

Možnosti

Ak chcete naozaj luxusný kalendár, ktorý dokáže spríjemniť dlhú dobu očakávania vianočných sviatkov, môžete investovať do kalendára so svetelnými alebo hudobnými efektmi. Túto možnosť majú spravidla drevené kalendáre s podobou trhov atď. Kalendáre presvetlia vaše obydlia príjemným žlto-oranžovým svetlom a môžete ho tak využívať aj ako vianočnú dekoráciu. Niektoré drahé kalendáre mávajú aj krátke hudobné motívy.

Značka

Medzi najznámejšie patria čokoládové kalendáre Orion, Milka atď. Luxusné sladké kalendáre kúpite od Chocolissimo. Kozmetické kalendáre sú zastúpené značkou Nivea a ďalšími. Detské kalendáre kúpite od výrobcov Lego, Mattel, Play Mobil, Alltoys, Hasbro a ďalšie.

Cena

Cena bude mať pri výbere kalendára veľkú váhu, najmä v prípade, keď budete kalendár kupovať viacerým členom rodiny. Najlacnejšie sú sladké kalendáre s čokoládou alebo inými cukrovinkami. Tie môžete kúpiť za cca 3 – 15 eur. Záleží na značke a obsahu.

Od 15 eur sú k dostaniu luxusné sladké kalendáre, kozmetické varianty a detské kalendáre s hračkou. Aj tu je výrobným materiálom predovšetkým papier. Cena detských kalendárov šplhá cez 40 eur. Drahšie sú aj štýlové kozmetické varianty a kalendáre s alkoholom.

Nad 50 eur budete môcť kúpiť veľmi krásne drevené varianty so svetelnými či zvukovými efektmi. Cena týchto kalendárov je vysoká, na druhú stranu vám kostra poslúži aj v ďalších rokoch.

Porovnať ceny kalendárov

Otázky a odpovede

Čo obsahujú kalendáre pre zvieratá?

Adventný kalendár môžete kúpiť svojmu psovi alebo mačke. Obsah zvieracích kalendárov je úplne jasný, nájdete tu rôzne maškrty. Adventné kalendáre pre zvieratá nie sú nijak drahé a samotné zviera príliš nezabaví. Maškrtu budete musieť vybaliť sami. Je teda otázkou, či sú zvieracie kalendáre určené skôr zvieratám alebo ich nedočkavým pánom.

Čo je závesný adventný kalendár?

Závesné kalendáre majú väčšinou podobu malých vrecúšok, ktoré môžu byť zavesené na drevené alebo iné lište. Tento kalendár tak budete môcť umiestniť na stenu. Druhou možnosťou sú vrecúška, ktorými sa zdobia vetvičky stromčekov, alebo ich môžete pomocou kolíčkov na bielizeň prichytiť k stuhe. Takto ozdobíte obývaciu alebo napríklad detskú izbu. Závesné kalendáre môžu obsahovať prekvapenie alebo ich môžete naplniť podľa svojho vkusu.

Ako vyrobiť adventný kalendár?

Adventný kalendár môžete kúpiť a zručnejšie sa môžu pustiť do jeho výroby. Návodov, ako vyrobiť kalendár je veľké množstvo a domácu výrobu zvládnu aj deti. Obľúbené sú závesné textilné kalendáre s podobou ozdobných taštičiek alebo papierových obálok.

Adventný kalendár môžete poskladať z malých škatuliek, šikovné mamičky deťom ušijú adventný vreckár. Adventný kalendár vytvoríte aj z plechovej formy na muffiny. Dovnútra priehradiek uschováte hračku a otvor prelepíte pomocou farebných papierov s číslami.

Záver

Adventným kalendárom potešíte deti aj dospelých. Najprv si ujasnite, kto všetko tento rok adventný kalendár dostane a potom sa môžete pustiť do jeho vyberania alebo vyrábania. Pri výbere vás bude pravdepodobne najviac limitovať obstarávacia cena. Tá rozhodne, či aj tento rok budú tým pravým sladké varianty, alebo prejdete na kalendáre s hračkou, kozmetikou alebo napríklad alkoholom.


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo